!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Emil Zátopek: příběh slavného atleta a nejlepšího olympionika 20. století
Emil Zátopek: příběh slavného atleta a nejlepšího olympionika 20. století
"> "> "> "> ">
Životní styl

Emil Zátopek: příběh slavného atleta a nejlepšího olympionika 20. století

Vydáno 6. dubna 2021
Už se těšíte na letní olympiádu v Tokiu? Nepřipravují se na ni jen sportovci, ale i autoři filmu Zátopek. Pokud všechno klapne, v kinech se objeví v odložené premiéře v srpnu 2021.
Jeho jméno zná celý svět: Emil Zátopek, řečený „Ťopek“ (1922–2000), atlet, čtyřnásobný olympijský vítěz ve vytrvalostním běhu a držitel třináct světových rekordů na kilometrových a pěti na mílových tratích byl jedním z největších atletů všech dob.

A protože když se společně se svou ženou Danou podepisovali fanouškům a Zátopek k její postavičce oštěpařky občas přikreslil svého „běžce“, jeho stylizovaná postavička provázela naše sportovce i na minulých letních olympijských hrách v Riu. Kreslený Emil Zátopek patřil k hlavním prvkům kolekce oblečení a zářil i v televizních studiích a olympijských parcích na Lipně a v Praze.
 

S Emilem Zátopkem z Kopřivnice do Rožnova

Pravidelně každý rok nejbližší sobotu kolem data Zátopkova narození, což bylo 19. září 1922, se koná Běh rodným krajem Emila Zátopka, memoriál olympijského vítěze, slavného atleta a nejlepšího olympionika 20. století. Ve stejný den se mimochodem narodila i jeho manželka Dana.

Závod obvykle startuje v Kopřivnici před Technickým muzeem a poblíž památníku manželů Zátopkových. Ten byl slavnostně otevřen při nultém ročníku závodu v roce 2002, v den Zátopkových nedožitých 80. narozenin. Cíl běhu je ve 22 kilometrů vzdáleném Rožnově pod Radhoštěm ve Valašském muzeu v přírodě, kde u kostela v areálu Dřevěného městečka objevíte Valašský Slavín, místo Zátopkova posledního odpočinku. Závodu se až do smrti pravidelně účastnila i paní Dana; nechyběla u startovního výstřelu ani u slavnostního vyhlášení vítězů a předání cen, které probíhá přímo v rožnovském skanzenu. Součástí Běhu rodným krajem Emila Zátopka je také Běh dětí Kopřivnicí, která probíhá v kopřivnickém parku E. Beneše, a Lidový běh pro širokou veřejnost.
 

Zátopek už běží a točí

Už při olympiádě v brazilském Riu se mluvilo o tom, že režisér David Ondříček připravuje o Zátopkovi film. Příběh obrovské vůle, talentu a mimořádného úspěchu se začal natáčet podle scénáře, na kterém režisér spolupracoval s Janem P. Muchowem a Alicí Nellis. Legendárního běžce hraje Václav Neužil, jeho ženu Danu Martha Issová. Neužil se připravoval pod dohledem atletického trenéra Jana Pernici, Issová prošla oštěpařskou přípravou, trénovala také s Barborou Špotákovou a navštívila i Danu Zátopkovou, která jí dala pár připomínek k jejímu vrhačskému stylu.

Natáčelo se například na několika místech v Praze, v Plzni i v okolí Lipna, anebo ve Zlíně, v areálu bývalých Baťových závodů, kde se Emil Zátopek v roce 1941 vůbec poprvé postavil na startovní čáru coby běžec. Tady začala jeho závratná kariéra, ověnčená několika olympijskými medailemi. Filmaři se zastavili také na atletickém stadionu v Březnici, který zaskakuje za kutnohorské sportoviště. Tam v roce 1948 Emil vyhrál svůj závod a také se poprvé setkal se svou budoucí ženou. Svatba Emila (Václav Neužil) s Danou (Martha Issová) se natáčela v Praze na Strossmayerově náměstí, před kostelem sv. Antonína. Ve skutečnosti však proběhla v Uherském Hradišti.
 

Brněnské Lužánky si zahrály Londýn i Helsinky

Emil Zátopek zvítězil na OH v Londýně 1948 v běhu na 10 km a čtyři roky nato v Helsinkách na tratích 5 a 10 km a v maratonu. Protože na originálních, důkladně zmodernizovaných stadionech se už dobové scény točit nedají, jako kulisa pro obě olympijská klání posloužil brněnský fotbalový stadion za Lužánkami, na němž kdysi zářila Zbrojovka.

Zchátralý areál prošel kvůli natáčení v krátkém čase nebývalou proměnou. Bylo třeba vykácet náletové keře a vyčistit tribuny, na nichž rostly i stromy, upravit povrch, vysadit nový trávník a vytyčit běžecký ovál a další sportoviště. Napřed se na oválu objevila škvára, která byla na olympijských hrách v Londýně v roce 1948. Po dotočení se na ovál nanesla antuka jako byla v Helsinkách a filmování se rozjelo nanovo.
 

Necháte se inspirovat?

  • Emil Zátopek se stal prvním člověkem na světě, který uběhl desetikilometrovou trať pod 29 minut a dvacetikilometrovou pod jednu hodinu. Nejvíc se proslavil během olympijských her 1952 v Helsinkách, kde vyhrál běh na 5 km, 10 km a dokonce i maraton, který tehdy běžel poprvé v životě. V každé z těchto disciplin tehdy zároveň vytvořil nový olympijský rekord. Takový výkon se dodnes žádnému vytrvalci nepodařilo zopakovat.
  • Manžele Danu a Emila Zátopkovy před časem zařadil britský list The Independent ve zvláštním valentýnském vydání mezi padesát párů, které se v novodobé historii lidstva staly symboly osudové přitažlivosti a vášnivé lásky. Narodili se ve stejný den a Britové dodnes připomínají, že se do sebe zamilovali během olympijských her v Londýně 1948. Brali se už dva a půl měsíce po seznámení.
  • Na olympijských hrách v Helsinkách necelé čtyři roky nato (a navíc v rozmezí necelé hodiny) oba získali zlatou medaili. Emil Zátopek tehdy zvítězil na pětikilometrové trati a pár minut poté jeho žena hodila oštěpem 50 metrů a 47 centimetrů, což byl nový československý rekord. „Mé vítězství v běhu na pět kilometrů ji určitě inspirovalo,“ prohlásil tehdy dobře naladěný běžec na tiskové konferenci. „Vážně?“ reagovala paní Dana. „Tak dobře, jen běž a zkus inspirovat nějakou jinou a uvidíme, jestli taky hodí padesát metrů!“ Zátopkovi si tehdy z Helsinek odvezli čtyři zlata.
  • The Independent vzpomenul i život v totalitním režimu, když Zátopka komunisté donutili k práci v uranových dolech. V roce 1990 byl rehabilitován a manželé spolu žili až do jeho smrti v roce 2000.
Kopřivnice

Kopřivnice

Za proměnou Kopřivnice z vesnice na město stojí rozmach automobilového průmyslu a značky Tatra. Není ale tak průmyslové, jak se zdá na první pohled; objevíte tu pěkná přírodní zákoutí, vyhlídky, zříceninu hradu Šostýna a na Bílé hoře populární rozhlednu, inspirovanou tvarem struktury DNA.

Rožnov pod Radhoštěm

Rožnov pod Radhoštěm

Rázovité městečko v údolí Rožnovské Bečvy na úpatí památné hory Radhošť se může pochlubit něčím, co jinde nenajdete: domy vonící dřevem letitých jedlí, které kdysi obklopovaly rožnovské náměstí, se přesunuly o jen pár set metrů dál. Říká se jim Dřevěné městečko a představují srdce známého skanzenu.

Zlatý Zátopkův týden

20.7.
27.7.
Zlatý Zátopkův týden

Zátopkův zlatý týden je série běžeckých závodů, které oslavují tři zlaté medaile, jež Emil Zátopek vyhrál na Letních olympijských hrách 1952 v Helsinkách v běhu na 10 000 m, 5 000 m a v maratonu.

Chata Emil Zátopek - Maraton na Lysé hoře

Chata Emil Zátopek - Maraton na Lysé hoře

Na vrcholu Lysé hory, královny Beskyd, se nachází okouzlující horská chata, která nese název Emil Zátopek - Maraton.

Valašský Slavín - čestné pohřebiště významných osobností východní Moravy

Valašský Slavín - čestné pohřebiště významných osobností východní Moravy

Místo připomenutí a uctění života a díla významných osobností východní Moravy, které se zasloužily o rozkvět a povznesení Moravského Valašska. Cílem Valašského muzea v přírodě je touto cestou uvést jejich práci do povědomí široké veřejnosti. Valašský Slavín je čestným pohřebištěm.

Expozice Dany a Emila Zátopkových v Kopřivnici

Expozice Dany a Emila Zátopkových v Kopřivnici

Českému Olympionikovi století Emilu Zátopkovi a jeho ženě, oštěpařce Daně je v prostorách Technického muzea v Kopřivnici věnována od roku 1998 expozice, která se neustále rozšiřuje a doplňuje. Expozice líčí život, osudy a sportovní úspěchy manželů Zátopkových.

Městský stadion v Ostravě - Vítkovicích

Městský stadion v Ostravě - Vítkovicích

V moderním sportovním areálu v Ostravě-Vítkovicích se hraje fotbal, probíhají zde závody i mistrovství Evropy v lehké atletice a Zlatá tretra. Stadion je domácí půdou FC Vítkovice a FC Baník Ostrava.

Expozice poštovního úřadu ve Valašském muzeu v Rožnově pod Radhoštěm

Expozice poštovního úřadu ve Valašském muzeu v Rožnově pod Radhoštěm

Expozice poštovního úřadu v areálu Dřevěného městečka Valašského muzea v Rožnově pod Radhoštěm je časově vymezena přelomem 19. a 20. století. Spojení tradiční historické expozice na jedné straně a fungující úřad moderní poštovny patří k ojedinělým počinům v českém muzejnictví.

Muzea v Kopřivnici - ráj nejen pro všechny kluky

Muzea v Kopřivnici - ráj nejen pro všechny kluky

V Kopřivnici, městě, které proslavil Emil Zátopek, ale také automobily značky Tatra, najdete hned 3 muzea a jednu stálou expozici. Navštivte nejucelenější sbírku věnovanou kopřivnické vozovce, později proslavené jako fenomenální automobilka Tatra. Do roku 2021 by měla vzniknout nová expozice Tatry.