!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Sedmnáct tipů na zajímavé i zábavné Svatováclavské výlety
Sedmnáct tipů na zajímavé i zábavné Svatováclavské výlety
"> "> "> "> "> "> "> "> ">
Kultura

Sedmnáct tipů na zajímavé i zábavné Svatováclavské výlety

Vydáno 25. září 2020
Pro poslední a zároveň prodloužený víkend v září nabízí portál Kudy z nudy celou řadu slavností, jarmarků, mimořádných prohlídek a dalších aktivit. Některé z nich nesou v názvu slovo „Svatováclavské“ a připomínají tak státní svátek 28. září, den české státnosti a svátek sv. Václava, českého knížete a patrona Čech a Moravy. Svatováclavské slavnosti mají různý ráz, od mší a poutí přes společné vyjížďky historických automobilů, až po rozverné slavnosti pro dospělé i pro děti. Kterou z akcí si vyberete právě vy?

Poutě a mše na Václavovu počest

Stará BoleslavNa svatého Václava se bude vzpomínat zejména při slavnostních mších. Ta nejznámější, Národní Svatováclavská pouť, se tradičně odehrává ve Staré Boleslavi, kde právě 28. září roku 935 na místě dnešní baziliky sv. Václava kníže zemřel rukou svého bratra Boleslava.

Svatováclavská poutní mše se letos chystá 28. 9. od 17:00 na zámku v Náměšti nad Oslavou. Svatému Václavu je zasvěcená zámecká kaple. Ve Štramberku se bude konat Svatováclavská horová pouť. Také v Harrachově proběhnou oslavy sv. Václava se mší svatou, jarmarkem a tradičními koláči.
 

Kam vyrazit na svatováclavský jarmark

svatováclavský jarmarkJarmark farmářského typu a doplňků z řemeslné výroby s doprovodným programem se chystá v Luhačovicích. Bude probíhat před radnicí a poštou od 9:00 do 17:00 hodin.

Jarmark s řemesly, atrakcemi, kejklíři a historickou hudbou, zvířátky, šermíři, sokolníky, věštírnou, mučírnou, pranýřem, siloměrem, lazebnictvím... to vše vás čeká 28. 9. na náměstí Svatopluka Čecha v Ostravě. Chybět nebudou historické kolotoče, zvířátka, dobové hry, lazebnictví, pranýřování, sokolníci, mučírna, věštírna, ukázky dobových řemesel s dílnami a bohatá nabídka občerstvení.

Valašská zahradaV Rožnově pod Radhoštěm si přijdou na své všichni zahrádkáři. Konají se zde totiž největší podzimní zahradnické trhy v regionu "Valašská zahrada", spojené s historickým jarmarkem! Na trzích se prezentuji zahradníci a zahradnické firmy nejen místní, ale i z celé Moravy a Čech. Nakoupit můžete květiny, okrasné dřeviny, sadbu, cibuloviny, hnojiva, ochrané prostředky a také výrobky zručných řemeslníků, kteří nabízejí vše do domu a zahrady. Nechybí zde poradna pro zahrádkáře a babka bylinkářka. Připraven je program pro děti i dospělé. Zahradnické trhy probíhají od 25. do 28. 9. 2020 denně od 8:00 do 17:00 hodin.
 

Z Václavského náměstí na Václavku

svatý VáclavPo jednom z nejslavnějších českých světců je pojmenována celá řada míst; v Praze můžete navštívit Václavské náměstíMyslbekovým jezdeckým pomníkem sv. Václava, vtipálkům a žertéřům by neměla uniknout originální socha výtvarníka Davida Černého, parodie na slavnou jezdeckou sochu, v pasáži Lucerna.

Ke svatováclavským oslavám se připojil i zámek Konopiště, který zve všechny zájemce 28. září na prohlídky věže Václavky a děti i seniory zdarma na prohlídku zámeckých interiérů.
 

Svatováclavské vyjížďky na rychlých kolech

Máte rádi historická auta a motocykly, anebo dokonce nějakého veterána vlastníte? Pak se vydejte na některou ze Svatováclavských vyjížděk. Veteran Car Club Praha a Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy srdečně zvou na 41. ročník Soutěže elegance historických vozidel Veteráni 2020. Navíc si v muzeu prohlédnete pěknou výstavu Auta a mašiny.

Na Svatováclavskou jízdu se v pondělí 28. 9. chystají také v Mladé Boleslavi. Dopoledne bude městem projíždět několik desítek nablýskaných automobilových veteránů; prohlédnout si je můžete před startem na Komenského náměstí. Průběh dne obvykle zpestřují vystoupení mažoretek, hudební vystoupení či jezdci na obřích historických kolech.
 

Zajímavosti z hradů a zámků aneb mimořádné prohlídky

Hrad ŠternberkZámek Jezeří se během víkendu 26. - 28. 9. oblékne do květinové výzdoby. Ve státní svátek se mimořádně otevře také zámek v Novém Městě nad Metují. Speciální doprovodný program chystá v pondělí moravský Šternberk, který pro návštěvníky připravil povídání o historii zbraní. Na 28. 9. si můžete prohlédnout Muzeum českého granátu v pražské Karlově ulici, koná se tam Den otevřených dveří.

plzeňské podzemíZvědavým návštěvníkům se od 28. 9. do 4. 10. otevírá Plzeňské podzemí za svitu baterek! Navíc budou v tyto dny otevřeny další část podzemní chodby, kterou během běžných prohlídek není možné navštívit. Páté výročí oslaví Centrum stavitelského dědictví NTM Plasy o prodlouženém víkendu 26. až 28. září 2020. Návštěvníky zve na komentované prohlídky a vstupné za symbolických 5 Kč. Ve stejné dny prodlouženého víkendu bude naprosto výjimečná příležitost prohlédnout si na vlastní oči barokní mechanismus pražské Lorety v pohybu. Posledním tipem bude otevřená středověká věž na zámku Lemberk.
Bazilika sv. Václava ve Staré Boleslavi

Bazilika sv. Václava ve Staré Boleslavi

Románská bazilika sv. Václava s kryptou sv. Kosmy a Damiána je postavena na místě, kde byl podle tradice roku 935 zavražděn a po tři roky pohřben sv. Václav. Založil ji spolu s místní kolegiátní kapitulou po roce 1039 kníže Břetislav I. a vysvěcena byla roku 1046.

Dub svatého Václava ve Stochově

Dub svatého Václava ve Stochově

Stochov je město rozkládající se nedaleko Nového Strašecí. Podle pověsti se zde roku 903 narodil Svatý Václav. Jeho babička Svatá Ludmila zasadila v místech jeho narození dub, který ve městě roste dodnes a patří k nejstarším stromům v České republice.

Jezdecký pomník sv. Václava na Václavském náměstí

Jezdecký pomník sv. Václava na Václavském náměstí

Známý pomník sv. Václava stojící v horní části Václavského náměstí v Praze, vytvořil sochař Josef Václav Myslbek (1844-1922), který na něm pracoval více než třicet let.

Budeč u Zákolan – rotunda Petra a Pavla

Budeč u Zákolan – rotunda Petra a Pavla

Dodnes funkční rotunda Petra a Pavla, která na kopci u Zákolan stojí již 1100 let, pamatuje mladá knížata Václava a jeho bratra Boleslava, kteří se zde učili psát. Jedná se o vůbec nejstarší dochovanou stavbu v celých Čechách.

Svatováclavská vinice v Dřísech - nejstarší vinice v Čechách

Svatováclavská vinice v Dřísech - nejstarší vinice v Čechách

V blízkosti obce Dřísy byla dle dochovaných zpráv založena, na slunné jižní straně vrchu Cecemín, první vinice v Čechách. Hospodařilo se na ní již v samotných počátcích vlády prvních Přemyslovců a podle ledegendy na ní pracoval i sám svatý Václav.