Úvod > Česká nej > Osobnost > Dana a Emil Zátopkovi – nejúspěšnější český sportovní pár
Osobnost

Dana a Emil Zátopkovi – nejúspěšnější český sportovní pár

Manžele Danu (19. září 1922, Karviná-Fryštát – 13. března 2020, Praha) a Emila (19. září 1922, Kopřivnice – 21. listopadu 2000, Praha) Zátopkovy zařadil britský list The Independent ve zvláštním valentýnském vydání mezi padesát párů, které se v novodobé historii lidstva staly symboly osudové přitažlivosti a vášnivé lásky. Narodili se ve stejný den a Britové dodnes rádi připomínají, že se do sebe zamilovali během olympijských her v Londýně 1948. Brali se už dva a půl měsíce po seznámení.
Jejich jména zná celý svět. Emil Zátopek řečený Ťopek byl jedním z největších atletů všech dob. Rodák z Kopřivnice začal běhat v Baťově škole ve Zlíně. Na tradičním běhu městem doběhl jako druhý, pak začal chodit na tréninky zlínských atletů a v září 1944 jako první český atlet zaběhl 5000 metrů v čase pod 15 minut.

Celkem získal čtyři zlaté a jednu stříbrnou olympijskou medaili a tři tituly mistra Evropy. Překonal 61 československých a 18 světových rekordů. V letech 1951 a 1952 byl vyhlášen nejlepším sportovcem světa, v roce 1997 českým atletem století a v roce 1999 českým olympionikem století.

Dana Zátopková rozená Ingrová se narodila v Karviné-Fryštátu, začala sportovat na gymnáziu v Uherském Hradišti a táhlo ji to hlavně k házené. Oštěp dostala do ruky náhodou až ve čtyřiadvaceti letech. Už o měsíc později jela na mistrovství republiky a hned při své premiéře v roce 1946 zvítězila. Poznali se na závodech, o stejném datu narození se dozvěděli hned na jedné z prvních schůzek a v žertu se přeli, kdo je starší. „Maminka Zátopková tvrdila, že Emil se narodil brzy po půlnoci, takže je o několik hodin starší než já,“ vzpomínala Dana. „Doma nás bylo osm. Maminka si pletla, do které třídy chodíme, natož aby si pamatovala, kdy jsme se narodili. Prohlásila mě za staršího, abych měl v rodině autoritu,“ zpochybňoval manželčinu verzi Emil.

První Daninou velkou soutěží byly XIV. olympijské hry v Londýně 1948, kde ještě jako Ingrová skončila sedmá. Na podzim se už podepisovala Zátopková. Oba manželé na besedách rádi vzpomínali na nejslavnější týden v historii české atletiky na olympijských hrách v Helsinkách 1952.

Nikdy dřív v historii se manželskému páru nepodařilo zvítězit na olympijských hrách, navíc během jediného dne. Měl datum 24. července 1952 a původně dokonce měly jejich soutěže probíhat současně, ale protože se protáhla soutěž kladivářů, oštěpařky startovaly později. Dana se tehdy ujala vedení hned prvním pokusem dlouhým 50,47 metru; šlo o československý i olympijský rekord, navíc první hod za hranici 50 metrů. Emil v Helsinkách vyhrál běh na 5 km, 10 km a dokonce i maraton, který tehdy běžel poprvé v životě. V každé z těchto disciplín zároveň vytvořil nový olympijský rekord. Takový výkon se dodnes žádnému vytrvalci nepodařilo zopakovat. Domů si přivezli celkem čtyři zlaté medaile.

Dana své soupeřky porazila i o dva roky později na mistrovství Evropy 1954 v Bernu, titul obhájila také o čtyři roky později ve Stockholmu. To už vystoupila ze stínu slavnějšího manžela, který začátkem roku 1957 ukončil kariéru. Tehdy si říkala, že začala později než Emil, tak to musí dohnat. V roce 1958 k evropskému zlatu přidala světový rekord v Budapešti a kariéru zakončila stříbrnou medailí na svých čtvrtých olympijských hrách v Římě 1960.

Dana sedmnáctkrát zlepšila československý rekord a jeho hodnotu posunula až na 56,67 metrů. Atletice zůstala věrná a jako ústřední trenérka vrhů se zasloužila o kvalitní přípravu v těchto disciplínách, od Ludvíka Daňka přes Helenu Fibingerovou až po Jana Železného. Emila komunisté donutili k práci v uranových dolech, rehabilitován byl v roce 1990 a manželé spolu žili až do jeho smrti v roce 2000.

Místem jejich posledního odpočinku je Valašský Slavín ve skanzenuRožnově pod Radhoštěm. Jejich sportovní úspěchy i životní osudy připomíná expozice v Kopřivnici.
 

Víte, že…?

  • Emil Zátopek se stal prvním člověkem na světě, který uběhl desetikilometrovou trať pod 29 minut a dvacetikilometrovou pod jednu hodinu.
  • Když se Zátopkovi společně podepisovali fanouškům, Emil k Danině postavičce oštěpařky občas přikreslil svého běžce. Jeho stylizovaná postavička provázela naše sportovce i na letních olympijských hrách v Riu 2016, kdy kreslený Emil Zátopek patřil k hlavním prvkům kolekce oblečení a zářil i v televizních studiích a olympijských parcích na Lipně a v Praze.
  • O slavném atletickém páru natočil film režisér David Ondříček. Legendárního běžce hraje Václav Neužil, jeho ženu Martha Issová. Neužil se připravoval pod dohledem atletického trenéra Jana Pernici, Issová prošla oštěpařskou přípravou. Trénovala s Barborou Špotákovou a navštívila i Danu Zátopkovou, která jí dala pár připomínek k jejímu vrhačskému stylu.
Česko ve filmu: Emil Zátopek – příběh slavného atleta a nejlepšího olympionika 20. století

Česko ve filmu: Emil Zátopek – příběh slavného atleta a nejlepšího olympionika 20. století

Legendární běžec Emil Zátopek (19. září 1922, Kopřivnice – 21. listopadu 2000, Praha) je nejen ikonou českého i světového sportovce, ale také symbolem hodnot, jakými jsou přátelství, zodpovědnost, cílevědomost a fair play. Čtyřnásobný olympijský vítěz a držitel osmnácti světových rekordů byl první, kdo uběhl desetikilometrovou trať pod 29 minut (28:54,2 1. června 1954 v Bruselu) a trať 20 km pod jednu hodinu (59:51,8 29. září 1951 ve Staré Boleslavi). Opakovaně byl zvolen největším sportovcem planety a s manželkou Danou, olympijskou vítězkou a světovou rekordmankou v hodu oštěpem, vytvořili jeden z nejslavnějších sportovních párů. Jejich příběh připomněl také film Zátopek režiséra Davida Ondříčka, uvedený do kin v roce 2021. Legendárního běžce si zahrál Václav Neužil, jeho ženu Martha Issová.

Valašský Slavín – čestné pohřebiště významných osobností východní Moravy

Valašský Slavín – čestné pohřebiště významných osobností východní Moravy

Místo připomenutí a uctění života a díla významných osobností východní Moravy, které se zasloužily o rozkvět a povznesení Moravského Valašska. Cílem Valašského muzea v přírodě je touto cestou uvést jejich práci do povědomí široké veřejnosti. Valašský Slavín je čestným pohřebištěm.

Chata Emil Zátopek – Maraton na Lysé hoře

Chata Emil Zátopek – Maraton na Lysé hoře

Na vrcholu Lysé hory, královny Beskyd, se nachází okouzlující horská chata, která nese název Emil Zátopek – Maraton.

Městský stadion v Ostravě – Vítkovicích

Městský stadion v Ostravě – Vítkovicích

V moderním sportovním areálu v Ostravě-Vítkovicích se hraje fotbal, probíhají zde závody i mistrovství Evropy v lehké atletice a Zlatá tretra. Stadion je domácí půdou FC Vítkovice a FC Baník Ostrava.

Kopřivnice

Kopřivnice

Za proměnou Kopřivnice z vesnice na město stojí rozmach automobilového průmyslu a značky Tatra. Není ale tak průmyslové, jak se zdá na první pohled; objevíte tu pěkná přírodní zákoutí, vyhlídky, zříceninu hradu Šostýna a na Bílé hoře populární rozhlednu, inspirovanou tvarem struktury DNA.

Muzea v Kopřivnici – ráj nejen pro všechny kluky

Muzea v Kopřivnici – ráj nejen pro všechny kluky

V Kopřivnici, městě, které proslavil Emil Zátopek, ale také automobily značky Tatra, najdete hned 4 muzea a jednu stálou expozici. Navštivte nejucelenější sbírku věnovanou kopřivnické vozovce, později proslavené jako fenomenální automobilka Tatra.

7 věcí, které nevíte o… olympijských hrách

7 věcí, které nevíte o… olympijských hrách

Olympijské hry, nejznámější sportovní soutěž celého světa, jsou pokaždé originální a jedinečné. Platí to i pro letní olympijské hry v japonském Tokiu: měly se konat loni, ale kvůli pandemii byly poprvé v historii o rok odloženy. Nakonec proběhnou od 24. července do 8. srpna 2021, ale přestože píšeme rok 2021, oficiální název letní olympiády zůstává Tokio 2020.

Expozice Dany a Emila Zátopkových v Kopřivnici

Expozice Dany a Emila Zátopkových v Kopřivnici

Českému Olympionikovi století Emilu Zátopkovi a jeho ženě, oštěpařce Daně je v prostorách Technického muzea v Kopřivnici věnována od roku 1998 expozice, která se neustále rozšiřuje a doplňuje. Expozice líčí život, osudy a sportovní úspěchy manželů Zátopkových.

Galerijní ulice v Jistebníku

Galerijní ulice v Jistebníku

Již sedmým rokem si mohou návštěvníci Jistebníku prohlédnout unikátní Galerijní ulici. Je to jediná ulice, která je v obci pojmenována a ne náhodou Galerijní. Po její téměř 300 metrové délce jsou k vidění velkoformátové fotografie, které jsou umístěné na plotech a domech.

Marie Rottrová

První dáma českého soulu, ostravská rodačka, skvělá zpěvačka, pianistka, skladatelka vystoupí 7.4.2024 v Kopřivnici.
Kopřivnice, Moravskoslezský kraj

ČEZ RunTour Kopřivnice 2024

Proběhněte se s námi na trasách dlouhých 3, 5 a 10 kilometrů v jedinečném areálu Tatra Trucks Kopřivnice!
Kopřivnice, Moravskoslezský kraj

Den města Štramberka 2024

Celodenní oslava města plná kulturního programu i dobrého jídla a pití.
Štramberk, Moravskoslezský kraj

Štramberská pouť 2024

Přijměte naše pozvání na Štramberskou pouť v roce 2024.
Štramberk, Moravskoslezský kraj

Slavnosti štramberských uší 2024

Tradiční akce podnikatelů a pekařů štramberských uší.
Štramberk, Moravskoslezský kraj

Jasoň 45

Závod Jasoň45 vede z Ostravice přes Lysou horu do Štramberka. Zúčastnit se mohou výkonnostní běžci, turisté a široká veřejnost. Povoleny jsou pouze běh nebo chůze, taktéž jsou povoleny turistické resp. běžecké hole. Tak směle do toho!
Štramberk, Moravskoslezský kraj

Svatováclavská horová pouť ve Štramberku 2024

Oslava svátku národního patrona, poděkování za vše dobré uskutečněné v našem městě s prosbou o pomoc do následujících let. Od kostela sv. Jana Nepomuckého se jde na horu Kotouč.
Štramberk, Moravskoslezský kraj

Farmářské trhy Příbor

Zveme vás, vaše přátele, známé a sousedy na farmářské a řemeslné trhy do Příbora.
Příbor, Moravskoslezský kraj

Technické muzeum Tatra v Kopřivnici

Technické muzeum Tatra dokumentuje a chrání obraz zrození a historického vývoje prvních dopravních prostředků v tehdejším Rakousko-Uhersku. Právě tady si uvědomíte, že dnes si život bez aut už ani nedokážeme představit.
Kopřivnice, Moravskoslezský kraj

Expozice Dany a Emila Zátopkových v Kopřivnici

Českému Olympionikovi století Emilu Zátopkovi a jeho ženě, oštěpařce Daně je v prostorách Technického muzea v Kopřivnici věnována od roku 1998 expozice, která se neustále rozšiřuje a doplňuje. Expozice líčí život, osudy a sportovní úspěchy manželů Zátopkových.
Kopřivnice, Moravskoslezský kraj

Muzea v Kopřivnici – ráj nejen pro všechny kluky

V Kopřivnici, městě, které proslavil Emil Zátopek, ale také automobily značky Tatra, najdete hned 4 muzea a jednu stálou expozici. Navštivte nejucelenější sbírku věnovanou kopřivnické vozovce, později proslavené jako fenomenální automobilka Tatra.
Kopřivnice, Moravskoslezský kraj

Den na sněhu – máte na výběr: Pustevny, Radhošť nebo Kopřivnice

Celodenní aktivní program na sněhu – pod vedením zkušeného instruktora.
Kopřivnice, Moravskoslezský kraj

Taneční centrum Relax – výuka tance z různých koutů světa v Kopřivnici

Chcete se pobavit tancem a nemáte partnera? Přijďte na kurzy Tanečního centra Relax v Kopřivnici. Po celý rok se zde vyučujíe různé sólové taneční formy několika pokročilostí, pro širokou veřejnost bez rozdílu věku.
Kopřivnice, Moravskoslezský kraj

Hrobka rodiny Šustalů v Kopřivnici

Hrobka má podobu novogotické hřbitovní kaple a patřila rodině zakladatelů místní automobilové výroby – rodině Šustalů (Schustalů). Nachází se v areálu starého hřbitova v Kopřivnici.
Kopřivnice, Moravskoslezský kraj

Motorový železniční vůz Slovenská strela v Kopřivnici

Legendární vlak, technická národní kulturní památka Slovenská strela, prošel velkou revitalizací! Najdete jej v železničním depozitáři v areálu Tatry. V letech 1936 až 1939 jezdila na trati mezi Bratislavou a Prahou, ve své době představovala světovou špičku jak po stránce designu, tak techniky.
Kopřivnice, Moravskoslezský kraj

Auto moto muzeum – Oldtimer Kopřivnice

Zavítejte do nového muzea historických vozidel a motocyklů v Kopřivnici, ve kterém objevíte svět veteránů převážně z počátku minulého století.
Kopřivnice, Moravskoslezský kraj

Ubytování a restaurace

Interhotel Tatra Kopřivnice

Hotel se nachází v centrum města Kopřivnice, nabízí ubytovaní v turistické a business třídě. Ze svých služeb hotel nabízí množství restaurací, originální irish pub, vlastní sportovní centrum a wellness zařízení.
Kopřivnice, Moravskoslezský kraj

Hotel Olympia v Kopřivnici

Hotel Olympia nabízí kromě nadstandardního ubytování také krásné a příjemné posezení v kavárně či restauraci poskytující kvalitní gastronomické služby, dále pak wellness centrum se saunou, parní bylinnou lázní, whirlpoolem, masážemi a kosmetickými službami.
Kopřivnice, Moravskoslezský kraj

Minipivovar Polivar Kopřivnice

Minipivovar Polivar v Kopřivnici nabízí nefiltrovaná a nepasterizovaná piva vyrobena spodním kvašením. K výrobě piva je používán humnový slad ze Záhlinic a Žatecký chmel.
Kopřivnice, Moravskoslezský kraj

Městský pivovar Štramberk – restaurace, Kamenný šenk, Gotický sklep

Tradici vaření piva ve Štramberku obnovil Městský pivovar po 150 letech, a to na místě, kde se pivo vařívalo a šenkovalo už před staletími. Dnes se zde vaří světlý nefiltrovaný ležák plzeňského typu – Trubač a tmavý nefiltrovaný ležák flekovského typu – The Troobacz.
Štramberk, Moravskoslezský kraj

Hotel Gong Štramber

Ubytování v prostředí historického městečka v podhůří Beskyd.
Štramberk, Moravskoslezský kraj

Štramberské uši

V malebném městečku Štramberk, které se rozkládá v předhůří Beskyd a které je známé typickou věží nazývanou Štramberská trúba, se peče jedna z nejzajímavějších krajových specialit – Štramberské uši. Cukrářský výrobek z perníkového těsta ve tvaru kornoutu, se peče na památku dávné válečné události.
Štramberk, Moravskoslezský kraj

Ubytování v soukromí Marie Guznarová

Ve Štramberku, v podhůří Beskyd, se můžete ubytovat v soukromí u manželů Guznarových, kteří nabízejí pobyt ve svém domku se dvěma apartmány.
Štramberk, Moravskoslezský kraj

Hotel Roubenka Štramberk

Stylové ubytování v krásném hotelu ve Štramberku s výhledem na Trúbu. Ubytování je vhodné pro firemní klientelu, obchodní cestující i rodiny s dětmi.
Štramberk, Moravskoslezský kraj