Úvod > Aktuality > Projděte se Adršpašským a Teplickým skalním městem
Projděte se Adršpašským a Teplickým skalním městem
"> "> Projdete se Adršpašským a Teplickýcm skalním mestem "> Nejvyšší a nejznámejší útvary Teplických skal jsou Skalní koruna a Chrámové námestí a Martinské steny "> Nove opravená stezka Vlcí roklí opet spojila obe skalní mesta v Adršpachu i v Teplicích nad Metují "> Masivní, do nebe sahájící skalní steny a labyrinty nabízejí Teplické skály "> Tolik fascinujících zákoutí jako v Adršpašsko-teplických skalách uvidíte jen málokde "> Letos vám zpríjemní procházku skalami i nová mobilní aplikace
Příroda

Projděte se Adršpašským a Teplickým skalním městem

  • Vydáno8. září 2018
Adršpašsko-teplické skalní město láká k návštěvě až do konce listopadu. Jako spojnici mezi skalními městy můžete využít letos nově opravenou stezku Vlčí roklí, která opět propojuje obě skalní města. Rokle byla do poloviny roku uzavřená kvůli stavbě nových žebříků a chodníků, od července je však opravena a nabízí sice náročnější, ale o to zajímavější procházku divokou přírodou mezi rašeliništi a skálami.

AdršpachTolik fascinujících zákoutí jako v Adršpašsko-teplických skalách uvidíte jen málokde. Mezi nejznámější skalní útvary skalního města v Adršpachu patří Milenci, Starosta a Starostová, Homole cukru, Krakonošova lenoška, Džbán nebo Sloní náměstí.

Masivní, do nebe sahající skalní stěny a labyrinty nabízejí Teplické skály. Výstup k těmto skalám je obtížnější, avšak romantická zákoutí skal a řeky Metuje vám vše vynahradí. Nejvyšší a nejznámější útvary Teplických skal jsou Skalní koruna a Chrámové náměstí a Martinské stěny. V Chrámových stěnách se nachází nejrozsáhlejší jeskyní labyrint ve Střední Evropě – Poseidon.

SibiřZajímavostí tohoto skalního města je také oblast nazvaná Sibiř, ve které narazíte na sníh i v letních měsících a to hlavně proto, že soutěsky jsou zde mimořádně hluboké a klikaté takže se do nich vůbec nedostane slunce. Procházku teplickými skalami vám navíc zpříjemní i mobilní aplikace. Výhodou je, že nepotřebujete být připojení. U pokladny teplických skal je zdarma WiFi připojení, kde si můžete aplikaci stáhnout. Během prohlídky skal na vás bude sama mluvit.

Obě skalní města propojuje Vlčí rokle, která patří k méně navštěvovaným místům v Adršpašsko-teplických skalách. Uvítají ji hlavně návštěvníci, kteří mají rádi divokou přírodu a nechtějí se mačkat s davy turistů na nejznámějších okruzích skal. Skalnatá rokle, kterou prochází žlutá turistická značka, patří mezi nejcennější území národní přírodní rezervace se zachovalými bezlesými rašeliništi. Charakteristické jsou zde chladné inverzní polohy s dlouhodobou sněhovou pokrývkou.

Teplické skalní město – zázrak divoké přírody

Teplické skalní město – zázrak divoké přírody

Masivní, do nebe sahající skalní stěny, tajuplné území s nejrozsáhlejším skalním labyrintem ve Střední Evropě s obtížnějšími výstupy, adrenalinové vyžití i studenou oblast nazvanou Sibiř, to vše nabízejí Teplické skály.

Skalní město Adršpach – největší skalní město v České republice

Skalní město Adršpach – největší skalní město v České republice

Broumovský výběžek nabízí skvělé příležitosti k trávení aktivní dovolené. Adršpašsko-teplické skály jsou největším a nejdivočejším skalním městem Střední Evropy, které fascinuje turisty a vandrovníky už od 18. století.

Zatopená pískovna v Adršpachu

Zatopená pískovna v Adršpachu

Pískovna Adršpach se nachází v národní přírodní rezervaci Adršpašsko-teplické skály. Nádherné jezírko s průzračně čistou vodou a bělostnými písečnými plážičkami vzniklo zatopením bývalého pískovcového lomu a dnes patří k nejkrásnějším skalním jezírkům v celé České republice.

Zřícenina skalního hradu Adršpach

Zřícenina skalního hradu Adršpach

Na severním okraji Adršpašsko-teplických skal na Starozámeckém vrchu (681 m) stojí zbytky skalního hradu Adršpach postaveného zřejmě v polovině 13. století. Po roce byl 1427 obsazen husity, kteří odtud rabovali Slezko. Roku 1447 hrad Slezané koupili a pobořili, takže už nikdy nebyl obnoven.

Skalní hrad Střmen v Teplicích nad Metují

Skalní hrad Střmen v Teplicích nad Metují

Skromné pozůstatky skalního hradu Střmen se nacházejí v Teplických skalách 2 km západně od Teplic nad Metují. Na vrcholu skalních věží je vybudována ohrazená vyhlídka na Teplické skalní město, Krkonoše s nejvyšším vrcholem Sněžkou a údolí Metuje.

Adršpašské vodopády

Adršpašské vodopády

Adršpašské vodopády na říčce Metuji jsou jednou z turistických atrakcí hojně navštěvovaných Adršpašských skal. Nejvyšším vodopádem je Velký vodopád, který padá do skalních soutěsek z výšky šestnácti metrů. Když znáte kouzelnou formuli a nahlas ji pod vodopádem zakřičíte, proud vody zesílí.

Zámek Adršpach – první horolezecké muzeum v ČR

Zámek Adršpach – první horolezecké muzeum v ČR

Barokní zámek Adršpach, který patří stejnojmenné obci nabízí – expozici skalního a vysokohorského lezení, lnářství, tkalcovství a historickou expozici.