Úvod > Aktuality > Dvacet tipů na zajímavé i zábavné Svatováclavské výlety
Kultura

Dvacet tipů na zajímavé i zábavné Svatováclavské výlety

  • Vydáno18. září 2023
Pro státní svátek sv. Václava a zároveň poslední zářijový víkend v září nabízí portál Kudy z nudy celou řadu slavností, jarmarků, mimořádných prohlídek a dalších aktivit. Některé z nich nesou v názvu slovo „Svatováclavské“ a připomínají tak státní svátek 28. září, den české státnosti a svátek sv. Václava, českého knížete a patrona Čech a Moravy. Svatováclavské slavnosti mají různý ráz, od mší a poutí přes společné vyjížďky historických automobilů, až po rozverné slavnosti pro dospělé i pro děti. Výběr je široký a vybere si každý.

Poutě a mše na Václavovu počest

Stará BoleslavNa svatého Václava se bude vzpomínat zejména při slavnostních mších. Ta nejznámější, Národní Svatováclavská pouť, se tradičně odehrává ve Staré Boleslavi, kde právě 28. září roku 935 na místě dnešní baziliky sv. Václava kníže zemřel rukou svého bratra Boleslava. Svatováclavská poutní mše se letos také chystá 28. 9. od 17:00 na zámku v Náměšti nad Oslavou. Svatému Václavu je zasvěcená zámecká kaple. Ve Štramberku se bude konat Svatováclavská horová pouť
 

Kam vyrazit na svatováclavský jarmark

svatováclavský jarmarkJarmark farmářského typu a doplňků z řemeslné výroby s doprovodným programem se chystá v Luhačovicích. Bude probíhat před radnicí a poštou od 9:00 do 17:00 hodin. Jarmark s řemesly, atrakcemi, kejklíři a historickou hudbou, šermíři, kováři, alchymisty, lazebníky či kuchaři v černé kuchyni... to vše vás čeká 28. 9. na náměstí Svatopluka Čecha v Ostravě. Chybět nebudou historické kolotoče, dobové hry, sokolníci a ukázky dobových řemesel s dílnami a samozřejmě bohatá nabídka občerstvení. Patrona českých zemí, knížete a světce si připomene i Hlinsko. Od 9:00 do 17:00 se můžete těšit na v prostoru památkové rezervace Betlém a na nábřeží před Orlovnou na trhy, ale zažít můžete i tradiční řemesla na vlastní kůži.
 

Slaví Český Krumlov, Třeboň i Kutná Hora

Tradiční podzimní slavnosti v Českém Krumlově se konají od 29.9. do 1.10. Nabízejí vedle kulturních i bohaté gastronomické zážitky. Oslavy na počest sv. Václava, patrona české země, ale i všech pivovarníků a vinařů provází spousta dobréh o jídla, pití, zábavy a kulturních představení. 

V sobotu 30.9. v 10 hodin vypuknou Svatováclavské slavnosti v Třeboni. Oslavy opět zahájí sám sv. Václav, který na Masarykovo náměstí přijíždí se svou družinou. A ve stejný den jsou na programu Slavnosti i v Kutné Hoře.
 

Z Václavského náměstí na Václavku

svatý VáclavV Praze se vypravte na Václavské náměstí a zajděte si pořádně prohlédnout oslavence v horní části náměstí. Myslbekův jezdecký pomník sv. Václava stojí na svém místě od roku 1913. Některé součásti pomníku měly své skutečné předlohy – například zbroj a výzbroj knížete je zhotovena podle dochované přilbice, meče a drátěné košile ve svatováclavském pokladu! Modelem pro koně sv. Václav se stal tehdy sedmiletý černý hřebec východofríského plemene Ardo původem z vojenského hřebčince v Písku. Vtipálkům a žertéřům by neměla uniknout originální socha výtvarníka Davida Černého, parodie na slavnou jezdeckou sochu, v pasáži Lucerna.
 

Svatováclavské vyjížďky na rychlých kolech

svatováclavská jízdaMáte rádi historická auta a motocykly, anebo dokonce nějakého veterána vlastníte? Pak se vydejte na některou ze Svatováclavských vyjížděk. Klub historických vozidel Nový Jičín pořádá již podvanácté Svatováclavskou vyjížďku. Prohlédnout si vozy, vyfotit se s nimi a podiskutovat s jejich majitely bude možné na zastávkách u muzea v Suchdole, na zámku Nová Horka a v Novém Jičíně. Na Svatováclavskou jízdu se ve středu 28. 9. chystají v Mladé Boleslavi. Dopoledne bude městem projíždět několik desítek nablýskaných automobilových veteránů; prohlédnout si je můžete před startem na Komenského náměstí. Průběh dne obvykle zpestřují vystoupení mažoretek, hudební vystoupení či jezdci na obřích historických kolech.
 

Zajímavosti z hradů a zámků aneb mimořádné prohlídky

Ke svatováclavským oslavám se připojil i zámek Konopiště, který zve všechny zájemce 28. září na prohlídky věže Václavky. Tato věž zůstala zachována z velké části v podobě, jakou měla při zakládání hradu ve 13. století. Nejslavnějším vězněm, který v ní pobýval, byl český král Václav IV. 

Lysicím budou vládnout dýně – od 27. září do 1. října najdete na vnitřním nádvoří tématický minitrh, dýňové pochutiny, dílničku pro děti a výstavu dýní. Na zámku nebudu chybět prohlídky podzimně vyzdobených komnat I. návštěvnické trasy. Do barev podzimu se od 16.9. do 28.9. oblékl i hrad Pernštejn.

Na zámek Svijany přijede sám svatý Václav na svůj svátek ve 13 hodin! Během celého dne se konají Svatováclavské slavnosti, během kterých si budete moci vychutnat limitovanou várku svijanského pivního speciálu DUX nebo se vydat na prohlídku Pivovaru Svijany za zvýhodněné vstupné. 


 
Svatováclavské slavnosti v Třeboni 2023

30.9.
Svatováclavské slavnosti v Třeboni 2023

Tradiční podzimní oslava patrona země české, pivovarníků a vinařů opět nabídne bohatý kulturní program s trhem na Masarykově náměstí.

Svatováclavské vinobraní na hradě Loket 2023

30.9.
1.10.
Svatováclavské vinobraní na hradě Loket 2023

Stejně jako v posledních letech se budeme i letos držet motta: Když vchází víno, odcházejí tajnosti.

Národní svatováclavská pouť ve Staré Boleslavi

27.9.
1.10.
Národní svatováclavská pouť ve Staré Boleslavi

Národní svatováclavská pouť svým prvním ročníkem v roce 2003 navázala na staleté tradice velkých staroboleslavských poutí a slavností svatováclavského milénia v roce 1929.

Dýňobraní na lysickém zámku

27.9.
1.10.
Dýňobraní na lysickém zámku

Na vnitřním nádvoří tématický minitrh, dýňové pochutiny, dílnička pro děti a výstava dýní.

Svatováclavské slavnosti v Kutné Hoře

30.9.
Svatováclavské slavnosti v Kutné Hoře

Již tradiční kutnohorská kulturní akce nabízí každoročně v měsíci září zajímavý program pro děti i dospělé. Letos se koná již 30. ročník.

Svatováclavské slavnosti Český Krumlov 2023

28.9.
1.10.
Svatováclavské slavnosti Český Krumlov 2023

Poslední zářijový víkend se v Českém Krumlově nese v duchu oslav přicházejícího podzimu. Město se stává dějištěm Svatováclavských slavností a Mezinárodního folklórního festivalu – slavností plných hudby, tance, piva, vína a dobrého jídla.

Svatý Václav Davida Černého – obrácený kůň v Lucerně

Svatý Václav Davida Černého – obrácený kůň v Lucerně

Zcepenělý kůň, na jehož břiše sedí sv. Václav, patron naší země, to je dominanta prostoru v pasáži Lucerna. Dílo Davida Černého z pěnového polystyrénu visí od roku 2000 před legendárním kinem.

Jezdecký pomník sv. Václava na Václavském náměstí

Jezdecký pomník sv. Václava na Václavském náměstí

Známý pomník sv. Václava stojící v horní části Václavského náměstí v Praze, vytvořil sochař Josef Václav Myslbek (1844-1922), který na něm pracoval více než třicet let.

Další aktuality

Seznamte se: nejlepší čeští ilustrátoři a jejich kreslení a animovaní hrdinové

Kocour Mikeš, Mach a Šebestová, Krteček anebo Broučci: nebýt nejlepších českých ilustrátorů, neexistovali by. Neznali bychom ani secesní krásky Alfonse Muchy nebo pravěké krajiny Zdeňka Buriana – a to by byla rozhodně škoda!
Kultura

Oslavte svátek svatého Václava zajímavým výletem

Český kníže sv. Václav byl zavražděn ve Staré Boleslavi 28. září 935. Pozůstatky zavražděného kralevice leží na Pražském hradě v katedrále sv. Víta ve svatováclavské kapli. Svatý Václav je hlavním zemským patronem a den výročí jeho zavraždění se od roku 2000 slaví jako státní svátek – Den české státnosti. Oslavte i vy tento mladý svátek výletem do míst, která jsou se svatováclavskou legendou spojena anebo vyrazte za zajímavou kulturní akci. Z tipů portálu Kudy z nudy si jistě vyberete.
Kultura

Ideální podzimní tip: muzea, kde se nikdo nenudí

Exponáty za sklem, zaprášené vitríny a texty staré stejně jako muzejní exponáty? Tak toho se bát nemusíte – Kudy z nudy má pro vás nová nebo modernizovaná muzea nabízející originální kousky a interaktivní expozice, které chtějí malé i velké návštěvníky vtáhnout do hry! Inspirujte se našimi tipy na pěkný podzimní výlet, u kterého se nemusíte bát rozmarů počasí.
Kultura

Kam za dějinami slavného českého národa?

Na podzim si připomínáme několik důležitých události a osobností, které ovlivnily naši historii. Vydejte se na místa, která mají zajímavé souvislosti se svátky sv. Václava, vznikem Československa či 17. listopadem. Kde najít střípky historie, které složí mozaiku dějin českého národa? To vám prozradí Kudy z nudy.
Kultura

Poznejte slavné hudební skladatele a jejich oblíbená místa

Nechte se vtáhnout do světa hudby! Bedřich Smetana, Antonín Dvořák, Leoš Janáček, Bohuslav Martinů – čtyři velká jména české hudby, která se stala světovým fenoménem. Máme pro vás i další jména a výlety za poznáním míst, kde rádi tvořili slavní skladatelé.
Kultura

Dnes si připomínáme 182 let od narození Antonína Dvořáka

Právě dnes, 8. září, se roku 1841 narodil jeden z našich nejvýznamnějších hudebních skladatelů, Antonín Dvořák. Kdo by ho však považoval za usedlého a vážného umělce, ten by se spletl v odhadu – jeho současníci jej považovali za výbušného a podivínského výstředníka. Na slavného velikána můžete zavzpomínat návštěvou míst, kde rád a často pobýval, portál Kudy z nudy pro vás připravil řadu tipů.
Kultura

50 tipů na nejzajímavější podzimní výstavy

Pestré barvy babího léta a podzimu přímo vybízí k poznávání a tvoření z podzimních darů. Chladno a proměnlivé podzimní počasí pak naznačuje, že je čas hledat zábavu jinde než na procházkách v přírodě a při sportu. Pokud nechcete v chladných dnech během podzimu zůstávat doma pod dekou s knížkou a hrnkem čaje, načerpejte inspiraci z našich tipů a vydejte se na zajímavou výstavu.
Kultura

Cesty za uměním: herečka Sarah Bernhardt, plakát Gismonda a malíř Alfons Mucha

Sarah Bernhardt (1844–1923) byla ikonická herečka a umělkyně přelomu 19. a 20. století. Na divadelních jevištích se proslavila jako Medea, Dáma s kaméliemi i dánský princ Hamlet, mezi její přátele patřili Edmond Rostand, autor Cyrana z Bergeracu, Sigmund Freud, Emile Zola, Victor Hugo či otec i syn Dumasovi, tedy Alexandre Dumas starší i mladší. A také malíř Alfons Mucha: díky jeho divadelním plakátům dodnes zná božskou Sarah celý svět. Seznamte se s ní na Kudy u nudy!
Kultura