ÚvodAktualityI letos přiveze svatý Martin tradiční husu a mladá vína!
Gurmánská turistika

I letos přiveze svatý Martin tradiční husu a mladá vína!

  • 14. října 2023
Svatý Martin přijíždí v listopadu na bílém koni. Kromě prvního sněhu přiváží do Čech i na Moravu tradiční posvícení a mladé víno. Sníh jistý není, víno a svatomartinské menu 2023 vám však nabídnou v nejedné restauraci! Na mnoha místech se budou konat tradiční oslavy s příjezdem sv. Martina a jeho družiny, někde vám nabídou vinné trhy a vybrané martinské pochoutky, kterým vévodí dobře připravená pečínka s tradičními knedlíky a zelím, a samozřejmě již zmiňované mladé víno.
Svatý Martin v Jihlavě Svátek svatého Martina byl a je jedním z nejoblíbenějších svátků roku. Legenda říká, že svatý Martin byl původně římským vojákem. Později přijal křesťanskou víru a stal se misionářem a následně biskupem v Tours. Tomu ale předcházela neobvyklá příhoda: Martin, při své skromnosti, nechtěl biskupskou hodnost přijmout a schoval se před vyslanci do husince mezi hejno hus. Ty jej však svým silným kejháním prozradily.

Jiná verze říká, že ho při kázání tak rušily svým kejháním, že je za to odsoudil, aby v den jeho památky pykaly za svoje provinění na pekáči.
 

Kde ochutnáte pečené husičky a mladé víno?

HusaPřipomeňte si i vy svatomartinskou tradici – svatý Martin podle tradice přijede 11. 11., což letos vychází na sobotu. Restaurace budou svá svatomartinská menu nabízet po celý víkend, až do neděle 12. listopadu. Husy budou však jen do vyprodání, tak neváhejte s objednávkou předem.

Svátek Svatého Martina v certifikovaných restauracích CzechSpecials

Od soboty dopondělí 11. – 20. 11. nabídne restaurace Oblaca v Žižkovské věži sváteční menu šéfkuchaře Jana Holouše, které kombinuje tradici s prvky moderní gastronomie. Servírují se výhradně šťavnatá husí stehna, která se podávají s brusinkovým zelím a variací domácích knedlíků.

husaV Praze si můžete husu a dobré mladé víno dopřát na již tradiční akci Letenská husa, a to v sobotu 11. 11. Slavnosti u Národního zemědělského muzea na Letné jsou spojené s řízenou degustací svatomartinských a mladých vín předních moravských a českých producentů, prezentacemi, ochutnávkami a prodejem vína a různých gastronomických specialit. Rušno bude i na výtoňské náplavce, kde budou v sobotu probíhat Svatomartinské slavnosti a pečená husa.

Restaurace Krčma na hradě Červený Újezd opět pořádá své oblíbené Svatomartinské hody, a to o víkendech 3. až 5. a 9. až 12. 11. se můžete těšit na osvědčené husí pokrmy, nebude chybět kaldoun, pečená husa ani sladká tečka.

HusaNa Moravě se budou péci husy a kachny v restauraci Bukovanský mlýn, a to od 9. do 12. 11. Samozřejmě nebude chybět ani tradiční mladé víno. Na severní Moravě nabízí od 9. do 19. 11. tradiční svatomartinské menu s husou, víny a buchtičkami Mlýn vodníka Slámy na Opavsku. Rezervovat husí speciality můžete na tel. 724 803 462. Udělejte si cestu do Hustopečí a navštivte Oslavu svatomartinských vín a husí s řemeslným jarmarkem. Ve velkém stanu na náměstí ochutnáte v sobotu 11. 11. svatomartinská vína a husy v doprovodu cimbálové muziky. Ve stejný den se bude slavit i o kousek dál, ve Valticích. Tam se 11. 11. pořádají Svatomartinské slavnosti & husí hody ve Valtickém Podzemí. Svatomartinská husička, menu a svatomartinská vína v unikátním labyrintu historických vinných sklepů. Čekají na vás vína Valtického Podzemí, Annovino a dobrá zábava při cimbálce.

V hlavní roli moravské svatomartinské

martin hovoranaskoZejména na jižní Moravě a na Slovácku se chystají uctít svatého Martina vinařskými akcemi. Jednou z největších je kažrodočně Svatomartinský Mikulov, který se letos koná  10. až 18. 11. Tradičně se můžete těšit na svatomartinské menu v mikulovských restauracích, svatomartinský košt vín a na víkendový jarmark na Náměstí, který bude doplněn o doprovodný program. Otevřené sklepy budou mít 11. 11. Velké Pavlovice, Velké Bílovice, Bzenec, kde se navíc zastaví vojska tří císařů a do Vrbice se můžete vydat dle místního hesla "Na Vrbicu pro opicu". Po celý víkend 18. a 19. 11. se bude chodit Po stopách opičky Emilky za mladým vrbeckým vínem. Spolek hovoranských vinařů vás zve 11. až 12. listopadu na již 9. ročník Festivalu vína Sv. Martin na Hovoransku. Ochutnáte také různé pochutiny jako např. husí paštiku s brusinkami, grilovaný oštěpek s brusinkami.. atd.

Svatomartinský MikulovZákladní organizace Českého zahrádkářského svazu Lednice a Obec Lednice srdečně zvou 11. 11. všechny příznivce dobré zábavy na Svatomartinský přípitek a ochutnávku tradiční husy do Lednico-Valtického areálu. Svatý Martin se bude tento den oslavovat v Lednici, ve Valticích a Bzenci. Velkou událostí je každoroční Žehnání svatomartinských vín v Uherském Hradišti.  V pátek 11. listopadu bude přesně v 11:11 hodin zahájen slavnostní program s obřadem žehnání Svatomartinského vína. Za zvuku zvonů přiveze víno svatý Martin na bílém koni v doprovodu římských vojáků a krojované chasy. Po obřadu žehnání následuje degustace Svatomartinských vín a zahraje cimbálová muzika.
 

Svatý Martin na bílém koni

svatý martin jihlavaNěkteré městské slavnosti kladou důraz na historický průvod v čele se sv. Martinem, obvykle v roli římského vojáka. Že jste ještě podobnou akci nezažili? Vyberte si některý z našich tipů a nechte se okouzlit příjemnou atmosféru. Již tradičně zavítá svatý Martin na bílém koni do Jihlavy, kterého na cestě od Brány Matky Boží doprovodí kejklíři, vojáci, selské ženy a další historické postavy. Bude se jednat o bezmála hodinový dvousethlavý průvod městem! Oslava svatého Martina se letos oproti tradici uskuteční na více místech Jihlavy. Kromě svatomartinského jarmarku, který bude přes den na Masarykově náměstí, chystá Brána Jihlavy doprovodný program v ulicích na trase průvodu. Pro krajské město to bude velká událost – naposledy zažila Jihlava velký Martinský průvod v roce 2019.

Mimo to dorazí světec také na hrad Radyně, do Českého Krumlova, Hustopečí, Mikulova nebo do Uherského Hradiště.
 

Náš tip pro šikovné hospodyňky: Připravte letos k huse i svatomartinské rohlíčky

svatomartinské rohlíčkyNa těsto budete potřebovat 450 g hladké mouky, 250 g másla, 4 žloutky, 150 ml smetany (30 %), 2 lžíce moučkového cukru, špetku soli, vejce na potření a moučkový cukr na zdobení. Dále je důležitá ořechová náplň, na tu si připravte: 175 g mletých vlašských ořechů, 125 g moučkového cukru, 1 lžičku vanilkového extraktu (nebo vanilkový cukr) a 2 bílky.

Mouku dejte do mísy, přidejte nakrájené máslo, žloutky, smetanu, cukr a špetku soli, poté těsto zpracujte dohladka tak, aby nelepilo. Zabalte jej do fólie a nechte odpočinout v lednici, min. 30 minut. Náplň připravíte smíšením všech uvedených ingrediencí, kdyby byla hmota řídká, přidejte ořechy. Odpočinuté těsto zpracujte tak, aby vám vznikly trojúhelníky vysoké okolo 3 mm. Ořechovou náplň dejte na vnější stranu a směrem dovnitř zarolujete rohlíček. Pečte na plechu vyloženém pečícím papírem v  troubě rozehřáté na 180 °C a pečte asi 15 minut dozlatova. Rohlíčky pak posypejte moučkovým cukrem.
Svátek Svatého Martina v certifikovaných restauracích CzechSpecials

Svátek Svatého Martina v certifikovaných restauracích CzechSpecials

... aneb 15 tipů na nejlepší svatomartinské menu! Proč se v Čechách husy tradičně pečou hlavně na svátek sv. Martina a proč se ten den otevírá mladé víno? Je to spojeno s dávnou tradicí, kdy zrovna na svátek svatého Martina se obnovovaly pracovní smlouvy s děvečky a čeledíny.

Svatý Martin 2023: tipy na slavnosti, kde ochutnáte první mladé víno a křehoučkou husičku

Svatý Martin 2023: tipy na slavnosti, kde ochutnáte první mladé víno a křehoučkou husičku

Ať už svatý Martin letos přijede na bílém nebo blátivém koni, opět s sebou přiveze svatomartinské víno, lampionové průvody, hody a slavnosti. Pozadu samozřejmě nesmí zůstat husy – svým kejháním prý světce kdysi natolik rušily při kázání, že za to dodnes končí na pekáčích. Podívejte se s portálem Kudy z nudy na tipy, kam můžete vyrazit.

Svatomartinské slavnosti v Hustopečích 2024

16. 11.
Svatomartinské slavnosti v Hustopečích 2024

Udělejte si cestu do Hustopečí a navštivte oslavu svatomartinských vín a husí s jarmarkem. Nebude chybět ani cimbálová muzika.

Svatomartinská vína ročníku 2023 budou skvělá – vyniknou svěží chutí a vysokou kvalitou

Svatomartinská vína ročníku 2023 budou skvělá – vyniknou svěží chutí a vysokou kvalitou

Den otevření prvních Svatomartinských vín, 11. listopad 2023, se blíží a moravští a čeští vinaři hlásí dobré zprávy. Během října absolvovala odborná porota ve Valticích 1. kolo hodnocení vín usilujících o možnost používat známku Svatomartinské 2023. V něm letos uspělo 95,4 % přihlášených vín, což dokládá výjimečně vysokou kvalitu letošních vín. Můžeme se tak těšit na více než více než 2 miliony lahví tohoto svěžího a aromatického vína se známým logem na etiketě.

Festival mladých vín Šatov 2024

16. 11.
Festival mladých vín Šatov 2024

V sobotu 16.11.2023 posvětíme v kostele sv. Martina v Šatově vína místních vinařů a poté se průvodem se sv. Martinem vydáme na cestu do kulturního domu, kde budeme pokračovat degustací mladých vín.

Svatomartinské slavnosti a pečená husa 2024

11. 11.
Svatomartinské slavnosti a pečená husa 2024

XIII. ročník tradiční události – festivalu mladých (svatomartinských) vín a (nejen) husí pečínky. Více, než 20 českých a moravských vinařů s letošním ročníkem jejich nejlepších vín. Gastronomie orientovaná na oblíbenou svatomartinskou husu a husí speciality. Živá hudba!

Svatomartinský Mikulov

8. 11.16. 11.
Svatomartinský Mikulov

Již 14. ročník tradiční akce.

Podzimní festival vína v Němčičkách 2024

30. 11.
Podzimní festival vína v Němčičkách 2024

Sdružení vinařů Němčičky Vás srdečně zve na Podzimní festival vína, který se koná v sobotu 30.11.2024 v kulturním domě obce Němčičky od 18:00 hodin.

Svatomartinské otevřené sklepy 2024 Velké Pavlovice

16. 11.
Svatomartinské otevřené sklepy 2024 Velké Pavlovice

Přijeďte ochutnat nejen svatomartinská vína nového ročníku do srdce moravského vinařství.

Bzenecké svatomartinské slavnosti 2024

16. 11.
Bzenecké svatomartinské slavnosti 2024

Tradiční svatomartinské slavnosti se uskuteční na nádvoří zámku Bzenec. Několik vinařů otevře své sklepy.

Svatomartinské slavnosti a pečená husa na Heřmaňáku 2024

16. 11.
Svatomartinské slavnosti a pečená husa na Heřmaňáku 2024

Husí kaldoun, s drůbky a játrovým knedlíčkem, Husí stehno, červené zelí, karlovarský knedlík a Husí játra s cibulkou a jablky, kváskový chléb a samozřejmě mladé víno!

Svatomartinské oslavy se blíží! Svatomartinských vín bude nejvíce v historii!

Svatomartinské oslavy se blíží! Svatomartinských vín bude nejvíce v historii!

Svatomartinské oslavy ťukají nenápadně na dveře. Pochutnat si během nadcházejícího týdne můžete nejen na mladém víně, ale i husích pečínkách a dalších lahůdkách. Už je jasno, ročník 2023 bude na Svatomartinská vína rekordní. Pokud by vinaři využili právo prodávat všechna vína, která úspěšněně prošla hodnocením, pod známkou Svatomartinské, dostalo by se na trh od 11. 11. rekordních 2,78 milionu lahví. Při hodnocení kvality a požadovaných vlastností vín ucházejících se o možnost v letošním roce používat značku Svatomartinské uspělo 326 vín od 76 vinařů a vinařských firem.

Festival vína – sv. Martin na Hovoransku

16. 11.17. 11.
Festival vína – sv. Martin na Hovoransku

Spolek hovoranských vinařů vás zve na již 10. ročník Festivalu vína Sv. Martin na Hovoransku. Ochutnáte mladá a svatomartinská vína, výběr vín z minulého ročníku a u každého vinaře můžete ochutnat nějakou gastro specialitu.

Po stopách opičky Emilky za mladým vrbeckým vínem

16. 11.17. 11.
Po stopách opičky Emilky za mladým vrbeckým vínem

Vinaři Vrbice připravili putování po vinných sklepech spojené s ochutnávkou mladých vín ročníku 2024. Vzhledem k menšímu rozsahu akce je to ideální příležitost pro setkání s vinaři a rozpravám o jejich vinařské filosofii.

Další aktuality

Sud, mlýn i letadlo: tipy na nevšední výletní restaurace

Svíčková v Obřím Sudu, kynuté knedlíky na mlýně či kávička v letadle… i tak může vypadat příjemný výlet. Kudy z nudy vás dnes pozve do výletních restaurací, které mají kromě výborné kuchyně ještě něco navíc – nevšední exteriér, ikonickou sošku anebo třeba hraniční kámen. Ten může být historický anebo také z pohádky…
25. květen 2024 6:00
Gurmánská turistika

Kalendář 2024: cesta za chlebovou vůní: na Hamousův statek, do Lenory i na Valašskou dědinu

Tentokrát vás portál Kudy z nudy neláká jen na vůni, ale také další inspirující zážitky. Uvidíte, jak se připravuje mouka, budete svědky zadělávání a pečení, a nakonec hotový chleba s křupavou kůrkou přímo na místě ochutnáte.
24. květen 2024 15:00
Gurmánská turistika

100 tipů, kam jít na pivo

České pivo má mnohasetletou historii a tradice její výroby se dědí z generace na generaci. Prvním historickým dokladem souvisejícím přímo s výrobou piva je nadační listina prvního českého krále Vratislava II. pro vyšehradskou kapitulu z roku 1088. Nejprve byla výroba piva výsadou jednotlivců (např. měšťanů, šlechty), ve 14. století byly založeny cechy sladovníků a pivovarníků a výroba piva dále vzkvétala až do založení průmyslových pivovarů, které v tradici výroby českého piva pokračují dodnes. Na Kudy z nudy pro vás máme 100 tipů, kam jít na dobré pivo a zároveň poznat i jeho histori.
23. květen 2024 11:00
Gurmánská turistika

Když jde huba rundem aneb pár neobvyklých gastrofestivalů na začátek léta 2024

Gastronomické festivaly jsou vždy vítaným osvěžením v kalendářích akcí, i když je jich opravdu velká spousta – a na rovinu, vybrat si mezi nimi je pořádně těžké. Svých festivalů se už dočkaly třeba polévky, saláty, uzené, chřest, okurky, ryby, káva, guláše nebo tvarůžky... Přesto (nebo možná právě proto) se dají najít festivaly neobvyklé, zvláštní a s delikatesami, které jste možná ještě nejedli. Na Kudy z nudy určitě najdete inspiraci, kde ochutnat něco neobvyklého.
16. květen 2024 15:00
Gurmánská turistika

10 tipů na výlety do bylinkových zahrad aneb ve stínu i na výsluní

Propadli jste kouzlu bylinek? Ať už je používáte na provonění interiéru, na léčení, k dochucení jídel anebo jen tak pro dobrou náladu, určitě vás okouzlí bylinkové zahrádky. Rozhodně nepatří jen do pohádek, i když tak leckdy vypadají. Vypravte se s Kudy z nudy za tradicemi bylinkářství do míst, kde se hospodaří šetrně a moderně, s láskou ke krajině a respektem k životnímu prostředí. Vydejte se s námi do stínu i na výsluní a provoňte si život bylinkami!
14. květen 2024 19:59
Gurmánská turistika

Gastroakce i pivní a vinařské slavnosti, které si nenechat v květnu ujít

Festivaly, kde hraje hlavní roli dobré jídlo a pití, okouzlily Česko už před několika lety a jejich počet stále stoupá. Portál Kudy z nudy vás na ně láká pravidelně, a výjimkou není ani letošní květen. Budete se divit, kde všude se chystá královské hodování plné překvapení!
14. květen 2024 12:00
Gurmánská turistika

Chřestová sezóna je v plném proudu! Kde ochutnáte zelený i bílý chřest?

Přemýšlíte, co dobrého si udělat k obědu nebo večeři, abyste si pochutnali, ale zároveň se nejednalo o kalorickou bombu? Vyzkoušejte chřest, který patří k první jarní zelenině. Jeho sezóna u nás trvá přibližně od poloviny dubna do konce června. Je zdravý, dobrý a jeho příprava není žádná věda. Ale pokud si jeho úpravou nejste zcela jisti, vypravte se na chřestové gastronomické akce, které vám přinesou spoustu inspirace! Skvělý chřest pak zakoupíte přímo v pěstírnách.
10. květen 2024 8:00
Gurmánská turistika

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: festivaly jídla a gastronomické slavnosti 2024

Mát rádi dobré jídlo a pití? My také, a navíc právě pro vás máme tipy na food festivaly ze všech krajů České republiky. Užijte si s rodinou a přáteli báječné gastronomické akce pod širým nebem. Dopřejte si českou klasiku, zahraniční laskominy i jídla z neobvyklých surovin, a zažijte ono pověstné „nebe v hubě“. Portál Kudy z nudy vám přeje skvostné gurmánské zážitky a dobrou chuť!
9. květen 2024 16:30
Gurmánská turistika