Úvod > Aktuality > Jeden z nejtěžších závodů horských kol v České republice se pojede v Holešově
Jeden z nejtěžších závodů horských kol v České republice se pojede v Holešově
"> "> "> ">
Letní sporty

Jeden z nejtěžších závodů horských kol v České republice se pojede v Holešově

  • Vydáno25. června 2021
V Holešově na Východní Moravě se v sobotu 26. června 2021 uskuteční již 27. ročník Bikemaratonu Drásal České Spořitelny. Jde o jeden z nejkultovnějších cyklistických závodů na horských kolech v České republice. Přestože jde o jeden z nejtěžších závodů horských kol v České republice, je to akce, na kterou mohou přijet celé rodiny.
DrásalObr Drásal patří mezi deset letošních partnerských závodů Kolo pro život 2021. Krásná, ale přetěžká trasa se stala díky své náročnosti už po prvních ročnících lahůdkou MTB, je jednoznačně nejdelší amatérskou maratonskou trasou na horských kolech v České republice. Na závodníky 6. ročníku Obra bude v sobotu 26. června čekat neskutečných 173 kilometrů, na kterých projedou celé Hostýnské vrchy od Holešova až po Vsetín!

Legendární poctivá maratonská trasa, která oslaví letos 28 let, se stala průkopnicí českého MTB. Vedle klasických výjezdů na známé kopce jako Hostýn, Kelčský Javorník nebo Tesák se bikeři, stejně jako v předchozích letech, vydají směrem na Vsetín, kde je čeká průjezd Bike arénou Semetín se sítí cyklostezek a singletracků.

Drásla Kolo pro životHlavní trasa „Drásala“ nabídne průjezdy úchvatnou přírodou Hostýnských vrchů, ale současně důkladně prověří fyzickou a technickou připravenost všech borců na startu. Důkladná a pravidelná příprava v sezóně před závodem je na trase A nezbytná.

Trasa B bývá na mnoha závodech Kola pro život královská, se svými 85 km ale působí na Drásalovi trochu jako Popelka. Nenechte se však zmást. Rozhodně vám nedá nic zadarmo a nabídne spoustu cyklistických lahůdek, včetně výjezdu na Hostýn nebo legendární technické stoupání na vrchol Pardus s následným rychlým a dlouhým sjezdem do Rusavy. Podíváte se také do okolí zříceniny hradu Lukova, který je národní kulturní památkou, lahůdkou na závěr bude přejezd hřebene přes Hrubou Malíkovou.

drásalJestli zvolíte přeci jen „bezpečnější“ třetí variantu s označením „Trasa C“ v délce 31 kilometrů s převýšením 949 metrů, můžete se těšit na malebnou krajinu v okolí vrcholu Ondřejovsko. 

Pořadatelé samozřejmě nezapomínají ani na rodiny s dětmi a seniory. Ti se mohou vydat na Rodinnou drásalovskou jízdu měřící patnáct kilometrů a vychutnat si tak krásy okolní krajiny bez tlaku na čas a výsledek.

 

Zázemí i pro nejmenší a tipy pro ty, kteří závod nepojedou

Drásal zázemíO všechny účastníky bude dokonale postaráno. V zázemí závodu budete moci využít možnosti bezplatného servisu vašeho kola, jeho umytí, úschovny či výběr ze šesti druhů teplého jídla včetně nápoje. Zdarma můžete vyzkoušet i kola švýcarské značky BMC. A zkrátka nepřijdou ani vaše děti. Skákací hrad, hry a soutěže včetně Bike Academy jim připraví jedinečný zážitek.

A pro zajímavost. Možná vás napadla otázka, kde se v názvu závodu vzalo jméno Drásal. Pak věřte, že celá akce nese jméno po Josefu Drásalovi, pravděpodobně nejvyšším člověku, který žil na území tehdejšího Rakouska-Uherska mezi roky 1841 až 1886. Většinu života prožil právě v Holešově, kde se závody konají a je také pohřbený na místním hřbitově. Podle dnes už těžko ověřitelných informací dosahoval výšky 241 centimetrů.

Drásal HolešovZávod Bikemaraton Drásal České spořitelny však zdaleka není „jen“ pro cyklistické nadšence. Okolí Holešova nabízí mnohem více. V krásném prostředí zámeckého parku v Holešově se můžete osvěžit na místním koupališti nebo prozkoumat unikátní systém vodních kanálů, které protínají blízké okolí zámku. A samozřejmě nesmíte vynechat samotný zámek Holešov. Barokní stavba z druhé poloviny 17. století nadchne všechny milovníky historie.
Zámek v Holešově s hvězdárnou

Zámek v Holešově s hvězdárnou

Přijďte navštívit překrásný barokní zámek Holešov. Budete mít jedinečnou možnost prohlédnout si překrásné zrekonstruované i nezrekonstruované historické prostory zámku. Uvidíte také zámeckou hvězdárnu, ve které vás uvítá hvězdář v barokním kostýmu jako průvodce, je zde také studovna.

Hostýnské vrchy – místo opředené bájnými pověstmi

Hostýnské vrchy – místo opředené bájnými pověstmi

Hostýnské vrchy s mírně zvlněnými hřebeny jsou velmi oblíbenou rekreační oblastí Východní Moravy. Milovníci turistiky a cykloturistiky si mohou vybrat z velkého množství značených stezek. Nadšenci pro houbaření či běžecké a sjezdové lyžování zde naleznou ideální terény.

Další aktuality