!

Upozornění: Redakce prosí všechny zájemce o akce a aktivity, aby se před jejich návštěvou informovali u organizátora, zda a kdy probíhají vzhledem k opatřením přijatým vládou ČR k nákaze Covid-19. Omlouváme se, že informace o otevíracích dobách a termínech konání uvedených na webu Kudyznudy.cz nemusí být vždy aktuální.

Úvod > Aktuality > Teplické skalní město nabízí úchvatnou podívanou i příjemné ochlazení

Teplické skalní město nabízí úchvatnou podívanou i příjemné ochlazení

Vydáno 1. srpna 2019 Příroda
Pokud hledáte ideální tip na víkendovou procházku, ale zároveň v horoucím počasí sotva chodíte, poradíme vám, kde najdete chladivou náruč přírody, ve které vám bude zaručeně dobře a zároveň vás uchvátí nádherné okolní scenérie. Řeč je o Teplických skalách u Teplic nad Metují, kde v údolí Skalního potoka najdete Sibiř i Ledního medvěda.
Chrámové náměstí TepliceI v tomto tropickém létě existuje místo, kde vám bude možná i trochu chladno. Soutěska Sibiř v Teplických skalách nedostala svůj název jen tak. Sníh se tu běžně drží do začátku června, a i když okolní teplota dosahuje ke třicítce, na Sibiři je jen okolo deseti stupňů Celsia. A jak se do tohoto ráje dostat?

Stačí přijet do Teplic nad Metují a zaparkovat u hotelu Orlík. Pak už vás povede modrá turistická značka a také Naučná stezka Teplickým skalním městem. Ta se ubírá kolem Skalního potoka, míjí zříceninu hradu Střmen a míří ke Skalní bráně a Horolezecké chatě.

Teplice SibiřTam už začíná pravá divočina – úzké skalní rokle, ale i nádherné přírodní scenérie, jako je Velké chrámové náměstí, kde skalní stěny obklopují malé prostranství jako sloupy v chrámu. Ale i další skalní útvary zasluhují pozornost – například Krakonošovo párátko, skalní věž Tsunami, Loď a Koráb, Psohlavec se psem, Feferonka a dokonce tu najdete i místní Trosky. Jakmile přijdete k Lednímu medvědu, budete vědět, že přišel čas sestoupit okolo mechem porostlých skal Anenským údolím. A právě tady už začíná slibovaná Sibiř. K vidění jsou tu jak suchomilné vřesy a brusinky, horské kapradiny a borůvky, tak i chladnomilné rostliny, které mají díky dlouho se držícímu ledu a sněhu zkrácené vegetační období. Určitě i vás uchvátí spojení skal, křišťálově čistého potůčku a úzkých chladivých průchodů.

Teplické skalní město ani v horkém létu zvýšený zájem turistů nezažívá, nebude zde tedy přeplněno jako v sousedních Adršpašských skalách. Okruh měří asi 7 km a sleduje stále modrou značku. Mimo tohoto známého okruhu existují ve skalách odbočky i do málo navštěvovaných míst, jako jsou skály Bludiště (zelená značka), Supí skály, rozhledna Čáp nebo Jiráskovy skály u osady Skály.
Teplické skalní město - zázrak divoké přírody

Teplické skalní město - zázrak divoké přírody

Masivní, do nebe sahající skalní stěny, tajuplné území s nejrozsáhlejším skalním labyrintem ve Střední Evropě s obtížnějšími výstupy, adrenalinové vyžití i studenou oblast nazvanou Sibiř, to vše nabízejí Teplické skály.

Zřícenina hradu Skály - Bischofstein

Zřícenina hradu Skály - Bischofstein

Pozůstatky hradu Skály objevíte nedaleko Teplic nad Metují. Hrad byl založen na konci 14. století, později byl pobořen a opět obnoven a využíván až do poloviny 16. století. Dnes zde uvidíte zbytkové části zdiva, které byly účelně vsazeno do okolních skal, zbytky studny a tesané místnosti do skal.

K Čápu - turistický chodník v Adršpaško-Teplických skalách

K Čápu - turistický chodník v Adršpaško-Teplických skalách

Pro turisty Teplického skalního města byl v roce 2016 obnoven turistický výstup po zelené značené trase na rozhlednu Čáp v jižní části Adršpašsko-teplických skal.

Rozhledna Čáp v Adršpaško-Teplických skalách

Rozhledna Čáp v Adršpaško-Teplických skalách

Na vrchu Čáp se nedaleko Teplic nad Metují v nadmořské výšce 786 m n.m. nachází stejnojmenná rozhledna, která poskytuje nádherné výhledy nejen na okolní skalní města, ale také Krkonoše nebo Orlické hory.

Supí skály s vrcholem Čáp v Teplicích nad Metují

Supí skály s vrcholem Čáp v Teplicích nad Metují

Na jihovýchodním okraji Teplických skal se nachází, stranou od hlavních turistických tras, skalní oblast Bludiště se Supími skalami. Hřeben Supích skal je nejvyšší partií celé oblasti a jeho vrchol Čáp (786 m. n. m.) pak nejvyšší kótou celé oblasti Adršpašsko-Teplických skal.

Skalní hrad Střmen v Teplicích nad Metují

Skalní hrad Střmen v Teplicích nad Metují

Skromné pozůstatky skalního hradu Střmen se nacházejí v Teplických skalách 2 km západně od Teplic nad Metují. Na vrcholu skalních věží je vybudována ohrazená vyhlídka na Teplické skalní město, Krkonoše s nejvyšším vrcholem Sněžkou a údolí Metuje.

Jiráskovy skály u Teplic nad Metují

Jiráskovy skály u Teplic nad Metují

Skalní útvary Jiráskovy skály jsou součástí Adršpašsko-teplických skal a leží nedaleko Teplic nad Metují. Skály získaly název podle osady a zříceniny hradu Skály, kam Alois Jirásek umístil děj svého stejnojmenného románu.

Další aktuality