Úvod > Kalendář akcí > Svatojánské slavnosti Navalis 2021
Svatojánské slavnosti Navalis 2021
"> "> "> "> "> ">
15.5.
+ Přidat foto
Společenské akce

Svatojánské slavnosti Navalis 2021

Kdy 15. květen 2021
Svatojánské slavnosti NAVALIS jsou oslavou nejznámějšího českého světce a „Pražana“ sv. Jana Nepomuckého, patrona všech lidí od vody. Rok 2021 je jubilejním rokem, kdy si připomínáme 300 let od jeho blahořečení. Konají se vždy v předvečer jeho svátku, 15. května.

V roce 2021 to bude již po 293. a v novodobé historii po 13., kdy se uskuteční v Praze vodní barokní Svatojánské slavnosti NAVALIS.
 

Program  – sobota 15. května 2021

17.30 Slavnostní mše svatá v katedrále sv. Víta, Vojtěcha a Václava
19.00 Svatojánské procesí na Karlův most
19.30 300 světových zvonů zvoní na památku sv. Jana Nepomuckého
19.40 Regata lodí, plavba otužilců (Karlův most)
19.50 Závěrečná pobožnost v kostele sv. Františka (Křižovnické nám.)
20.30 Koncert na hladině Vltavy pod Karlovým mostem


Slovo o Navalis

Jedná se o největší barokní slavnosti na vodě u Karlova mostu v Praze s třísetletou tradicí. Navalis od jejich obnovení stále intenzivněji vstupují do povědomí Pražanů jako neodmyslitelná kulturní a společenská událost roku. Dosahují obdobného věhlasu jako například benátský karneval a stávají se turistickým cílem poutníků a turistů z celého světa. Je to výjimečná událost, kterou si nemůžete nechat ujít!

V barokní době patřila tato slavnost k největším a nejvelkolepějším oslavám. Sjížděli se na ni poutníci ze všech koutů země, aby uctili památku sv. Jana Nepomuckého, ale také aby vyslechli hudbu provozovanou z vodní hladiny Vltavy a zhlédli ohňové show. K vidění bylo velké množství atrakcí.

Barokní slavnosti na Vltavě mají každoročně pevný scénář – slavnostní zdobení koní na Hradčanském náměstí, slavnostní mši v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha, procesí od katedrály přes Karlův most na Křižovnické náměstí a barokní koncert na vodní hladině řeky Vltavy.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 9. 5. 2021