Úvod > Aktuality > Sedm Lysých hor aneb není Lysá jako Lysá
Sedm Lysých hor aneb není Lysá jako Lysá
"> "> "> "> ">
Příroda

Sedm Lysých hor aneb není Lysá jako Lysá

Vydáno 15. února 2021
Znáte jednu jedinou Lysou horu, královnu Moravskoslezských Beskyd? Pak pro vás bude překvapením, kolik dalších Lysých hor v Česku objevíte. Přes jednu z nich dokonce vede silnice, na další se dá vyjet na běžkách, a až zase pojedou lanovky, můžete se na některý z vrcholů nechat vyvézt.
Několik tras, ze kterých si můžete vybrat podle náročnosti, délky, výhledů nebo památek, které na vás cestou čekají? U většiny Lysých hor na to zapomeňte, na vrcholek většinou vede jediná cesta, v lepším případě s turistickou značkou. Zato vás čeká objevování míst, která jste dosud neznali.
 

Nejvyšší Lysá hora je v Krkonoších

S nadmořskou výškou 1 344 metrů je Lysá hora v Krkonoších v našem seznamu stejnojmenných hor nejvyšší. K dominantnímu vrcholu západních Krkonoš se nejlépe dostanete z Rokytnice nad Jizerou nikoli pěšky, ale lanovkou Rokytnice – Lysá hora. Tato lanovka však jezdí pouze v zimní sezóně. Jako jediná u nás vede do I. zóny národního parku, zároveň je nástupním místem na běžeckou Krkonošskou magistrálu.

V létě můžete využít lanovou dráhu Horní Domky, která je v provozu v létě i v zimě. Ta vás zaveze na rozcestí pod Ručičkami, dál už musíte jít pěšky. Jedinou v létě dostupnou trasou je výstup do Kotelského sedla mezi Dvoračkami a Růženčinou zahrádkou a následně neznačená cesta okolo dvou řopíků z druhé světové války.
 

Královna Lysých hor v Beskydech

Lysá horaPřibližně o dvacet metrů nižší je nejznámější Lysá hora (1 323 metrů), jeden z nejoblíbenějších výletních cílů v Beskydech. Po holém vrchu, který jí dal jméno, už tu není stopy: vedle telekomunikačního vysílače stojí meteorologická stanice, kaplička, stanice Horské služby a několik horských chat. Občerstvení, ubytování anebo jen krátké posezení s výhledem na Beskydy, Javorníky a slovenské hory nabízí kamenná chata zvaná Kameňák, Bezručova chata a novější chata Emil Zátopek – Maraton.

V sezoně se na Lysou horu můžete třikrát týdně svézt autobusem, jindy ale musíte pěšky, na kole nebo v zimě na běžkách. Vybrat si můžete třeba oblíbený Bezručův výplaz, pojmenovaný podle básníka Petra Bezruče. Středně náročná trasa vede z Ostravice po asfaltu, udusaných cestách a po kamenném chodníku, měří necelých 8 km a čeká vás převýšení 916 metrů. Několik tras vede kolem známé skautské mohyly Ivančena, například modře značená cesta z Frýdlantu nad Ostravicí anebo naučná stezka z Malenovic.
 

Další Lysé hory

Lysou horu, přes jejíž vrchol v nadmořské výšce 875 metrů vede silnice, objevíte v Krušných horách cestou z Výsluní vodní nádrži Přísečnice. Není to jediná krušnohorská Lysá hora: ta druhá leží kousek od Krupky, na jedné z nejoblíbenějších běžeckých tras vedoucích z Komáří hůrky na Cínovec.

Další Lysá hora (744 m) je skrytá hluboko v oboře Loučná mezi Velkými Losinami a vodní nádrží Dlouhé Stráně. Obora pro chov jelení zvěře je běžně přístupná přes 22 bran nebo 17 přelízek pro pěší.

Lysou horu najdete také jižně od Vsetína; pod jejím vrcholkem prochází značená trasa vedoucí přes vrchol Lysný k horské chatě na Vsackém Cábu. Lysou horu objevíte také v Českém středohoří; leží kousek od rozhledny Varhošť, dosahuje nadmořské výšky 577 metrů a obvykle se o ní mluví jako o Holém vrchu. Jmenuje se tak i přírodní rezervace na jejím vrcholku s řadou skal, jimiž se klikatí naučná stezka z obce Hlinná ke kapli Narození sv. Jana Křtitele a přes Plešivec zpět.
Chráněná krajinná oblast Beskydy

Chráněná krajinná oblast Beskydy

CHKO Beskydy je svou rozlohou 1 160 km² největší chráněnou krajinnou oblastí v České republice. Naleznete zde původní pralesovité porosty, horské louky s výskytem vzácných karpatských rostlin a živočichů i unikátní pseudokrasové jevy.

Lysá hora v Krkonoších

Lysá hora v Krkonoších

Lysá hora (1344 m.n.m.) se nachází zhruba 4 km severovýchodně od zimního střediska Rokytnice nad Jizerou. Z Rokytnice míří k vrcholu sedačková lanovka. Ve výše 1310 m je položena její horní stanice. Lanovka je součástí ski areálu Rokytnice nad Jizerou a v provozu je v zimním období.

Lysá hora – královna Moravskoslezských Beskyd

Lysá hora – královna Moravskoslezských Beskyd

Lysá hora (1323 m n. m.) je nejvyšším vrcholem Moravskoslezských Beskyd. Lze se na ni přijít pěšky, vyšlapat na kole a za dobrých sněhových podmínek vyjet na běžkách. Leží mezi obcemi Krásná, Malenovice, Ostravice a Staré Hamry. Samotnému vrcholu se přezdívá Gigula.

Po stopách Petra  Bezruče na Lysou horu

Po stopách Petra Bezruče na Lysou horu

Lysá hora je symbolem Moravskoslezských Beskyd a tradičním turistickým cílem. Na její vrchol vystupoval i básník Petr Bezruč. Vydejte se tedy po jeho stopách, hora láká v každém ročním období.

Skialpinistické trasy v Beskydech

Skialpinistické trasy v Beskydech

Spolek Beski z.s., ve spolupráci s dalšími partnery, připravil v Beskydech pro všechny příznivce pohybu na „chlupatých“ lyžích skitouringové trasy, které sice nenabízejí extrémní výstupy nebo sjezdy drsnými kuloáry, ale i v Beskydech můžete na skialpových lyžích zažít radost.

Lanovka na Lysou horu v Rokytnici nad Jizerou

Lanovka na Lysou horu v Rokytnici nad Jizerou

Lanovka na Lysou horu, která byla vystavěna v roce 1996 je ojedinělá tím, že jako jediná v ČR vede do I. zóny KRNAP. Její konečná stanice v nadmořské výšce 1.315 m je nástupním místem na běžeckou Krkonošskou magistrálu. V letním období je tato lanová dráha mimo provoz.

Skialpinistické trasy okolím Rokytnice nad Jizerou

Skialpinistické trasy okolím Rokytnice nad Jizerou

Pro vyznavače skialpinismu, telemarku či snowboardingu připravila Správa KRNAP ve spolupráci s Českou asociací horských vůdců (ČAHV) a Horskou službou osm nových skialpinistických tras, které vedou jak po turistických značených cestách, tak také mimo ně.

Naučná stezka Lysá hora – za zbojníkem Ondrášem i za poklady

Naučná stezka Lysá hora – za zbojníkem Ondrášem i za poklady

Dozvíte se o těžkém životě na horách, o tom jak dříve vypadala krajina nebo o tom, co tu roste a žije a proč. Na stezku můžete vyjít z Malenovic nebo z Ostravice, obě větve se scházejí na rozcestí na Lukšinci a společně vedou na vrchol Lysé hory.

Výlet z Rokytnice nad Jizerou k prameni Labe přes Kotelní jámy

Výlet z Rokytnice nad Jizerou k prameni Labe přes Kotelní jámy

Pěší výlet pro celou rodinu přes Dvoračky, kolem Pančavských vodopádů k prameni Labe.

Další aktuality

17.9.
2021
Dny NATO opět oživí letiště Leoše Janáčka v Ostravě

Dny NATO opět oživí letiště Leoše Janáčka v Ostravě

Severní Morava a Slezsko | Zážitky
15.9.
2021
Běh z Kopřivnice do Rožnova připomene odkaz Emila Zátopka

Běh z Kopřivnice do Rožnova připomene odkaz Emila Zátopka

Severní Morava a Slezsko | Letní sporty
14.9.
2021
Garden Food Festival se letos koná v Ostravě

Garden Food Festival se letos koná v Ostravě

Severní Morava a Slezsko | Gurmánská turistika
12.9.
2021
Vydejte se do bylinných lázniček v Komorní Lhotce za harmonií těla i duše

Vydejte se do bylinných lázniček v Komorní Lhotce za harmonií těla i duše

Severní Morava a Slezsko | Lázně a wellness