ÚvodAktualityFilm Masaryk se před hlavní premiérou bude promítat na festivalu Berlinale
Kultura

Film Masaryk se před hlavní premiérou bude promítat na festivalu Berlinale

  • 12. února 2017
Letošní Berlinale v únoru uvede nový snímek režiséra Julia Ševčíka Masaryk. Mezinárodní filmový festival v Berlíně jej zařadil jako součást přehlídky Berlinale Special, promítat se bude od pátku 17. do neděle 19. února.
Pod hlavičkou Berlinale Special uvádí berlínský festival každý rok mimořádné kinematografické počiny nebo pocty světovým filmařským osobnostem. Loni například film Rozum a cit připomněl umění Alana Rickmana. Jak se bude publiku líbit historické drama o někdejším československém diplomatovi Janu Masarykovi a událostech spojených s mnichovskou dohodou?
 

Film s exkluzivní premiérou

Film natočený podle scénáře Alexe Königsmarka a Petra KolečkaKarlem Rodenem v hlavní roli rozhodně nenudí. Odehrává se na pozadí blížícího se válečného konfliktu a bouřlivého období kolem Mnichova, kdy Masaryk působil jako velvyslanec v Londýně. Na plátně se však Masaryk neobjevuje jen jako pouhý politik, ale také jako bonviván se slabostí pro alkohol, milenky a drogy.

Na českou scénu film vstoupil trochu zvláštně: podobně jako jiné domácí snímky, například Obsluhoval jsem anglického krále, zvolil strategii exkluzivní premiéry. Té se Masaryk dočkal 25. prosince pražském kině Lucerna, ale do široké distribuce vstoupí až po uvedení na Berlinale ve čtvrtek 9. března. Je to symbolické datum: v noci z 9. na 10. března 1948 Jan Masaryk zemřel. Zvláštní opatření zvolili tvůrci filmu nejenom proto, aby film získal dostatečný počet projekcí nutný k nominaci na ceny Český lev za rok 2016, ale také kvůli obavám, aby snímek nenatočil některý z diváků a předčasně jej nezveřejnil na internetu.
 

Ušlechtilý TGM versus „veselý Jan“

Karel Roden má s rodinou Masaryků už své zkušenosti: ve dvoudílném snímku o hilsneriádě Zločin v Polné jsme se s ním setkali v roli Tomáše Garrigue Masaryka, nyní si zahrál jeho syna Jana. Než půjdete do kina, vyplatí se oprášit si základní dějepisné znalosti. Například ohledně věku; Jan Masaryk se narodil v září 1886 v Praze, zemřel tedy jako dvaašedesátiletý. Už v dobách pražských studií se proslavil příšerným prospěchem na několika gymnáziích, ještě před maturitou odcestoval do USA.

Krátce po vzniku Československa vstoupil do služeb ministerstva zahraničí a působil jako chargé d’affaires ve Washingtonu, poté jako osobní tajemník Edvarda Beneše (toho ve filmu hraje Oldřich Kaiser), vyslanec v Londýně a posléze jako ministr zahraničí v londýnské exilové vládě. Po druhé světové válce v únoru 1948 odmítl odstoupit s ostatními demokratickými ministry a několik dní poté zemřel po pádu z okna svého bytu v Černínském paláciPraze na Hradčanech. Okolnosti se nikdy nevysvětlily a dodnes není jasné, zda šlo o sebevraždu, vraždu či nešťastnou náhodu. Je pochován podobně jako TGM a jeho sestra Alice na hřbitově v Lánech.
 

Dva filmy pro Berlín

Film začíná úmrtím československého prezidenta TGM a končí vyhlášením války. Natáčel se například na letišti Praha-Kbely, v areálu Vojenského technického muzea v Lešanech anebo v pražském Rudolfinu, ale také v Nizozemsku a v Londýně, první klapka klapla v září 2015 v Primaciálním paláci v centru Bratislavy. Masaryk ovšem není jediný film, který jede na letošní Berlinale. V hlavní soutěži festivalu bude rovněž uveden polsko-český snímek Přes kosti mrtvých, na kterém se s režisérkou Agnieszkou Hollandovou podílel scenárista Štěpán Hulík. Mysteriózní příběh, v němž jednu z hlavních rolí ztvárnil Miroslav Krobot, se odehrává v malé osadě na česko-polském pohraničí, kde se v rychlém sledu stane několik záhadných vražd. Film bude uveden do kin 20. dubna.
Karolinum – historické sídlo Univerzity Karlovy v Praze Památky

Karolinum – historické sídlo Univerzity Karlovy v Praze

Karolinum je národní kulturní památkou, symbolem Univerzity Karlovy. Od 14. století se zde nacházelo sídlo nejstaršího domu pražské univerzity – Karlovy neboli Veliké koleje (Collegium Caroli), kterou založil Karel IV. pro dvanáct mistrů pražského vysokého učení.

Masarykův salonek na Masarykově nádraží v Praze Památky

Masarykův salonek na Masarykově nádraží v Praze

Masarykův vládní salonek na stejnojmenném pražském nádraží pamatuje přítomnost řady významných politických osobností. Dnešní podoba je jen chabým odleskem někdejší nádhery, kterou připomíná částečně zachovaný zlatem dekorovaný trámový strop a krb, zárubně dveří a židle z přelomu 19. a 20. století.

Vrchotovy Janovice – naučná stezka Po stopách Sidonie Nádherné Příroda

Vrchotovy Janovice – naučná stezka Po stopách Sidonie Nádherné

Zámek ve Vrchotových Janovicích je spolu s původním parkem zvláštním prostorem s nenápadným, ale silným a osobitým kouzlem. Zámek je již 50 let součástí expozic Národního muzea v Praze.

Zámek Chyše – sídlo rodu Lažanských Památky

Zámek Chyše – sídlo rodu Lažanských

Zámek proslavil Karel Čapek, který zde pobýval v roce 1917 a zvěčnil ho ve svých dílech Krakatit nebo Věc Makropulos. Projít si můžete interiéry včetně sálu se stropní malbou od Petra Brandla, expozici věnovanou K. Čapkovi i rozsáhlý zámecký park. V pivovaru čepují pivo dle staročeské receptury.

Prohlídky Senátu Parlamentu České republiky ve Valdštejnském paláci Památky

Prohlídky Senátu Parlamentu České republiky ve Valdštejnském paláci

Senát Parlamentu ČR sídlí v Praze 1 na Malé Straně a patří mu tři paláce: Valdštejnský, včetně Valdštejnské zahrady, Kolovratský a Malý Fürstenberský palác. V opravdu reprezentativních prostorách těchto paláců se konají pravidelné prohlídky, které určitě stojí za návštěvu.

Oblastní galerie v Liberci – muzeum v bývalých lázních Kultura

Oblastní galerie v Liberci – muzeum v bývalých lázních

Pátá největší v Česku, založena v roce 1953, unikátní sbírka evropského umění, příjemné prostředí budovy bývalých Lázní doplněné o současné architektonické detaily... Taková je Oblastní galerie Liberec.

Moravské zemské muzeum Kultura

Moravské zemské muzeum

Moravské zemské muzeum je pamětí Moravy. Již více než 200 let zkoumá, uchovává a prostřednictvím výstav návštěvníkům zprostředkovává kulturní a přírodní bohatství, utvářené miliony let až po současnost. Ve sbírkách muzea se nyní nachází přes 6 a půl miliónu exponátů z různých oborů.

Černínský palác a zahrada v Praze Příroda

Černínský palác a zahrada v Praze

Zahrada Černínského paláce v Praze, kde sídlí ministerstvo zahraničí, bývá v hlavní turistické sezoně přístupná veřejnosti. Původně barokní zahrada byla vybudována na konci 17. století významnými architekty tehdejší doby. V 19. století byla zahrada přeměněna do podoby anglického parku.

Jelení příkop pod Pražským hradem Příroda

Jelení příkop pod Pražským hradem

Jelení příkop je přírodní rokle, kterou teče potok Brusnice. Jméno "jelení" má příkop proto, že zde byla nejen v době vlády Rudolfa II. chována lovná zvěř. Otevřen je od 1. března do 30. listopadu vždy od 10:00 hodin do soumraku.

Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky Kultura

Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Expozice NTM překvapí moderním muzejním pojetí. Svůj prostor tu nacházejí sbírky architektury, stavitelství a sbírka polygrafie. Nechybí stálé expozice Chemie kolem nás, Měření času, hutnictví, Interkamera a Technika hrou, expozice televizního studia nebo expozice kontaktních čoček.

Další aktuality

Gorila Moja ze Zoo Praha oslaví 20. narozeniny

První a nejslavnější v Česku narozená gorila, legendární Moja, oslaví v pátek 13. prosince 2024 své 20. narozeniny. Zástupci Zoo Praha jí v zoo ve španělském Cabárcenu předají speciální dárek. Pražská zoo ve svém areálu současně uvede fotografickou výstavu mapující Mojin život. Její vernisáž proběhne v sobotu 14. prosince v 11 hodin v Rezervaci Dja spolu s dalším bohatým programem.
9. prosinec 2024 16:00
Příroda, Praha

Věda a historie není nuda: Nobelovy ceny pro Česko, kdo je má a kdo je mohl mít?

V didaktickém testu z češtiny mají maturanti uvést příjmení českého držitele Nobelovy ceny za literaturu. Mnozí si na Jaroslava Seiferta nevzpomenou, a tak tipují Čapka, Kafku, Máchu nebo Nerudu. Anebo Heyrovského, i když ten ji získal za chemii. Kolik Nobelových cen ale vlastně do Česka putovalo a čí jméno se objevilo mezi nominovanými?
9. prosinec 2024 9:50
Kultura, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (14.12. – 15.12.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: FMX Gladiator Games 2024, Advent v Národním zemědělském muzeu na Letné, Knihex 14½, Oslava narozenin Moji v Zoo Praha, Staroměstská radnice dětem – Cesta do doby Lucemburků. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
9. prosinec 2024 7:00
Zážitky, Praha

V botanické zahradě v Troji vás čeká barevný advent a Vánoce plné vůní

Botanická zahrada hl. m. Prahy pro období adventu a Vánoc připravila svým návštěvníkům skutečně bohatý program. Výstava Křišťálová zahrada přináší zážitek pro celou rodinu, a to jak během denní otevírací doby, tak i v rámci večerní návštěvy, která je možná vždy od čtvrtka do neděle. Ve čtvrtek 12. prosince se navíc zájemci mohou těšit na komentovanou prohlídku s uměleckým sklářem Jiřím Pačinkem. Až do 5. ledna se lze vypravit za příběhem nápoje, který změnil svět – seznámí s ním výstava Sedmý šálek čaje. Během víkendů je také otevřena stylová čajovna. Své potěšení si mohou dopřát i milovníci vína. Vinotéka sv. Kláry si připravila veřejné degustace. V pondělí 16. prosince návštěvníci ochutnají vína z Vinice sv. Kláry a před Silvestrem, v pondělí 30. prosince, pak jako první novou kolekci sektů. V botanické zahradě se dají také pořídit originální vánoční dárky v podobě dárkových vstupenek, voucherů, lahví vína nebo exkluzivního ginu Fata Morgana a milých drobností.
8. prosinec 2024 15:00
Příroda, Praha

Užijte si předvánoční plavby lodí po Vltavě v Praze

Velká okružní plavba Prahou, občerstvení v ceně a hlavně únik z předvánočního shonu. To jsou hlavní lákadla projížďky na Vltavě v adventním čase, které pro vás nachystaly Pražské Benátky. Plavba probíhá na patentních celodřevěných lodích typu Vodouch, které jsou postaveny v duchu nejlepší tradice 19. století. Vyhlídkové plavby jsou v prosinci Na lodích je vždy teplo a není nutné se obávat větru, deště či zimy.
7. prosinec 2024 12:00
Zážitky, Praha

Znáte dobře Prahu? Objevte zajímavosti, které nevíte o Starém Městě v Praze

Jak se pražské středověké ghetto proměnilo v luxusní obchodní třídu? Kolikrát, odkud a kam se stěhovala kašna na Uhelném trhu? Kde stávala tajemná Foglarova Stínadla a které stavby navždy zmizely při asanaci historického centra? A víte, že Zlatou uličku nenajdete jen na Pražském hradě, ale i v srdci Starého Města? Na všechny tyto všetečné otázky odpoví portál Kudy z nudy.
7. prosinec 2024 9:12
Zážitky, Praha

Tutanchamon přichází do Prahy! Uvidíte jeho hrob a poklady

Jeho záhadná a předčasná smrt z něj udělala legendu. Senzační objev hrobky před 100 lety vynesl přes noc neznámého faraona Tutanchamona na výsluní. Výstava "Tutanchamon – jeho hrobka a poklady" ukáže v Praze – Letňanech více než 1000 replik předmětů nalezených ve slavné hrobce. Do starého Egypta máte šanci nahlédnout od 7. prosince 2024 do 30. června 2025.
6. prosinec 2024 19:02
Kultura, Praha

Kde najdete nejhezčí náměstí v Praze? Poznejte je při vánočních trzích!

Praha se každý rok objevuje v žebříčcích nejkrásnějších vánočních měst na světě. Žádné prý není vánočnější a nádherně osvětlená středověká architektura mění hlavní město v zimní krajinu divů. Pojďte se s námi tímhle zázrakem projít a užít si nejenom nejkrásnější vánoční trhy, ale i nejkrásnější náměstí.
6. prosinec 2024 15:55
Památky, Praha