Město Terezín, dodnes obklopené masivními valy, leží nedaleko soutoku
Labe s
Ohří. Na konci 18. století byl
Terezín založen jako pevnost. Po obsazení Československa Hitlerem nacisté objevili Malou pevnost a zřídili zde v roce 1940 policejní věznici.
Jako věznice sloužila již dříve; v roce 1918 tu například zemřel bosenskosrbský politický aktivista
Gavrilo Princip, který v roce 1914 v Sarajevu spáchal atentát na následníka rakousko-uherského trůnu Františka Ferdinanda d’Este a jeho manželku Žofii.
Od roku
1941 zde vzniklo ghetto, kam byli postupně
deportováni občané židovského původu. Zde měli být soustředěni do doby, než budou vyhlazovací tábory na východě připraveny k jejich konečné likvidaci. Po osvobození terezínské opevnění (Hlavní a
Malá pevnost), na svou dobu moderní, postupně zastarala a po ztrátě vojenské funkce upadla v zapomenutí. Ve vědomí naší i světové veřejnosti znovu ožil a roku 1947 z iniciativy vlády znovu obnoveného Československa zde vznikl
Památník Terezín v místech utrpení desetitisíců lidí původně jako Památník národního utrpení. V České republice je jedinou institucí svého druhu. Jeho posláním je
uchovávat památku obětí rasové a politické perzekuce v letech nacistické okupace, rozvíjet muzejní, výzkumnou a vzdělávací činnost, jakož i pečovat o místa spojená s utrpením a smrtí desetitisíců obětí vlády násilí.
Památník Terezín se specializuje na
uchovávání dokladů o historii nacistických represivních zařízení na území České republiky, zejména v Terezíně a v Litoměřicích. V menší míře se zabývá
dějinami Terezína před druhou světovou válkou. Jeho sbírky je možno rozdělit do čtyř okruhů: písemné doklady, obrazový materiál, trojrozměrné předměty a umělecká díla vytvořená přímo vězni, jakož i výtvarná díla poválečných a současných umělců s protiválečným zaměřením.
V
Malé pevnosti najdete stálou
expozici o historii politické věznice. Dále zde bylo otevřeno v roce 1991 v budově bývalé terezínské školy
Muzeum ghetta, v roce 1997 pak bývalá
Magdeburská kasárna a navštívit můžete i bývalé
krematorium na Židovském hřbitově a další místa pevnosti a města, která vypráví příběh nedávné historie.
Mimo Památníku si zde můžete s původcem prohlédnout také
systém opevnění s podzemními chodbami, které dosahovaly celkové délky 29 km.
Rekonstrukce památníku Terezín 2023 – 2025
V Památníku Terezín vzniklo roku 1991 Muzeum ghetta, které dokumentuje osudy Židů. Právě to čeká velká změna podle návrhu vítěze mezinárodní architektonické soutěže, velkou proměnou projde také expozice muzea. Realizovat se bude projekt v roce 2023 a 2024, po tu dobu bude muzeum uzavřené.
Památník Terezín

Instituce byla oceněna v
Národní soutěži muzeí Gloria musaealis:
2011 – Cena Gloria musaealis v kategorii Muzejní počin roku 2011 – za projekt „Digitalizace sbírek a databáze bývalých vězňů perzekvovaných nacistickým režimem“
2009 – II. místo v kategorii Muzejní publikace roku 2009 – za publikaci „Franz Peter Kien“