Úvod > Výlety > Zamilovaná místa týmu CzechTourismu > Letní vinařské toulky po Krumvíři

Letní vinařské toulky po Krumvíři

V jihomoravské obci Krumvíř na cestě mezi Brnem a Hodonínem nerostou téměř žádné stromy. Místo nich se tu rozprostírají široké vinice. Proto dostal zdejší pravidelný folklorní festival jméno Kraj beze stínů. Projít se zde můžete podél dlouhých řad malebných sklepů, kde vás přivítají dobrosrdeční a pohostinní vinaři.

Návštěvu Krumvíře doporučuje Rostislav Vondruška

Kaplička na viniční tratiDo Krumvíře je nejlépe vyrazit v letních měsících, kdy se tu konají nejzajímavější akce. Hudební festival Kraj beze stínů připadá na každý lichý rok, a tak se na něj letos 8. – 9. června můžete těšit. Je to jedinečná příležitost seznámit se s místním folklórem, cimbálovou muzikou, kroji a samozřejmě ochutnat vynikající víno od místních pěstitelů. Typické pro Krumvíř jsou zejména červené odrůdy, což prozrazuje i znak obce.

Největší kulturní událostí roku jsou v Krumvíři třídenní Bartolomějské hody s tradicí od roku 1870. Konají se pravidelně okolo 24. srpna, svátku svatého Bartoloměje, který je patronem obce a je mu zasvěcen zdejší kostel. Akce propuká stavěním máje, následují zpěvy, průvody a bohatá večerní zábava s jídlem, pitím a tradičními tanci. Místní se na tuto slávu chystají dlouho dopředu a vždy se jim podaří vykouzlit neopakovatelnou atmosféru.

Ochutnejte víno místních vinařůAž do Krumvíře přijedete, určitě nezapomeňte návštěvu spojit s procházkou po vinařských tratích. Na rozdíl od okolních obcí tu nemá vinařství tak dlouhou tradici, ale přesto zde můžete obdivovat malovaná průčelí početných vinných sklípků. První zmínky o pěstování révy vinné se zde objevují až okolo roku 1723, ale od té doby se tu mnoho pěstitelů vypracovalo na světovou úroveň. Za všechny jmenujme alespoň dvojnásobného držitele titulu Vinař roku pana Josefa Valihracha. Jeho vína pravidelně bodují v prestižních zahraničních soutěžích Chardonnay du Monde, Concours mondial de Bruxelles, Ice Wine du Monde a řadě dalších. Možnost je měly ochutnat i významné oficiální návštěvy, které zavítaly do České republiky, například britský princ Charles.

Další cesty nejen za vínem

Krumvířem prochází cyklotrasa Moravské vinařské stezky vedoucí působivou krajinou mezi vinohrady a vinnými sklepy. Na jih od Krumvíře leží známá obec Kobylí se sympatickým rodinným vinařstvím Herzánovi, které od ledna 2013 nově nabízí také bezbariérové degustační prostory. Odtud lze pokračovat přes Bořetice až k rozhledně Slunečná u Velkých Pavlovic. Ta je pozoruhodná tím, že svým tvarem připomíná keř vinné révy. Mimo to se z ní odkrývá nádherný výhled na Pálavu i Lednicko-Valtický areál s Lednickým zámkem a Minaretem.

Slunečná u Velkých Pavlovic ve tvaru vinné révyKratší výlet z Krumvíře můžete podniknout na západ do nedalekých Boleradic na 26 m vysokou rozhlednu Nedánov ve výšce 368 m. n. m. Za pěkného počasí odsud uvidíte jako na dlani Brno, kopce Drahanské vysočiny, vrchy Pálavy a zrcadlící se hladiny Novomlýnských jezer.

Na sever od obce, v zákrytu turisty dosud příliš neobjeveného přírodního parku Ždánický les, leží velmi zajímavá židovská obec Dambořice s židovským hřbitovem z přelomu 16. a 17. století. Někdy bývá tato oblast označována jako Moravský Kuvajt, protože se zde nachází největší ložisko ropy a zemního plynu v České republice.

Za přírodními krásami

Kousek za obcí se rozprostírá přírodní rezervace Louky pod Kumstátem známá spíše pod názvy Sklenářův kopec a Lesík. Rostou tu přísně chráněné druhy rostlin jako mochna rozkladitá, katrán tatarský a hadinec nachový a dalších dvanáct druhů silně ohrožených rostlin. Místo si oblíbily také nejrůznější druhy teplomilných ptáků i hmyzu.

Pokud zatoužíte ještě po kulturních památkách, vydejte se do barokního zámku v Miloticích. Z Krumvíře jste tu autem za půl hodiny. Barokní zámek, otevřený od dubna do října, potěší jak příznivce historie, kteří zde naleznou nádherně vybavené interiéry, tak milovníky zahradní architektury.
Celý popis