Úvod > Kalendář akcí > Svatojánské slavnosti Navalis 2019

Svatojánské slavnosti Navalis 2019

Kdy 15. květen 2019 Společenské akce
Svatojánské slavnosti Navalis jsou oslavou nejznámějšího českého světce a „Pražana“ sv. Jana Nepomuckého, patrona všech lidí od vody. Konají se vždy v předvečer jeho svátku - 15. května.

V roce 2019 to bude již po 291. a v novodobé historii po 11., kdy se uskuteční v Praze vodní barokní Svatojánské slavnosti NAVALIS.

Jedná se o největší barokní slavnosti na vodě u Karlova mostu v Praze s třísetletou tradicí. MSJN se účastní těchto slavností pravidelně od r. 2009, kdy se konalo první novodobé obnovené NAVALIS u příležitosti 280. výročí svatořečení sv. Jana. Každoročně se tyto slavnosti konají v předvečer svátku sv. Jana Nepomuckého, tedy 15.5.  Je to výjimečná událost, kterou si nenechte ujít.

V barokní době patřila tato slavnost k největším a nejvelkolepějším oslavám. Sjížděli se na ni poutníci ze všech koutů země, aby uctili památku sv. Jana Nepomuckého, ale také aby vyslechli hudbu provozovanou z vodní hladiny Vltavy a zhlédli ohňové show. K vidění bylo velké množství atrakcí. Na tradici barokních slavností se navázalo v roce 2009 obnovenými Svatojánskými slavnostmi.

Barokní slavnosti na Vltavě mají každoročně pevný scénář - slavnostní mši v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha, procesí od katedrály přes Karlův most na Křižovnické náměstí a barokní koncert na vodní hladině zakončený ohňostrojem.

Program:
14:30 - zdobení koní na Hradčanském náměstí
17:30 - slavnostní mše svatá, Katedrála sv. Víta
18:45 - svatojánské procesí na Karlův most
20:00 - regata lodí, seskok parašutistů, plavba otužilců, Karlův most
20:30 - Pobožnost v kostele sv. Františka z Assisi, Křižovnické náměstí
21:00 - koncert na hladině Vltavy pod Karlovým mostem
21:55 - velkolepý ohňostroj odpalovaný z hladiny Vltavy

Celý popis
Naposledy změněno: 15. 5. 2019