Úvod > Co chcete dělat? > Rothmayerova vila v pražských Střešovicích
Památky

Rothmayerova vila v pražských Střešovicích

Rothmayerova vila ve Střešovicích prošla rekonstrukcí a veřejnosti je zpřístupněna od roku 2015. Muzeum hlavního města Prahy zde otevřelo expozici o životě a dílu architekta Otto Rothmayera a jeho učitele Josipa Plečnika.
Památkově chráněná Rothmayerova vila prošla v poslední době rekonstrukcí, která vrátila její vzhled z 50 let. Muzeum hlavního města Prahy zde v říjnu 2015 otevřela novou expozici určenou pro malé skupiny návštěvníků. Jejím tématem bude život a dílo architekta Otto Rothmayera a jeho učitele Josipa Plečnika. Asketická podoba vily se omezuje na základní útvary kvádru a válce, který ukrývá točité schodiště. Interiéry vily nebyly rozlehlé, avšak zcela zásadní bylo jejich napojení na verandu a malebnou zahradu, kterou architekt sám navrhl. Její důmyslná zákoutí inspirovala řadu návštěvníků vily, pozoruhodnou sérii fotografií zátiší zahrady vytvořil například známý fotograf Josef Sudek.

Architekt Otto Rothmayer navrhl vilu pro svou rodinu. Až do roku 2008 v ní bydlel jeho syn, poté ji nabídl k odkoupení Praze. Otto Rothmayer se nejdříve vyučil truhlářem, poté začal studovat na pražské Uměleckoprůmyslové škole. Zde se stal žákem slovinského architekta Josipa Plečnika. Plečnikova tvorba, která vycházela ze středomořské architektury, ovlivnila celý další Rothmayerův život i tvorbu. Lze bez nadsázky říci, že Rothmayer se stal Plečnikovým pokračovatelem.

Během svého života se podílel na návrzích a realizaci vnitřního zařízení pro interiéry bytu prezidenta Masaryka, na přestavbě tzv. Tereziánského křídla Starého královského paláce, na dokončení Klínové chodby se slavnostním vstupem do Španělského sálu, pomníku padlým v Jelením příkopu nebo na přestavbě budovy lesní správy v lánské oboře. Po svém odvolání z funkce se stáhl do ústraní a zbytek života prožil v malém domku v Břevnově, který si sám navrhl.

Expozice připomene osobitý styl architektonického díla Josipa Plečnika a Otto Rothmayera, ozřejmit jeho význam a míru spolupráce při přestavbě Pražského hradu. Dále by pozornost byla věnována i dalším realizacím obou architektů a životu rodiny Rothmayerovy.