Úvod > Co chcete dělat? > Habánské sklepy Velké Bílovice
Gurmánská turistika

Habánské sklepy Velké Bílovice

Vinařství Habánské sklepy bylo založeno roku 1614 ve Velkých Bílovicích, v tradiční moravské vinařské obci v dobách největšího rozmachu vinařství na Moravě. Zakladateli vinařství byli Habáni – skupina reformních novokřtěnců, mírumilovných a pokrokově smýšlejících lidí.
Seznamte se s Habány! Vydejte se na výlet do míst, kde dýchá 400 let stará historie moravského vinařství a dopřejte si pohodový víkend se vším všudy!

Habáni – skupina novokřtěnců, jak se Habánům také říkalo, přišla na jižní Moravu v polovině 16. století. Sami se nazývali "Huterovi bratři" podle svého představeného Jakoba Huttera, ale na Moravě jsou nejčastěji nazýváni "Habány" (zkomolením německého Haus haben – mít dům). Usadili se také v oblasti dnešních Velkých Bílovic a Čejkovic. Žili v komunitách velmi prostým životem. Zajímavostí je, že velmi dbali na vzdělání, a proto jejich děti trávily většinu času v „internátních školách“ a rodiny navštěvovaly jen čtyři týdny v roce. Přestože žili skromně, víno si neodepřeli.
 
Na našem území vybudovali hned několik vinných sklípků. V tom vůbec největším dnes sídlí vinařství Habánské sklepy, které navazuje na více než 400 let staré vinařské umění, jež vězí ve vytrvalosti, pracovitosti i úctě k přírodě a vinné révě. Tato charakteristika se propsala i do vlastností tohoto oblíbeného vína. Je málo míst, kde se můžete doslova dotknout vinařské historie. Nově zrekonstruovaný habánský sklep takovým místem bezpochyby je. Po stopách Habánů se lze vydat při exkurzích, kdy se dozvíte, jak vína značky Habánské sklepy vznikají dnes. Během prohlídky navštívíte i původní habánský sklep a moderní vinotéku.
 
Moravskou atmosféru si také užijete při posezení na sluncem zalité terase u sklenky skvělého vína.
Zobrazit více

Ubytování a restaurace v okolí

Karavanové Habánské stání

Karavanové Habánské stání

Velké Bílovice, Jihomoravský kraj
Vinařské sklepy Belegrady ve Velkých Bílovicích

Vinařské sklepy Belegrady ve Velkých Bílovicích

Velké Bílovice, Jihomoravský kraj
Stellplatz Park 'n' wine Velké Bílovice

Stellplatz Park 'n' wine Velké Bílovice

Velké Bílovice, Jihomoravský kraj