Úvod > Aktuality > Věda není nuda: Přijďte na největší vědeckou událost v Česku!
Věda není nuda: Přijďte na největší vědeckou událost v Česku!
"> "> "> "> "> "> "> "> ">
Zážitky

Věda není nuda: Přijďte na největší vědeckou událost v Česku!

  • Vydáno2. června 2022
Výstaviště v pražských Letňanech otevírá své brány veřejnosti. Vyzkoušejte si práci s jaderným reaktorem, laserové bludiště, navštivte tibetský slavnostní stan nebo chemickou únikovou hru. Nechybí ani simulace letu stíhačkou, zajímavosti z historie dobývání vesmíru a unikátní exponáty, které letos viděli návštěvníci EXPO 2020 v Dubaji… O tom, že věda rozhodně není nuda, se přesvědčíte 2. až 4. června 2022 na Veletrhu vědy! Otevřeno je každý den od 10:00 do 18:00, vstup je zdarma.
Veletrh vědyŠestý ročník Veletrhu vědy, který pořádá Akademie věd ČR, odhalí to nejzajímavější, co česká věda v současné době nabízí. Jedná se o největší populárně naučnou akci u nás, která se zabývá vědou ve všech jejích podobách a nabízí návštěvníkům to nejzajímavější ze světa přírodních, technických, humanitních i společenských oborů. Výstaviště v pražských Letňanech na tři dny zaplní přes 100 expozic Akademie věd ČR, univerzit a inovačních firem. Vstup na veškerý program bude tradičně zdarma. Veletrh lze navštívit kdykoli od 10:00 do 18:00 hodin.
 

Superhrdinové, jaderný reaktor i zážehy plazmy

RobotNa vlastní kůži si bude možné vyzkoušet laserové bludiště, písařskou dílnu, ovládání jaderného reaktoru, navštívit tibetský slavnostní stan nebo chemickou únikovou hru. Nebude chybět ani simulace letu stíhačkou, zajímavosti z historie dobývání vesmíru a unikátní exponáty, které letos viděli návštěvníci EXPO 2020 v Dubaji.

Zájemci se mohou těšit i na bohatý doprovodný program. Jeho součástí budou panelové diskuse pod taktovkou moderátora Václava Moravce, oblíbené science show, přednášky o vesmíru nebo debata o budoucnosti plodin, které by uživily naši planetu, s předsedkyní Akademie věd ČR Evy Zažímalové. Na akce v multimediálním sále je vhodné se registrovat předem na internetových stránkách veletrhvedy.cz.
 

Expozice pro menší děti? Sopka z droždí, stavba molekuly nebo chemické workshopy

molekulaVeletrh vědy si klade za cíl přibližovat poznání opravdu všem. Naši vystavovatelé samozřejmě nabízejí informace odborného charakteru, ale stejně tak dobře umí zabavit zvídavé dítě. Vybrané expozice jsou na mladé vědátory přímo zaměřeny, a proto byste je neměli minout. Expozici Ústavu anorganické chemie poznáte už z dálky. Tento stánek je vystavěn do tvaru boranové molekuly. A přesně s tou mohou děti také odejít, když si jí pod odborným vědeckým dohledem na stánku sestaví. Kromě toho vám vědci vysvětlí, jaký je rozdíl mezi živou a neživou přírodou, a za odměnu dětem dokonce dovolí, aby si zkusily vyrobit vlastní „sliz“.

science showÚstav fyzikální chemie J. Heyrovského každý den nabídne několik hodinových workshopů. V rámci své expozice si vědci pro děti připravili didaktickou laboratoř, ve které si mohou zájemci o chemii trochu zaexperimentovat. Workshopy probíhají po celý den a kapacita jednoho workshopu je 12 dětí. Pro účast na workshopu je potřeba se na stánku stavit předem pro registrační kartičku. Děti si na stanovištích vyzkouší například měřit pH u kyselin a zásad. Aktivita je vhodná pro děti od 8 let.

Česká science centra si nejen pro nejmladší návštěvníky připravila pokusy s cukrovou duhou, sopku z droždí nebo barevné přeměny všeho druhu. Děti mohou pomocí termokamery najít ducha v baňce, „uříznout si“ ruku či hasit hořčík. Na závěr si děti mohou na stánku Přírodovědecké fakulty UJEP pořídit suvenýr z veletrhu v podobě „tetování“ s vědeckou tématikou.
 

Otestujte své nadpřirozené schopnosti!

mozekV rámci projektu Paranormální výzva Českého klubu skeptiků Sisyfos ve shodě se světovým skeptickým myšlením zachovává přístup otevřené mysli k fenoménům, které věda považuje za krajně
nepravděpodobné nebo nemožné. Dává prostor osobám, které v tyto fenomény věří, prokázat svá paranormální tvrzení za podmínek dvojitě zaslepeného kontrolovaného experimentu. Návštěvníci budou mít možnost sami sebe otestovat, zjistit, jak jednoduše člověk nabyde přesvědčení, že schopnosti má a seznámit se s proběhlými experimenty.

Tato možnost si na vlastní kůži prožít konfirmační zkreslení pomáhá pochopit, „jak tomu může někdo věřit‟ i upozornit na chyby v vyhodnocování našich zkušeností. Na paškál si vědci vezmou například telepatii, homeopatii a tradiční čínskou medicínu.
Veletrh vědy 2023

1.6.
3.6.
Veletrh vědy 2023

Ocitněte se na chvíli v kůži a čase profesora Otty Wichterleho a vyrobte si silonky tak, jako se to před více než padesáti lety podařilo jemu. Zjistěte, jak funguje chytrá domácnost, nejmodernější dalekohledy či jazyková poradna.