Úvod > Kalendář akcí > Lidová řemesla a trhy > Svatomartinské slavnosti v Opavě
Lidová řemesla a trhy

Svatomartinské slavnosti v Opavě

Gastronomický svátek čeká na všechny příznivce v den svátku Martina. Svatomartinský průvod v čele se sv. Martinem a jeho početnou družinou, projížďky v kočárech, řemeslný jarmark, Svatomartinské víno a pochutiny, folklorní soubory, cimbálová muzika a mnoho dalšího.
Hlavní program oslav se uskuteční 11. listopadu, kdy vše započne slavnostní fanfárou z ochozu věže Hláska symbolicky v 11 hodin a 11 minut. Ve stejnou dobu se na Horním náměstí započne prodej Svatomartinských vín, nebudou chybět pochutiny z husy nebo třeba opékané sele. Na odpoledne bude připraven již tradiční svatomartinský průvod, kdy se na cestu vydá svatý Martin na bílém koni se svou početnou družinou.

Průvod vyjde v 15.30 hodin od Obecního domu a jeho cesta povede nově parkem směrem k opraveným Arkádám, poté přes ulici Čapkova a mezi divadlem a konkatedrálou vyústí na Horním náměstí. Doprovod Martinovi budou dělat folklorní soubory Střediska volné času v Opavě, včetně cimbálové muziky, která zahraje na cestu. Do průvodu jsou zváni všichni občané, protože atmosféra průvodu je vždy ozdobou celých slavností.

Na Horním náměstí přivítá sv. Martina v Opavě primátor Tomáš Navrátil a symbolicky otevřením Svatomartinského vína a přípitkem spolu slavnosti zahájí. Pro návštěvníky bude na náměstí nadále probíhat prodej Svatomartinských vín a občerstvení. A jelikož je víno nápoj ušlechtilý, mohou si lidé vyzvednou skleničku na víno za vratnou kauci 50 Kč ve stánku Opavského Slezska a s touto ochutnávat Svatomartinská vína. Jakmile skleničku vrátí, bude jim záloha navrácena. Je ale možné si skleničku ponechat jako suvenýr.

Na náměstí se můžete těšit na rytířské a pažecí turnaje, hranou pohádku pro děti nebo na projížďky v kočárech s koňmi. K poslechu i tanci zahraje cimbálová muzika a k vidění bude hned několik tanečních vystoupení. Na závěr je připravena bubenická show, do které budou zapojeni také návštěvníci, takže do ukončení slavností v 19 hod. se nikdo nudit nebude.

PROGRAM
11:11 hod. - Slavnostní fanfára z věže Hláska
11:11 hod. - Zahájení prodeje Svatomartinských vín a pochutin na Horním náměstí. V nabídce bude opékané sele a další zabíjačkové pochutiny, husí pochoutky a mnoho dalšího. Součástí budou také další stánky, jako například prodej regionálních produktů (stánek města Opavy) a možnost zapůjčení skleniček k degustaci vín (stánek Opavské Slezsko).
15:30 hod. - Zahájení průvodu od Obecního domu v čele se sv. Martinem a jeho družinou, který zamíří na Horní náměstí. 
15:45 hod. - Přivítání sv. Martina na Horním náměstí v Opavě, slavnostní otevření vína a proslov primátora Statutárního města Opavy
16:00 – 17:30 hod. - Projížďky v kočárech centrem města
16:00 hod. - Cimbálová muzika, včetně vystoupení souborů Střediska volného času Opava
16:30 hod. - Rytířská pohádka nejen pro děti v podání uskupení Arcus Vítkov 
17:10 hod. - Cimbálová muzika, včetně vystoupení souborů Střediska volného času Opava
17:45 hod. - Rytířský a pažecí souboj v podání uskupení Arcus Vítkov
18:15 hod. - Bubecnická show v podání Kubaband, do které budou zapojeni také návštěvníci slavností
19:00 hod. - Ukončení slavností

Vánoční trhy v Opavě

Krásné opavské vánoční trhy opět na Dolním náměstí, které budou doprovázeny bohatým kulturním programem, prodejem zajímavého sortimentu, občerstvení a výrobků.
Opava, Moravskoslezský kraj

Pravěký svět aneb Ve stopách Zdeňka Buriana

Výstava prezentuje výtvarná díla tří autorů – Arnošta Hanáka, Petra Modlitby a Vlada Rimbaly, kteří jsou představiteli tzv. paleoartu. Ve své tvorbě se věnují paleontologickým a paleoantropologickým rekonstrukcím, při tvorbě svých prací spolupracují také s přírodovědci a antropology.
Opava, Moravskoslezský kraj

Aliaksandr Yasinski

Sólový koncert běloruského virtuózního akordeonisty a skladatele / těšte se na hudbu s prvky jazzu, rockové hudby, folkloru a world music a také na skladby od Astora Piazzolly.
Opava, Moravskoslezský kraj

Vánoce na raduňském zámku

Pokud se vám ve spěchu všedních dní konce roku nedaří zpomalit a těšit se na Vánoce, pak přijďte na raduňský zámek, adventní nálada se zaručeně dostaví.
Raduň, Moravskoslezský kraj

Dům umění v Opavě

Dům umění patří mezi nejvýznamnější kulturní instituce v Opavě. Jeho vznik souvisí se záchranou chátrajícího objektu bývalého dominikánského kláštera, na který byl dokonce vydán demoliční výměr.
Opava, Moravskoslezský kraj

Silesianka – stezka rozhleden v Euroregionu Silesia

Stezka rozhleden a vyhlídkových míst Silesianka zahrnuje 34 míst na české i polské straně hranice.
Opava, Moravskoslezský kraj

Město Opava – historické hlavní město Českého Slezska

Nad soutokem hlavních řek Opavska – Opavy a Moravice se rozkládá město Opava. Město je historickým, společenským i obchodním centrem regionu. Důkazem toho je množství historických památek a atraktivit, které se na území města nacházejí.
Opava, Moravskoslezský kraj

Secesní skříňka s teploměrem ve Dvořákových sadech v Opavě

V parku je k vidění drobná technická secesní památka z roku 1913 – hranolová dřevěná skříň s prosklenými třemi stranami a teploměrem, zdobená železným kováním s motivem kaštanových listů. Na vrcholku skříňky je umístěna soška žáby.
Opava, Moravskoslezský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

U Náhonu – restaurace, která není cítit kouřem

Dopřejte si příjemně strávené chvíle návštěvou vkusného stylového prostředí spolu s kvalitní obsluhou a výbornou kuchyní kousek od opavského koupaliště.
Opava, Moravskoslezský kraj

Panský mlýn v Opavě – minipivovar, restaurace a penzion

Panský mlýn je minipivovar s restaurací na okraji Opavy, tam kde se město stává vesnicí a vesnice už rovnou přechází v pole. V kuchyni malebné budovy mlýna z konce 15. století to v kastrolech a kastrůlcích bublá a voní. Zdejší kuchaři milují venkovskou kuchyni, a nejen tu českou.
Opava, Moravskoslezský kraj

Vinné sklepy a vinotéka Velké Hoštice – skvělá vína na severní Moravě

Navštivte Zámecké vinné sklepy se zámeckou vinotékou ve Velkých Hošticích a vychutnejte si atmosféru jihomoravského sklípku i u nás ve Slezsku.
Velké Hoštice, Moravskoslezský kraj

Hostinec & Vitální svět Raduňka nedaleko Opavy

Hostinec & Vitální svět Raduňka je místem pro pohodové chvíle odpočinku, relaxace a výborného jídla, to vše pod jednou střechou!
Raduň, Moravskoslezský kraj