Úvod > Aktuality > Dny lidí dobré vůle na Velehradě nabídnou duchovní a společenský program
Dny lidí dobré vůle na Velehradě nabídnou duchovní a společenský program
"> "> "> "> Dny lidí dobré vule na Velehrade se blíží "> Na Velehrad se v rámci programu chystají i známé osobnosti "> Hlavním tématem letošního rocníku je rodina a její význam pro naši spolecnost
Kultura

Dny lidí dobré vůle na Velehradě nabídnou duchovní a společenský program

  • Vydáno2. července 2022
4. a 5. červenec patří na Velehradě již tradičně lidem dobré vůle. Sjíždí se sem ze všech koutů nejen České republiky, aby oslavili Den slovanských věrozvěstů sv. Cyrila a Metoděje. Zatímco 4. července organizátoři chystají bohatý program pro všechny věkové kategorie, 5. červenec patří Národní poutní mši svaté.

Velehrad23. ročník Dnů lidí dobré vůle se uskuteční v pondělí 4. a v úterý 5. července na staroslavném Velehradě. Vyvrcholením bude Slavnost svatých Cyrila a Metoděje neboli Národní pouť Velehrad. Na tradičním slavnostním Večeru lidí dobré vůle vystoupí Jiří Pavlica s Hradišťanem, Adam Plachetka, Anna K., ukrajinští umělci – manželé Ostapčukovi a další. Slavnostní mši svatou bude v úterý 5. července v 10.30 celebrovat kardinál Michael Czerney, brněnský rodák a jeden z nejbližších spolupracovníků Svatého otce papeže Františka.
 

Večer lidí dobré vůle je plný dobrých skutků

V rámci těchto dní mohou návštěvníci absolvovat nejen krásný Benefiční koncert, zúčastnit se Národní poutě na počest sv. Cyrila a Metoděje, ale také si užít spoustu zábavy pro děti i dospělé. Rozmanitý program je příležitostí k návštěvě Velehradu pro spoustu rodin, turistů i poutníků. Pro ty, kteří se osobně nezúčastní, je tento zážitek z Velehradu zprostředkován pro televizní diváky i rozhlasové posluchače přímým přenosem.
 

Velehradská tradice

Dny lidí dobré vůleTeprve nedávno byla navíc Cyrilometodějská stezka přijata mezi Kulturní stezky Rady Evropy. Zájemci o duchovní a kulturní zážitky se mohou po stopách našich věrozvěstů vypravit prostřednictvím několika tras či návštěv na zajímavých místech. Zajímavostí je, že nedávno, přesněji řečeno dne 28. 6. se skupinka poutníků vydala na pouť z Velehradu do Nitry, aby tak symbolicky propojila nejen bratrské země ČR a SR, ale především dvě legendární místa Velké Moravy. Pod vedením známého organizátora poutnického života Petra Hirsche by měli účastníci pěší pouti dorazit pod Nitranský hrad 4. 7. 2022.
Velehradské muzeum ve Velehradském domě sv. Cyrila a Metoděje

Velehradské muzeum ve Velehradském domě sv. Cyrila a Metoděje

Velehradský dům vznikl rekonstrukcí historických hospodářských objektů někdejšího velehradského předklášteří. V přebudované konírně se stájí ze 16. století, vzniklo Velehradské muzeum, v prvním podlaží nad ním pak Muzeum bible.

Velehrad – významné poutní místo

Velehrad – významné poutní místo

Velehrad patří k nejvýznamnějším poutním místům v České republice. Chloubou farnosti je barokní bazilika s přilehlými budovami bývalého cisterciáckého kláštera. V roce 1927 byl udělen zdejšímu chrámu titul a výsady menší baziliky (bazilika minor).