Úvod > Aktuality > Deset barokních akcí, kde v roce 2017 nesmíte chybět
Kultura

Deset barokních akcí, kde v roce 2017 nesmíte chybět

  • Vydáno6. ledna 2017
Hudba, nádherné šaty, dobové hry, ohňostroje, pamlsky, opery v autentických divadlech i nádherných zahradách a zážitky pro všechny smysly nabízejí opulentní barokní akce, které každoročně objevíte na portálu Kudy z nudy. Poradíme vám, kam a kdy se musíte vypravit.

Květen: Svatojánské slavnosti Navalis v Praze

Navalis, barokní slavnosti na vodě u Karlova mostuPraze, mají třísetletou tradici. Jak jméno napovídá, jsou oslavou nejznámějšího českého světce sv. Jana Nepomuckého, patrona všech lidí od vody. Konají se v předvečer jeho svátku – letos tedy v pondělí 15. května – a díky pestrému programu při nich zažijte genia loci barokní Prahy. Slavnosti začnou již v neděli Benátským odpolednem na Čertovce a v pondělí budou pokračovat Svatojánským procesím na Karlův most, polední mší v kostele sv. Jana Nepomuckého na Skalce a podvečerní mší v katedrále sv. Víta na Pražském hradě. Večer pak bude patřit plavbě otužilců, regatě lodí na Vltavě a koncertu přímo na hladině řeky, velkolepou slavnostní tečkou bude barokní ohňostroj.
 

Červen a červenec: baroko v Olomouci

Slavnostní večerní průvod v historických kostýmech k poctě sv. Pavlíny, patronky města Olomouce, koncerty, divadelní představení, rekonstrukce dobývání olomouckých hradeb, promenádní koncerty a návrat do poloviny 18. století, kdy město dvakrát navštívila císařovna Marie Terezie, to je jen výběr z programu, který od 2. do 4. června nabídnou Svátky města Olomouce. Těšit se můžete i na šermíře a kejklíře, historický a řemeslný jarmark s dílnami a také open-air koncert na Horním náměstí. Po skončení slavností navíc baroko neopustí Olomouc nadlouho, protože od 6. do 30. července rozezní starobylé město Olomoucké barokní slavnosti. Představení se budou odehrávat denně od 18.30 v Uměleckém centru UP v Jezuitském konviktu, ale kromě působivých barokních oper v nádherných kostýmech a dobových kulisách vás oslní i tematické prohlídky města, mapující olomoucké baroko ze všech stran.
 

Letní baroko: divadlo v Mikulově, hudba v Praze

Barokní slavnosti prožívá v létě také Mikulov, kde se od 27. do 30. července na náměstí před Dietrichsteinskou hrobkou a v galerii Konvent koná festival barokního divadla Moravský Parnas Johanna Georga Gettnera. Akce připomíná slavnou divadelní historii města a také život a dílo zdejšího rodáka, který působil v letech 1676 až 1691 ve službách knížete Johanna Christiana Eggenberga na zámku v Českém Krumlově jako principál dvorních komediantů, dramatik a herec.

K vrcholným zážitkům letní turistické sezony v Praze patří Letní slavnosti staré hudby. Koncerty, na nichž špičkoví domácí i zahraniční interpreti rozezní originály či kopie historických nástrojů se odehrají od 11. července do 7. srpna v místech, kde hudbu obvykle doplňuje krásná barokní architektura, například v Břevnovském klášteře, na Pražském hradě anebo v Trojském zámku.
 

Červenec: Selské slavnosti v Holašovicích

Traduje se, že baroku dala jméno perla nepravidelného tvaru, v italštině zvaná Baroco. Takovou vzácnou perlou, zasazenou mezi pompézními barokními zámky, zahradami a klášterními areály, jsou Holašovice a venkovské statky ve stylu selského baroka, zapsané mezi památkami UNESCO. Malebná vesnice v půvabné krajině jižních Čech nedaleko Českých Budějovic se od 21. do 23. července stane dějištěm Selských slavností, staročeské lidové poutě s bohatým kulturním programem. Pro děti jsou nachystány projížďky na koních, chytání ryb z kádě do ruky, dřevěný ručně poháněný kolotoč, divadelní představení a umělecké dílny, dospělé potěší jarmark s ukázkami tradičních i netradičních řemesel z celého Česka i ze zahraničí a vystoupení jihočeských heligonek.
 

Srpen: Theatrum Kuks a Valdštejnské slavnosti v Chebu

Kde jinde než v působivém barokním areálu Hospitalu může probíhat Theatrum Kuks, festival barokního divadla, opery a hudby? Projekt probouzí už několik let k životu zapomenutý fenomén uměleckých vizí hraběte F. A. Sporcka o spojení barokního divadla, opery a hudby s komponovanou barokní krajinou v areálu bývalých lázní. Theatrum navazuje na výjimečnou kulturní tradici Kuksu a v exteriérech a interiérech Hospitalu i širokého okolí nabízí od 23. do 27. srpna hudební, divadelní a landartové produkce, inspirované starými časy.

Ve stejném termínu, ale prakticky na opačném konci Čech se konají Valdštejnské slavnosti, velkolepé historické oslavy spojené s příjezdem Albrechta z Valdštejna, průvody, dobovou hudbou a stylovým trhem. Místem konání je Cheb a do časů, kdy renesance zvolna předávala vláda baroku, se podíváte 25. a 26. srpna.
 

Září: festival Hortus Magicus v Kroměříži

Renesance si podává ruku s barokem také v Květné zahraděKroměříži, známé též pod názvem Libosad. Místo zapsané v Seznamu světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO je pro opulentní barokní slavnosti přímo stvořené, což ostatně poznáte sami, pokud se sem vypravíte 2. a 3. září na Hortus Magicus, festival barokní kultury pro všechny generace. Vraťte se do časů paruk, hedvábných punčoch, brokátů a krajek a užijte si nejenom nádherné kostýmy, které k baroku neodmyslitelně patří, ale také zpěv, hudbu, tanec, loutkové divadlo s dřevěnými marionetami, umění ohňostrůjců podle původních postupů i dobové hry pro malé i velké.
 

Konec září: barokní umění v Českém Krumlově

Léto je barokním slavnostem zaslíbené a symbolickou tečkou bývá Festival barokních umění v Českém Krumlově; ten letošní se odehraje od 15. do 17. září. V zámeckém barokním divadle bude v novodobé světové premiéře představena opera Antonia Boroniho La Didone, poprvé provedená v Praze roku 1768, v bývalém klášteře klarisek zazní italské sonáty pro zobcovou flétnu a těšit se můžete i na barokní ohňostroj.
 
Festival barokních umění v Českém Krumlově 2024

20.9.
22.9.
Festival barokních umění v Českém Krumlově 2024

Festival barokních umění je festivalem staré hudby a scénických uměleckých záměrů doby baroka. Snažíme se podat našim divákům, posluchačům a hostům festivalu pohled na původní barokní hudební tvorbu v co nejautentičtějším provedení.

Svatojánské slavnosti Navalis 2024

15.5.
Svatojánské slavnosti Navalis 2024

Svatojánské slavnosti Navalis jsou oslavou nejznámějšího českého světce a „Pražana“ sv. Jana Nepomuckého, patrona všech lidí od vody. Konají se vždy v předvečer jeho svátku, 15. května.

Další aktuality

Setmělým skleníkem Fata Morgana se projdete i v březnu

Navštívit tropický deštný prales v noci, to se podaří opravdu jen málokomu. Poznejte unikátní skleník Fata Morgana za tmy, kdy vykvétají druhy rostlin, které jsou opylovány nočními motýly. Během března si tento jedinečný zážitek můžete vychutnat v pátek i v sobotu vždy od 18:50 hodin. Přijďte se projít džunglí, která nespí. Noční procházka je možná do 23. 3. 2024!
Praha | Zážitky

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (2.3. – 3.3.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Smetana Gala – Slavnostní koncert k 200. výročí narození Bedřicha Smetany, Smetana Party – oslava 200. narozenin Bedřicha Smetany s Národním divadlem, Výstava železničních modelů a kolejišť Pečky, Smetana u Dvořáka, Paxiho dobrodružství – Sluneční soustava. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

Znáte dobře Prahu? Objevte zajímavosti, které nevíte o Starém Městě v Praze

Jak se pražské středověké ghetto proměnilo v luxusní obchodní třídu? Kolikrát, odkud a kam se stěhovala kašna na Uhelném trhu? Kde stávala tajemná Foglarova Stínadla a které stavby navždy zmizely při asanaci historického centra? A víte, že Zlatou uličku nenajdete jen na Pražském hradě, ale i v srdci Starého Města? Na všechny tyto všetečné otázky odpoví portál Kudy z nudy.
Praha | Zážitky

Věda a historie není nuda: Prahou po stopách Alberta Einsteina

K největším hvězdám, které vyučovaly na Univerzitě Karlově v Praze, patřil Albert Einstein (1879–1955). Přijel na jaře 1911 a v Praze působil tři semestry. Pojďte se s portálem Kudy z nudy vypravit po jeho stopách a podívat se, kde bydlel a kde pracoval jeden z nejslavnějších vědců všech dob.
Praha | Zážitky

Nelezte v březnu za kamna a nechte se vylákat na výstavy květin

Chcete si alespoň na chvilku odskočit ze středoevropské zimy do příjemně vlahého tropického pralesa? Recept je docela jednoduchý: stačí se vypravit do skleníku Fata Morgana v botanické zahradě v Praze-Troji, za tropickými květinami do botanické zahrady v Liberci nebo na výstavu kamélií do Rájce nad Svitavou.
Praha | Příroda

Kalendář 2024: Úřad vlády otevře letos své paláce pro veřejnost nejen o státních svátcích

Oblíbené dny otevřených dveří historických objektů spravovaných Úřadem vlády budou pokračovat o vybraných víkendech a státních svátcích i v roce 2024. Úřad vlády zve zájemce z řady veřejnosti na prohlídky Kramářovy vily, Hrzánského a Lichtenštejnského paláce, Strakovy akademie v Praze i Benešovy vily v Sezimově Ústí. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, kdy se letos brány těchto budov otevřou.
Praha | Památky

Lední medvědi slaví svůj svátek: připomeňte si mezinárodní den ledních medvědů

Lední medvědi slaví svátek! 27. únor je Mezinárodní den ledních medvědů, který připomíná, že je tato šelma na seznamu ohrožených druhů. Lední medvědi jsou typickými obyvateli severní polární oblasti. Jejich hlavní zdroj potravy tvoří tuleni, ale v období nedostatku potravy dokážou hladovět i několik měsíců. Ztráta životního prostředí v důsledku oteplování je pro ně největší současnou hrozbou. Lední medvědi jsou největšími žijícími predátory na zemi a vyskytují se především v Grónsku, na severním pobřeží Severní Ameriky a Asie.
Praha | Příroda

Farmářské trhy na Jiřáku startují

Farmářské tržiště Jiřák zahájí pravidelný týdenní provoz už ve středu 28. února. Obyvatelé Vinohrad, Žižkova a blízkého i vzdáleného okolí tak mohou nakupovat na oblíbeném trhu sezónní potraviny. Nebude chybět kvalitní čerstvé pečivo včetně bezlepkového a celozrnného, tradiční kváskový chléb, domácí cukrárny, sirupy, med, koření, sušené byliny, marmelády a další lokální potraviny zimní sezóny.
Praha | Gurmánská turistika