Úvod > Aktuality > Hrad Bečov se po relikviáři sv. Maura pyšní dalším pokladem – archivními víny v hodnotě 20 milionů
Památky

Hrad Bečov se po relikviáři sv. Maura pyšní dalším pokladem – archivními víny v hodnotě 20 milionů

  • Vydáno6. prosince 2014
Při slavném nálezu relikviáře sv. Maura v roce 1985 byl pod podlahou kaple hradu Bečov objeven ještě jeden poklad – 133 lahví prvotřídního vína, koňaku a šampaňského. Další tři lahve našli archeologové NPÚ v roce 2011. Až dnes se však podařilo význam nálezu ohodnotit – společnost Premier Wines & Spirits je ocenila na minimálně 20 milionů korun.

Zámek je zpřístupněn veřejnosti od roku 1996. V interiérech je k vidění knihovna, salón grafik , gobelínový sál, zámecká kaple sv. Petra či salon se španělskými portréty. Nejvzácnější je však relikviář sv. Maura, který byl zhotoven ve 13. století pro ostatky sv. Jana Křtitele, sv. Maura a sv. Timoteje. Projekt konzervace a prezentace státního hradu Bečov byl vybrán ze 140 nominací z 26 zemí mezi laureáty ceny Europa Nostra v kategorii projekt/výzkum.

Tekutý poklad, který je uložen ve speciálním depozitáři na hradě, analyzoval Jakub Přibyl, jeden z nejlepších českých sommelierů. Cenu nápojů z 19. století odhadl minimálně na 20 milionů korun. Z unikátní sbírky 136 lahví vína, koňaku i šampaňského, které pocházejí převážně z let 1890 až 1899, jich má mnoho částečně zachovanou i etiketu. Každá lahev má hodnotu minimálně 200 tisíc korun. Jde tedy zřejmě o nejcennější nález vín na území ČR. Ve vinné sbírce můžeme nalézt hlavně francouzská vína jako bordeaux či burgundské, ale i portské či několik lahví šampaňského. Součástí sbírky je rovněž několik lahví z ikonického vinařství Château d`Yquem se stále čitelnou vinětou.

Celá sbírka pochází ze soukromého majetku rodiny Beaufort-Spontin, která během druhé světové války kolaborovala s nacisty a po vydání tzv. Benešových dekretů musela opustit republiku. Před svým odchodem ukryli vzácný relikviář sv. Maura a lahve pod podlahu hradní kaple. Poklad byl objeven až po dlouhých čtyřiceti letech, kdy o odkoupení blíže neurčené historické památky začal vyjednávat americký obchodník Danny Douglas. K vyjednávání byli přizváni i kriminalisté, kteří měli za úkol zjistit, o jaký předmět má obchodník zájem. Díky několika indiciím se kriminalistům podařilo 4. listopadu 1985 objevitv zásypu bečovské hradní kaple relikviář, který byl později oceněn jako „památka nevyčíslitelné hodnoty“, a sbírku vzácných lahví.

Národní památkový ústav nechal sbírku lahví zapsat do systému správy mobiliárních fondů CASTIS jako vícenález. Skvělé je, že většina vín je sladká, takže zatím mají svou hodnotu i jako víno samo, nikoliv jen jako archivní muzejní kousek. Mnoho z nich je momentálně ve své nejlepší kondici.

Botanická zahrada v Bečově nad Teplou

Botanická zahrada v Bečově nad Teplou

Sbírková zahrada byla založena za posledního majitele panství Jindřicha z Beaufort-Spontin a jeho ženy Marie. Od 2. sv. války však nebyla udržovaná a z původního bohatství bylin se zachovalo minimum. Zahrada však díky úsilí několika nadšecům vstává z mrtvých.

Relikviář svatého Maura v Bečově nad Teplou

Relikviář svatého Maura v Bečově nad Teplou

Mezi největší poklady v Česku patří zlatem, stříbrem a drahými kameny vykládaný relikviář svatého Maura, který si dnes můžete prohlédnout na zámku v Bečově nad Teplou. Jedno z nejvýznamnějších šperkařských děl nalezli za zvláštních okolností v roce 1985 kriminalisté.

Hrad a zámek Bečov nad Teplou – odhalte tajemství relikviáře sv. Maura

Hrad a zámek Bečov nad Teplou – odhalte tajemství relikviáře sv. Maura

Udělejte si výlet na jeden z nejzachovalejších českých hradů, který se může pyšnit unikátní památkou evropského významu – relikviářem sv. Maura, který se stářím a hodnotou blíží českým korunovačním klenotům.

Bioferrata v Bečově nad Teplou – unikátní skalní stezka

Bioferrata v Bečově nad Teplou – unikátní skalní stezka

Zajímá vás příroda a lezení po skalách? Pak musíte navštívit botanickou zahradu v Bečově na Teplou. Nově vybudovaná ferrata v areálu láká na hezkou vyhlídku, rostliny ve skalách a krásné okolí.

Další aktuality

Podzemí Krušných hor aneb téměř neznámé skvosty UNESCO

Výlety do Krušných hor nemusí mířit jen na Klínovec nebo do Jáchymova: zajímavé totiž není jen to, co vidíte na povrchu, ale i podzemní prostory. Celé pohoří je protkané stovkami kilometrů důlních chodeb, které jsou leckdy starší než 500 let. Do kterých můžete vstoupit a prohlédnout si je na vlastní oči?
Karlovarský kraj | Památky

Užijte si podzimní hrad Bečov: procházkou v zahradě, prohlídkami hradu či pozorováním kovářských mistrů

Podzimní čas si v Bečově nad Teplou užijete nejen zajímavými prohlídkami zámku, ale také třeba procházkou zdejší botanickou zahradou a o víkendu 9. a 10. září se můžete podívat pod ruce šikovným mistrům kovářského řemesla na Mezinárodním kovářském sympoziu, které se koná v areálu penzionu Hradní Bašta.
Karlovarský kraj | Zážitky

Společnost Thun 1794 zve na Porcelánové slavnosti do Karlových Varů

Na prostranství před Grandhotelem Ambassador (bývalý Národní dům) v Karlových Varech se v termínu 1. – 3. září 2023 konají Porcelánové slavnosti, které pořádá porcelánka Thun 1794 a.s. ve spolupráci s Grandhotelem Ambassador. V prostorách karlovarského grandhotelu bude instalována výstava Prostřené stoly, kde si lze prohlédnout současnou porcelánovou produkci porcelánky Thun 1794 vhodně doplněnou kolekcemi nápojového skla karlovarské sklárny Moser. V prodejních stáncích bude nabízen porcelán a sklo za mimořádně zvýhodněné ceny.
Karlovarský kraj | Kultura

Česko mezi řádky: Cejch, Krušné hory a Zdeněk Šmíd

Spisovatel Zdeněk Šmíd (1937–2011) je autorem řady populárních knížek, část své tvorby věnoval také kraji, kde se narodil a působil jako učitel a profesor na základních a středních školách. Do Krušných hor umístil svůj nejdiskutovanější román nazvaný Cejch, v němž se jako jeden z prvních českých autorů pustil do tématu soužití Čechů a Němců v západním pohraničí. Kde přesně se odehrává?
Karlovarský kraj | Životní styl

Vánoce v létě? Vezměte děti na Ježíškovu stezku

Dětem určitě udělá radost výlet po Ježíškově cestě, který můžete podniknout na kole, pěšky i na koloběžce. V infocentru na Božím Daru získáte plánek cesty a Ježíškův pas. Po celý rok tu též děti mohou zanechat svá přání na Ježíškově poště.
Karlovarský kraj | Zážitky

Mariánské lázně hostí již 64. ročník Chopinova festivalu

Od 12. do 19. srpna 2023 probíhá v Mariánských Lázních již 64. ročník mezinárodního hudebního svátku, Chopinova festivalu, který se svou tradicí řadí mezi deset nejstarších hudebních evropských festivalů. Festival pořádá Společnost Fryderyka Chopina v České republice a pro letošní rok vyhlásila jako hlavní téma "Chopin a jeho přátelé". Kromě hudby si návštěvníci festivalu mohou prohlédnout i dva zajímavé klavíry.
Karlovarský kraj | Kultura

Poutní místo Skoky ožije tradiční poutí

Poutní místo Skoky je proslavené stejně jako dodnes známé Lurdy zázračnými uzdraveními, a zdejší "panenkou skákavou", Pannou Marií Skokovskou. Místní kostel ale nežije jen v minulosti a nabízí bohatý kulturní program s poutěmi a hudebními představeními. V úterý 15. srpna 2023 se ve Skokách koná Slavnost Nanebevzetí Panny Marie.
Karlovarský kraj | Památky

Na Lokti vypuknou o víkendu tradiční Slavnosti purkrabího Půty

Stejně jako každý rok, tak i letos vás čekají o tomto víkendu na hradu Loket dva dny plné dobrého jídla a pití, jadrné středověké zábavy a možnosti pobavit sebe i své blízké účastí v různých kláních. Letošní akce přichystala i několik novinek. Přijďte 12. srpna 2023 nasát atmosféru starých časů na hrad Loket, kde můžete hradní branou vstoupit do časů gotiky.
Karlovarský kraj | Zážitky