Úvod > Aktuality > Svatomartinská vína ročníku 2023 budou skvělá – vyniknou svěží chutí a vysokou kvalitou
Gurmánská turistika

Svatomartinská vína ročníku 2023 budou skvělá – vyniknou svěží chutí a vysokou kvalitou

  • Vydáno25. října 2023
Den otevření prvních Svatomartinských vín, 11. listopad 2023, se blíží a moravští a čeští vinaři hlásí dobré zprávy. Během října absolvovala odborná porota ve Valticích 1. kolo hodnocení vín usilujících o možnost používat známku Svatomartinské 2023. V něm letos uspělo 95,4 % přihlášených vín, což dokládá výjimečně vysokou kvalitu letošních vín. Můžeme se tak těšit na více než více než 2 miliony lahví tohoto svěžího a aromatického vína se známým logem na etiketě.

svatomartinskéV letošním roce svátek sv. Martina připadá na sobotu, což je skvělá příležitost, jak si už 11. 11. naplno vychutnat tato svěží a ovocitá první vína aktuálního ročníku. Víkendový termín ale komplikuje doručení objednávek z e-shopů, a proto se Vinařský fond rozhodl mírně upravit podmínky, takže si je letos lze prostřednictvím e-shopů objednávat už od čtvrtka 9. 11., ovšem s doručením nejdříve v pátek 10. 11. a upozorněním, že Svatomartinské víno je určeno ke konzumaci až od soboty 11. 11. Prodej prostřednictvím maloobchodu a gastronomických podniků je ale beze změny povolen až od jedenáctého

Pouze vína, která díky své kvalitě uspěla u hodnocení, mají možnost nosit známku Svatomartinská. Vzhledem k příznivému průběhu sezóny budou letošní Svatomartinská vína obecně lehčí s nižším obsahem alkoholu. Letošní Svatomartinské odrůdy Müller Thurgau vynikají tóny zralé bílé broskve se šťavnatými kyselinami. Muškáty moravské jsou nádherně citrusové, některé s dotekem zralého kiwi. Veltlínské červené rané pak má svěží šťavnatou chuť a vyniká lehkou ušlechtilou vůní s tóny manga, limety a dalšího exotického ovoce. Růžová všeobecně mají příjemný dotek jahodového jogurtu, nebo obsahují jemné jogurtové tóny lesního ovoce. Červená jsou zase sametově jemná, s vůní květů fialky a dalších jarních lučních bylin a s pikantní svěžestí

vínoZ 272 vín, která prošla prvním kolem hodnocení úspěšně, a budou tedy moci nést známku Svatomartinské 2023, je 124 bílých, 85 růžových a klaretů a 63 červených vín. Nejvíce zastoupenou odrůdou je zatím Müller Thurgau (69 vzorků), následovaný Svatovavřineckým (57), Modrým Portugalem (48), Zweigeltrebe (42) a Muškátem moravským (38). Nejméně pak Veltlínské červené rané (17) a jedno růžové Cuvée. Nadprůměrně slunečné a teplé září ale stojí za zdravými a ideálně vyzrálými hrozny pro svatomartinské odrůdy. Vinaři většinu posbírali ve druhé polovině září, což jim dopřálo dostatek času vína připravit už na první termín zatřídění

Svatomartinský košt a další akce

vínoZažijte nezapomenutelnou atmosféru největší ochutnávky svatomartinských vín. Vinařský fond pořádá již 18. ročník tradičního Svatomartinského koštu prvního vína nového ročníku. Přiťukněte si společně 11. 11. od 11:00 hod. na náměstí Svobody v Brně. Svatomartinský košt nabízí každoročně k ochutnání 100 druhů vín od vinařů z Moravy i z Čech. Svatomartinskému vínu je žehnáno v katedrále sv. Petra a Pavla na Petrově, svatý Martin poté slavnostně otevírá lahev na náměstí Svobody v 11.00 hod. Vstupné na akci činí 60 Kč, za které obdržíte sklenici, katalog a dobíjecí čip, který si můžou nabít libovolnou částkou, kterou pak hradí vzorky vín. Vzorek vína (0,5 dcl) vyjde na 10 Kč.

V sobotu 11. listopadu 2023 bude v Uherském Hradišti zahájen slavnostní program Žehnání svatomartinských vín s obřadem žehnání Svatomartinského vína. Přesně v 11:11 za zvuku zvonů přiveze víno svatý Martin na bílém koni v doprovodu římských vojáků a krojované chasy. Po obřadu žehnání následuje degustace Svatomartinských vín a zahraje cimbálová muzika.

HusaFestival vína Český Krumlov mistrně spojuje vynikající vína s gastronomickými a kulturními zážitky. Také v roce 2022 nabízí obyvatelům a návštěvníkům města od 6. října do 2. prosince přátelská setkání se znalci vína, nebude chybět oblíbená Zámecká slavnost vína, těšit se můžete také  na gastronomické lahůdky a mnoho dalšího.

V sobotu 11. listopadu se ve Valtickém Podzemí koná oblíbená akce Svatomartinská husička. Těšit se můžete na menu a svatomartinská vína v podzemním městě vína – unikátním labyrintu historických vinných sklepů. Jezte a pijte, co hrdlo ráčí. Víno a dobrá zábava je při cimbálce zaručena.
Svatomartinské slavnosti v Hustopečích 2024

16.11.
Svatomartinské slavnosti v Hustopečích 2024

Udělejte si cestu do Hustopečí a navštivte oslavu svatomartinských vín a husí s jarmarkem. Nebude chybět ani cimbálová muzika.

Svatomartinské otevřené sklepy 2024 Velké Pavlovice

16.11.
Svatomartinské otevřené sklepy 2024 Velké Pavlovice

Přijeďte ochutnat nejen svatomartinská vína nového ročníku do srdce moravského vinařství.

Salon vín České republiky

Salon vín České republiky

Ta nejlepší moravská a česká vína v romantickém prostředí zámku ve Valticích vytváří znamenitou kombinaci, která okouzlí snad každého návštěvníka jižní Moravy a také vína. Zrekonstruovaný a na míru uzpůsobený sklep zámku Valtice ukrývá 100 nejlepších vín z celého Česka pro aktuální sezónu.

Zámek Valtice – za poznáním a vínem na jižní Moravu

Zámek Valtice – za poznáním a vínem na jižní Moravu

Dominantou Valtic je barokní zámek s kaplí a kostel Nanebevzetí Panny Marie. Kaple je využívána k hudebním produkcím. Zámek sloužil rodu Lichtenštejnů jako „rodinný domek“. Zpřístupněno je 21 místností zámku a nachází se zde také expozice o knížecí rodině, nově opravené sály a zámecké divadlo.

Po stopách opičky Emilky za mladým vrbeckým vínem

16.11.
17.11.
Po stopách opičky Emilky za mladým vrbeckým vínem

Vinaři Vrbice připravili putování po vinných sklepech spojené s ochutnávkou mladých vín ročníku 2024. Vzhledem k menšímu rozsahu akce je to ideální příležitost pro setkání s vinaři a rozpravám o jejich vinařské filosofii.

Svatomartinské víno – první víno nového ročníku

Svatomartinské víno – první víno nového ročníku

Svatomartinská vína jsou první vína nového ročníku. Jedná se o vína svěží a ovocitá, která sice zrála pouhých několik týdnů, ale za tuto dobu už stačila získat svůj osobitý charakter. Podle tradice si mladým vínem můžete přiťuknout na sv. Martina 11. listopadu.

Další aktuality

Tradice: řeznictví a uzenářství, řeznická muzea a slavnosti masa

Salámy, párky, bůčkový závin, cibulový nebo šunkový aspik, debrecínská a cikánská pečeně, játrový sýr, paštiky, klobásy, uzené maso... sbíhají se vám sliny? Aby ne, maso a uzenářské výrobky máme rádi ve všech podobách a chutích. Vypravte se s námi na portálu Kudy z nudy za tradicemi řeznického a uzenářského řemesla!
Gurmánská turistika

Gastro tipy plné skvělého jídla – maso od českých farmářů, tradiční řeznictví a uzenářství

Znáte to, někdy na vás přijde neodolatelná chuť na pořádný kus masa… v takovou chvíli by se hodil kvalitní steak, dozlatova usmažený řízek nebo šťavnatá kotleta! Naše dnešní tipy nebudou nic pro zastánce vegetariánství, naopak. Zavedeme vás do vyhlášených řeznictví a restaurací, kde buď seženete poctivé suroviny z českých chovů anebo si pochutnáte na výborně připraveném masitém pokrmu.
Gurmánská turistika

Jaro na talíři: bylinky, tvarůžky, chřest a další dobroty

S jarem nepřichází jen čas chřestu a čerstvých bylinek. Olomouc se těší na další voňavý ročník tvarůžkového festivalu, milovníci streefoodu se sjedou do Neratovic a do Litomyšle zvou všechny mlsné jazýčky Gastronomické slavnosti Magdaleny Dobromily Rettigové. Zkrátka jarní tabule je opět bohatě prostřená a vy můžete cestovat a ochutnávat, co hrdlo ráčí.
Gurmánská turistika

Příběhy starých hospod: zajímavá místa, hostince a další místa natáčení

Televizní seriál Příběhy starých hospod vás zavede na zajímavá místa napříč Českem. Herec Josef Polášek ve dvou sériích osmidílného seriálu vyzpovídá štamgasty, pamětníky i historiky a představí nejzajímavější hostince na vesnicích, horských hřebenech i ve městech. Zazní také zajímavosti o pivu, které k tuzemské gastronomii neodmyslitelně patří. Vždyť vaření tohoto nápoje má u nás tisíciletou tradici. S pivem je spojená často unikátní architektura pivovarů, pivní stezky nebo specifická kultura českých hospod s jedinečnou atmosférou, kterou stojí za to zažít. Podívejte se s portálem Kudy z nudy na místa, kde se natáčela první a druhá řada v roce 2022 a 2023.
Gurmánská turistika

Užijte si kavárenské lenošení ve stylových kavárnách

Nechte čas poklidně plynout kolem sebe nad šálkem dobré kávy. Vychutnejte si lenošení v kavárně, které vám v každodenním stresu a spěchu nabízí možnost na hodinu či dvě se zastavit a užít si lahodnou chuť dobře připravené kávy.
Gurmánská turistika

Kde najdete tématické restaurace a krčmy, kde na vás dýchne středověk?

Restaurace a krčmy, které dýchají středověkou atmosféru – to je to, co vám dnes nabízíme! Hospůdky a restaurace se stravováním ve stylu středověku i renesance, nábytek z dubového dřeva, atmosféru dávno uplynulých časů, dobové kostýmy a osvětlení svícemi. Nabídka kuchyně je však skvělá! Na své si přijdou jak vyznavači tradiční české kuchyně, tak ti, kteří chtějí zkusit něco nového. Připravte se taky na dnešní dobu trošku drsnější mluvu a způsoby! Ale jídlo a zážitky, ty budou stát za to!
Gurmánská turistika

Velikonoce 2024: velikonoční půst a další tradice postního období

Nejvýznamnější křesťanské svátky se v České republice pojí s množstvím lidových zvyků a tradic. Po masopustních rejích a zábavách přichází na řadu velikonoční půst a množství zvyků připomínajících blížící se konec zimy a příchod toužebně očekávaného jara.
Gurmánská turistika

100 tipů, kam jít na víno do vinařství nebo přímo k vinařům

Naše vinice nabízí vína neobyčejně rozmanitá, která vynikají originálními ovocnými tóny a kořenitostí, bohatým spektrem aromatických látek a harmonickou plnou chutí. Právě proto jsou moravská a česká vína vyhledávána milovníky kvalitních a optimálně vyzrálých vín. Poznejte a ochutnejte jedinečná vína z malých a středních vinařství!
Gurmánská turistika