ÚvodVýletyNa kole po ČeskuTechno trasa okolo Studénky

Techno trasa okolo Studénky

Projeďte se na kole okolím Studénky po Techno trase, která spojuje nejzajímavější technické památky Moravskoslezského kraje. Tentokrát vás trasa zavede do Vagonářského muzea, k legendární Tatrovce v Kopřivnici a k vodnímu mlýnu Wesselsky v Loučkách.
Techno trasa je virtuální neznačenou trasou spojující 12 objektů technického rázu v Moravskoslezském kraji, které jsou spojeny s tradicí hornictví, hutnictví, železniční dopravy, automobilového průmyslu, ale také hasičskou technikou, pivovarnictvím, vojenskou a zemědělskou historií. Naše trasa, která je určena především zdatnějším cyklistům, začíná v Kopřivnici, kterou proslavil legendární český atlet Emil Zátopek (1922–2000) a automobily značky Tatra.

K návštěvě zde vybízí Technické muzeum Tatra, kde si prohlédnete nejucelenější sbírku osobních i nákladních vozů včetně legendárních Tatrovek, které se účastnily závodu Paříž–Dakar. Už před vstupem do muzea vás uvítá kdysi nejrychlejší železniční motorový vůz a národní kulturní památka Slovenská strela z roku 1936 s provozní rychlostí až 130 km/h. Kromě rozsáhlé kolekce osobních i nákladních vozů Tatra si prohlédnete také další výrobky slavné automobilky, například vůbec první automobil v Rakousku-Uhersku zvaný Präsident, závodní automobily nebo aerodynamické vozy, které svým designem ovlivnily celosvětový vývoj.

V interiérech zámku Studénka se nachází unikátní muzeum železniční dopravy, kde se o historii železniční dopravy na našem území dozvíte vše, a to doby středověku až po vznik nejstarších železničních tratí. Uvidíte zde první motorové soupravy pro mezinárodní provoz, poštovní vozy, nové elektrické motorové jednotky pro stejnosměrné i střídavé napájení včetně tlakotěsných osobních vozů, se kterými se můžeme běžně setkat na našich tratích. Je zde prezentována i doplňková výroba „autobusů" pro těžké klimatické podmínky Sibiře nebo Saharské pouště. V neposlední řadě je zde zahrnuta i výroba pozemní lanovky na pražský Petřín. Závěrečnou část prohlídky našeho muzea představuje sál s modelovou dráhou, která se bude líbit nejen dětem.

Vodní mlýn Wesselsky v Loučkách leží napravo od řeky Odry a vodní náhon k němu se táhne až z Jakubčovic n. Odrou. Zachovalá mlýnská technologie s mlýnskými kameny z křemenců, vodním kolem z dubu a transmisí do stodoly je ojedinělá. Mlýnský náhon o délce 3 km, který přivádí vodu na mlýnské kolo z Odry, je rovněž pozoruhodným dílem. V areálu najdete také bývalé hospodářské objekty, obytné prostory a prostory pro ubytování. V budově mlýna se nachází původní světnice mlynářů a expozice dřívějšího života.