Úvod > Co chcete dělat? > Knížecí pivovar Plasy
Gurmánská turistika

Knížecí pivovar Plasy

Knížecí pivovar Plasy se nachází v části prostorů bývalého pivovaru v areálu kláštera v Plasích. Navázal tak na několika set let starou pivovarnickou a sladovnickou tradici na severním Plzeňsku.
Pivovar v Plasích je písemně zmiňován až od roku 1550, ale předpokládá se že mniši vařili pivo v klášteře již od jeho založení roku 1144 knížetem Vladislavem II.

Úpadek kláštera nastal až v novověku a roku 1785 byl zrušen císařem Josefem II. V roce 1826 klášterní areál získal nového vlastníka, knížete Metternicha. Ten hospodářsky oživil celý místní kraj včetně pivovaru, který byl díky němu nově vystavěn.Mohlo by se zdát, že plaský pivovar byl zachráněn, ale není to tak docela pravda.

Na konci 19. století se sice zásadně proměňuje jeho podoba a dispozice, pivovar se stává jedním z největších v okolí s výstavem téměř 33 000 hektolitrů. Přesto byl koncem roku 1966 uzavřen a zrušen. Každopádně po svém zavření se z části pivovaru stal velkosklad, z hvozdu kanceláře.

Od roku 2008 přešla správa původního pivovaru pod Národní technické muzeum, s projektem památkové obnovy s následným optimálním využitím historických objektů. 

Otevření Knížecího pivovaru Plasy proběhlo v srpnu roku 2015. V základní nabídce jsou 4 druhy piva. Během roku jsou připravovány pivní speciály rozmanitých druhů a chutí.

V pivovaru se zároveň nachází stylový pivovarský šenk s restaurací. Celý interiér pivovaru a restaurace koresponduje s citlivou rekonstrukcí objektu a nese se v secesním stylu. Kuchyně nabízí především grilované speciality, jelikož dominantou restaurace je obří otevřený gril, vyrobený ze starého pivního sudu o kapacitě 3000 l.

Pivovarský šenk je možno využít nejen k ochutnání místního piva, ale také k uspořádání rodinné oslavy či firemního večírku.

Provozovatel

Knížecí pivovar Plasy

Pivovarská 34
331 01 Plasy
Tel.:
+420 727 875 115
Email:
info@pivovarplasy.cz
WWW:
www.pivovarplasy.cz
GPS:
49,935008 13,389189
 
Region:
Plzeňský kraj
Oblast:
Postřelí
Město:
Plasy
 

Časová náročnost

2,0 hodiny

 
 

Ubytování a restaurace v okolí

Penzion U svaté Barbory Manětín

Penzion U svaté Barbory Manětín

Manětín, Plzeňský kraj
Pizzerie Na náměstí v Manětíně

Pizzerie Na náměstí v Manětíně

Manětín, Plzeňský kraj
Tábořiště Planá u Berounky

Tábořiště Planá u Berounky

Hromnice, Plzeňský kraj