!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Habánské sklepy Velké Bílovice
Gurmánská turistika

Habánské sklepy Velké Bílovice

Vinařství Habánské sklepy bylo založeno roku 1614 ve Velkých Bílovicích, tradiční moravské vinařské obci v dobách největšího rozmachu vinařství na Moravě. Zakladateli vinařství byli Habáni - skupina reformních novokřtěnců, mírumilovných a pokrokově smýšlejících lidí.
Habáni si na Moravě brzy získali respekt jako zruční řemeslníci, výborní stavitelé a zejména jako vynikající vinaři. Zakládali vinice, budovali sklepy a zavedli na tehdejší dobu pokrokové způsoby ošetřování vinic. Postavili mnoho vinných sklepů a v největším z nich dnes sídlí a vyrábí víno společnost stejného jména – Habánské sklepy.

Při výrobě vína se zde používají jen ty nejkvalitnější hrozny a vysoký podíl ruční práce, který zajišťuje šetrný individuální přístup. Vinice jsou ve viničních tratích, kde roste réva od nepaměti. Vína jsou vyráběna na stejných místech, na kterých je před čtyřmi staletími vyráběli Habáni, zakladatelé Habánských sklepů. Díky tomu vznikají pod značkou Habánské sklepy vína se skutečným charakterem – vína s duší pro opravdové znalce, kteří dokáží ocenit kvalitu, individualitu a jedinečnost.

Mezi víny naleznete Chardonnay s vůní oříšků a citrusových plodů, Frankovku kořenité vůně s ostružinovými tóny, Modrý Portugal vonící po višních, Müller Thurgau, Rulandské modré, Rulandské bílé s nádechem zralých letních hrušek, Ryzlink rýnský s tóny lipového květu nebo Ryzlink vlašský s nádechem rybízu či angreštu. Po angreštu zavoní také Sauvignon z Habánských sklepů, povidla připomíná Svatovavřinecké, které zde vyrábí také v růžové variantě. Decentní tóny mandlí si vychutnáte u Veltlínského zeleného. Svou granátovou barvou zaujme Zweigeltrebe, jehož růžová varianta zavoní po třešních a jahodách.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 4. 8. 2020