Úvod > Aktuality > Čokoláda, dobové pochoutky králů, středověký food festival a pivo
Gurmánská turistika

Čokoláda, dobové pochoutky králů, středověký food festival a pivo

  • Vydáno13. června 2017
Chtěli byste vědět, na čem si pochutnávala Marie Terezie, císař Josef II. a další habsburští panovníci? Pohled pod šlechtické pokličky letos nabízí například letní gastronomický program na Konopišti. Kromě toho vás pozveme do Dětenic na středověký food festival, na hrad Křivoklát, kde budou oslavovat 500 let od založení hradního pivovaru, nebo na přehlídku čokoládových a kávových neřestí do Dačic.
Na řadě míst si letos podávají ruce Rok českého barokaRokem renesanční šlechty. Výstavy, doprovodné renesanční programy, nově otevřené prohlídkové trasy či procházky barokní krajinou doplní leckde také dobová gastronomie – třeba na zámkuDačicích, kde v pátek 16. června začne první z cyklu výstav, mapujících šlechtické neřesti.
 

Šlechtické neřesti: káva a čokoláda v Dačicích

Organizátoři výstav, které se každý rok zaměří na jiný okruh neřestí, radovánek a slastí ze života šlechty, pro premiérový rok zvolili lákavé a voňavé téma kávy a čokolády. V zámku Dačice od poloviny června poodhalíte tajemství dnes obvyklých nápojů, které v minulosti patřily k luxusnímu zboží a servírovaly se jen na stoly nejbohatších společenských vrstev. Šlechtické neřesti lákají hned vzápětí po svém otevření (a ještě několikrát během léta) na komentované prohlídky, ale nemusíte spěchat, pořádají se celé léto až do skončení výstavy v neděli 3. září.
 

Přehlídka piv na hradě Křivoklát

V hradním pivovaru na hradě Křivoklát sice poslední várku dvacetistupňového Kastelána uvařili před téměř sedmdesáti lety, ale přesto sem v sobotu 24. června můžete přijet oslavit 500. výročí založení hradního pivovaru. Ačkoli první písemný doklad o jeho existenci pochází až z roku 1547, jako rok jeho založení se udává letopočet 1517. Ochutnáte spousty piv malých regionálních pivovarů, například z pivovaru Radouš, pivovaru Matuška nebo ze Zámeckého pivovaru Blatná, k tomu bude hrát muzika a malí i velcí mohou vyzkoušet své štěstí a obratnosti při nejrůznějších soutěžích. Každý platící návštěvník navíc zdarma dostane půllitr 10°piva Bakalář nebo nealkoholický nápoj!
 

Konopiště: vyhrazeno pro mlsaly!

Báječnou nabídku pro mlsné jazýčky letos připravili na zámku Konopiště: 27. června v 18 hodin tu začne seriál gastronomických úterků, věnovaných historickým delikatesám a dobrotám, na které si potrpěly korunované hlavy. Program bude vždy zahrnovat přednášku a následnou kuchařskou prezentaci, premiérové setkání se pak bude točit kolem historie císařské a královské kuchyně a jejího fungování od 16. do 20. století. Dozvíte se také o slavných kulinářských událostech při oficiálních událostech a zahraničních návštěvách cizích vládců, kuchařská část se pak bude věnovat přípravě oblíbeného jídla císařovny a královny Marie Terezie. Gastronomické úterky pokračují 11. července laskominami Rudolfa II., 18. července se dozvíte, co měl rád Josef II., 22. srpna přijde na řadu Ferdinand I. a 29. srpna František Josef I. Už se vám sbíhají sliny? Nabídneme vám navíc ještě moučník v podobě Slavností ovocných knedlíků, oblíbeného jídla arcivévody Františka Ferdinanda d´Este – ty se konají o víkendu 5. a 6. srpna.
 

Středověký food festival v Dětenicích

Kde jinde byste si měli užít Středověký food festival než v Dětenicích, kde už před mnoha lety otevřeli rázovitou Středověkou krčmu a neméně originální Středověký hotel? Ochutnáte tu chobotnice, ústřice, rybičky, krevetky, olihně, mušle, opékané celé divoké čuně, kuří hnátky, jehněčí klobásky, uzené ryby, srdíčka, jazyky a domácí koláčky, chybět nebudou ani sudy domácího dětenického piva. Během léta se středověká slavnost, propojující lehkou kuchyni evropského jihu s barbarským severem, koná několikrát. Poprvé se na rytířská klání s tancem a středověkými kapelami můžete vypravit ve středu a ve čtvrtek 5. a 6. července, další termíny jsou naplánované na soboty 22. července, 5., 12. a 19. srpna.
Starý zámek v Dačicích se sgrafitovou výzdobou

Starý zámek v Dačicích se sgrafitovou výzdobou

Na severním konci Palackého náměstí se nachází krásný městský renesanční palác který je zdobený sgrafitovým kvádrováním. Dříve byl nazývaný „panské obydlí", první ze dvou dačických zámků.

Zámecký park v Dačicích

Zámecký park v Dačicích

Zámecký přírodně – krajinářský park v Dačicích je bohatý množstvím stromů, keřů a bylin, zastoupených v mnoha druzích a kultivarech. Zahradně-architektonický záměr plně využívá členitého terénu, svažujícího se od budovy zámku k jihozápadu, a zahrnuje také plochu rybníka s ostrůvkem.

Středověký hotel Dětenice – návrat do doby dávno minulé

Středověký hotel Dětenice – návrat do doby dávno minulé

Místo, kde prožijete noc, která se pro vás stane nezapomenutelným zážitkem. Nový středověký hotel poskytuje naprosto unikátní interiéry, které vás vrátí v čase do vzdáleného středověku.

Středověká krčma Dětenice

Středověká krčma Dětenice

Máte rádi středověk? Krčma Dětenice nabízí všem návštěvníkům naprosto ojedinělý zážitek – přenesete do období středověku se vším, co k němu patří. Středověké speciality se připravují na otevřeném ohni, jí se rukama, obslouží vás personál v dobových kostýmech.

Nový zámek v Dačicích – zámek s muzeem a galerií

Nový zámek v Dačicích – zámek s muzeem a galerií

Město Dačice leží na cestě mezi Telčí a Slavonicemi, pokud pojedete kolem, nezapomeňte navštívit zdejší "Nový zámek". Nenápadná klasicistní fasáda ukrývá nádherně zdobené interiéry, zařízené do podoby, jakou měly na počátku 20. století. V zámku sídlí také Městské muzeum a galerie.

Zámecká kavárna Café Dalberg v Dačicích

Zámecká kavárna Café Dalberg v Dačicích

V Novém zámku v Dačicích najdete zámeckou kavárnu kde lze ochutnat unikátní zákusky. Jedná se o dalberské dezerty, pečené podle receptů z kuchařek dochovaných v zámecké knihovně. Mimo to si zce vychutnáte vynikající kávu a další nápoje.

Další aktuality

Říjen je opět měsícem věží a rozhleden

Měsíc věží a rozhleden je období mezi dvěma významnými výročími – od 28. září do 28. října, kdy příroda a počasí stále lákají k výletům. V letošním roce probíhá již 12. ročník této akce. Měsíc věží a rozhleden odstartuje Dnem věží a rozhleden 28. 9. 2023 a celostání ukončení akce proběhne 28. 10. na Malostranské mostecké věži nad Karlovým mostem v Praze.
Jihočeský kraj | Příroda

Svatováclavské slavnosti opět roztančí Český Krumlov

Poslední zářijový víkend se v Českém Krumlově již tradičně ponese v duchu oslav přicházejícího podzimu – město se od 28. září do 1. října 2023 stane dějištěm 22. ročníku Svatováclavských slavností a 23. ročníku Mezinárodního folklórního festivalu. Pocta svatému Václavu, patronu nejen české země, ale i města Český Krumlov, vinařů a pivovarníků, je zároveň i oslavou státního svátku České republiky. Těšit se můžete jak na tradiční akce, tak i na spoustu novinek.
Jihočeský kraj | Kultura

Podzimní cyklovýlety na Třeboňsku můžete spojit s návštěvou výlovů

Třeboňsko je místem jako stvořeným pro podzimní dovolenou. Zdejší rovinatá krajina protkaná světově unikátní rybniční sítí je skutečným rájem všech milovníků pěších a cyklistických výletů. U hrází rybníků současně startují hlavní výlovy, které jsou v této oblasti každoročně mimořádně oblíbenou a atraktivní událostí. A to už je důvod k návštěvě. Naplánujte si pěkný podzimní výlet ozvláštněný rybími pochoutkami! A kdyby se vám žádný z termínu výlovů nehodil, zkuste některou z vyhlášených rybích restaurací.
Jihočeský kraj | Letní sporty

Podzimní výlovy rybníků 2023

Tak jako slunce a voda patří k létu, sníh a mráz k zimě, tak vypouštění a výlovy rybníků patří k podzimu. Vůně bahna, grogu či svařeného vína, rybářské sítě plné ryb a praktické ukázky rybářského řemesla dělají z výlovů vděčný divácký zážitek.
Jihočeský kraj | Gurmánská turistika

20 tipů na výlet na Budějovicku pro hezké podzimní zážitky

Každý, kdo uvažuje o podzimní dovolené v tuzemsku, nebo chce strávit třeba jen příjemný rodinný víkend, by měl zamířit na Budějovicko. Oblast mezi Českými Budějovicemi, Hlubokou nad Vltavou a Týnem nad Vltavou nabízí sportovní a relaxační aktivity, oblíbené historické památky, krásnou přírodu i skvělou lokální gastronomii. Podzimní Budějovicko má rozhodně co nabídnout!
Jihočeský kraj | Životní styl

V České Třebové proběhne Den železnice

Oslavy Dne železnice se v České Třebové se uskuteční v sobotu 16. září 2023. I když k největším lákadlům patří tradičně jízdy speciálními vlaky, připravili organizátoři v rámci svátku železnic také bohatý doprovodný program v areálu českotřebovského depa.
Jihočeský kraj | Zážitky

Táborská setkání se blíží: město ožije největšími historickými slavnostmi v České republice

Máte rádi atmosféru středověku? Láká vás tradiční hudba, zpěv a veselení pod širým nebem? Pak si nenechte ujít 32. ročník festivalu Táborská setkání, který se bude konat ve dnech 15. až 17. 9. 2023. Město Tábor je pro dobové slavnosti jako stvořené. Historické centrum s několika náměstími, křivolaké uličky i bohatá zeleň za městskými hradbami ožije na tři dny dávnou historií první poloviny 15. století, do časů, kdy se vlády nad městem ujal husitský vojevůdce Jan Žižka z Trocnova.
Jihočeský kraj | Zážitky

Brambory: historie oblíbené potraviny, bramborové hostiny, slavnosti a příběhy

Když někdo skončí těsně pod stupni vítězů, říká se, že dostal bramborovou medaili. Vůči bramborám to ale není úplně fér: v mnoha světových kuchyních včetně té naší, tedy české, moravské i slezské, jim patří první místo. Také se na našich stolech objevují už pěknou řádku let: první dochované zmínky o bramborách v českých zemích zmiňují hostinu Viléma Slavaty v roce 1623 v Jindřichově Hradci.
Jihočeský kraj | Gurmánská turistika