Úvod > Aktuality > Na Soláni proběhne tradiční Sečení lúk
Sekání lúk - Beskydy, Soláň, Kudy z nudy
"> Sekání lúk - Beskydy, Soláň, Kudy z nudy "> "> "> "> "> "> ">
Životní styl

Na Soláni proběhne tradiční Sečení lúk

  • Vydáno23. června 2022
Již po třiadvacáté ožije vrchol hory Soláň nad Velkými Karlovicemi na Valašsku slavností Sečení lúk. Uskuteční se v pátek 24. června 2022 po spadnutí večerní rosy v 18 hodin a nabídne soutěž sekáčů i folklórní vystoupení. Celou soutěž zahájí střelbou z pušek Portáši. Vystoupí cimbálová muzika Soláň, zazpívají Karlovjanky a mužský pěvecký sbor z Kunovic. Podvečerem provází Jaroslav Halašta.
Sečení luk na Soláni je setkání lidí dobré vůle, kteří mají rádi tradice, zpívání, krásu hor a dokáží pro ni něco udělat. Sekáči z okolních vesnic se sejdou tak jako každoročně, a to za každého počasí. Akce začne v 18 hodin na louce u Korytářů vedle Valašského ateliéru u Hofmanů.

Návštěvníci Soláně uvidí ukázky tradičního sečení trávy kosou. Slavnostní salvou a prvním „zásekem luk“ se představí portáši. Ti dříve na Valašsku střežili hranice a byli také známi svou dovedností. Mezi portáše mohli být přijímáni jen ti nejlepší a nejzručnější muži.

Vrchol hory Soláň (860 m. n. m.) je již odpradávna považován za jedno z nejkrásnějších míst Valašska. Nabízí půvabný výhled na okolní pohoří Javorníků a Moravskoslezských Beskyd i do malých údolíček Horního Vsacka. Krása hor a drsná příroda sem lákaly v minulosti řadu umělců a mj. i čtyři významné valašské malíře – Aloise Schneiderku, Františka Podešvu, Jana KobzáněKarla Hofmana, Ti se zde usadili a jako první dali před lety impuls, aby zde vznikla nejvýše položená galerie v České republice. Myšlenku se podařilo uskutečnit až roku 2006, kdy na Soláni vznikla Zvonice s informačním centrem a galerií.

Wellness dovolená v hotelu Horal ve Velkých Karlovicích

Wellness dovolená v hotelu Horal ve Velkých Karlovicích

Užijte si dovolenou nabitou zážitky i relaxací. Wellness hotel Horal ve Velkých Karlovicích je ideálním místem pro aktivní dovolenou i pobyty rodin s dětmi. Popularitu si získal díky možnosti celoročního koupání v termálních bazénech se slanou vodou. V areálu je i golfové hřiště a tenisový kurt.

Zvonice Soláň – galerie a informační centrum na Soláni

Zvonice Soláň – galerie a informační centrum na Soláni

Fakta o historii Soláně, jeho obyvatelích, jejich životním stylu a kultuře, propaguje oblast Soláně publicisticky, edičně a organizací společenských a kulturních akcí spojených s aktualizací valašských zvyků a tradic.

Horský hotel Soláň – ráj v samém srdci Valašska

Horský hotel Soláň – ráj v samém srdci Valašska

Nově vybudované wellness & spa centrum hotelu Soláň nabízí spojení odpočinku, relaxace, krásného prostředí a komfortního ubytování na Valašsku. Bylinková a parní sauna, kneippovy lázně, vědro odvahy, ledový bazén s vodopádem, ledopád, masážní spchy a tropický déšt i odpočinek v tepidáriu s výhledem.

Chráněná krajinná oblast Beskydy

Chráněná krajinná oblast Beskydy

CHKO Beskydy je svou rozlohou 1 160 km² největší chráněnou krajinnou oblastí v České republice. Naleznete zde původní pralesovité porosty, horské louky s výskytem vzácných karpatských rostlin a živočichů i unikátní pseudokrasové jevy.

Valašský atelier u Hofmanů na Soláni

Valašský atelier u Hofmanů na Soláni

Dům na Soláni byl postaven architektem Jiřím Auermüllerem v roce 1940 pro malíře Aloise Schneiderku. Navrhl mu dům v propojení dvou základních materiálů – kamene a dřeva. V roce 2001 vznikla z hospodářské budovy trvalá expozice a je zde také prodejní galerie.