ÚvodAktualityDvacet tipů na zajímavé i zábavné Svatováclavské výlety
Kultura

Dvacet tipů na zajímavé i zábavné Svatováclavské výlety

  • 18. září 2023
Pro státní svátek sv. Václava a zároveň poslední zářijový víkend v září nabízí portál Kudy z nudy celou řadu slavností, jarmarků, mimořádných prohlídek a dalších aktivit. Některé z nich nesou v názvu slovo „Svatováclavské“ a připomínají tak státní svátek 28. září, den české státnosti a svátek sv. Václava, českého knížete a patrona Čech a Moravy. Svatováclavské slavnosti mají různý ráz, od mší a poutí přes společné vyjížďky historických automobilů, až po rozverné slavnosti pro dospělé i pro děti. Výběr je široký a vybere si každý.

Poutě a mše na Václavovu počest

Stará BoleslavNa svatého Václava se bude vzpomínat zejména při slavnostních mších. Ta nejznámější, Národní Svatováclavská pouť, se tradičně odehrává ve Staré Boleslavi, kde právě 28. září roku 935 na místě dnešní baziliky sv. Václava kníže zemřel rukou svého bratra Boleslava. Svatováclavská poutní mše se letos také chystá 28. 9. od 17:00 na zámku v Náměšti nad Oslavou. Svatému Václavu je zasvěcená zámecká kaple. Ve Štramberku se bude konat Svatováclavská horová pouť
 

Kam vyrazit na svatováclavský jarmark

svatováclavský jarmarkJarmark farmářského typu a doplňků z řemeslné výroby s doprovodným programem se chystá v Luhačovicích. Bude probíhat před radnicí a poštou od 9:00 do 17:00 hodin. Jarmark s řemesly, atrakcemi, kejklíři a historickou hudbou, šermíři, kováři, alchymisty, lazebníky či kuchaři v černé kuchyni... to vše vás čeká 28. 9. na náměstí Svatopluka Čecha v Ostravě. Chybět nebudou historické kolotoče, dobové hry, sokolníci a ukázky dobových řemesel s dílnami a samozřejmě bohatá nabídka občerstvení. Patrona českých zemí, knížete a světce si připomene i Hlinsko. Od 9:00 do 17:00 se můžete těšit na v prostoru památkové rezervace Betlém a na nábřeží před Orlovnou na trhy, ale zažít můžete i tradiční řemesla na vlastní kůži.
 

Slaví Český Krumlov, Třeboň i Kutná Hora

Tradiční podzimní slavnosti v Českém Krumlově se konají od 29.9. do 1.10. Nabízejí vedle kulturních i bohaté gastronomické zážitky. Oslavy na počest sv. Václava, patrona české země, ale i všech pivovarníků a vinařů provází spousta dobréh o jídla, pití, zábavy a kulturních představení. 

V sobotu 30.9. v 10 hodin vypuknou Svatováclavské slavnosti v Třeboni. Oslavy opět zahájí sám sv. Václav, který na Masarykovo náměstí přijíždí se svou družinou. A ve stejný den jsou na programu Slavnosti i v Kutné Hoře.
 

Z Václavského náměstí na Václavku

svatý VáclavV Praze se vypravte na Václavské náměstí a zajděte si pořádně prohlédnout oslavence v horní části náměstí. Myslbekův jezdecký pomník sv. Václava stojí na svém místě od roku 1913. Některé součásti pomníku měly své skutečné předlohy – například zbroj a výzbroj knížete je zhotovena podle dochované přilbice, meče a drátěné košile ve svatováclavském pokladu! Modelem pro koně sv. Václav se stal tehdy sedmiletý černý hřebec východofríského plemene Ardo původem z vojenského hřebčince v Písku. Vtipálkům a žertéřům by neměla uniknout originální socha výtvarníka Davida Černého, parodie na slavnou jezdeckou sochu, v pasáži Lucerna.
 

Svatováclavské vyjížďky na rychlých kolech

svatováclavská jízdaMáte rádi historická auta a motocykly, anebo dokonce nějakého veterána vlastníte? Pak se vydejte na některou ze Svatováclavských vyjížděk. Klub historických vozidel Nový Jičín pořádá již podvanácté Svatováclavskou vyjížďku. Prohlédnout si vozy, vyfotit se s nimi a podiskutovat s jejich majitely bude možné na zastávkách u muzea v Suchdole, na zámku Nová Horka a v Novém Jičíně. Na Svatováclavskou jízdu se ve středu 28. 9. chystají v Mladé Boleslavi. Dopoledne bude městem projíždět několik desítek nablýskaných automobilových veteránů; prohlédnout si je můžete před startem na Komenského náměstí. Průběh dne obvykle zpestřují vystoupení mažoretek, hudební vystoupení či jezdci na obřích historických kolech.
 

Zajímavosti z hradů a zámků aneb mimořádné prohlídky

Ke svatováclavským oslavám se připojil i zámek Konopiště, který zve všechny zájemce 28. září na prohlídky věže Václavky. Tato věž zůstala zachována z velké části v podobě, jakou měla při zakládání hradu ve 13. století. Nejslavnějším vězněm, který v ní pobýval, byl český král Václav IV. 

Lysicím budou vládnout dýně – od 27. září do 1. října najdete na vnitřním nádvoří tématický minitrh, dýňové pochutiny, dílničku pro děti a výstavu dýní. Na zámku nebudu chybět prohlídky podzimně vyzdobených komnat I. návštěvnické trasy. Do barev podzimu se od 16.9. do 28.9. oblékl i hrad Pernštejn.

Na zámek Svijany přijede sám svatý Václav na svůj svátek ve 13 hodin! Během celého dne se konají Svatováclavské slavnosti, během kterých si budete moci vychutnat limitovanou várku svijanského pivního speciálu DUX nebo se vydat na prohlídku Pivovaru Svijany za zvýhodněné vstupné. 


 
Svatováclavské slavnosti v Třeboni 2024

28. 9.
Svatováclavské slavnosti v Třeboni 2024

Tradiční podzimní oslava patrona země české, pivovarníků a vinařů opět nabídne bohatý kulturní program s trhem na Masarykově náměstí.

Svatováclavské vinobraní na hradě Loket 2024

5. 10.6. 10.
Svatováclavské vinobraní na hradě Loket 2024

Stejně jako v posledních letech se budeme i letos držet motta: Když vchází víno, odcházejí tajnosti.

Svatováclavská horová pouť ve Štramberku 2024

28. 9.
Svatováclavská horová pouť ve Štramberku 2024

Oslava svátku národního patrona, poděkování za vše dobré uskutečněné v našem městě s prosbou o pomoc do následujících let. Od kostela sv. Jana Nepomuckého se jde na horu Kotouč.

Národní svatováclavská pouť ve Staré Boleslavi

27. 9.29. 9.
Národní svatováclavská pouť ve Staré Boleslavi

Národní svatováclavská pouť svým prvním ročníkem v roce 2003 navázala na staleté tradice velkých staroboleslavských poutí a slavností svatováclavského milénia v roce 1929.

Dýňobraní na lysickém zámku

21. 9.22. 9.
Dýňobraní na lysickém zámku

Na vnitřním nádvoří tématický minitrh, dýňové pochutiny, dílnička pro děti a výstava dýní.

Svatováclavský jarmark v Hlinsku

28. 9.
Svatováclavský jarmark v Hlinsku

Přijměte pozvání na náš tradiční Svatováclavský jarmark, který se bude konat ve čtvrtek 28. září 2023 od 9 do 17 hodin v prostoru památkové rezervace Betlém a na nábřeží před Orlovnou.

Svatováclavská poutní mše na zámku v Náměšti nad Oslavou

28. 9.
Svatováclavská poutní mše na zámku v Náměšti nad Oslavou

Slavnost sv. Václava, patrona České země a náměšťské zámecké kaple.

Svatováclavské slavnosti v Kutné Hoře 2024

28. 9.
Svatováclavské slavnosti v Kutné Hoře 2024

Již tradiční kutnohorská kulturní akce nabízí každoročně v měsíci září zajímavý program pro děti i dospělé.

Svatováclavské slavnosti na zámku Svijany

28. 9.
Svatováclavské slavnosti na zámku Svijany

Svatý Václav, patron českých zemí i lahodného zlatavého moku, přijede již poosmé na zámek Svijany, a to přesně v den oslav svých jmenin, tedy ve čtvrtek 28. září.

Svatováclavská jízda v Mladé Boleslavi 2024

28. 9.
Svatováclavská jízda v Mladé Boleslavi 2024

Svatováclavská jízda historických vozidel, která se koná každoročně 28. září, představuje novodobou tradici významně obohacující nabídku společenských a zábavných akcí ve městě. Každoročně v tento den dopoledne z Komenského náměstí startuje dlouhá kolona několika desítek automobilových veteránů.

Svatováclavské slavnosti Český Krumlov 2024

27. 9.29. 9.
Svatováclavské slavnosti Český Krumlov 2024

Poslední zářijový víkend se v Českém Krumlově nese v duchu oslav přicházejícího podzimu. Město se stává dějištěm Svatováclavských slavností a Mezinárodního folklórního festivalu – slavností plných hudby, tance, piva, vína a dobrého jídla.

Svatý Václav Davida Černého – obrácený kůň v Lucerně Památky

Svatý Václav Davida Černého – obrácený kůň v Lucerně

Zcepenělý kůň, na jehož břiše sedí sv. Václav, patron naší země, to je dominanta prostoru v pasáži Lucerna. Dílo Davida Černého z pěnového polystyrénu visí od roku 2000 před legendárním kinem.

Jezdecký pomník sv. Václava na Václavském náměstí Památky

Jezdecký pomník sv. Václava na Václavském náměstí

Známý pomník sv. Václava stojící v horní části Václavského náměstí v Praze, vytvořil sochař Josef Václav Myslbek (1844-1922), který na něm pracoval více než třicet let.

Další aktuality

Letní divadelní scény pod širým nebem nabízejí komedie i dramata

Letní večery s divadlem pod širým nebem nabízejí bohatou přehlídku nejrůznějších žánrů. Portál Kudy z nudy vás letos zve nejenom na Letní shakespearovské slavnosti, ale také na velkolepá operní představení v kulisách krásných hradů a zámků a dokonce i na detektivní komedii s hororovým laděním.
24. červenec 2024 12:00
Kultura

Na festivalu KoresponDance vystoupí hvězdy, které vás roztančí – ve Žďáru, Praze a Novém Městě

Mezinárodní festival současného tance, pohybového divadla a nového cirkusu KoresponDance se uskuteční již podvanácté. Hlavní festivalový program se uskuteční tradičně ve městě a na zámku Žďár nad Sázavou, a to od 11. do 14. července 2024. Doplněný bude o jeden festivalový den v pražském PRAKABu a poprvé festival zavítá i do Nového Města na Moravě do prostor Horácké galerie. Největší site-specific festival současného pohybového umění představí umělce a umělkyně z Česka, Francie, Portugalska, Rakouska, Španělska, Slovenska, ale třeba i z Kanady. Tvůrčí gejzír novocirkusové, taneční a pohybové energie zažijí návštěvníci na všech festivalových scénách.
9. červenec 2024 10:00
Kultura

Bohemia Jazz Fest roztančí česká města

Bohemia Jazz Fest je už 17. sezónu unikátní akcí svého druhu především proto, že se jedná o spojení prvotřídní hudby s úchvatnou scenérií historických náměstí či zahrad. Centra českých měst takto každým rokem přivítají hudbymilovné návštěvníky, kteří se sem vydají vychutnat si špičková jazzová vystoupení, na něž se neplatí vůbec žádné vstupné! Letos se do jazzových tónů můžete zaposlouchat od 9. do 16. července 2024.
8. červenec 2024 14:00
Kultura

Graffiti v Česku: od jeskynních kreseb přes středověké vandaly až po současný street art

Graffiti je staré jako náš svět. Vážně: do široké rodiny pouličního umění či street artu totiž patří jak pravěké jeskynní malby, tak současné sprejerství. Mezi ně se ale schovala spousta dalších úžasně zajímavých dílek. Pojďte je prozkoumat s Kudy z nudy!
6. červenec 2024 11:07
Kultura

Jak a kde si užít prázdninové výstavy? Bavte se – Česko je plné zajímavých akcí!

Vyberte si z bohaté nabídky kulturních zážitků! Letní období se sice překulilo do své druhé poloviny, ale stále láká na množství kulturních tipů. V galeriích můžete vidět díla umělců se zvučnými jmény i talentovaných amatérů. Objevovat můžete místa, kde se vědní a technické obory představují vtipnou a interaktivní formou. Naplňte léto zábavou a hodnotnými zážitky! Máme pro vás stovky nových nabídek denně.
4. červenec 2024 17:02
Kultura

Kalendář 2024: tipy na výlety za černým řemeslem za kováři a do starých kováren

Kovářství je prastaré řemeslo, díky práci s ohněm opředené řadou tajemství a pověr. Pokud chcete některé z nich poznat a zároveň vidět kováře „naživo“ a prohlédnout si výsledky jejich práce, přijměte od portálu Kudy z nudy pozvání do kováren a na kovářské akce.
4. červenec 2024 17:01
Kultura

Podívejte se do míst, která měl rád Antonín Dvořák!

Antonín Leopold Dvořák, který se narodil 8. září 1841, je jedním z českých hudebních skladatelů, kteří mají dodnes ve světě dobrý zvuk. Jeho opery i další skladby se hrají na pódiích světových scén od New Yorku až po Tokio a dodnes je nejhranějším českým skladatelem vůbec. Nová expozice v rodném domě Antonína Dvořáka v Nelahozevsi na Mělnicku přibližuje skladatelovo dětství i prvotní zdroje jeho inspirace. Návštěvníkům se otevírá ve zkušebním režimu od 28. června 2024. Doporučíme vám i další místa spjatá s jeho životem nebo festivaly, kde uslyšíte jeho nezaměnitelnou hudbu. Vydejte se v České republice po stopách hudebního génia!
27. červen 2024 21:20
Kultura

Věda a historie není nuda: hrady a zámky jako inspirace hudebníků a skladatelů

Pusťte si do sluchátek oblíbenou skladbu a vydejte se s Kudy z nudy na výlet na hrady a zámky, kde hledali inspiraci známí i méně známí hudební skladatelé! Představíme vám jména slavná i téměř zapomenutá a fantastické příběhy o tom, jak složitě se někdy hledá inspirace.
25. červen 2024 15:16
Kultura