Úvod > Co chcete dělat? > Historický sklepní komplex vinařství Marek v Olbramovicích
Památky

Historický sklepní komplex vinařství Marek v Olbramovicích

Historické vinné sklepy v Olbramovicích u Znojma představují unikátní sklepní komplex, který byl ručně vyhlouben v měkkých pískovcových sedimentech během mnoha generací a který nyní dosahuje délky téměř půl kilometru.
Nejstarší písemná zmínka o vinných sklepech je z roku 1321, kdy sklepy byly v majetku známého šlechtice Jindřicha z Lipé. Podle archeologického průzkumu byl počátek výstavby vinných sklepů zařazen do 8. – 9. století. V období třicetiletých válek, v sedmnáctém století, vznikaly v Olbramovických sklepích tajné výklenky, které sloužily k uschování potravin a osiv.

Další úpravy vznikly v roce 1936, kdy Československá armáda v okolí Olbramovic budovala pevnostní opevnění. Někteří sousedé zbudovali mezi sklepy průchody v domnění, že po dělostřeleckém odstřelování může dojít k proražení nadsklepní vrstvy a tím i zasypání ukrytého obyvatelstva. Po 2. světové válce a odsunu německého obyvatelstva, došlo k devastaci nadzemních "preshausů", které se v dnešní době dostavují.

Chodby těchto sklepů se nacházejí 7-8 metrů pod úrovní země a je v nich konstantní teplota a vlhkost. Podzemní prostory mají liniový charakter chodeb, který se navzájem protíná a kříží, má řadu odboček a výklenků a vytváří tak jedinečný labyrint chodeb, který téměř nemá na jižní Moravě obdoby. V prostorách vinných sklepů uvidíte pouze kameninové nádoby a dřevěné sudy, v nichž se víno v dávné minulosti vyrábělo a dodnes v některých částech Evropy a jihozápadní Asie dosud zraje. Sklepní komplex prošel v roce 1994 kompletní rekonstrukcí a nyní je přístupný veřejnosti.

Rodinné vinařství Marek naleznete na samém okraji obce Olbramovic, která spadá do podoblasti Znojemské. Vinice obklopující vinařský areál jsou vysazeny na ploše 1,5 ha. V odrůdové skladbě těchto vinic se nachází především modré odrůdy: André, Frankovka, Cabernet Moravia, Cabernet Sauvignon, Modrý Portugal a Svatovavřinecké. Z bílých odrůd se zde pěstují: Chardonnay, Sauvignon a Veltlínské zelené.

Vinařství se zabývá ojedinělou výrobou tzv. "ódických vín". Při této metodě se používají kromě tradičních výrobních postupů ještě i unikátní postupy založené na metodě kvašení v tzv. ódických zónách, které se šíří za určitých podmínek v tvarových zářičích – pyramidách. Cílem ódického kvasného procesu je zpomalení stárnutí vína, nižší spotřeba SO2 a odstranění negativních pocitů při konzumaci vína, jako je bolení hlavy a pálení žáhy u citlivějších osob.

Provozovatel

Markovy vinné sklepy

Olbramovice 340
Sklepní ulička
671 76 Olbramovice
Tel.:
+420 604 216 654
Email:
vinomarek@gmail.com
WWW:
vinotour.cz/
GPS:
48,995500 16,392360
 
 

Vstupné

Cena: 100 Kč

Poznámka:Vstupné bez degustace: 100 Kč, prohlídka s malou degustací (5 vzorků vína): 150 Kč, prohlídka s velkou degustací (10 vzorků vína): 250 Kč.

 

Časová náročnost

1,0 hodina

 
 

Ubytování a restaurace v okolí

Sýrárna Jezeřany-Maršovice

Sýrárna Jezeřany-Maršovice

Jezeřany-Maršovice, Jihomoravský kraj
Vinařství Perla vín – vinný mošt i vinné želé

Vinařství Perla vín – vinný mošt i vinné želé

Jezeřany-Maršovice, Jihomoravský kraj
Znojemské Bylinky

Znojemské Bylinky

Miroslav, Jihomoravský kraj
Regionální produkty Znojemska

Regionální produkty Znojemska

Moravský Krumlov, Jihomoravský kraj