Úvod > Aktuality > Chrámové náměstí, Sibiř nebo Vlčí rokle: Teplické skalní město nabízí úchvatnou podívanou
Příroda

Chrámové náměstí, Sibiř nebo Vlčí rokle: Teplické skalní město nabízí úchvatnou podívanou

  • Vydáno8. května 2023
Pokud hledáte ideální tip na hezkou procházku v přírodě, poradíme vám, kde vám bude zaručeně dobře a zároveň vás uchvátí nádherné okolní scenérie. Řeč je o Teplických skalách u Teplic nad Metují, kde v údolí Skalního potoka najdete Sibiř, Ozvěnu, Chrámové náměstí i Ledního medvěda.
Teplické skalní městoMasivní, do nebe sahající skalní stěny, tajuplné území s nejrozsáhlejším skalním labyrintem ve Střední Evropě s obtížnějšími výstupy, adrenalinové vyžití i studenou oblast nazvanou Sibiř, to vše nabízejí Teplické skály. Navíc tu není tolik turistů jako v sousedních Adršpašských skalách. Teplický okruh měří asi 7 km a sleduje stále modrou značku. A jak se sem dostat? Stačí přijet do Teplic nad Metují a zaparkovat u hotelu Orlík. Pak už vás povede modrá turistická značka a také Naučná stezka Teplickým skalním městem. Ta se ubírá kolem Skalního potoka, míjí zříceninu hradu Střmen a míří ke Skalní bráně a Horolezecké chatě.

Teplice SibiřTam už začíná pravá divočina – úzké skalní rokle, ale i nádherné přírodní scenérie, jako je Velké chrámové náměstí, kde skalní stěny obklopují malé prostranství jako sloupy v chrámu. Ale i další skalní útvary zasluhují pozornost – například Krakonošovo párátko, skalní věž Tsunami, Loď a Koráb, Psohlavec se psem, Feferonka a dokonce tu najdete i místní Trosky. Jakmile přijdete k Lednímu medvědu, budete vědět, že přišel čas sestoupit okolo mechem porostlých skal Anenským údolím. A právě tady začíná již zmiňovaná Sibiř, kde se sníh drží až do července a i v parných letních měsících zdejší teplota nepřesáhne 10°C. K vidění jsou tu jak suchomilné vřesy a brusinky, horské kapradiny a borůvky, tak i chladnomilné rostliny, které mají díky dlouho se držícímu ledu a sněhu zkrácené vegetační období. Určitě i vás uchvátí spojení skal, křišťálově čistého potůčku a úzkých chladivých průchodů.

Mimo tohoto známého okruhu existují ve skalách odbočky i do velmi málo navštěvovaných míst, jako jsou skály Bludiště (zelená značka), Supí skály, rozhledna Čáp nebo Jiráskovy skály u osady Skály.
 

Pozor na omezení vstupu kvůli hnízdícím sokolům

sokolKaždým rokem se do Teplických skal vrací sokol stěhovavý, aby zde mohl vyvést mláďata. Z toho vyplývá, že zde pravidelně platí zákaz přístupu do prostoru okolí Chrámových stěn, tedy do vzdálenosti 200 m od skalního útvaru Chrámové stěny včetně úseku modře značené turistické cesty na turistickém prohlídkovém okruhu v Teplickém skalním městě v úseku od Malého chrámového náměstí, okolo Chrámových stěn ke skalnímu útvaru Herynek. Zákaz přístupu platí po celou dobu hnízdění, většinou do června. V určených dnech je možné hnízdění pozorovat umístěným dalekohledem.
Skalní hrad Střmen v Teplicích nad Metují

Skalní hrad Střmen v Teplicích nad Metují

Skromné pozůstatky skalního hradu Střmen se nacházejí v Teplických skalách 2 km západně od Teplic nad Metují. Na vrcholu skalních věží je vybudována ohrazená vyhlídka na Teplické skalní město, Krkonoše s nejvyšším vrcholem Sněžkou a údolí Metuje.

Teplické skalní město – zázrak divoké přírody

Teplické skalní město – zázrak divoké přírody

Masivní, do nebe sahající skalní stěny, tajuplné území s nejrozsáhlejším skalním labyrintem ve Střední Evropě s obtížnějšími výstupy, adrenalinové vyžití i studenou oblast nazvanou Sibiř, to vše nabízejí Teplické skály.

Rozhledna Čáp v Adršpaško-Teplických skalách

Rozhledna Čáp v Adršpaško-Teplických skalách

Na vrchu Čáp se nedaleko Teplic nad Metují v nadmořské výšce 786 m n.m. nachází stejnojmenná rozhledna, která poskytuje nádherné výhledy nejen na okolní skalní města, ale také Krkonoše nebo Orlické hory.

Supí skály s vrcholem Čáp v Teplicích nad Metují

Supí skály s vrcholem Čáp v Teplicích nad Metují

Na jihovýchodním okraji Teplických skal se nachází, stranou od hlavních turistických tras, skalní oblast Bludiště se Supími skalami. Hřeben Supích skal je nejvyšší partií celé oblasti a jeho vrchol Čáp (786 m. n. m.) pak nejvyšší kótou celé oblasti Adršpašsko-Teplických skal.

K Čápu – turistický chodník v Adršpaško-Teplických skalách

K Čápu – turistický chodník v Adršpaško-Teplických skalách

Pro turisty Teplického skalního města byl v roce 2016 obnoven turistický výstup po zelené značené trase na rozhlednu Čáp v jižní části Adršpašsko-teplických skal.

Zřícenina hradu Skály – Bischofstein

Zřícenina hradu Skály – Bischofstein

Pozůstatky hradu Skály objevíte nedaleko Teplic nad Metují. Hrad byl založen na konci 14. století, později byl pobořen a opět obnoven a využíván až do poloviny 16. století. Dnes zde uvidíte zbytkové části zdiva, které byly účelně vsazeno do okolních skal, zbytky studny a tesané místnosti do skal.

Jiráskovy skály u Teplic nad Metují

Jiráskovy skály u Teplic nad Metují

Skalní útvary Jiráskovy skály jsou součástí Adršpašsko-teplických skal a leží nedaleko Teplic nad Metují. Skály získaly název podle osady a zříceniny hradu Skály, kam Alois Jirásek umístil děj svého stejnojmenného románu.

Další aktuality

V Trutnově se rozjede tradiční Pivofest

Oblíbený Pivofest letos vstoupí do svého 18. ročníku. Už v sobotu 10. června nabídne prezentaci čtrnácti pivovarů, z nichž některé se v Trutnově představí vůbec poprvé. Festival se bude tradičně konat na Krakonošově náměstí a kromě vynikajícího piva nabídne také mnoho hudebních vystoupení.
Královéhradecký kraj | Gurmánská turistika

Svítání i pohádkové prohlídky na Bílé věži lákají na víkendové zážitky do Hradce Králové

V sobotu 10. června se v Hradci Králové naskytne příležitost vychutnat si svítání na Bílé věži. Neděle 18. června pak bude patřit dětem – pro ně budou připraveny prohlídky s pohádkovou postavou. Nenechte si ujít tyto jedinečné zážitky!
Královéhradecký kraj | Památky

Krkonošská pivní stezka se opět otevírá

Krkonošská pivní stezka zahájila 1. června 2023 novou sezónu a pro všechny turisty, kteří mají rádi zlatavý mok, zůstane otevřena až do 1. října 2023. Milovníci horské turistiky si tak mohou do svých plánů na nadcházející léto zařadit originální výlet. Kromě obdivu přírodní scenérie Krkonoš při něm navíc mohou ochutnat i skvělá piva z pětice lokálních minipivovarů, a poté se zúčastnit slosování o hodnotné ceny.
Královéhradecký kraj | Gurmánská turistika

Skalní města, kde (možná) nepotkáte davy lidí a nezaplatíte ani kačku

Vadí vám davy lidí ve známých lokalitách, jako je Adršpach, Prachovské skály nebo Hruboskalské skalní město? Pokud dáváte přednost komornějším místům na výlet, která nejsou navíc zpoplatněna, jeďte jinam, skalních měst je u nás habaděj. Neslibujeme, že v nich budete sami, ale rozhodně v nich nečekejte obrovský nával turistů.
Královéhradecký kraj | Příroda

Využijte krkonošské cyklobusy v nové sezóně!

Také letos se můžete v Krkonoších těšit na hustou síť cyklobusů, které až do 1. října 2023 zajišťují pravidelnou přepravu mezi atraktivními místy našich nejvyšších hor a městy ležícími pod nimi. K dispozici je devět tras autobusů a několik zvláštních spojů ve Špindlerově Mlýně. Užijte si dlouhé sjezdy do údolí!
Královéhradecký kraj | Letní sporty

Přírodu na Sněžce ochrání sítě i letos

Správa Krkonošského národního parku ve snaze ochránit vzácnou a zranitelnou přírodu vrcholu Sněžky před náporem neukázněných návštěvníků opět přistoupila k instalaci ochranných sítí oddělujících prostor pro turisty od prostoru pro přírodu. Ty lemují přístupové cesty na Sněžku od konce května 2022 až do konce října.
Královéhradecký kraj | Příroda

Léto v Krkonoších – tipy na výlety pěšky, na kolech i s dětmi

Chystáte se v létě do Krkonoš? Chcete si užít aktivní rodinnou dovolenou, svézt se kabinovými nebo sedačkovými lanovkami na vrcholky hor a vydat se na hřebenové túry nebo na výlety s kočárkem? Pár tipů pro prima krkonošskou dovolenou vám nyní nabízí portál Kudy z nudy.
Královéhradecký kraj | Letní sporty

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet na Broumovsko

Prozkoumejte s portálem Kudy z nudy všechny krásy Broumovska! Je to skvělý tip ne na jeden, ale hned několik výletů. Navštívíme Broumov, Broumovský klášter i Broumovské stěny, zavedeme vás do skal a lesů, ukážeme vám kamennou zoo i obří kamenné hřiby, a nakonec se na skok podíváme do národního parku Stolové hory k sousedům do Polska.
Královéhradecký kraj | Příroda