ÚvodAktualitySedm Lysých hor aneb není Lysá jako Lysá
Příroda

Sedm Lysých hor aneb není Lysá jako Lysá

  • 19. února 2023
Znáte jednu jedinou Lysou horu, královnu Moravskoslezských Beskyd? Pak pro vás bude překvapením, kolik dalších Lysých hor v Česku objevíte. Přes jednu z nich dokonce vede silnice, na další se dá vyjet na běžkách, a za pomocí lanovky se můžete na některý z vrcholů nechat vyvézt.
Několik tras, ze kterých si můžete vybrat podle náročnosti, délky, výhledů nebo památek, které na vás cestou čekají? U většiny Lysých hor na to zapomeňte, na vrcholek většinou vede jediná cesta, v lepším případě s turistickou značkou. Zato vás čeká objevování míst, která jste dosud neznali.
 

Nejvyšší Lysá hora je v Krkonoších

S nadmořskou výškou 1 344 metrů je Lysá hora v Krkonoších v našem seznamu stejnojmenných hor nejvyšší. K dominantnímu vrcholu západních Krkonoš se nejlépe dostanete z Rokytnice nad Jizerou nikoli pěšky, ale lanovkou Rokytnice – Lysá hora. Tato lanovka však jezdí pouze v zimní sezóně. Jako jediná u nás vede do I. zóny národního parku, zároveň je nástupním místem na běžeckou Krkonošskou magistrálu.

V létě můžete využít lanovou dráhu Horní Domky, která je v provozu v létě i v zimě. Ta vás zaveze na rozcestí pod Ručičkami, dál už musíte jít pěšky. Jedinou v létě dostupnou trasou je výstup do Kotelského sedla mezi Dvoračkami a Růženčinou zahrádkou a následně neznačená cesta okolo dvou řopíků z druhé světové války.
 

Královna Lysých hor v Beskydech

Lysá horaPřibližně o dvacet metrů nižší je nejznámější Lysá hora (1 323 metrů), jeden z nejoblíbenějších výletních cílů v Beskydech. Po holém vrchu, který jí dal jméno, už tu není stopy: vedle telekomunikačního vysílače stojí meteorologická stanice, kaplička, stanice Horské služby a několik horských chat. Občerstvení, ubytování anebo jen krátké posezení s výhledem na Beskydy, Javorníky a slovenské hory nabízí kamenná chata zvaná Kameňák, Bezručova chata a novější chata Emil Zátopek – Maraton.

V sezoně se na Lysou horu můžete třikrát týdně svézt autobusem, jindy ale musíte pěšky, na kole nebo v zimě na běžkách. Vybrat si můžete třeba oblíbený Bezručův výplaz, pojmenovaný podle básníka Petra Bezruče. Středně náročná trasa vede z Ostravice po asfaltu, udusaných cestách a po kamenném chodníku, měří necelých 8 km a čeká vás převýšení 916 metrů. Několik tras vede kolem známé skautské mohyly Ivančena, například modře značená cesta z Frýdlantu nad Ostravicí anebo naučná stezka z Malenovic.
 

Další Lysé hory

Lysou horu, přes jejíž vrchol v nadmořské výšce 875 metrů vede silnice, objevíte v Krušných horách cestou z Výsluní vodní nádrži Přísečnice. Není to jediná krušnohorská Lysá hora: ta druhá leží kousek od Krupky, na jedné z nejoblíbenějších běžeckých tras vedoucích z Komáří hůrky na Cínovec.

Další Lysá hora (744 m) je skrytá hluboko v oboře Loučná mezi Velkými Losinami a vodní nádrží Dlouhé Stráně. Obora pro chov jelení zvěře je běžně přístupná přes 22 bran nebo 17 přelízek pro pěší.

Lysou horu najdete také jižně od Vsetína; pod jejím vrcholkem prochází značená trasa vedoucí přes vrchol Lysný k horské chatě na Vsackém Cábu. Lysou horu objevíte také v Českém středohoří; leží kousek od rozhledny Varhošť, dosahuje nadmořské výšky 577 metrů a obvykle se o ní mluví jako o Holém vrchu. Jmenuje se tak i přírodní rezervace na jejím vrcholku s řadou skal, jimiž se klikatí naučná stezka z obce Hlinná ke kapli Narození sv. Jana Křtitele a přes Plešivec zpět.
Chráněná krajinná oblast Beskydy Příroda

Chráněná krajinná oblast Beskydy

CHKO Beskydy je svou rozlohou 1 160 km² největší chráněnou krajinnou oblastí v České republice. Naleznete zde původní pralesovité porosty, horské louky s výskytem vzácných karpatských rostlin a živočichů i unikátní pseudokrasové jevy.

Skialpinistické trasy okolím Rokytnice nad Jizerou Zimní sporty

Skialpinistické trasy okolím Rokytnice nad Jizerou

Pro vyznavače skialpinismu, telemarku či snowboardingu připravila Správa KRNAP ve spolupráci s Českou asociací horských vůdců (ČAHV) a Horskou službou osm nových skialpinistických tras, které vedou jak po turistických značených cestách, tak také mimo ně.

Lysá hora – královna Moravskoslezských Beskyd Příroda

Lysá hora – královna Moravskoslezských Beskyd

Lysá hora (1324 m n. m.) je nejvyšším vrcholem Moravskoslezských Beskyd. Lze se na ni přijít pěšky, vyšlapat na kole a za dobrých sněhových podmínek vyjet na běžkách. Leží mezi obcemi Krásná, Malenovice, Ostravice a Staré Hamry. Samotnému vrcholu se přezdívá Gigula.

Lanovka na Lysou horu v Rokytnici nad Jizerou Zimní sporty

Lanovka na Lysou horu v Rokytnici nad Jizerou

Lanovka na Lysou horu, která byla vystavěna v roce 1996 je ojedinělá tím, že jako jediná v ČR vede do I. zóny KRNAP. Její konečná stanice v nadmořské výšce 1.315 m je nástupním místem na běžeckou Krkonošskou magistrálu. V letním období je tato lanová dráha mimo provoz.

Výlet z Rokytnice nad Jizerou k prameni Labe přes Kotelní jámy Příroda

Výlet z Rokytnice nad Jizerou k prameni Labe přes Kotelní jámy

Pěší výlet pro celou rodinu přes Dvoračky, kolem Pančavských vodopádů k prameni Labe.

Po stopách Petra  Bezruče na Lysou horu Příroda

Po stopách Petra Bezruče na Lysou horu

Lysá hora je symbolem Moravskoslezských Beskyd a tradičním turistickým cílem. Na její vrchol vystupoval i básník Petr Bezruč. Vydejte se tedy po jeho stopách, hora láká v každém ročním období.

Lysá hora v Krkonoších Příroda

Lysá hora v Krkonoších

Lysá hora (1344 m.n.m.) se nachází zhruba 4 km severovýchodně od zimního střediska Rokytnice nad Jizerou. Z Rokytnice míří k vrcholu sedačková lanovka. Ve výše 1310 m je položena její horní stanice. Lanovka je součástí ski areálu Rokytnice nad Jizerou a v provozu je v zimním období.

Naučná stezka Lysá hora – za zbojníkem Ondrášem i za poklady Příroda

Naučná stezka Lysá hora – za zbojníkem Ondrášem i za poklady

Dozvíte se o těžkém životě na horách, o tom jak dříve vypadala krajina nebo o tom, co tu roste a žije a proč. Na stezku můžete vyjít z Malenovic nebo z Ostravice, obě větve se scházejí na rozcestí na Lukšinci a společně vedou na vrchol Lysé hory.

Skialpinistické trasy v Beskydech Zimní sporty

Skialpinistické trasy v Beskydech

Spolek Beski z.s., ve spolupráci s dalšími partnery, připravil v Beskydech pro všechny příznivce pohybu na „chlupatých“ lyžích skitouringové trasy, které sice nenabízejí extrémní výstupy nebo sjezdy drsnými kuloáry, ale i v Beskydech můžete na skialpových lyžích zažít radost.

Další aktuality

10 tipů, jak si užít volný čas s dětmi v Moravskoslezském kraji

Chystáte se na výlet či příjemnou rodinnou dovolenou do Moravskoslezského kraje? Hledáte tipy na místa, kde by se líbilo jak dětem, tak i dospělým? Portál Kudy z nudy připravil výběr top aktivit, při kterých se budou bavit jak malí, tak velcí výletníci. Je libo výlet do aquaparku, za zvířátky, do muzea, na hrad či za trochou adrenalinu do lanového centra nebo na bobovku? Račte si vybrat.
29. květen 2024 7:37
Zážitky, Moravskoslezský kraj

Zlatá tretra 2024 bude plná světových hvězd

Vydejte se s portálem Kudy z nudy za fantastickými výkony nejlepších světových i českých atletů. Letos již 63. ročník mítinku Zlatá tretra ze série IAAF World Challenge hostí Městský stadion Ostrava-Vítkovice, a to v úterý 28. května 2024. V roce oslav stého výročí založení vítkovické atletiky slibuje top atletická událost v Česku jedinečnou šanci vidět ty nejlepší v plné síle před pařížským olympijským kláním a také mistrovstvím Evropy v Římě. Necelé dva týdny před konáním mítinku jsou známy další zahraniční hvězdy.
27. květen 2024 14:00
Letní sporty, Moravskoslezský kraj

Kam na golf a wellness v ČR? Spojte hraní golfu s relaxem ve wellnes!

Ideální pobyty pro milovníky golfu a wellness! Využijte pěkné počasí a vydejte se na golfové hřiště. Pokud jste začátečníci, můžete využít služeb trenérů, kteří vás naučí se základy této hry gentlemanů. Máte-li své začátečnické dny dávno za sebou, vezměte hole a užijte si sport a pobyt na čerstvém vzduchu.
3. květen 2024 19:25
Letní sporty, Moravskoslezský kraj

Hrad Sovinec láká o víkendu a ve státní svátek na středověký program

Ve dnech 4. až 5. května a 8. května 2024 se na hradě Sovinci uskuteční historický program s názvem Dobývání hradu Sovince aneb Kmotra smrt, díky němuž nahlédnete do vojenské historie a bojového umění středověku. Hradem se rozezní zbraně při jedinečných soubojích na sekery, palcáty i meče.
3. květen 2024 6:00
Zážitky, Moravskoslezský kraj

Jak poznat Ostravu za jeden den

Rádi byste navštívili Ostravu, ale tlačí vás čas? Poradíme vám, která místa můžete poznat během jediného dne. Hlavním magnetem Ostravy jsou technické památky, ale i kromě nich má město co nabídnout a nudit se tu rozhodně nebudete.
2. květen 2024 10:24
Zážitky, Moravskoslezský kraj

Kam na golf v Moravskoslezském kraji? Vyzkoušejte největší golfovou destinaci v Česku!

Zahrajte si golf v nejvýchodnější části Moravy! V regionu, kde má golf skutečné dlouhou tradici. Některá hřiště patří dokonce k nejstarším golfovým hřištím u nás! Už jste viděli golfové hřiště, na kterém by stála rozhledna v podobě těžební věže? Právě takové najdete v Karviné-Lipinách. Zahrajte si v zelené oáze uprostřed industriální krajiny! Navíc si v Čeladné a Ostravici si užijete 55 Holes – největší golfovou destinaci ve střední a východní Evropě.
27. duben 2024 6:00
Letní sporty, Moravskoslezský kraj

Beskydská pivní stezka zahajuje turistickou sezonu 2024

V sobotu 27. dubna vstupuje již do sedmé sezony Beskydská pivní stezka. Trasy pro pěší i cyklisty se zastávkami spojenými s pivní kulturou mají už 700 kilometrů. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, kam můžete vyrazit.
25. duben 2024 12:40
Gurmánská turistika, Moravskoslezský kraj

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Moravskoslezském kraji

Plánujete dovolenou v Beskydech, Jeseníkách, na Těšínsku či v Poodří? Jestliže navíc patříte k vyznavačům přírodního stylu života a dáte přednost kempu před luxusním hotelem, máme pro vás tipy, kde si užijete dovolenou v těch nejlepších kempech Moravskoslezského kraje. Stačí si jen vybrat.
23. duben 2024 15:25
Ubytování, Moravskoslezský kraj