!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Teplické skalní město nabízí úchvatnou podívanou i příjemné ochlazení
Teplické skalní město nabízí úchvatnou podívanou i příjemné ochlazení
"> "> ">
Příroda

Teplické skalní město nabízí úchvatnou podívanou i příjemné ochlazení

Vydáno 1. srpna 2020
Pokud hledáte ideální tip na víkendovou procházku, ale zároveň v horoucím počasí sotva chodíte, poradíme vám, kde najdete chladivou náruč přírody, ve které vám bude zaručeně dobře a zároveň vás uchvátí nádherné okolní scenérie. Řeč je o Teplických skalách u Teplic nad Metují, kde v údolí Skalního potoka najdete Sibiř i Ledního medvěda. Zároveň však upozorňujeme na dlouhodobou uzavírku silnice mezi Adršpašsko-teplickými skalami.
Teplické skalní městoI v tomto tropickém týdnu existuje místo, kde vám bude možná i trochu chladno. Soutěska Sibiř v Teplických skalách nedostala svůj název jen tak. Sníh se tu běžně drží do začátku června, a i když okolní teplota dosahuje ke třicítce, na Sibiři je jen okolo deseti stupňů Celsia. A jak se do tohoto ráje dostat?

Stačí přijet do Teplic nad Metují a zaparkovat u hotelu Orlík. Pak už vás povede modrá turistická značka a také Naučná stezka Teplickým skalním městem. Ta se ubírá kolem Skalního potoka, míjí zříceninu hradu Střmen a míří ke Skalní bráně a Horolezecké chatě.

Teplice SibiřTam už začíná pravá divočina – úzké skalní rokle, ale i nádherné přírodní scenérie, jako je Velké chrámové náměstí, kde skalní stěny obklopují malé prostranství jako sloupy v chrámu. Ale i další skalní útvary zasluhují pozornost – například Krakonošovo párátko, skalní věž Tsunami, Loď a Koráb, Psohlavec se psem, Feferonka a dokonce tu najdete i místní Trosky. Jakmile přijdete k Lednímu medvědu, budete vědět, že přišel čas sestoupit okolo mechem porostlých skal Anenským údolím. A právě tady už začíná slibovaná Sibiř. K vidění jsou tu jak suchomilné vřesy a brusinky, horské kapradiny a borůvky, tak i chladnomilné rostliny, které mají díky dlouho se držícímu ledu a sněhu zkrácené vegetační období. Určitě i vás uchvátí spojení skal, křišťálově čistého potůčku a úzkých chladivých průchodů.

Teplické skalní město ani v horkém létu zvýšený zájem turistů nezažívá, nebude zde tedy přeplněno jako v sousedních Adršpašských skalách. Okruh měří asi 7 km a sleduje stále modrou značku. Mimo tohoto známého okruhu existují ve skalách odbočky i do málo navštěvovaných míst, jako jsou skály Bludiště (zelená značka), Supí skály, rozhledna Čáp nebo Jiráskovy skály u osady Skály.
 

Pozor na uzavírku silnice mezi Adršpašsko-teplickými skalami

teplické skályOd pondělí 27.7. 2020 do 30.11. 2020 probíhá rekonstrukce silnice III/30110 Adršpach - Teplice nad Metují. Jedná se o silnici, která spojuje obce Adršpach a Teplice nad Metují, a tím nastanou komplikace příjezdu do Adršpašských a Teplických skal. Značená objízdná trasa bude vedena přes obce Javor, Dědov, Česká Metuje, Jívka, Janovice, Hodkovice do obce Adršpach. Objízdná trasa je obousměrná.
 
Do Teplických skal dojedete pouze ze směru od Police nad Metují a Broumova. Adršpašské skály jsou po dobu uzavírky přístupné pouze ze směru od Trutnova. Doporučujeme využít záchytná parkoviště u vlakových zastávek (Teplice n/M hl. nádraží, Teplice n/M město) a dále pokračovat veřejnou dopravou. Mezi Teplicemi nad Metují a Adršpachem jezdí vlak obousměrně v půlhodinovém intervalu.
Teplické skalní město - zázrak divoké přírody

Teplické skalní město - zázrak divoké přírody

Masivní, do nebe sahající skalní stěny, tajuplné území s nejrozsáhlejším skalním labyrintem ve Střední Evropě s obtížnějšími výstupy, adrenalinové vyžití i studenou oblast nazvanou Sibiř, to vše nabízejí Teplické skály.

Skalní hrad Střmen v Teplicích nad Metují

Skalní hrad Střmen v Teplicích nad Metují

Skromné pozůstatky skalního hradu Střmen se nacházejí v Teplických skalách 2 km západně od Teplic nad Metují. Na vrcholu skalních věží je vybudována ohrazená vyhlídka na Teplické skalní město, Krkonoše s nejvyšším vrcholem Sněžkou a údolí Metuje.

Rozhledna Čáp v Adršpaško-Teplických skalách

Rozhledna Čáp v Adršpaško-Teplických skalách

Na vrchu Čáp se nedaleko Teplic nad Metují v nadmořské výšce 786 m n.m. nachází stejnojmenná rozhledna, která poskytuje nádherné výhledy nejen na okolní skalní města, ale také Krkonoše nebo Orlické hory.

Zřícenina hradu Skály - Bischofstein

Zřícenina hradu Skály - Bischofstein

Pozůstatky hradu Skály objevíte nedaleko Teplic nad Metují. Hrad byl založen na konci 14. století, později byl pobořen a opět obnoven a využíván až do poloviny 16. století. Dnes zde uvidíte zbytkové části zdiva, které byly účelně vsazeno do okolních skal, zbytky studny a tesané místnosti do skal.

Supí skály s vrcholem Čáp v Teplicích nad Metují

Supí skály s vrcholem Čáp v Teplicích nad Metují

Na jihovýchodním okraji Teplických skal se nachází, stranou od hlavních turistických tras, skalní oblast Bludiště se Supími skalami. Hřeben Supích skal je nejvyšší partií celé oblasti a jeho vrchol Čáp (786 m. n. m.) pak nejvyšší kótou celé oblasti Adršpašsko-Teplických skal.

Jiráskovy skály u Teplic nad Metují

Jiráskovy skály u Teplic nad Metují

Skalní útvary Jiráskovy skály jsou součástí Adršpašsko-teplických skal a leží nedaleko Teplic nad Metují. Skály získaly název podle osady a zříceniny hradu Skály, kam Alois Jirásek umístil děj svého stejnojmenného románu.

K Čápu - turistický chodník v Adršpaško-Teplických skalách

K Čápu - turistický chodník v Adršpaško-Teplických skalách

Pro turisty Teplického skalního města byl v roce 2016 obnoven turistický výstup po zelené značené trase na rozhlednu Čáp v jižní části Adršpašsko-teplických skal.