Úvod > Česká nej > Osobnost > Dana a Emil Zátopkovi – nejúspěšnější český sportovní pár
Dana a Emil Zátopkovi – nejúspěšnější český sportovní pár
"> "> "> "> "> "> ">
Přidat foto
Osobnost

Dana a Emil Zátopkovi – nejúspěšnější český sportovní pár

Manžele Danu (19. září 1922, Karviná-Fryštát – 13. března 2020, Praha) a Emila (19. září 1922, Kopřivnice – 21. listopadu 2000, Praha) Zátopkovy zařadil britský list The Independent ve zvláštním valentýnském vydání mezi padesát párů, které se v novodobé historii lidstva staly symboly osudové přitažlivosti a vášnivé lásky. Narodili se ve stejný den a Britové dodnes rádi připomínají, že se do sebe zamilovali během olympijských her v Londýně 1948. Brali se už dva a půl měsíce po seznámení.
Jejich jména zná celý svět. Emil Zátopek řečený Ťopek byl jedním z největších atletů všech dob. Rodák z Kopřivnice začal běhat v Baťově škole ve Zlíně. Na tradičním běhu městem doběhl jako druhý, pak začal chodit na tréninky zlínských atletů a v září 1944 jako první český atlet zaběhl 5000 metrů v čase pod 15 minut.

Celkem získal čtyři zlaté a jednu stříbrnou olympijskou medaili a tři tituly mistra Evropy. Překonal 61 československých a 18 světových rekordů. V letech 1951 a 1952 byl vyhlášen nejlepším sportovcem světa, v roce 1997 českým atletem století a v roce 1999 českým olympionikem století.

Dana Zátopková rozená Ingrová se narodila v Karviné-Fryštátu, začala sportovat na gymnáziu v Uherském Hradišti a táhlo ji to hlavně k házené. Oštěp dostala do ruky náhodou až ve čtyřiadvaceti letech. Už o měsíc později jela na mistrovství republiky a hned při své premiéře v roce 1946 zvítězila. Poznali se na závodech, o stejném datu narození se dozvěděli hned na jedné z prvních schůzek a v žertu se přeli, kdo je starší. „Maminka Zátopková tvrdila, že Emil se narodil brzy po půlnoci, takže je o několik hodin starší než já,“ vzpomínala Dana. „Doma nás bylo osm. Maminka si pletla, do které třídy chodíme, natož aby si pamatovala, kdy jsme se narodili. Prohlásila mě za staršího, abych měl v rodině autoritu,“ zpochybňoval manželčinu verzi Emil.

První Daninou velkou soutěží byly XIV. olympijské hry v Londýně 1948, kde ještě jako Ingrová skončila sedmá. Na podzim se už podepisovala Zátopková. Oba manželé na besedách rádi vzpomínali na nejslavnější týden v historii české atletiky na olympijských hrách v Helsinkách 1952.

Nikdy dřív v historii se manželskému páru nepodařilo zvítězit na olympijských hrách, navíc během jediného dne. Měl datum 24. července 1952 a původně dokonce měly jejich soutěže probíhat současně, ale protože se protáhla soutěž kladivářů, oštěpařky startovaly později. Dana se tehdy ujala vedení hned prvním pokusem dlouhým 50,47 metru; šlo o československý i olympijský rekord, navíc první hod za hranici 50 metrů. Emil v Helsinkách vyhrál běh na 5 km, 10 km a dokonce i maraton, který tehdy běžel poprvé v životě. V každé z těchto disciplín zároveň vytvořil nový olympijský rekord. Takový výkon se dodnes žádnému vytrvalci nepodařilo zopakovat. Domů si přivezli celkem čtyři zlaté medaile.

Dana své soupeřky porazila i o dva roky později na mistrovství Evropy 1954 v Bernu, titul obhájila také o čtyři roky později ve Stockholmu. To už vystoupila ze stínu slavnějšího manžela, který začátkem roku 1957 ukončil kariéru. Tehdy si říkala, že začala později než Emil, tak to musí dohnat. V roce 1958 k evropskému zlatu přidala světový rekord v Budapešti a kariéru zakončila stříbrnou medailí na svých čtvrtých olympijských hrách v Římě 1960.

Dana sedmnáctkrát zlepšila československý rekord a jeho hodnotu posunula až na 56,67 metrů. Atletice zůstala věrná a jako ústřední trenérka vrhů se zasloužila o kvalitní přípravu v těchto disciplínách, od Ludvíka Daňka přes Helenu Fibingerovou až po Jana Železného. Emila komunisté donutili k práci v uranových dolech, rehabilitován byl v roce 1990 a manželé spolu žili až do jeho smrti v roce 2000.
Místem jejich posledního odpočinku je Valašský Slavín ve skanzenuRožnově pod Radhoštěm. Jejich sportovní úspěchy i životní osudy připomíná expozice v Kopřivnici.

Víte, že…?

  • Emil Zátopek se stal prvním člověkem na světě, který uběhl desetikilometrovou trať pod 29 minut a dvacetikilometrovou pod jednu hodinu.
  • Když se Zátopkovi společně podepisovali fanouškům, Emil k Danině postavičce oštěpařky občas přikreslil svého běžce. Jeho stylizovaná postavička provázela naše sportovce i na letních olympijských hrách v Riu 2016, kdy kreslený Emil Zátopek patřil k hlavním prvkům kolekce oblečení a zářil i v televizních studiích a olympijských parcích na Lipně a v Praze.
  • O slavném atletickém páru natočil film režisér David Ondříček. Legendárního běžce hraje Václav Neužil, jeho ženu Martha Issová. Neužil se připravoval pod dohledem atletického trenéra Jana Pernici, Issová prošla oštěpařskou přípravou. Trénovala s Barborou Špotákovou a navštívila i Danu Zátopkovou, která jí dala pár připomínek k jejímu vrhačskému stylu.
Muzea v Kopřivnici – ráj nejen pro všechny kluky

Muzea v Kopřivnici – ráj nejen pro všechny kluky

V Kopřivnici, městě, které proslavil Emil Zátopek, ale také automobily značky Tatra, najdete hned 4 muzea a jednu stálou expozici. Navštivte nejucelenější sbírku věnovanou kopřivnické vozovce, později proslavené jako fenomenální automobilka Tatra.

Emil Zátopek: příběh slavného atleta a nejlepšího olympionika 20. století

Emil Zátopek: příběh slavného atleta a nejlepšího olympionika 20. století

Už se těšíte na letní olympiádu v Tokiu? Nepřipravují se na ni jen sportovci, ale i autoři filmu Zátopek. Pokud všechno klapne, v kinech se objeví v odložené premiéře v srpnu 2021.

7 věcí, které nevíte o… olympijských hrách

7 věcí, které nevíte o… olympijských hrách

Olympijské hry, nejznámější sportovní soutěž celého světa, jsou pokaždé originální a jedinečné. Platí to i pro letní olympijské hry v japonském Tokiu: měly se konat loni, ale kvůli pandemii byly poprvé v historii o rok odloženy. Nakonec proběhnou od 24. července do 8. srpna 2021, ale přestože píšeme rok 2021, oficiální název letní olympiády zůstává Tokio 2020.

Expozice Dany a Emila Zátopkových v Kopřivnici

Expozice Dany a Emila Zátopkových v Kopřivnici

Českému Olympionikovi století Emilu Zátopkovi a jeho ženě, oštěpařce Daně je v prostorách Technického muzea v Kopřivnici věnována od roku 1998 expozice, která se neustále rozšiřuje a doplňuje. Expozice líčí život, osudy a sportovní úspěchy manželů Zátopkových.

Kopřivnice

Kopřivnice

Za proměnou Kopřivnice z vesnice na město stojí rozmach automobilového průmyslu a značky Tatra. Není ale tak průmyslové, jak se zdá na první pohled; objevíte tu pěkná přírodní zákoutí, vyhlídky, zříceninu hradu Šostýna a na Bílé hoře populární rozhlednu, inspirovanou tvarem struktury DNA.

Galerijní ulice v Jistebníku

Galerijní ulice v Jistebníku

Již sedmým rokem si mohou návštěvníci Jistebníku prohlédnout unikátní Galerijní ulici. Je to jediná ulice, která je v obci pojmenována a ne náhodou Galerijní. Po její téměř 300 metrové délce jsou k vidění velkoformátové fotografie, které jsou umístěné na plotech a domech.

Městský stadion v Ostravě – Vítkovicích

Městský stadion v Ostravě – Vítkovicích

V moderním sportovním areálu v Ostravě-Vítkovicích se hraje fotbal, probíhají zde závody i mistrovství Evropy v lehké atletice a Zlatá tretra. Stadion je domácí půdou FC Vítkovice a FC Baník Ostrava.

Valašský Slavín – čestné pohřebiště významných osobností východní Moravy

Valašský Slavín – čestné pohřebiště významných osobností východní Moravy

Místo připomenutí a uctění života a díla významných osobností východní Moravy, které se zasloužily o rozkvět a povznesení Moravského Valašska. Cílem Valašského muzea v přírodě je touto cestou uvést jejich práci do povědomí široké veřejnosti. Valašský Slavín je čestným pohřebištěm.

Chata Emil Zátopek – Maraton na Lysé hoře

Chata Emil Zátopek – Maraton na Lysé hoře

Na vrcholu Lysé hory, královny Beskyd, se nachází okouzlující horská chata, která nese název Emil Zátopek – Maraton.

Ubytování a restaurace

Interhotel Tatra Kopřivnice

Interhotel Tatra Kopřivnice

Kopřivnice, Moravskoslezský kraj
Hotel Olympia v Kopřivnici

Hotel Olympia v Kopřivnici

Kopřivnice, Moravskoslezský kraj
Minipivovar Polivar Kopřivnice

Minipivovar Polivar Kopřivnice

Kopřivnice, Moravskoslezský kraj