Úvod > Aktuality > Dvacet tipů na zajímavé i zábavné Svatováclavské výlety
Dvacet tipů na zajímavé i zábavné Svatováclavské výlety
"> "> "> "> "> "> "> ">
Kultura

Dvacet tipů na zajímavé i zábavné Svatováclavské výlety

  • Vydáno26. září 2022
Pro poslední a zároveň prodloužený víkend v září nabízí portál Kudy z nudy celou řadu slavností, jarmarků, mimořádných prohlídek a dalších aktivit. Některé z nich nesou v názvu slovo „Svatováclavské“ a připomínají tak státní svátek 28. září, den české státnosti a svátek sv. Václava, českého knížete a patrona Čech a Moravy. Svatováclavské slavnosti mají různý ráz, od mší a poutí přes společné vyjížďky historických automobilů, až po rozverné slavnosti pro dospělé i pro děti. Kterou z akcí si vyberete právě vy?

Poutě a mše na Václavovu počest

Stará BoleslavNa svatého Václava se bude vzpomínat zejména při slavnostních mších. Ta nejznámější, Národní Svatováclavská pouť, se tradičně odehrává ve Staré Boleslavi, kde právě 28. září roku 935 na místě dnešní baziliky sv. Václava kníže zemřel rukou svého bratra Boleslava. Svatováclavská poutní mše se letos také chystá 28. 9. od 17:00 na zámku v Náměšti nad Oslavou. Svatému Václavu je zasvěcená zámecká kaple. Ve Štramberku se bude konat Svatováclavská horová pouť. Také v Harrachově proběhnou oslavy sv. Václava se mší svatou, jarmarkem a tradičními koláči.
 

Kam vyrazit na svatováclavský jarmark

svatováclavský jarmarkJarmark farmářského typu a doplňků z řemeslné výroby s doprovodným programem se chystá v Luhačovicích. Bude probíhat před radnicí a poštou od 9:00 do 17:00 hodin. Jarmark s řemesly, atrakcemi, kejklíři a historickou hudbou, šermíři, kováři, alchymisty, lazebníky či kuchaři v černé kuchyni... to vše vás čeká 28. 9. na náměstí Svatopluka Čecha v Ostravě. Chybět nebudou historické kolotoče, dobové hry, sokolníci a ukázky dobových řemesel s dílnami a samozřejmě bohatá nabídka občerstvení. Patrona českých zemí, knížete a světce si připomene i Praha, a to tradičními Svatováclavskými oslavami na Václavském náměstí i náměstí Republiky. Václavský jarmark bude na obou místech od 26. do 28. září a nabídne gastronomické lahůdky i burčák nebo mladé víno. Svatováclavské oslavy začnou na náměstí Republiky v pondělí 26. září, kde návštěvníci najdou dvacítku prodejních stánků. O den později pak propuknou na Václavském náměstí, kde bude pětadvacet prodejních míst a hosté si mohou prohlédnout i práci kovářů.
 

Z Václavského náměstí na Václavku

svatý VáclavKdyž už se na Václavák vypravíte, zajděte si pořádně prohlédnout oslavence v horní části náměstí. Myslbekův jezdecký pomník sv. Václava stojí na svém místě od roku 1913. Některé součásti pomníku měly své skutečné předlohy – například zbroj a výzbroj knížete je zhotovena podle dochované přilbice, meče a drátěné košile ve svatováclavském pokladu! Modelem pro koně sv. Václav se stal tehdy sedmiletý černý hřebec východofríského plemene Ardo původem z vojenského hřebčince v Písku. Vtipálkům a žertéřům by neměla uniknout originální socha výtvarníka Davida Černého, parodie na slavnou jezdeckou sochu, v pasáži Lucerna.

Ke svatováclavským oslavám se připojil i zámek Konopiště, který zve všechny zájemce 28. září na prohlídky věže Václavky. Tato věž zůstala zachována z velké části v podobě, jakou měla při zakládání hradu ve 13. století. Nejslavnějším vězněm, který v ní pobýval, byl český král Václav IV. Nádvoří provoní dobré jídlo a pití, program zpestří ukázky středověkých soubojů.
 

Svatováclavské vyjížďky na rychlých kolech

svatováclavská jízdaMáte rádi historická auta a motocykly, anebo dokonce nějakého veterána vlastníte? Pak se vydejte na některou ze Svatováclavských vyjížděk. Klub historických vozidel Nový Jičín pořádá již podvanácté Svatováclavskou vyjížďku. Prohlédnout si vozy, vyfotit se s nimi a podiskutovat s jejich majitely bude možné na zastávkách u muzea v Suchdole, na zámku Nová Horka a v Novém Jičíně. Na Svatováclavskou jízdu se ve středu 28. 9. chystají v Mladé Boleslavi. Dopoledne bude městem projíždět několik desítek nablýskaných automobilových veteránů; prohlédnout si je můžete před startem na Komenského náměstí. Průběh dne obvykle zpestřují vystoupení mažoretek, hudební vystoupení či jezdci na obřích historických kolech.
 

Zajímavosti z hradů a zámků aneb mimořádné prohlídky

svatý václavZámek Hradec nad Moravicí zve od 28. září do 2. října na netradiční prohlídku mimořádného okruhu, kde budete moci obdivovat dobové květinové aranže. Lysicím budou vládnout dýně – od 28. září do 2. října najdete na vnitřním nádvoří tématický minitrh, dýňové pochutiny, dílničku pro děti a výstavu dýní. Na zámku nebudu chybět prohlídky podzimně vyzdobených komnat I. návštěvnické trasy. České pohádkové léto na zámku Loučeň zažívá svou derniéru, a to ve středu 28. září a o víkendu 1. a 2. října. Na zámek Svijany přijede sám svatý Václav! Konají se tam ve středu 28. 9. Svatováclavské slavnosti. V malebném prostředí zámku Raduň budete moci na svatého Václava ochutnat fantastická vína špičkového Vinařství Krásná hora. Milovníkům vlaků a vojenské historie doporučujeme návštěvu expozice v Legiovlaku, který bude od 27. září do 2. října k zastižení v Moravských Budějovicích. Výstava květinových aranžmá s podzimní tématikou bude umístěna v interiéru zámku v Uherčicích a doplní ji trofeje srnců, jelenů, daňků a dalších lesních zvířat. Do barev podzimu se oblékl i hrad Pernštejn. Posledním svátečním tipem ze světa hradů a zámků je otevřená středověká věž na zámku Lemberk.
Legiovlak 2022

5.4.
4.12.
Legiovlak 2022

Legiovlak je projekt Československé obce legionářské, který si předsevzal vytvořit věrnou repliku legionářského vlaku z období let 1918–1920, kdy na Transsibiřské magistrále v Rusku probíhaly válečné operace čs. legií.

Jezdecký pomník sv. Václava na Václavském náměstí

Jezdecký pomník sv. Václava na Václavském náměstí

Známý pomník sv. Václava stojící v horní části Václavského náměstí v Praze, vytvořil sochař Josef Václav Myslbek (1844-1922), který na něm pracoval více než třicet let.