Úvod > Kam pojedete? > Oblasti > Šumava > Nýrsko

Nýrsko

Město na řece Úhlavě proslavily brýle; továrna na jejich výrobu se sem na konci 19. století přestěhovala z Vídně. Nýrsko je zároveň bránou do západní části Šumavy, do oblasti Královského hvozdu, a okolím se klikatí železniční trať do Železné Rudy.

Co musíte vidět v Nýrsku

Nejstarší budovou Nýrska je kostel sv. Tomáše apoštola. Větší chrám Čtrnácti svatých pomocníků uprostřed náměstí, zmenšená kopie dominikánského kostela sv. VavřinceKlatovech, byl v roce 1973 srovnán se zemí. V centru města se dochovalo několik budov s malebnými barokními štíty a bývalý vrchnostenský hostinec, k návštěvě zve Muzeum Královského hvozdu. Rybářská ulice vám připomene bývalé židovské ghetto, z něhož se dochovalo několik domů, jižně od města si prohlédnete starý židovský hřbitov.
 

Kolem lesního divadla na hrad Pajrek

Jižně od přírodního koupaliště objevíte Lesní divadlo, jednu z nejzajímavějších památek Nýrska. Součástí scény byla skála za jevištěm, podchody a propadliště, hlediště pojalo 1 480 diváků. V dobách největší slávy tu účinkovala řada významných herců, nyní se hraje příležitostně. Kolem divadla vede naučná stezka, která posléze lesem vystoupá až ke zřícenině hradu Pajrek. Nějakou dobu dokonce sloužil jako doupě loupeživých rytířů, od poloviny 16. století je ale trvale opuštěný.
 

Od přehrady do hlubin Královského hvozdu

Z Nýrska se můžete vypravit na známou šumavskou túru přes Prenet, Můstek a Pancíř až na Špičák. V Nýrské přehradě se sice nevykoupete, slouží jako zdroj pitné vody pro část Klatovska a Domažlicka, začínají u ní ale trasy a cyklostezky do oblasti Královského hvozdu, zalesněného hřebenu mezi Svatou Kateřinou a Železnou Rudou s vrcholy Ostrým, Velkým Kokrháčem, Svarohem a Jezerní horou, Černým a Čertovým jezerem, vodopádem Bílá strž a řadou dalších přírodních rezervací.

Turistická informační centra


Aktivity ve městě Nýrsko

Ekofarma Šumava u Nýrska

Na ekologické farmě ve Staré Lhotě nedaleko Nýrska se chovají šumavské ovce, hovězí skot, koně, kachny, slepice a králíky. Svým zákazníkům nabízí hovězí maso, vejce, jateční jehňata a drůbež i samosběr třešní, jablek, hrušek či ořechů. Na farmě se můžete také ubytovat.
Nýrsko, Plzeňský kraj

Evropská dálková trasa E6 – pěšky z Chebu do Železné Rudy

E6 naše území jen tak olízne a spěchá dál. Její počátek lze nalézt až na finském severozápadě. K nám se dostává nedaleko Chebu, vede přes Mariánské Lázně a Šumavou k hraničnímu přechodu Alžbětín, kde se stáčí do Rakouska. Dále pak směřuje na Balkán a končí v řecké Alexandropolis.
Nýrsko, Plzeňský kraj

Orloj Hojsova Stráž – první orloj na Šumavě

První šumavský orloj se nachází v centru rekreačního střediska Hojsova Stráž na Železnorudsku, v jedné z nejmalebnějších obcí Šumavy.
Nýrsko, Plzeňský kraj

Koupaliště Nýrsko se slanou vodou

Koupaliště leží v přírodním parku města Nýrska, v jeho jižní části. Součástí areálu jsou dva bazény se slanou vodou. Nechybí tady občerstvení, sociální zázemí s převlékárnami a víceúčelové hřiště.
Nýrsko, Plzeňský kraj

Lesní divadlo v Nýrsku

Stavba lesního divadla byla dokončena roku 1935. Divadlo mělo zajímavá technická řešení.
Nýrsko, Plzeňský kraj

Zámek Bystřice nad Úhlavou

První archivní zmínka je z roku 1339, kdy Sezema, syn Protivův z Dolan kupuje toto panství. Zřejmě již tehdy stála v místě dnešního zámku rozsáhlá tvrz. V druhé polovině 14. století byla původní tvrz rozšířena do podoby hradu. Momentálně je zámek nepřístupný.
Nýrsko, Plzeňský kraj

Zřícenina hradu Pajrek u Nýrska

Jedná se o zříceninu hradu, 2,5 km od Nýrska. Hrad byl vystaven ve výšce 627 m n. m. na výběžku hřebenu Hraničáře. Hrad se nacházel při staré stezce do Bavor, odtud i jeho název pocházející z německého slova Baiereck, což mohlo znamenat hrad na Bavorských hranicích.
Nýrsko, Plzeňský kraj

Židovský hřbitov v Nýrsku

Nýrský židovský hřbitov leží asi 1 km jižně od nádraží, na kopci, který se dříve nazýval „Lohe“.
Nýrsko, Plzeňský kraj

Ubytování a restaurace ve městě Nýrsko

Autokemp Nýrsko

Rodinnný klidný kemp nedaleko koupaliště nabízí ubytování v chatkách, vlastních karavanech a stanech. K dispozici je restaurace s terasou, dětské hřiště, sportoviště, wifi připojení k internetu a elektrické přípojky pro karavany.
Nýrsko, Plzeňský kraj

Penzion U Sebastiána v podhůří Šumavy

Penzion u Nýrska nabízí ubytování v rodinných apartmánech s vlastní kuchyní a koupelnou, k dispozici společenská místnost s krbem. Součástí rozlehlá zahrada s kruhovou jízdárnou, venkovní terasa s grilem a dětské hřiště. Penzion je součástí farmy, možno vidět koně a svézt se v traktoru.
Nýrsko, Plzeňský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Šumava


Křížem krážem Šumavou

Zelená střecha Evropy, horské pásmo s mimořádně cennou a člověkem zatím málo dotčenou krajinou, s rozsáhlými lesy pralesovitého charakteru, pláněmi, rašeliništi, skalisky, kamennými moři a ledovcovými jezery, a zároveň chráněná krajinná oblast, největší český Národní park a biosférická rezervace UNESCO – to všechno je Šumava. Náš výlet vás provede po nejzajímavějších místech tohoto pohoří od Železné Rudy po Lipno.
Železná Ruda, Pěšky po Česku

Celodenní výlet do Prachatic

V Prachaticích se nebojte navštívit hned dvě muzea v jednom dnu: ani v jednom se totiž určitě nudit nebudete! Poznávání si pak zpříjemněte procházkou po pěkně upraveném historickém centru. Město, které ve středověku vyrostlo na Zlaté solné stezce, po staletí představovalo důležitou obchodní křižovatku. Měšťané zbohatli a svůj majetek okázale předváděli světu; díky tomu dodnes můžete obdivovat nádherné goticko-renesanční centrum s řadou bohatě zdobených domů, obkroužené pásem hradeb.
Prachatice, Cesty poznání

Žhavý příběh sirek ze Sušice

Sušické sirky v sobě neskrývají jenom kus české historie, tradici a slávu podobnou jako Becherovka či Škodovka, ale také silný příběh o chudém chlapci, o lásce a dokonce o průmyslové špionáži – i když v době, kdy průmyslová revoluce byla ještě v plenkách.

Výlet z Prášil k jezeru Laka a na Poledník

Z původních deseti ledovcových jezer Šumavy se jich dochovalo osm, z toho pět na české straně pohoří. Jsou krásná, unikátní, obklopená fantastickou přírodou a hřejí se na výsluní zájmu turistů. Nejnavštěvovanější je Černé jezero, nejodlehlejší pak jezero Laka. Pojďte s námi na výlet!
Prášily, Cesty krajinou