Úvod > Aktuality > Kam na podzim v Praze? Užijte si zajímavé výstavy a festivaly
Kam na podzim v Praze? Užijte si zajímavé výstavy a festivaly
"> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Kultura

Kam na podzim v Praze? Užijte si zajímavé výstavy a festivaly

  • Vydáno4. října 2021
Chladnější podzimní počasí nemusí nutně znamenat zkažený den pro vás nebo vaše děti. Podle předpovědi nás v říjnu čekají ještě slunečné dny a ty by bylo určitě škoda prosedět doma. Pojďte se podívat na zajímavé výstavy a festivaly, kam se svými dětmi můžete vyrazit během posledních slunných dnů i v podzimní plískanici.
zázraky evoluceV Historické budově Národního muzea si prohlédnete jednu z nejmodernějších přírodovědeckých expozic v Evropě s nejznámějším exponátem Národního muzea, kostrou plejtváka myšoka, a dalšími 1 500 unikátními předměty. Nová stálá expozice dostala název "Zázraky evoluce" a dospělým i dětem vypráví poutavé příběhy evoluce a představuje svět zvířat tak, jak ho z muzeí běžně neznáte – bez polic a regálů! Nahlédnete do světa bezobratlých živočichů, ryb, obojživelníků, plazů, ptáků a v neposlední řadě i savců. Projdete si živočišnou říši od nejmenšího exponátu kleštíka včelího s rozměry pod 1 mm až po ten největší, kterým je oblíbený plejtvák myšok dlouhý 22,5 metru. Chybět nemohou ani předměty, na které si můžete sami sáhnout. Díky tomu nahlédnete do tlamy zmije, zkusíte si, jakou sílu je potřeba vynaložit k zavření obří mušle nebo budete navádět mnohonožku úzkými podzemními chodbičkami.

ženy, které přemohly mužeSchwarzenberský palác zve na výstavu "Ženy, které přemohly muže" Národní galerie Praha. První z žen, které mocně zapůsobily na muže, byla pramatka lidstva Eva, která přiměla Adama sníst jablko ze stromu poznání. V 15. a 16. století byla populární hrdinná Judita, která uťala hlavu vojevůdce Holoferna. Varovné ⁠obrazy slavných mistrů ukazují muže, kteří byli pro svou nerozvážnost přemoženi ženami, jako byla starozákonní Dalila nebo Salome. Na kresbě Bartholomea Sprangera lze vidět královnu Omfalé podle antického mýtu ponižující hrdinu Herkula. Mezi varovné příběhy náleží i středověký příběh o dívce Phyllis nebo povídka o selhání básníka Vergilia, kterou ztvárnil Lucas van Leyden na svém grafickém listu. Výstava je k vidění do 14. listopadu.

výstava NTMDalší pozvánka vás zavede do Národního technického muzea. Zde objevíte historické astronomické a zeměměřické přístroje – mezi 200 prezentovanými předměty je několik unikátů: sextant Josta Bürgiho a teodolit Heinricha Stolle z doby Rudolfa II., zrcadlový sextant z majetku Napoleona I. nebo náš nejvýznamnější astronomicko-geodetický přístroj 20. století – cirkumzenitál. Výstavu doprovázejí barvité příběhy z historie, např. o spolupráci Tychona Brahe a Johanna Keplera nebo o tom, jak se ředitel hvězdárny v Klementinu Ladislaus Weinek podílel na objevu pohybu zemského rotačního pólu, jaké byly geodetické základy Československa, jak páter David měřil zeměpisné souřadnice hranic a hor v Čechách pomocí odpalování soudků se střelným prachem na vrcholu Sněžky anebo triangulaci sextantem z pozorovatelen na vrcholcích stromů. Výstava "Jak se měří svět" bude přístupná až do 27. února 2022.
 

Podzim v Praze s dětmi

Zoo TrojaPokud vy a vaše děti máte rádi zvířátka, určitě navštivte ty v Zoo Praha v Troji. Po setmění se totiž zoologická zahrada mění k nepoznání. Většina zvířat se ukládá k spánku, ale noční druhy se právě probouzí. Nenechte si ujít jedinečnou příležitost a v doprovodu zkušeného průvodce zažijte dobrodružnou cestu noční zoo. Večerní prohlídky se konají vždy ve středu, v pátek a sobotu, začátky prohlídek jsou v 19:00 hodin, od listopadu pak už v 17:00 hodin.

Pohádková říšeOblíbené hrdiny českého večerníčku Pat a Mat potkáte až do 3. ledna 2022 ve výstavních sálech zámku Ctěnice. Výstava představuje historii tohoto animovaného filmu, originální scény z natáčení, kino s projekcí filmu Pat a Mat ve filmu (2016, 80 minut). Nedílnou součástí výstavy je také animační dílna a hry.

Do 21. listopadu je na Chvalském zámku k vidění Pohádkový svět paní Vítězslavy Klimtové. Kromě početné rodiny pohádkových postav čítající více jak 100 originálních loutek představí také téměř 60 akvarelů a olejomaleb z autorčiny dílny, které opustily rodnou půdu Pohádkové země v Pičíně zcela poprvé. V roce 80. výročí od autorčina narození a 5 let po její smrti se tak jedná o vůbec nejrozsáhlejší výstavu realizovanou mimo stálou expozici.
 

Podzimní gastronomické zážitky

HusaHusička, zelí a knedlíky zavoní Smíchovskou náplavkou v sobotu 6. listopadu na již tradičním Husobraní. Návštěvníci se mohou těšit na tradiční i moderně pojaté recepty z husího masa, prodej husích specialit, jako jsou husí játra, husí sádlo, husí paštika nebo foie gras. Péci se bude více než 1000 hus!

Zažijte nezapomenutelnou atmosféru největší ochutnávky svatomartinských vín. Vinařský fond pořádá již 16. ročník tradičního koštu prvního vína nového ročníku. Přiťukněte si s námi 11. 11. od 11.00 hod. na náměstí Svobody v Brně.

Již patnáctý ročník tradiční Letenské husy, slavnosti spojené s řízenou degustací svatomartinských a mladých vín předních moravských a českých producentů, prezentacemi, ochutnávkami a prodejem vína a jihočeských husích i kachních pečínkových pochoutek, se uskuteční 13. listopadu před Zemědělským muzeem na Letné. Dopřejte si pravou atmosféru posvícení!

bílý lanýžSpa hotel Lanterna připravuje na 18. listopadu jedinečný gastronomický zážitek v podobě Noci bílých lanýžů. Lanýže patří k nejdražším delikatesám, které můžete ochutnat. Nejvzácnější, nejdražší a také nejchutnější jsou pak lanýže bílé, které se skrývají pod půdou v alpském Piemontu v Itálii a prodávají se za desítky tisíc korun za kilogram.

Největší vepřové hody pod širým nebem se budou konat 20. listopadu na Smíchovské náplavce. Na rožni se boudou točit selátka, a tak se budou ochutnávat různé pečené pochoutky. Nebude chybět pečené koleno, bůček, žebírka a škvarky.
Dýňový podzim v trojské botanické zahradě

14.10.
30.10.
Dýňový podzim v trojské botanické zahradě

S příchodem podzimu se do trojské botanické zahrady vrátí oblíbené plody podzimu – dýně.

Noc bílých lanýžů ve Spa hotelu Lanterna

16.11.
Noc bílých lanýžů ve Spa hotelu Lanterna

Do celosvětově proslulého regionu vzácných lanýžů i vynikajícího vína, do italské oblasti Piemont, se přenesete 16. listopadu díky Noci bílých lanýžů.

Zázraky evoluce – nová expozice Národního muzea

Zázraky evoluce – nová expozice Národního muzea

Navštivte jednu z nejmodernějších přírodovědeckých expozic v Evropě s nejznámějším exponátem Národního muzea, kostrou plejtváka myšoka, a dalšími 1 500 unikátními předměty.