Úvod > Aktuality > Rožnovské slavnosti zvou na odzemkáře, gajdy i mistry lidové tvorby
Rožnovské slavnosti zvou na odzemkáře, gajdy i mistry lidové tvorby
"> "> "> "> "> "> Vxzkoušejte si práci na hrncírském kruhu "> Zvoneckový jarmark v Rožnove pod Radhoštem nabídne i tvorivé dílny "> Od 1. cervence je areál Dreveného mestecka otevren od 9 do 19 hodin
Kultura

Rožnovské slavnosti zvou na odzemkáře, gajdy i mistry lidové tvorby

  • Vydáno1. července 2021
Valašské muzeum v přírodě a také celý Rožnov pod Radhoštěm ožívá od 2. do 4. července 2021 zpěvem a tanci. Folklorní soubory z České republiky i ze zahraničí se představí na Mezinárodním folklorním festivalu Rožnovské slavnosti.

rožnovské slavnostiBěhem tří festivalových dnů se v téměř 20 programech představí stovky účinkujících z Valašska, Lašska, Slovácka, Čech, Slovenska a různých koutů naší vlasti. Rožnovské slavnosti 2021 přinesou mimořádný zážitek a ohlédnutí za významnými osobnostmi regionu a jubilujícími soubory.

Program nabídne divákům řadu hudebních a tanečních pořadů i lidovou zábavu. Nedílnou součástí bude soutěžní přehlídka valašských odzemkářů, v níž poměří svou zdatnost nejlepší tanečníci tohoto mužského sólového tance z celého Valašska. Obohacením letošního festivalu bude pásmo pořadů věnované tradičnímu lidovému nástroji – gajdám.

Od pátku 2. do neděle 4. července 2021 bude probíhat bohatý program ve Valašském muzeum v přírodě: v Dřevěném městečku, Sušáku i na Mlýnské dolině.
 

Program Valašského muzea v přírodě

Rožnovské slavnostiDřevěné městečko si na pátek 2. 7. připravilo vernisáž výstavy Rožnovské slavnosti 2019 očima Fotoklubu R9. Od 17:00 proběhne závěrečné absolventské představení Školy mladých odzemkářů. Společným programem Chodníčky životů zavzpomínají příchozí na významné osobnosti regionu – Karla Pavlištíka a Miloše Kulišťáka, dále na výročí folklorních souborů Troják a Kašava.

Hlavní program Rožnovských slavností připadne tradičně na sobotu 3. července. Tady stojí za zmínku zahajovací pořad sobotního programu v 10:00 kvalifikace soutěže v odzemku Kdo vyskočí, ten je chlap! Od 15:00 bude zahájena beseda v Mlýnské dolině na hamru. V 17:30 zazní gajdošské melodie v hravé přednášce Šel gajdoš chudě do světa. Ve 20:30 v pořadu Živoucí tradice si připomenete jubilující soubory Javořina a Klobučan a také výročí otevření areálu Valašská dědina.

Rožnovské slavnostiV neděli 4. července ráno se bude od 10:00 v Dřevěném městečku, kostele sv. Anny Mše probíhat svatá sváteční bohoslužba s krojovanými zástupci souborů. Od 13:30 bude komorní amfiteátr patřit dětem a jejich pořadu Co se v mládí naučíš. Závěrečný galaprogram v 15:00 přinese to „nej“ z celého průběhu slavností. Ve 20:00 se hlavní pozornost přesune do Valašské dědiny, kde bude přivítán Vojenský umělecký soubor Ondráš na tanečně-hudebním pořadu Ondrášovské putování. Tímto pořadem budou Rožnovské slavnosti vrcholit.

Souběžně budou probíhat volná vystoupení účastníků festivalu na paloučku v Dřevěném městečku. Poblíž komorního amfiteátru bude k vidění výstavka věnovaná osobnostem a historii Rožnova. Několik mistrů lidové umělecké výroby představí ukázky tradiční lidové obuvi, lidové výšivky, modrotisku a hudebních nástrojů.
 

Jízda na slavnosti parním vlakem

Rožnov parní vlakV sobotu 3. července 2021 se do Rožnova na slavnosti můžete vypravit parním vlakem. Ve vagonech bude znít hudba, která bude jakousi živou pozvánkou na Rožnovské slavnosti.

Jízdní časy Rožnovského parního léta 2021 jsou každou sobotu stejné: z Valašského Meziříčí se jede v 9:50 a v 13:10 hodin, zpět z Rožnova do Valašského Meziříčí se pak jede v 11:12 a v 15:34. Jízdenky nejsou v předprodeji, jízdenky je možné zakoupit pouze v den jízdy přímo ve vlaku.

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm – Valašské muzeum v přírodě

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm – Valašské muzeum v přírodě

Když se v Česku řekne skanzen, mnozí si představí právě ten v Rožnově pod Radhoštěm. Největší a nejstarší skanzen ve střední Evropě byl založen v roce 1925 a v jeho třech expozicích, Dřevěném městečku, Valašské dědině a Mlýnské dolině, je rozmístěno téměř 100 památkových objektů.

Jurkovičova rozhledna v Rožnově pod Radhoštěm

Jurkovičova rozhledna v Rožnově pod Radhoštěm

Unikátní Jurkovičova rozhledna byla postavena na Karlově kopci v Rožnově pod Radhoštěm podle plánů architekta Dušana Jurkoviče, nad Valašskou dědinou Valašského muzea v přírodě.

Naučná stezka Po stopách Dušana Samo Jurkoviče a historie lázeňství v Rožnově pod Radhoštěm

Naučná stezka Po stopách Dušana Samo Jurkoviče a historie lázeňství v Rožnově pod Radhoštěm

Drobníkův chodník, Seichertův chodník a Jurkovičův chodník. To jsou tři části naučné stezky, která spojí historii lázeňství v Rožnově pod Radhoštěm s architekturou Dušana Samo Jurkoviče.

Další aktuality