Úvod > Aktuality > #světovéČesko a výlet do starých časů – do rožnovského skanzenu
Kultura

#světovéČesko a výlet do starých časů – do rožnovského skanzenu

  • Vydáno10. července 2021
Dřevěné chalupy na voňavých stráních, venkovské kostelíky, včelíny a opečovávané zahrádky, uvnitř pak kachlová kamna a hospodyňky, které vám vysvětlí třeba jak se spřádá ovčí vlna nebo suší bylinky: to je Valašské muzeum v přírodě aneb skanzen v Rožnově pod Radhoštěm. Kdo chce poznat, jak se na Valašsku žilo před sto a více lety, lepší místo nenajde.

V muzeu pod širým nebem můžete obdivovat historickou atmosféru i stará řemesla

Rožnov pod Radhoštěm
Ballenberg
Nejlepší čas pro seznámení s Valašským muzeem v příroděRožnově pod Radhoštěm nastává právě teď: otevřené jsou všechny tři areály a koná se tu spousta akcí, které vám muzeum plné originálních dřevěných roubenek představí v ještě hezčí podobě než ve všedních dnech.

Na návštěvu si vyhraďte dost času; pokud si všechno chcete prohlédnout opravdu podrobně a se vším všudy, klidně tu strávíte celý den.
 

Skanzen v Rožnově: městečko, dědina a dolina

Ačkoli Valašské muzeum v přírodě není nejstarší skanzen na světě, ve střední Evropě bylo první. Uvažovalo se o něm už před první světovou válkou, impulsem se nakonec stala národopisná slavnost, chystaná v roce 1925. Na mýtinku v rožnovském parku se tehdy přestěhovaly dva staré roubené domy z náměstí spolu s dalšími menšími stavbami a velkolepá folklorní slavnost zvaná Valašský rok našla zajímavé místo pro své konání. Tak vznikl základ areálu Dřevěné městečko. V dalších letech a desetiletích postupně rozrůstal o fojtství z Velkých Karlovic nebo kostel sv. Anny s Valašským Slavínem, kde jsou pochováni například Emil Zátopek, Jiří Raška a Jarmila Šuláková.

Až do sedmdesátých let 20. století byl skanzen v Rožnově pod Radhoštěm jediné muzeum svého typu v bývalém Československu. Sice přitahoval zaslouženou pozornost, ale něco tu chybělo: klasická Valašská dědina, ilustrující venkovský život na Valašsku. První chalupy se na rožnovské pasece zvané Stráň začaly stavět v roce 1962 a návštěvníci se mezi ně mohli poprvé podívat o deset let později. V roce 1982 se pak připojil třetí dílek do celkové mozaiky, technický areál zvaný Mlýnská dolina s funkčními historickými stavbami poháněnými vodou.

Zapomenout nesmíme ani na poslední areál skanzenu: od roku 1995 Valašské muzeum v přírodě pečuje o Pustevny v Beskydechmalebnými dřevěnými chatami Libušín a Maměnka. Byly postaveny na konci 19. století podle návrhů architekta Dušana Jurkoviče a staly se národní kulturní památkou. V březnu 2014 Libušín vyhořel, už následující den ale rožnovský skanzen vyhlásil sbírku na jeho obnovu. Místu pojmenovanému po bájné kněžně Libuši obnova vrátila vzhled z roku 1925, slavnostní otevření se konalo 30. 6. 2020.
 

Letní programy

Při procházkách skanzenem nezůstávejte venku, prohlédněte si také interiéry roubených staveb. Ve škole potkáte pana učitele a můžete se na chvíli posadit do lavic, jinde se podíváte, jak jde od rukou práce vesnickému kováři, jak se vaří na kachlových kamnech, spřádá ovčí vlna nebo pěstují bylinky. Kromě toho se můžete zastavit třeba pod točícími se lopatkami větrného mlýna, v kavárně ochutnat frgály a na celou Valašskou dědinu se podívat z Jurkovičovy rozhledny. Ta sice není přímo v areálu skanzenu, ale stojí hned za plotem a byla by škoda ji minout. Vybrat si můžete také některou z řady netradičních komentovaných prohlídek.
 

Skanzeny, kde to žije

  • Nejstarším muzeem na světě pod širým nebem je skanzen ve Stockholmu: od roku 1891 se rozkládá na ostrově Djurgården. Jeho zakladatel Artur Hazelius chtěl zachránit starou švédskou lidovou kulturu a ukázat, jak se žilo v různých částech Švédska před průmyslovou revolucí. Ze svých cest Hazelius svezl asi 150 domů, které nyní ukazují život ve Švédsku v 17. až 19. století. Skanzen nejenže se stal modelem pro další podobná muzea ve Skandinávii i jinde, ale slovo „skansen“ (švédsky hradby, šance) proniklo do mnoha jazyků jako označení pro muzea lidových staveb.
  • Kdo hledá kouzelný skanzen, kde se zabaví na dlouhé hodiny dospělí i děti, měl by zamířit do švýcarského Ballenbergu. Přes sto objektů od chalup a statků až po řemeslné dílny pochází z různých koutů Švýcarska. Podobně jako na jiných místech budete mít pocit, že v chaloupkách se pořád žije a majitelé si jen někam odskočili. Na stolech je prostřeno (a když přijdete v čase oběda, můžete se posadit ke stolu a ochutnat), na šňůrách visí prádlo, v zahrádkách dozrává ovoce, zpoza plotů vás zvědavě pozorují domácí zvířata, děti si mohou vyzkoušet dobové oblečení i hračky. Samozřejmě nechybí restaurace, pikniková místa, bistra nebo obchůdky, kde si můžete koupit zdejší výrobky.
Skanzen Rožnov pod Radhoštěm – Valašské muzeum v přírodě

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm – Valašské muzeum v přírodě

Když se v Česku řekne skanzen, mnozí si představí právě ten v Rožnově pod Radhoštěm. Největší a nejstarší skanzen ve střední Evropě byl založen v roce 1925 a v jeho třech expozicích, Dřevěném městečku, Valašské dědině a Mlýnské dolině, je rozmístěno téměř 100 památkových objektů.

Pustevny – útulny Libušín a Maměnka

Pustevny – útulny Libušín a Maměnka

V blízkosti horní stanice lanovky z Trojanovic na Pustevny stojí malebná horská chalupa Maměnka, Libušín byl v březnu 2014 zničen požárem, po dlouhé rekonstrukci se otevřel v červenci 2020. Objekty navrhnul architekt Dušan Jurkovič ve stylu lidové architektury Valašska a Kysuce.

Chráněná krajinná oblast Beskydy

Chráněná krajinná oblast Beskydy

CHKO Beskydy je svou rozlohou 1 160 km² největší chráněnou krajinnou oblastí v České republice. Naleznete zde původní pralesovité porosty, horské louky s výskytem vzácných karpatských rostlin a živočichů i unikátní pseudokrasové jevy.

Valašský Slavín – čestné pohřebiště významných osobností východní Moravy

Valašský Slavín – čestné pohřebiště významných osobností východní Moravy

Místo připomenutí a uctění života a díla významných osobností východní Moravy, které se zasloužily o rozkvět a povznesení Moravského Valašska. Cílem Valašského muzea v přírodě je touto cestou uvést jejich práci do povědomí široké veřejnosti. Valašský Slavín je čestným pohřebištěm.

Jak jde kroj, tak se stroj – expozice krojů Valašského muzea v přírodě

Jak jde kroj, tak se stroj – expozice krojů Valašského muzea v přírodě

Stálá expozice o tradičním odívání na Valašsku pro milovníky folkloru připravil skanzen v Rožnově pod Radhoštěm – Valašské muzeum v přírodě. Bezpočet různorodých krojů ze všech koutů Valašska si prohlédnete v prvním patře Sušáku.

Městečko pod Radhoštěm – pohled do historie

Městečko pod Radhoštěm – pohled do historie

Stálá historicko-etnografická expozici s názvem Městečko pod Radhoštěm ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Přibližuje na modelových situacích z dějin Rožnova pod Radhoštěm historii i běžný život východomoravského městečka v průběhu více než sedmi staletí.

Pod ochranou svatého Josefa – stálá expozice v objektu Panské sýpky

Pod ochranou svatého Josefa – stálá expozice v objektu Panské sýpky

Výstava věnovaná historii tesařského řemesla v českých zemích.

Expozice poštovního úřadu ve Valašském muzeu v Rožnově pod Radhoštěm

Expozice poštovního úřadu ve Valašském muzeu v Rožnově pod Radhoštěm

Expozice poštovního úřadu v areálu Dřevěného městečka Valašského muzea v Rožnově pod Radhoštěm je časově vymezena přelomem 19. a 20. století. Spojení tradiční historické expozice na jedné straně a fungující úřad moderní poštovny patří k ojedinělým počinům v českém muzejnictví.

Jánošíkov dukát 2024

9. 8.11. 8.
Jánošíkov dukát 2024

Mezinárodní festival slovenského folkloru v ČR – Valašském muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm opět rozezní temperamentní slovenské melodie.

Další aktuality

Floria Jaro 2024 potěší v Kroměříž zahrádkáře a milovníky přírody

Největší tradiční zahradnická výstava v České republice Floria 2024 zve početné zahradníky a zahrádkáře na jarní část hned ve dvou termínech. Zájemci si mohou vybrat z termínů zahrnující oba květnové svátky 27. 4. – 1. 5. a také 4. 5. – 8. 5. 2024. Nakoupí tu vše potřebné pro dům a zahradu od stovek ověřených prodejců z Česka i ze zahraničí. Výstaviště nabízí velkokapacitní parkoviště pro 2 500 vozidel, ale také speciální a bezplatnou autobusovou linku, která vyráží od zdejšího nádraží, projede s řadou zastávek centrem města a pohodlně dopraví zájemce až na Výstaviště, a stejně tak i zpět.
Zlínský kraj | Zážitky

Projeďte se v sobotu na kole mezi vinohrady

Poslední dubnová sobota 27. 4. 2024 bude patřit příznivcům oblíbené akce Na kole vinohrady Uherskohradišťska. Jedná se o otevření cyklistické sezóny – trasy vedou napříč regionem a můžete se na nich pokochat okolní přírodou, navštívit vinné sklípky a další zajímavosti. Připraveno bude pět cyklistických tras a jedna pěší trasa pro turisty, kteří dávají přednost pohybu "po svých".
Zlínský kraj | Gurmánská turistika

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu ve Zlínském kraji

Užijte si dovolenou na Valašsku, Slovácku, Zlínsku nebo Kroměřížsku v některém z pohodlných a komfortně vybavených kempů. A nemusí zůstat jen při stanu nebo chatkách – ubytovat se můžete třeba v mobilheimu, vinařských búdách nebo u přírodního biotopu.
Zlínský kraj | Ubytování

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Zlínský kraj

Toulejte se s portálem Kudy z nudy Zlínským krajem a vyberte si některé z neobjevených míst. O nezapomenutelné zážitky se postará třeba Muzeum v přírodě v Rymicích, vesnici na úpatí Hostýnských vrchů, prohlídka romantických zřícenin hradu Lukov, zámek Vizovice s volně přístupnou zámeckou zahradou anebo Brumov, někdejší strážní hrad Valašského království. Poznejte další neobjevené skvosty východní Moravy, například židovskou synagogu a hřbitov v Holešově, Muzeum J. A. Komenského v Uherském Brodě a Památník Tomáše Bati ve Zlíně.
Zlínský kraj | Památky

Máte rádi Baťovskou historii? Objevte Baťův region!

V dubnu 2024 vznikl ve Zlínském kraji nový turistický produkt pro všechny obdivovatele Baťova impéria, příznačně nazvaný Baťův region. Sdružuje atraktivity a místa spojená s baťovskou historií, od ikonického Baťova mrakodrapu až po památník Tomáše Bati nebo Baťův kanál. Zájemcům slouží nový web a tištěný průvodce, ve kterém najdou kompletní přehled baťovských památek a atrakcí.
Zlínský kraj | Památky

Ve Velkých Karlovicích na léto 2024 chystají pravidelné kurzy pečení frgálů a pizzy

Valašsko, to je romantický kraj s přírodou, která vám nejprve vezme dech svou krásou, a pak vám vrátí potřebný klid. Také je to ale kraj slivovice, kyselice, frgálů, poškrabků a dalších krajových specialit. Resort Valachy ve Velkých Karlovicích pořádá pro milovníky pečení a krajových specialit už několik let pravidelné kurzy pečení frgálů. Mimo to se můžete přihlásit i na kurz pečení pizzy. Kurzy probíhají od května do konce srpna a je třeba zamluvit si je předem.
Zlínský kraj | Gurmánská turistika

Jurkovičova rozhledna v Rožnově je již opět otevřená

Navštivte krásnou vyhlídku nad Rožnovem pod Radhoštěm – Jurkovičovu rozhlednu! Během dubnových víkendů je otevřená vždy v sobotu a neděli, a to od 10:00 do 16:00 hodin. Hlavní sezónu s denním provozem tu zahájí v květnu.
Zlínský kraj | Příroda

50 tipů, kam na výlet v okolí Zlína

Zlín máte asi nejvíce spojený s obuvnickou firmou Baťa, která z malé vesničky vybudovala zcela jedinečné krajské město. V celé jeho kráse ho uvidíte z posledního patra Zlínského mrakodrapu, budovy č. 21 továrního areálu. Navštívit zde můžete Baťovu vilu, památník, ale i Muzeum jihovýchodní Moravy či slavné zlínské filmové ateliéry. Zlín je nejen zajímavé město, ale má i překrásné a neméně zajímavé okolí. Kousek je to do lázní Luhačovice s pohádkovou architekturou Dušana Jurkoviče, na hrad Lukov, k valašským chaloupkám v Rožnově pod Radhoštěm i na květnaté louky Bílých Karpat.
Zlínský kraj | Zážitky