Úvod > Aktuality > Hrad Bečov se po relikviáři sv. Maura pyšní dalším pokladem – archivními víny v hodnotě 20 milionů
Hrad Bečov se po relikviáři sv. Maura pyšní dalším pokladem – archivními víny v hodnotě 20 milionů
"> "> ">
Památky

Hrad Bečov se po relikviáři sv. Maura pyšní dalším pokladem – archivními víny v hodnotě 20 milionů

  • Vydáno6. prosince 2014
Při slavném nálezu relikviáře sv. Maura v roce 1985 byl pod podlahou kaple hradu Bečov objeven ještě jeden poklad – 133 lahví prvotřídního vína, koňaku a šampaňského. Další tři lahve našli archeologové NPÚ v roce 2011. Až dnes se však podařilo význam nálezu ohodnotit – společnost Premier Wines & Spirits je ocenila na minimálně 20 milionů korun.

Zámek je zpřístupněn veřejnosti od roku 1996. V interiérech je k vidění knihovna, salón grafik , gobelínový sál, zámecká kaple sv. Petra či salon se španělskými portréty. Nejvzácnější je však relikviář sv. Maura, který byl zhotoven ve 13. století pro ostatky sv. Jana Křtitele, sv. Maura a sv. Timoteje. Projekt konzervace a prezentace státního hradu Bečov byl vybrán ze 140 nominací z 26 zemí mezi laureáty ceny Europa Nostra v kategorii projekt/výzkum.

Tekutý poklad, který je uložen ve speciálním depozitáři na hradě, analyzoval Jakub Přibyl, jeden z nejlepších českých sommelierů. Cenu nápojů z 19. století odhadl minimálně na 20 milionů korun. Z unikátní sbírky 136 lahví vína, koňaku i šampaňského, které pocházejí převážně z let 1890 až 1899, jich má mnoho částečně zachovanou i etiketu. Každá lahev má hodnotu minimálně 200 tisíc korun. Jde tedy zřejmě o nejcennější nález vín na území ČR. Ve vinné sbírce můžeme nalézt hlavně francouzská vína jako bordeaux či burgundské, ale i portské či několik lahví šampaňského. Součástí sbírky je rovněž několik lahví z ikonického vinařství Château d`Yquem se stále čitelnou vinětou.

Celá sbírka pochází ze soukromého majetku rodiny Beaufort-Spontin, která během druhé světové války kolaborovala s nacisty a po vydání tzv. Benešových dekretů musela opustit republiku. Před svým odchodem ukryli vzácný relikviář sv. Maura a lahve pod podlahu hradní kaple. Poklad byl objeven až po dlouhých čtyřiceti letech, kdy o odkoupení blíže neurčené historické památky začal vyjednávat americký obchodník Danny Douglas. K vyjednávání byli přizváni i kriminalisté, kteří měli za úkol zjistit, o jaký předmět má obchodník zájem. Díky několika indiciím se kriminalistům podařilo 4. listopadu 1985 objevitv zásypu bečovské hradní kaple relikviář, který byl později oceněn jako „památka nevyčíslitelné hodnoty“, a sbírku vzácných lahví.

Národní památkový ústav nechal sbírku lahví zapsat do systému správy mobiliárních fondů CASTIS jako vícenález. Skvělé je, že většina vín je sladká, takže zatím mají svou hodnotu i jako víno samo, nikoliv jen jako archivní muzejní kousek. Mnoho z nich je momentálně ve své nejlepší kondici.

Botanická zahrada v Bečově nad Teplou

Botanická zahrada v Bečově nad Teplou

Sbírková zahrada byla založena za posledního majitele panství Jindřicha z Beaufort-Spontin a jeho ženy Marie. Od 2. sv. války však nebyla udržovaná a z původního bohatství bylin se zachovalo minimum. Zahrada však díky úsilí několika nadšecům vstává z mrtvých.

Relikviář svatého Maura v Bečově nad Teplou

Relikviář svatého Maura v Bečově nad Teplou

Mezi největší poklady v Česku patří zlatem, stříbrem a drahými kameny vykládaný relikviář svatého Maura, který si dnes můžete prohlédnout na zámku v Bečově nad Teplou. Jedno z nejvýznamnějších šperkařských děl nalezli za zvláštních okolností v roce 1985 kriminalisté.

Hrad a zámek Bečov nad Teplou – odhalte tajemství relikviáře sv. Maura

Hrad a zámek Bečov nad Teplou – odhalte tajemství relikviáře sv. Maura

Udělejte si výlet na jeden z nejzachovalejších českých hradů, který se může pyšnit unikátní památkou evropského významu – relikviářem sv. Maura, který se stářím a hodnotou blíží českým korunovačním klenotům.

Bioferrata v Bečově nad Teplou – unikátní skalní stezka

Bioferrata v Bečově nad Teplou – unikátní skalní stezka

Zajímá vás příroda a lezení po skalách? Pak musíte navštívit botanickou zahradu v Bečově na Teplou. Nově vybudovaná ferrata v areálu láká na hezkou vyhlídku, rostliny ve skalách a krásné okolí.