Úvod > Aktuality > Svatomartinská vína ročníku 2019 budou skvělá!

Svatomartinská vína ročníku 2019 budou skvělá!

Vydáno 23. října 2019 Gurmánská turistika
V úterý 22. října 2019 absolvovala odborná porota ve Valticích první kolo hodnocení vín usilujících o možnost používat letos známku Svatomartinské. Při hodnocení uspělo 90 % přihlášených vín. Vysoké procento úspěšných vín napovídá, že Svatomartinská vína ročníku 2019 budou velmi kvalitní. Podle předběžných odhadů na trh letos zamíří přes 2 200 000 lahví těchto vín.

I přes zvýšené nároky na kvalitu (změna min. požadovaného počtu bodů ze 78 na 80 bodů ze 100), požadavky v prvním kole splnilo 294 vín ze 328 přihlášených. Přesný počet letošních Svatomartinských vín a úspěšných vinařství ale budeme znát až po 30. 10., kdy proběhne druhé kolo hodnocení.

Přestože hodnocení ještě není u konce, lze již nyní říct, že na letošní Svatomartinská vína se mohou zákazníci těšit. Kvalita vín bude vysoká, hrozny pro Svatomartinská vína vinaři sklízeli už v první polovině září, a měli tak dostatek času víno dobře a včas připravit na hodnocení.

V letošním roce lze říci obecně, že Svatomartinská vína budou velmi svěží, ovocitá, lehká. Bude to typická ukázka mladých vín, jak by měla vypadat. Bílá vína jsou ovocitá s tóny broskví a tropického ovoce, růžová budou mít tóny po višních, drobném bobulovém ovoci se smetanovo jogurtovou dochutí. Červená vína budou šťavnatá, hravá, příjemně ovocitá po trnkách a višních.
 

Letos poprvé se bude Svatomartinské prodávat o něco dříve

Letos poprvé netradičně se budou moci prodávat Svatomartinská vína ročníku 2019 už v pátek 8. listopadu. Vinařský fond tak vyhověl zejména přání vinařů, obchodníků, vinárníků a restauratérů, ale i žádosti samotných zákazníků. Hlavní oslavy svátku svatého Martina budou ale samozřejmě i nadále probíhat 11. 11. na desítkách míst celé republiky.

Značka „Svatomartinské“ byla registrována v roce 1995 a od roku 2005 je jejím vlastníkem Vinařský fond. Ten v letošním roce již popatnácté organizuje propagaci těchto vín pod jednotným logem. Svatomartinská vína jsou tak označena na etiketě známým symbolem sv. Martina na koni.
 

Nenechte si ujít! Dva tipy na listopadové vinařské akce

VínoSvatomartinský festival v Modrých horách začíná oficiálně v sobotu 9. listopadu, sklepy se otevřou od 10.00 do 21.00 hod. s následným večerním programem. V neděli 10. listopadu pak pokračuje od 10.00 do 15.00 hod., po oba dva dny s možností nákupu vín. Kyvadlová doprava zdarma mezi obcemi bude zajištěna po celou dobu festivalu.

Festival se letos vrací do Modrých hor ve velkopavlovické vinařské podoblasti, která se proslavila nezaměnitelnými červenými víny.

HusaV sobotu 9. a 16. listopadu se ve Valtickém Podzemí koná oblíbená akce Svatomartinská husička. Těšit se můžete na menu a svatomartinská vína v podzemním městě vína - unikátním labyrintu historických vinných sklepů. Jezte a pijte, co hrdlo ráčí. Víno a dobrá zábava je při cimbálce zaručena.

 
Festival vína Český Krumlov

1.11.
30.11.
Festival vína Český Krumlov

Přehlídku vytříbených tuzemských i zahraničních vín, podzimní oslavu Svatomartinských vín, gastronomické lahůdky, ale také přátelská setkání se znalci vína a jedinečnou atmosféru v okouzlujících kulisách historického města - to vše a mnohem více nabízí Festival vína v Českém Krumlově.

Salon vín České republiky - ta nejlepší moravská a česká vína

Salon vín České republiky - ta nejlepší moravská a česká vína

Skvělá moravská a česká vína a romantické prostředí hradů a zámků vytváří znamenitou kombinaci, která okouzlí snad každého návštěvníka jižní Moravy. Nádherně zrekonstruovaný a na míru uzpůsobený sklep zámku Valtice ukrývá 100 nejlepších vín z celého Česka pro aktuální sezónu.

Zámek Valtice - za poznáním a vínem na jižní Moravu

Zámek Valtice - za poznáním a vínem na jižní Moravu

Dominantou Valtic je barokní zámek s kaplí a kostel Nanebevzetí Panny Marie. Kaple je využívána k hudebním produkcím. Zámek sloužil rodu Lichtenštejnů jako „rodinný domek“. Zpřístupněno je 21 místností zámku a nachází se zde také expozice o knížecí rodině, nově opravené sály a zámecké divadlo.

Žernosecké vinařství - prohlídka dobových sudů a ochutnávka vín

Žernosecké vinařství - prohlídka dobových sudů a ochutnávka vín

Poznejte vinařství ve Velkých Žernosekách. Po rozsáhlé opravě zámku a rekonstrukci celého areálu vinařství rozšířila společnost svou činnost o degustace vína, firemní posezení při víně a další společenské akce pro přátele českého vína z Velkých Žernosek.

Svatomartinské hody Kutná Hora 2020

14.11.
Svatomartinské hody Kutná Hora 2020

Tradiční akce slibuje husí speciality, koláče a další občerstvení a pokrmy z místních restaurací.

Svatomartinské slavnosti a pečená husa na farmářském tržišti Náplavka

15.11.
Svatomartinské slavnosti a pečená husa na farmářském tržišti Náplavka

Stánky či vinaři z Čech a Moravy, degustace svatomartinských vín, husí speciality a bohatý doprovodný program – takový bude jubilejní desátý ročník festivalu mladých vín „Svatomartinské slavnosti a pečená husa“.

Svatomartinský košt v Brně

11.11.
Svatomartinský košt v Brně

Zažijte nezapomenutelnou atmosféru největší ochutnávky svatomartinských vín. Vinařský fond pořádá již 16. ročník tradičního koštu prvního vína nového ročníku. Přiťukněte si s námi 11. 11. od 11.00 hod. na náměstí Svobody v Brně.

Žehnání svatomartinských vín Slovácka v Uherském Hradišti

11.11.
Žehnání svatomartinských vín Slovácka v Uherském Hradišti

Ve středu 11. listopadu bude před jedenáctou hodinou dopolední zahájen slavnostní obřad Žehnání svatomartinského vína. Do povolaných rukou předá nové víno svatý Martin na bílém koni v doprovodu římských vojáků a krojované chasy.