Úvod > Aktuality > Film Masaryk se před hlavní premiérou bude promítat na festivalu Berlinale
Film Masaryk se před hlavní premiérou bude promítat na festivalu Berlinale
"> "> ">
Kultura

Film Masaryk se před hlavní premiérou bude promítat na festivalu Berlinale

  • Vydáno12. února 2017
Letošní Berlinale v únoru uvede nový snímek režiséra Julia Ševčíka Masaryk. Mezinárodní filmový festival v Berlíně jej zařadil jako součást přehlídky Berlinale Special, promítat se bude od pátku 17. do neděle 19. února.
Pod hlavičkou Berlinale Special uvádí berlínský festival každý rok mimořádné kinematografické počiny nebo pocty světovým filmařským osobnostem. Loni například film Rozum a cit připomněl umění Alana Rickmana. Jak se bude publiku líbit historické drama o někdejším československém diplomatovi Janu Masarykovi a událostech spojených s mnichovskou dohodou?
 

Film s exkluzivní premiérou

Film natočený podle scénáře Alexe Königsmarka a Petra KolečkaKarlem Rodenem v hlavní roli rozhodně nenudí. Odehrává se na pozadí blížícího se válečného konfliktu a bouřlivého období kolem Mnichova, kdy Masaryk působil jako velvyslanec v Londýně. Na plátně se však Masaryk neobjevuje jen jako pouhý politik, ale také jako bonviván se slabostí pro alkohol, milenky a drogy.

Na českou scénu film vstoupil trochu zvláštně: podobně jako jiné domácí snímky, například Obsluhoval jsem anglického krále, zvolil strategii exkluzivní premiéry. Té se Masaryk dočkal 25. prosince pražském kině Lucerna, ale do široké distribuce vstoupí až po uvedení na Berlinale ve čtvrtek 9. března. Je to symbolické datum: v noci z 9. na 10. března 1948 Jan Masaryk zemřel. Zvláštní opatření zvolili tvůrci filmu nejenom proto, aby film získal dostatečný počet projekcí nutný k nominaci na ceny Český lev za rok 2016, ale také kvůli obavám, aby snímek nenatočil některý z diváků a předčasně jej nezveřejnil na internetu.
 

Ušlechtilý TGM versus „veselý Jan“

Karel Roden má s rodinou Masaryků už své zkušenosti: ve dvoudílném snímku o hilsneriádě Zločin v Polné jsme se s ním setkali v roli Tomáše Garrigue Masaryka, nyní si zahrál jeho syna Jana. Než půjdete do kina, vyplatí se oprášit si základní dějepisné znalosti. Například ohledně věku; Jan Masaryk se narodil v září 1886 v Praze, zemřel tedy jako dvaašedesátiletý. Už v dobách pražských studií se proslavil příšerným prospěchem na několika gymnáziích, ještě před maturitou odcestoval do USA.

Krátce po vzniku Československa vstoupil do služeb ministerstva zahraničí a působil jako chargé d’affaires ve Washingtonu, poté jako osobní tajemník Edvarda Beneše (toho ve filmu hraje Oldřich Kaiser), vyslanec v Londýně a posléze jako ministr zahraničí v londýnské exilové vládě. Po druhé světové válce v únoru 1948 odmítl odstoupit s ostatními demokratickými ministry a několik dní poté zemřel po pádu z okna svého bytu v Černínském paláciPraze na Hradčanech. Okolnosti se nikdy nevysvětlily a dodnes není jasné, zda šlo o sebevraždu, vraždu či nešťastnou náhodu. Je pochován podobně jako TGM a jeho sestra Alice na hřbitově v Lánech.
 

Dva filmy pro Berlín

Film začíná úmrtím československého prezidenta TGM a končí vyhlášením války. Natáčel se například na letišti Praha-Kbely, v areálu Vojenského technického muzea v Lešanech anebo v pražském Rudolfinu, ale také v Nizozemsku a v Londýně, první klapka klapla v září 2015 v Primaciálním paláci v centru Bratislavy. Masaryk ovšem není jediný film, který jede na letošní Berlinale. V hlavní soutěži festivalu bude rovněž uveden polsko-český snímek Přes kosti mrtvých, na kterém se s režisérkou Agnieszkou Hollandovou podílel scenárista Štěpán Hulík. Mysteriózní příběh, v němž jednu z hlavních rolí ztvárnil Miroslav Krobot, se odehrává v malé osadě na česko-polském pohraničí, kde se v rychlém sledu stane několik záhadných vražd. Film bude uveden do kin 20. dubna.
Karolinum – historické sídlo Univerzity Karlovy v Praze

Karolinum – historické sídlo Univerzity Karlovy v Praze

Karolinum je národní kulturní památkou, symbolem Univerzity Karlovy. Od 14. století se zde nacházelo sídlo nejstaršího domu pražské univerzity – Karlovy neboli Veliké koleje (Collegium Caroli), kterou založil Karel IV. pro dvanáct mistrů pražského vysokého učení.

Masarykův salonek na Masarykově nádraží v Praze

Masarykův salonek na Masarykově nádraží v Praze

Masarykův vládní salonek na stejnojmenném pražském nádraží pamatuje přítomnost řady významných politických osobností. Dnešní podoba je jen chabým odleskem někdejší nádhery, kterou připomíná částečně zachovaný zlatem dekorovaný trámový strop a krb, zárubně dveří a židle z přelomu 19. a 20. století.

Vrchotovy Janovice – naučná stezka Po stopách Sidonie Nádherné

Vrchotovy Janovice – naučná stezka Po stopách Sidonie Nádherné

Zámek ve Vrchotových Janovicích je spolu s původním parkem zvláštním prostorem s nenápadným, ale silným a osobitým kouzlem. Zámek je již 50 let součástí expozic Národního muzea v Praze.

Zámek Chyše – sídlo rodu Lažanských

Zámek Chyše – sídlo rodu Lažanských

Zámek proslavil Karel Čapek, který zde pobýval v roce 1917 a zvěčnil ho ve svých dílech Krakatit nebo Věc Makropulos. Projít si můžete interiéry včetně sálu se stropní malbou od Petra Brandla, expozici věnovanou K. Čapkovi i rozsáhlý zámecký park. V pivovaru čepují pivo dle staročeské receptury.

Prohlídky Senátu Parlamentu České republiky ve Valdštejnském paláci

Prohlídky Senátu Parlamentu České republiky ve Valdštejnském paláci

Senát Parlamentu ČR sídlí v Praze 1 na Malé Straně a patří mu tři paláce: Valdštejnský, včetně Valdštejnské zahrady, Kolovratský a Malý Fürstenberský palác. V opravdu reprezentativních prostorách těchto paláců se konají pravidelné prohlídky, které určitě stojí za návštěvu.

Oblastní galerie v Liberci – muzeum v bývalých lázních

Oblastní galerie v Liberci – muzeum v bývalých lázních

Oblastní galerie v Liberci je specializovanou sbírkotvornou institucí – muzeem umění – působící v regionu Liberecka. Pečuje o rozsáhlé umělecké sbírky a návštěvníkům nabízí prohlídku čtyř stálých expozic evropského a českého umění.

Moravské zemské muzeum v Brně

Moravské zemské muzeum v Brně

Moravské zemské muzeum je druhá největší a druhá nejstarší muzejní instituce v ČR. Bylo založeno roku 1817 císařským dekretem Františka I. Ve svých sbírkách uchovává přes 6 milionů předmětů, které představují cenný materiál z oborů přírodních a společenských věd, mj. i Věstonickou venuši.

Otevřené zahrady Černínského paláce

7.5.
30.10.
Otevřené zahrady Černínského paláce

Zahrada Černínského paláce bude v letošním roce zpřístupněna veřejnosti od 7. května do 30. října 2022, a to vždy o víkendech od 10:00 do 17:00 hodin. Vstup do zahrady je volný a možný pouze samostatným vchodem naproti Loretě.

Černínský palác a zahrada v Praze

Černínský palác a zahrada v Praze

Zahrada Černínského paláce v Praze, kde sídlí ministerstvo zahraničí, bývá v hlasvní turistické sezoně přístupná veřejnosti. Původně barokní zahrada byla vybudována na konci 17. století významnými architekty tehdejší doby. V 19. století byla zahrada přeměněna do podoby anglického parku.

Jelení příkop pod Pražským hradem

Jelení příkop pod Pražským hradem

Jelení příkop je přírodní rokle, kterou teče potok Brusnice. Jméno "jelení" má příkop proto, že zde byla i v době vlády Rudolfa II. chována lovná zvěř.

Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Expozice NTM překvapí moderním muzejním pojetí. Svůj prostor tu nacházejí sbírky architektury, stavitelství a sbírka polygrafie. Nechybí stálé expozice Chemie kolem nás, Měření času, hutnictví, Interkamera a Technika hrou, expozice televizního studia nebo expozice kontaktních čoček.