Úvod > Aktuality > České značky: na výlet v botaskách aneb botách značky Botas
Zážitky

České značky: na výlet v botaskách aneb botách značky Botas

Poslechněte si audio verzi článku
Botasky, sportovní obuv s ozdobným proužkem na boku, jsou tak slavné, že tak říkáme pevným šněrovacím botám od řady jiných firem. A hlavně botasky, původně určené profesionálním sportovcům, jsou oblíbené i pro volný čas a nosíme je běžně na procházky a výlety.
Kdybychom na portálu Kudy z nudy mohli prozkoumat vaše botníky, v řadě z nich bychom určitě našli originální botasky – sportovní boty, ušité ve východočeské Skutči.

Jejich příběh začal v docela obyčejných ševcovských dílnách už v 16. století, i když tehdy samozřejmě nešlo o sportovní botky. Bohaté ševcovské tradice ale potvrzují například artikuly pro cechmistry a mistry ke zvelebení skutečského obuvnictví, vydané roku 1534.
 

Zrod botasek mapuje muzeum ve Skutči

Krok za krokem můžete příběh botasek a dalších bot sledovat v Městském muzeu ve Skutči: expozice obuvnictví vás provede nejstaršími dějinami ševcovského cechu, nahlédnete do světničky venkovského řemeslníka z doby před sto lety i do polní dílny na opravu obuvi. Ta připomíná velké objednávky bot pro armádu, na kterých kdysi Skuteč bohatla. Otevřeno tu je každý den a téměř 365 dní v roce od pondělí do neděle od 9 do 17 hodin s hodinovou polední přestávkou.

Už za první republiky putovaly výrobky ze skutečských obuvnických dílen a továren daleko za hranice. V roce 1949 po sloučení několika znárodněných obuvnických provozů vznikl podnik Botana. Původně měl vyrábět hlavně pánskou vycházkovou obuv, doplněnou speciálními botami pro lyžaře a bruslaře. Jenže volný čas a rozvíjející se sportovní odvětví si vynutily změnu sortimentu, a tak se od roku 1962 firma zaměřila na sportovní obuv. A také se přejmenovala: z Botany se stal Botas, což znamenalo Bota-sportovní a zároveň Bota-Skuteč.
 

Boty pro vrcholový sport i pro volný čas

Botasky nosily generace sportovců v řadě odvětví, od boxerů přes hokejisty a lyžaře až po krasobruslaře. Boty z Botasu obouvali slavní sourozenci Romanovi, krasobruslaři, kteří v letech 1962 až 1964 ovládli mistrovství světa v krasobruslení, olympionici Věra Čáslavská, Emil Zátopek nebo Jiří Raška, česká a slovenská nohejbalová reprezentace nebo běžci na lyžích.

Boty ze Skutče nakonec přežily i sametovou revoluci a v devadesátých letech Botas ročně šil statisíce párů obuvi pro tenis, basketbal, kopanou a lehkou atletiku pro firmy Puma, Adidas či Salomon. Botky ze Skutče tak zavazovaly takové hvězdy jako Diego Maradona nebo Marlene Oteyová.
 

Báječně barevné modely řady Botas 66

Legendou se stala modelová řada výrazně barevných modelů botasek Botas 66, provázená reklamním sloganem „Pomozte i vy udržet klasický český produkt na nohou!“ Základem školního projektu studentů Vysoké školy uměleckoprůmyslovéPraze se stal dávný a úspěšný kultovní model CLASSIC s typickým svislým zoubkovaným páskem a logem se třemi hvězdami, jehož dějiny se začaly psát už v roce 1966.

Modelová řada bot a doplňků získala řadu prestižních cen za design, zvítězila například v soutěži Czech Grand design 2009. Postupně vznikly zhruba dvě stovky různých barevných vzorů, často vyráběných jen v malých sériích, dokonce včetně speciálů pro děti nebo vegany. 
 

Botas nekončí

Počátkem roku 2023 však přišla smutná zpráva, ve Skutči byla uzavřena výroba obuvi značky Botas. Důvodem bylo podle Františka Nestávala, spolumajitele společnosti Benal, která Botas vlastnila, výrazné zdražení energií i nedostatek kvalifikovaných pracovních sil i výpadek exportu do Ruska. Firma byla navíc od ledna 2023 v likvidaci. Hledal se, kdo by závodní výrobu i značku převzal. Zájem projevila značka Vaskyzlínského rodáka Václava Staňka. A opravdu se podařilo a v dubnu Staněk oznámil, že Vasky zakoupily ochrannou známku Botas, její domény, vzory a výrobní postupy. Nicméně budovy ve Skutči předmětem prodeje nebyly. Vasky by však rády ve Skutči šicí dílnu znovu otevřely. 
 

Obuvnické rarity z muzea ve Skutči

  • Mezi skvosty Městského muzea ve Skutči patří největší ručně šitá polobotka, s délkou 1 080 milimetrů rekordmanka v Česku i v celé Evropě.
  • Největším exponátem v obuvnické expozici je kopírovací stroj na dřevěná kopyta, vyrobený začátkem 20. století v Lipsku. Víte, že podle dochovaného expedičního deníku na přelomu 19. a 20. století putovala kopyta od firmy Horák Skuteč do Zlína do firmy Antoníny Bati, kde se používala pro výrobu valašských papučí?
  • V muzeu si můžete pustit několik dokumentárních filmů o výrobě v Botasu v letech 1966 až 1976, které se podařilo získat z archivu Krátkého filmu v Praze, dokumenty o dějinách obuvnictví a videa z ruční výroby bot. Pro děti tu mají pexesa, kvízy a postřehové hry, na historické ruční razičce si na památku můžete vyrazit do kousku usně znak dávné ruční výroby.
České značky: Tomáš Baťa a jeho slavná obuvnická firma ze Zlína

České značky: Tomáš Baťa a jeho slavná obuvnická firma ze Zlína

Společnost Baťa je významná česká firma s dlouholetou tradicí, spojovaná zejména s výrobou a prodejem obuvi. Její zakladatel Tomáš Baťa (1876–1935), podnikatel a vizionář, zavedl do obuvnického průmyslu nové trendy i principy úspěšného managementu. Jeho zásluhou se také Zlín proměnil z provinčního maloměsta v moderní centrum plné úžasných funkcionalistických a industriálních budov.

České značky: Vasky, Footshop, Kave, Bohempia a dál přes prestižky a botasky až po baťovky

České značky: Vasky, Footshop, Kave, Bohempia a dál přes prestižky a botasky až po baťovky

Kůže nevoněla jen dávným ševcovskými mistrům, neodolatelně vábí i mladé. Třeba Václav Staněk založil značku ručně šitých bot Vasky už v osmnácti letech a po pěti letech ukazuje, že řemeslo je umění, kterým se navíc dá uživit a navíc že je sexy. A není v tom sám: lidí, kteří se pustili do výroby kožených bot, designových tenisek, kožených batohů a dalších doplňků, je na českém trhu celá řada. A jejich výrobky a příběhy mají šmrnc!

Botas – legendární značka bot

Botas – legendární značka bot

Firma Botas ze Skutče byla na trhu od roku 1963 až do ledna 2023, kdy byla výroba nových i kultovních sportovních bot ukončena. Důvodem byl drahý provoz a zvýšené náklady na energie. Nicméně značku koupila zlínská obuvní firma Vasky a uvidí se, jak bude s výrobou pokračovat.

Regionální muzeum Skuteč

Regionální muzeum Skuteč

Stálé expozice regionálního muzea přibližují historii i současnost tradičních řemesel Skutečska – kamenictví a obuvnictví.

Český design, který byste měli znát: boty, svíčky, móda i sklo

Český design, který byste měli znát: boty, svíčky, móda i sklo

Existuje lepší pozvánka na Designblok, největší výběrovou přehlídku designu a módy ve střední Evropě, než pár českých úspěchů ve světě? Než se od 17. do 21. října vypravíte na Výstaviště v Praze-Holešovicích, proleťte se s portálem Kudy z nudy světem voňavých svíček a krásných stylových bot či módy.

Obuvnické muzeum ve Zlíně – Princip Baťa: Dnes fantazie, zítra skutečnost

Obuvnické muzeum ve Zlíně – Princip Baťa: Dnes fantazie, zítra skutečnost

Expozice Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně s názvem "Princip Baťa: Dnes fantazie, zítra skutečnost" se nachází v budově 14 bývalého továrního areálu.

České značky: 100 let Československa jiným pohledem

České značky: 100 let Československa jiným pohledem

Na portálu Kudy z nudy vám pravidelně představujeme příběhy nejrůznějších tradičních českých značek. Pojďte se seznámit s těmi, které symbolizují sto let trvání naší republiky, které přečkaly dobu hlubokého socialismu a i dnes se vypořádají se světovou konkurencí.

Další aktuality

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Pardubický kraj

Na vaši pozornost se těší řada neobjevených míst v Pardubickém kraji. Vypravte se s cestovatelem Emilem Holubem po stopách jeho afrických expedic do muzea v Holicích, prozkoumejte zámek Nasavrky, poznejte těžký život pašeráků a celníků v zajímavém muzeu v Králíkách a seznamte se s historií také v Městském muzeu Žamberk. V Institutu Paměti národa v Pardubicích se nechejte unášet vyprávěním pamětníků doplněným o projekce, netradiční efekty na pomezí hry, filmu a rozšířené reality. Naplánujte si výlet do Vojenského muzea Lichkov nebo na unikátní zámek Moravská Třebová, do muzea českého karosářství ve Vysoké Mýtě a rozhlédněte se po kraji z rozhledny Suchý vrch.
Pardubický kraj | Památky

Výlety na hradní rozhledny s výhledem do širokého okolí

Výhledy z věží, teras a ochozů nabízí kdejaký hrad, ale víte, že někde mají skutečné, oficiální rozhledny? Je jich dokonce tolik, že byste je nespočítali na prstech jedné a dokonce ani obou rukou. Pojďte s námi vyšplhat na ty nejznámější z nich!
Pardubický kraj | Památky

V Rudolfově poháru v Kladrubech se utká přes sto spřežení

Od 17. do 21. dubna 2024, se v Kladrubech nad Labem uskuteční 19. ročník Rudolfova poháru – mezinárodních závodů spřežení. Sportovní klání bude probíhat od středy do neděle a sjede se sem 117 zástupců z deseti zemí světa.
Pardubický kraj | Letní sporty

Výlet do Pardubic: na Pardubický zámek od jara do zimy

Zámek Pardubice je sázka na jistotu. Ať už se do Pardubic chystáte na výlet anebo je východočeská metropole pro vás třeba jen zastávkou na daleké cestě, představuje zdejší zámek jeden z bodů, který by rozhodně bylo škoda minout. Památka, ve které sídlí Východočeské muzeum, je otevřna po celý rok denně, kromě pondělí. Připraveny jsou zde pro vás prohlídky i výstavy.
Pardubický kraj | Kultura

Užijte si volný čas v Léčebných lázních Bohdaneč a jejich okolí

Vybíráte si, kam se vydat na léčebný pobyt, wellness víkend anebo se chystáte do Lázní Bohnadeč na komplexní lázeňskou péči? Ať tak, či tak, v Léčebných lázních Bohdaneč se vám bude líbit. Nejen, že o vás bude skvěle postaráno a užijete si unikátní slatinné procedúry, ale můžete se těšit také na krásné okolí, které láká k výletům do přírody. Milovníci zvířat zde mohou pozorovat populáční bohdanečské čápy, kteří mají své hnízdo přímo v srdci lázeňského areálu.
Pardubický kraj | Lázně a wellness

Dolní Morava láká na připravený Trail Park, trasy jsou vhodné pro začátečníky i zkušené bikery

Na Dolní Moravě najdete profesionálně připravený Trail Park. Na 30 kilometrů tras je určených pro malé i velké bikery. A pokud chcete na svých jízdních schopnostech ještě zapracovat, můžete využít některý z kurzů Bajkové školy. Mrkněte se s Kudy z nudy, co nového pro vás v letošní sezoně přichystali.
Pardubický kraj | Letní sporty

Čertoviny: tipy na výlety, kde se natáčela filmová pohádka

Filmová pohádka z roku 2017 režírovaná Zdeňkem Troškou je inspirovaná pošumavskými báchorkami a tvorbou Jana Drdy, Josefa Lady a dalších spisovatelů. Víte, kde se natáčela? Především v Hlinsku si užijete po celý rok čertů ažaž. Pekelný zábavní park Čertovina se stal kulisou pro pohádku Čertoviny.
Pardubický kraj | Zážitky

50 tipů, kam na výlet v okolí Pardubic

Pardubice jsou příjemné zelené město plné parků, provoněné sladkou vůní perníku i pivovarského chmele. Mají co nabídnout milovníkům historie, kultury, sportu i přírody. Dominantou je pardubický zámek, jedna z nejvýznamnějších renesančních památek v České republice. Významnými památkami v blízkém okolí jsou i hrad Kunětická hora a renesanční zámek v Litomyšli, který je památkou UNESCO. Zážitkem pro milovníky koní bude návštěva dostihového závodiště v Pardubicích, i hřebčínů v Kladrubech nad Labem a ve Slatiňanech. Bohdanečský rybník u Lázní Bohdaneč je vzácnou ornitologickou lokalitou a blízká CHKO Železné hory nabízí kromě přírodních krás romantický skanzen Veselý Kopec, zříceniny hradů Oheb a Lichnice i technickou památku, Berlovu vápenku v Třemošnici.
Pardubický kraj | Zážitky