Úvod > Aktuality > Svatomartinská vína ročníku 2022 budou skvělá – s nižším obsahem alkoholu a šroubovým uzávěrem
Gurmánská turistika

Svatomartinská vína ročníku 2022 budou skvělá – s nižším obsahem alkoholu a šroubovým uzávěrem

  • Vydáno25. října 2022
Den otevření prvních Svatomartinských vín, 11. listopad 2022, se blíží a moravští a čeští vinaři hlásí dobré zprávy. Během října absolvovala odborná porota ve Valticích 1. kolo hodnocení vín usilujících o možnost používat známku Svatomartinské 2022. V něm letos uspělo 92 % přihlášených vín, což dokládá výjimečně vysokou kvalitu letošních vín. Můžeme se tak těšit na více než 2,3 mil. lahví tohoto svěžího a aromatického vína, které letos v drtivé většině najdeme pod moderními šroubovými uzávěry.

svatomartinskéV letošním roce svátek sv. Martina připadá na pátek, tedy ideální den, kdy se po celé republice pořádají svatomartinské slavnosti a minimálně do konce listopadu budou restaurace nabízet speciálně připravená svatomartinská menu, kde kromě vynikajících vín nebudou chybět ani nejrůznější úpravy oblíbených husí.

Pouze vína, která díky své kvalitě uspěla u hodnocení, mají možnost nosit známku Svatomartinská. Vzhledem k příznivému průběhu sezóny budou letošní Svatomartinská vína obecně lehčí s nižším obsahem alkoholu. Vína z odrůdy Müller Thurgau budou převážně broskvová, grepfruitová nebo s jemným muškátem. Veltlínské červené rané bude mít lehce hrozinkovo medové tóny s banánovým podtónem a v Muškátu moravském najdeme většinou vůni a chuť tropických citrusových plodů, jako jsou limetky a mandarinky. Růžová vína budou příjemná, ovocná a svěží, s tóny třešní, zralých višní a jemnou smetanovostí. Červená vína budou také svěží a ovocná. Svatovavřinecké bude mít tóny plané švestky a sušeného ovoce, Modrý Portugal pak květinovou vůni po pivoňkách, lučním kvítí a jemné tóny lesního ovoce.

vínoZ 250 vín, která prošla prvním kolem hodnocení úspěšně, je 120 bílých, 67 růžových, 56 červených vín7 klaretů. Nejvíce zastoupenou odrůdou je Müller Thurgau (65 vzorků), následovaný Modrým Portugalem (46), Svatovavřineckým (45) a Zweigeltrebe (39) s Muškátem moravským (38). Nejméně pak bude Veltlínského červeného raného (17). Přesný počet letošních Svatomartinských vín a úspěšných vinařství ale budeme znát až po druhém kole hodnocení. Lze očekávat, že během něj přibyde větší podíl červených vín, na který si letos řada vinařů vyčlenila více času.
 

Svatomartinský košt a další akce

vínoZažijte nezapomenutelnou atmosféru největší ochutnávky svatomartinských vín. Vinařský fond pořádá již 17. ročník tradičního Svatomartinského koštu prvního vína nového ročníku. Přiťukněte si společně 11. 11. od 11:00 hod. na náměstí Svobody v Brně. Svatomartinský košt nabízí každoročně k ochutnání 100 druhů vín od vinařů z Moravy i z Čech. Svatomartinskému vínu je žehnáno v katedrále sv. Petra a Pavla na Petrově, svatý Martin poté slavnostně otevírá lahev na náměstí Svobody v 11.00 hod. Vstupné na akci činí 60 Kč.

V pátek 11. listopadu 2022 bude v Uherském Hradišti zahájen slavnostní program Žehnání svatomartinských vín s obřadem žehnání Svatomartinského vína. Přesně v 11:11 za zvuku zvonů přiveze víno svatý Martin na bílém koni v doprovodu římských vojáků a krojované chasy. Po obřadu žehnání následuje degustace Svatomartinských vín a zahraje cimbálová muzika.

HusaFestival vína Český Krumlov mistrně spojuje vynikající vína s gastronomickými a kulturními zážitky. Také v roce 2022 nabízí obyvatelům a návštěvníkům města od 7. října do 26. listopadu přátelská setkání se znalci vína, nebude chybět oblíbená Zámecká slavnost vína, těšit se můžete také  na gastronomické lahůdky a mnoho dalšího.

V sobotu 12. listopadu se ve Valtickém Podzemí koná oblíbená akce Svatomartinská husička. Těšit se můžete na menu a svatomartinská vína v podzemním městě vína – unikátním labyrintu historických vinných sklepů. Jezte a pijte, co hrdlo ráčí. Víno a dobrá zábava je při cimbálce zaručena.
Salon vín České republiky – ta nejlepší moravská a česká vína

Salon vín České republiky – ta nejlepší moravská a česká vína

Skvělá moravská a česká vína a romantické prostředí hradů a zámků vytváří znamenitou kombinaci, která okouzlí snad každého návštěvníka jižní Moravy. Nádherně zrekonstruovaný a na míru uzpůsobený sklep zámku Valtice ukrývá 100 nejlepších vín z celého Česka pro aktuální sezónu.

Svatomartinské víno – první víno nového ročníku

Svatomartinské víno – první víno nového ročníku

Svatomartinská vína jsou první vína nového ročníku. Jedná se o vína svěží a ovocitá, která sice zrála pouhých několik týdnů, ale za tuto dobu už stačila získat svůj osobitý charakter. Podle tradice si mladým vínem můžete přiťuknout na sv. Martina 11. listopadu.

Zámek Valtice – za poznáním a vínem na jižní Moravu

Zámek Valtice – za poznáním a vínem na jižní Moravu

Dominantou Valtic je barokní zámek s kaplí a kostel Nanebevzetí Panny Marie. Kaple je využívána k hudebním produkcím. Zámek sloužil rodu Lichtenštejnů jako „rodinný domek“. Zpřístupněno je 21 místností zámku a nachází se zde také expozice o knížecí rodině, nově opravené sály a zámecké divadlo.

Další aktuality

Tradice: příběh obloženého chlebíčku aneb nejchutnější český vynález

Typická součást silvestrovských oslav, dobrota na dvě tři kousnutí a zároveň bytostně česká tradice, dokonalá ve své jednoduchosti: to jsou obložené chlebíčky. Do pražského lahůdkářství Jana a Štěpánky Paukertových na Národní třídě se na ně chodilo ještě dřív, než vznikla samostatná Československá republika.
Gurmánská turistika

Svatý Martin je tu – a s ním mladá vína a tradiční husa!

Dne 11. listopadu se každoročně slaví svatý Martin, který podle tradice má přivézt první sníh, mladá vína a husí pochoutky. Na sníh to sice letos nevypadá, ale koštování mladého vína, martinské trhy a husí speciality určitě budou! Kam se za prvními letošními víny a gastronomickými dobrotami vypravit vám pradí Kudy z nudy. A nezapomeneme ani na připomenutí života svatého Martina a nejznámější legendy s ním spojené!
Gurmánská turistika

Fenomén Svatomartinské víno! Kde ochutnáte letošní ročník?

Tak jako každý rok se i letos rozezní v České republice ladný zvuk sklenic na stopkách naplněných bílou Večerkou, Müllerkou, Moravským muškátem, červeným i růžovým Modrým Portugalem a Svatovavřineckým nebo růžovým Zweigeltrebe, a vy si budete přiťukávat prvním letošním vínem. Letos se budou moci prodávat Svatomartinská vína ročníku 2022 tradičně až od pátku 11. listopadu. Čekají na vás tóny plané švestky a sušeného ovoce, květinová vůně po pivoňkách, lučním kvítí a jemné tóny lesního ovoce, které následně polechtají vaše čichové receptory i chuťové pohárky. Svatomartinské víno 2022 je na světě! A kde jej můžete ochutnat?
Gurmánská turistika

Svatý Martin 2022: tipy na slavnosti, kde ochutnáte první mladé víno a křehoučkou husičku

Ať už svatý Martin letos přijede na bílém nebo blátivém koni, opět s sebou přiveze svatomartinské víno, lampionové průvody, hody a slavnosti. Pozadu samozřejmě nesmí zůstat husy – svým kejháním prý světce kdysi natolik rušily při kázání, že za to dodnes končí na pekáčích.
Gurmánská turistika