Úvod > Co chcete dělat? > Studánka Pod kapličkou Panny Marie u Stromkovic
Příroda

Studánka Pod kapličkou Panny Marie u Stromkovic

Pramen léčivé vody ve studánce pod kapličkou Panny Marie se nachází na krkonošské samotě nedaleko Stromkovic či Vítkovic. Za hojivou vodou chodívali a chodí dosud krkonošští horalé, o prameni byla dokonce roku 1863 složena píseň.
Starý "léčivý" pramen vody u krkonošské kapličky Panny Marie nemá žádné pojmenování, přesto je v západních Krkonoších dobře znám, jako místo, kde se doslova dějí zázraky. Z tohoto důvodu na jeho prameništi byla postavena, za vlády Harracha před rokem 1900, kaplička, kde se dodnes dvakrát ročně slouží mše. V roce 2007 byla stavba celkově revitalizována.
 
Objev léčivé vody – včetně data této události – je zachycen v nábožné písni se sáhodlouhým názvem: „Píseň o zázračné vodě, která se vynašla dne 16. května L.P. 1863 v horách krkonošských v obci Jamrtál“. Tenkrát se totiž obec Stromkovice bazývala Jammertal, v mluvě českých horáků Imertol. V písni o 22 slokách se dozvídáme, jak jistou nevidomou ženu k prameni přivedl sen, který se jí ve spánku vracel po několik let; po omytí očí vodou ze studánky se jí zrak navrátil.
 
Podobných případů zázračného uzdravení se traduje povícero, studánka tak získala značný věhlas mezi obyvateli celých západních Krkonoš. Kaple je zasvěcena Panně Marii, která ve snu promlouvala k oné první uzdravené.

O léčitelských a hojivých vlastnostech vyvěrající vody jsou lidé dodnes přesvědčeni. Rčení říká: "Dokud bába ke kapličce dojde, neumře."