ÚvodAktualityČesko ve filmu: Emil Zátopek – příběh slavného atleta a nejlepšího olympionika 20. století
Životní styl

Česko ve filmu: Emil Zátopek – příběh slavného atleta a nejlepšího olympionika 20. století

Poslechněte si audio verzi článku
Legendární běžec Emil Zátopek (19. září 1922, Kopřivnice – 21. listopadu 2000, Praha) je nejen ikonou českého i světového sportovce, ale také symbolem hodnot, jakými jsou přátelství, zodpovědnost, cílevědomost a fair play. Čtyřnásobný olympijský vítěz a držitel osmnácti světových rekordů byl první, kdo uběhl desetikilometrovou trať pod 29 minut (28:54,2 1. června 1954 v Bruselu) a trať 20 km pod jednu hodinu (59:51,8 29. září 1951 ve Staré Boleslavi). Opakovaně byl zvolen největším sportovcem planety a s manželkou Danou, olympijskou vítězkou a světovou rekordmankou v hodu oštěpem, vytvořili jeden z nejslavnějších sportovních párů. Jejich příběh připomněl také film Zátopek režiséra Davida Ondříčka, uvedený do kin v roce 2021. Legendárního běžce si zahrál Václav Neužil, jeho ženu Martha Issová.

Zátopek (2021)

Jeho jméno zná celý svět: Emil Zátopek, řečený „Ťopek“, atlet, čtyřnásobný olympijský vítěz ve vytrvalostním běhu a držitel třináct světových rekordů na kilometrových a pěti na mílových tratích byl jedním z největších atletů všech dob.

A protože když se společně se svou ženou Danou podepisovali fanouškům a Zátopek k její postavičce oštěpařky občas přikreslil svého „běžce“, jeho stylizovaná postavička provázela naše sportovce i na  letních olympijských hrách v Riu. Kreslený Emil Zátopek patřil k hlavním prvkům kolekce oblečení a zářil i v televizních studiích a olympijských parcích na Lipně a v Praze.
 

Kde Zátopek běhal a točil?

Už při olympiádě v brazilském Riu se mluvilo o tom, že režisér David Ondříček připravuje o Zátopkovi film. Příběh obrovské vůle, talentu a mimořádného úspěchu se začal natáčet podle scénáře, na kterém režisér spolupracoval s Janem P. Muchowem a Alicí Nellis.

Legendárního běžce hraje Václav Neužil, jeho ženu Danu Martha Issová. Neužil se připravoval pod dohledem atletického trenéra Jana Pernici, Issová prošla oštěpařskou přípravou, trénovala také s Barborou Špotákovou a navštívila i Danu Zátopkovou, která jí dala pár připomínek k jejímu vrhačskému stylu.

Natáčelo se například na několika místech v Praze, v Plzni i v okolí Lipna, anebo ve Zlíně, v areálu bývalých Baťových závodů, kde se Emil Zátopek v roce 1941 vůbec poprvé postavil na startovní čáru coby běžec. Tady začala jeho závratná kariéra, ověnčená několika olympijskými medailemi. Filmaři se zastavili také na atletickém stadionu v Březnici, který zaskakuje za kutnohorské sportoviště. Tam v roce 1948 Emil vyhrál svůj závod a také se poprvé setkal se svou budoucí ženou. Svatba Emila (Václav Neužil) s Danou (Martha Issová) se natáčela v Praze na Strossmayerově náměstí, před kostelem sv. Antonína. Ve skutečnosti však proběhla v Uherském Hradišti.
 

Brněnské Lužánky si zahrály Londýn i Helsinky

Emil Zátopek zvítězil na OH v Londýně 1948 v běhu na 10 km a čtyři roky nato v Helsinkách na tratích 5 a 10 km a v maratonu. Protože na originálních, důkladně zmodernizovaných stadionech se už dobové scény točit nedají, jako kulisa pro obě olympijská klání posloužil brněnský fotbalový stadion za Lužánkami, na němž kdysi zářila Zbrojovka.

Zchátralý areál prošel kvůli natáčení v krátkém čase nebývalou proměnou. Bylo třeba vykácet náletové keře a vyčistit tribuny, na nichž rostly i stromy, upravit povrch, vysadit nový trávník a vytyčit běžecký ovál a další sportoviště. Napřed se na oválu objevila škvára, která byla na olympijských hrách v Londýně v roce 1948. Po dotočení se na ovál nanesla antuka jako byla v Helsinkách a filmování se rozjelo nanovo.
 

Necháte se inspirovat?

  • Emil Zátopek se stal prvním člověkem na světě, který uběhl desetikilometrovou trať pod 29 minut a dvacetikilometrovou pod jednu hodinu. Nejvíc se proslavil během olympijských her 1952 v Helsinkách, kde vyhrál běh na 5 km, 10 km a dokonce i maraton, který tehdy běžel poprvé v životě. V každé z těchto disciplin tehdy zároveň vytvořil nový olympijský rekord. Takový výkon se dodnes žádnému vytrvalci nepodařilo zopakovat.
  • Manžele Danu a Emila Zátopkovy před časem zařadil britský list The Independent ve zvláštním valentýnském vydání mezi padesát párů, které se v novodobé historii lidstva staly symboly osudové přitažlivosti a vášnivé lásky. Narodili se ve stejný den a Britové dodnes připomínají, že se do sebe zamilovali během olympijských her v Londýně 1948. Brali se už dva a půl měsíce po seznámení.
  • Na olympijských hrách v Helsinkách necelé čtyři roky nato (a navíc v rozmezí necelé hodiny) oba získali zlatou medaili. Emil Zátopek tehdy zvítězil na pětikilometrové trati a pár minut poté jeho žena hodila oštěpem 50 metrů a 47 centimetrů, což byl nový československý rekord. „Mé vítězství v běhu na pět kilometrů ji určitě inspirovalo,“ prohlásil tehdy dobře naladěný běžec na tiskové konferenci. „Vážně?“ reagovala paní Dana. „Tak dobře, jen běž a zkus inspirovat nějakou jinou a uvidíme, jestli taky hodí padesát metrů!“ Zátopkovi si tehdy z Helsinek odvezli čtyři zlata.
  • The Independent vzpomenul i život v totalitním režimu, když Zátopka komunisté donutili k práci v uranových dolech. V roce 1990 byl rehabilitován a manželé spolu žili až do jeho smrti v roce 2000.
 

S Emilem Zátopkem z Kopřivnice do Rožnova

Pravidelně každý rok nejbližší sobotu kolem data Zátopkova narození, což bylo 19. září 1922, se koná Běh rodným krajem Emila Zátopka, memoriál olympijského vítěze, slavného atleta a nejlepšího olympionika 20. století. Ve stejný den se mimochodem narodila i jeho manželka Dana.

Závod obvykle startuje v Kopřivnici před Technickým muzeem a poblíž památníku manželů Zátopkových. Ten byl slavnostně otevřen při nultém ročníku závodu v roce 2002, v den Zátopkových nedožitých 80. narozenin.

Cíl běhu je ve 22 kilometrů vzdáleném Rožnově pod Radhoštěm ve Valašském muzeu v přírodě, kde u kostela v areálu Dřevěného městečka objevíte Valašský Slavín, místo Zátopkova posledního odpočinku. Závodu se až do smrti pravidelně účastnila i paní Dana; nechyběla u startovního výstřelu ani u slavnostního vyhlášení vítězů a předání cen, které probíhá přímo v rožnovském skanzenu. Součástí Běhu rodným krajem Emila Zátopka je také Běh dětí Kopřivnicí, který probíhá v kopřivnickém parku E. Beneše, a Lidový běh pro širokou veřejnost.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Dana a Emil Zátopkovi – nejúspěšnější český sportovní pár

Dana a Emil Zátopkovi – nejúspěšnější český sportovní pár

Manžele Danu (19. září 1922, Karviná-Fryštát – 13. března 2020, Praha) a Emila (19. září 1922, Kopřivnice – 21. listopadu 2000, Praha) Zátopkovy zařadil britský list The Independent ve zvláštním valentýnském vydání mezi padesát párů, které se v novodobé historii lidstva staly symboly osudové přitažlivosti a vášnivé lásky. Narodili se ve stejný den a Britové dodnes rádi připomínají, že se do sebe zamilovali během olympijských her v Londýně 1948. Brali se už dva a půl měsíce po seznámení.

České značky: na výlet v botaskách aneb botách značky Botas

České značky: na výlet v botaskách aneb botách značky Botas

Botasky, sportovní obuv s ozdobným proužkem na boku, jsou tak slavné, že tak říkáme pevným šněrovacím botám od řady jiných firem. A hlavně botasky, původně určené profesionálním sportovcům, jsou oblíbené i pro volný čas a nosíme je běžně na procházky a výlety.

Valašský Slavín – čestné pohřebiště významných osobností východní Moravy Památky

Valašský Slavín – čestné pohřebiště významných osobností východní Moravy

Místo připomenutí a uctění života a díla významných osobností východní Moravy, které se zasloužily o rozkvět a povznesení Moravského Valašska. Cílem Valašského muzea v přírodě je touto cestou uvést jejich práci do povědomí široké veřejnosti. Valašský Slavín je čestným pohřebištěm.

Techno trasa okolo Studénky

Techno trasa okolo Studénky

Projeďte se na kole okolím Studénky po Techno trase, která spojuje nejzajímavější technické památky Moravskoslezského kraje. Tentokrát vás trasa zavede do Vagonářského muzea, k legendární Tatrovce v Kopřivnici a k vodnímu mlýnu Wesselsky v Loučkách.

Pět slavných sportovních, filmových a operních párů aneb láska kvete v každém oboru

Pět slavných sportovních, filmových a operních párů aneb láska kvete v každém oboru

Kytku, víno nebo bonboniéru plnou sladkých srdíček vám přes obrazovku počítače debo displej tabletu či mobilu podat nemůžeme, ale přesto pro vás máme skvělý dárek, plný zamilovaných příběhů. Zdá se, že recept na šťastnou lásku přece jen existuje: důkazem jsou následující páry, s nimiž se na Kudy z nudy tu a tam potkáváte. Oslavte s námi Světový den manželství, který připadá na druhou únorovou neděli.

10 tipů na dušičkové výlety za významnými osobnostmi a místy jejich posledního odpočinku aneb ve stínu i na výsluní

10 tipů na dušičkové výlety za významnými osobnostmi a místy jejich posledního odpočinku aneb ve stínu i na výsluní

Každý rok 2. listopadu si připomínáme Památku zesnulých aneb Dušičky. Na blízké, přátele a kamarády se dá vzpomínat tradičně, tedy návštěvou hřbitova, položením věnce nebo květiny, tichou vzpomínkou a zapálením svíčky, anebo originálně: třeba při keltském svátku Samhain, v mexickém stylu na Den mrtvých anebo třeba výletem k hrobu některé slavné osobnosti.

Chata Emil Zátopek – Maraton na Lysé hoře Ubytování

Chata Emil Zátopek – Maraton na Lysé hoře

Na vrcholu Lysé hory, královny Beskyd, se nachází okouzlující horská chata, která nese název Emil Zátopek – Maraton.

Městský stadion v Ostravě – Vítkovicích Letní sporty

Městský stadion v Ostravě – Vítkovicích

V moderním sportovním areálu v Ostravě-Vítkovicích se hraje fotbal, probíhají zde závody i mistrovství Evropy v lehké atletice a Zlatá tretra. Stadion je domácí půdou FC Vítkovice a FC Baník Ostrava.

Sedm Lysých hor aneb není Lysá jako Lysá

Sedm Lysých hor aneb není Lysá jako Lysá

Znáte jednu jedinou Lysou horu, královnu Moravskoslezských Beskyd? Pak pro vás bude překvapením, kolik dalších Lysých hor v Česku objevíte. Přes jednu z nich dokonce vede silnice, na další se dá vyjet na běžkách, a za pomocí lanovky se můžete na některý z vrcholů nechat vyvézt.

Expozice poštovního úřadu ve Valašském muzeu v Rožnově pod Radhoštěm Památky

Expozice poštovního úřadu ve Valašském muzeu v Rožnově pod Radhoštěm

Expozice poštovního úřadu v areálu Dřevěného městečka Valašského muzea v Rožnově pod Radhoštěm je časově vymezena přelomem 19. a 20. století. Spojení tradiční historické expozice na jedné straně a fungující úřad moderní poštovny patří k ojedinělým počinům v českém muzejnictví.

Výročí měsíce: září 2022 a 100. výročí narození Emila Zátopka

Výročí měsíce: září 2022 a 100. výročí narození Emila Zátopka

Odhalení sochy Emila Zátopka v centru města Kopřivnice, společenský večer s koncertem kapely Mirai, Běh rodným krajem Emila Zátopka a také zahradní slavnost s promítáním filmu Zátopek u Zátopkova rodného domu: to je jen malý výčet akcí, jimiž si Kopřivnice v září 2022 připomene nedožité 100. narozeniny slavného rodáka a sportovní legendy, Emila Zátopka.

Rožnov pod Radhoštěm

Rožnov pod Radhoštěm

Rázovité městečko v údolí Rožnovské Bečvy na úpatí památné hory Radhošť se může pochlubit něčím, co jinde nenajdete: domy vonící dřevem letitých jedlí, které kdysi obklopovaly rožnovské náměstí, se přesunuly o jen pár set metrů dál. Říká se jim Dřevěné městečko a představují srdce známého skanzenu.

Kopřivnice

Kopřivnice

Za proměnou Kopřivnice z vesnice na město stojí rozmach automobilového průmyslu a značky Tatra. Není ale tak průmyslové, jak se zdá na první pohled; objevíte tu pěkná přírodní zákoutí, vyhlídky, zříceninu hradu Šostýna a na Bílé hoře populární rozhlednu, inspirovanou tvarem struktury DNA.

Muzea v Kopřivnici – ráj nejen pro všechny kluky Kultura

Muzea v Kopřivnici – ráj nejen pro všechny kluky

V Kopřivnici, městě, které proslavil Emil Zátopek, ale také automobily značky Tatra, najdete hned 4 muzea a jednu stálou expozici. Navštivte nejucelenější sbírku věnovanou kopřivnické vozovce, později proslavené jako fenomenální automobilka Tatra.

7 věcí, které nevíte o… olympijských hrách

7 věcí, které nevíte o… olympijských hrách

Olympijské hry, nejznámější sportovní soutěž celého světa, jsou pokaždé největší sportovní událostí roku. Zná je skutečně každý a logo s olympijskými kruhy prý pozná až 90 % světové populace. Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat na nejznámější sportovní soutěž na světě trochu zblízka!

#světovéČesko a výlet do starých časů – do rožnovského skanzenu

#světovéČesko a výlet do starých časů – do rožnovského skanzenu

Dřevěné chalupy na voňavých stráních, venkovské kostelíky, včelíny a opečovávané zahrádky, uvnitř pak kachlová kamna a hospodyňky, které vám vysvětlí třeba jak se spřádá ovčí vlna nebo suší bylinky: to je Valašské muzeum v přírodě aneb skanzen v Rožnově pod Radhoštěm. Kdo chce poznat, jak se na Valašsku žilo před sto lety, lepší místo nenajde.

Expozice Dany a Emila Zátopkových v Kopřivnici Kultura

Expozice Dany a Emila Zátopkových v Kopřivnici

Českému Olympionikovi století Emilu Zátopkovi a jeho ženě, oštěpařce Daně je v Kopřivnici věnována expozice, která líčí život, osudy a sportovní úspěchy manželů Zátopkových. Od roku 2022 je k vidění v Lašském muzeu v Šustalově vile.

Další aktuality

V Bílých Karpatech vás čeká zážitkové léto: od hor a kosení luk po kulturu a frgály

Bílé Karpaty jsou hory plné luk, polí, hájů a hlubokých lesů. Zvou k návštěvě všechny, kdo chtějí zažít klid a načerpat energii z přírody. Kromě přírodních krás nabízejí ale i bohaté kulturní dědictví – zachovalou lidovou architekturu, folklor a řemesla, která se zde udržují po generace. V létě 2025 zde můžete zažít tradiční sečení luk, Slavnosti bratrství Čechů a Slováků na Javořině, Luhačovickou pouť a další zajímavé akce jedinečné pro tuto oblast.
3. červenec 2025 15:38
Zážitky, Zlínský kraj

Jen jednou za tři roky: v Hluku se chystají Dolňácké slavnosti s jízdou králů!

Dolňácké slavnosti písní a tanců, jedinečný festival slováckých zvyků a kultury, začínají v Hluku ve čtvrtek 3. a potrvají do pondělí 7. 7. 2025. Jejich součástí bude též legendární jízda králů, starobylý národopisný zvyk zapsaný na listinu světového dědictví UNESCO. Uskuteční se v neděli 6. 7. od brzkých ranních hodin. Hlucká jízda králů je tak druhou, jež můžete letos vidět. Jednou za šest let se konají v jednom roce všechny tři jízdy králů: vlčnovská, hlucká a kunovská. Všechny tři jízdy bychom podle těchto pravidel měli v jeden rok vidět opět až v létě 2028.
1. červenec 2025 10:00
Kultura, Zlínský kraj

Buchlovický zámek ozdobí tisíce růží

Zámek v Buchlovice ozdobí od 3. do 6. července 2025 květinové vazby z tisíce růží a dalších květin. Nejen zámek ozdobený květinami je překrásný, můžete si projít také přilehlý zámecký park s cizokrajnými dřevinami. Na zámku je k vidění také sbírka fuchsií patřící mezi nejvýznamnější ve střední Evropě.
1. červenec 2025 6:00
Příroda, Zlínský kraj

100 let živé tradice v srdci Valašska: Rožnovské slavnosti zvou na odzemkáře, gajdy i mistry lidové tvorby

Valašské muzeum v přírodě a také celý Rožnov pod Radhoštěm ožívá od 4. do 6. července 2025 zpěvem a tanci. Folklorní soubory z České republiky i ze zahraničí se představí na Mezinárodním folklorním festivalu Rožnovské slavnosti. Hudba, tanec a lidové obyčeje naplní město i Valašské muzeum v přírodě a připomenou jedinečný odkaz minulosti. Během tří dnů se představí více než čtyřicet valašských souborů a hosté z Belgie, Maďarska, Rumunska a krajanský soubor z Chorvatska.
30. červen 2025 9:23
Kultura, Zlínský kraj

Dny lidí dobré vůle na Velehradě nabídnou duchovní a společenský program

4. a 5. červenec patří na Velehradě již tradičně lidem dobré vůle. Sjíždí se sem ze všech koutů nejen České republiky, aby oslavili Den slovanských věrozvěstů sv. Cyrila a Metoděje. Zatímco 4. července organizátoři chystají bohatý program pro všechny věkové kategorie – návštěvníci se mohou těšit mimo jiné na koncerty, fotografický workshop, soutěž ve fotbalových dovednostech nebo celou řadu zajímavých výstav či aktivit pro děti. Následující den, 5. červenec, patří tradičně Národní poutní mši svaté.
28. červen 2025 6:00
Kultura, Zlínský kraj

Jeden z nejtěžších závodů horských kol v České republice se pojede v Holešově

V Holešově na Východní Moravě se v sobotu 28. června 2025 uskuteční již 32. ročník Bikemaratonu Drásal České Spořitelny. Jde o jeden z nejkultovnějších cyklistických závodů na horských kolech v České republice. Přestože jde o jeden z nejtěžších závodů horských kol v České republice, je to akce, na kterou mohou přijet celé rodiny.
26. červen 2025 8:00
Letní sporty, Zlínský kraj

Valachy man startuje už tento víkend

Nejnavštěvovanější veřejný triatlonový závod v České republice je opět tu! Už v sobotu 28. června 2025 bude žít vodní nádrž Bystřička na Vsetínsku legendárním Valachy manem. Pořadatelé v okolí přehrady připravili trasy úplně pro všechny: pro děti, začátečníky, hobíky i zkušené sportovce. Také letos je závod zařazen do Českého poháru v terénním triatlonu 2025.
25. červen 2025 16:00
Letní sporty, Zlínský kraj

Na Soláni proběhne tradiční Sečení lúk

Již po pětadvacáté ožije vrchol hory Soláň nad Velkými Karlovicemi na Valašsku slavností Sečení lúk. Uskuteční se v pátek 27. června 2025 po spadnutí večerní rosy v 18 hodin a nabídne soutěž sekáčů i folklórní vystoupení. Celou soutěž zahájí střelbou z pušek Portáši. Vystoupí cimbálová muzika Soláň, zazpívají Karlovjanky, mužský pěvecký sbor z Kunovic a Valašský sbor portášský.
25. červen 2025 10:00
Životní styl, Zlínský kraj