Úvod > Aktuality > Čokoláda, dobové pochoutky králů, středověký food festival a pivo
Čokoláda, dobové pochoutky králů, středověký food festival a pivo
">
Gurmánská turistika

Čokoláda, dobové pochoutky králů, středověký food festival a pivo

  • Vydáno13. června 2017
Chtěli byste vědět, na čem si pochutnávala Marie Terezie, císař Josef II. a další habsburští panovníci? Pohled pod šlechtické pokličky letos nabízí například letní gastronomický program na Konopišti. Kromě toho vás pozveme do Dětenic na středověký food festival, na hrad Křivoklát, kde budou oslavovat 500 let od založení hradního pivovaru, nebo na přehlídku čokoládových a kávových neřestí do Dačic.
Na řadě míst si letos podávají ruce Rok českého barokaRokem renesanční šlechty. Výstavy, doprovodné renesanční programy, nově otevřené prohlídkové trasy či procházky barokní krajinou doplní leckde také dobová gastronomie – třeba na zámkuDačicích, kde v pátek 16. června začne první z cyklu výstav, mapujících šlechtické neřesti.
 

Šlechtické neřesti: káva a čokoláda v Dačicích

Organizátoři výstav, které se každý rok zaměří na jiný okruh neřestí, radovánek a slastí ze života šlechty, pro premiérový rok zvolili lákavé a voňavé téma kávy a čokolády. V zámku Dačice od poloviny června poodhalíte tajemství dnes obvyklých nápojů, které v minulosti patřily k luxusnímu zboží a servírovaly se jen na stoly nejbohatších společenských vrstev. Šlechtické neřesti lákají hned vzápětí po svém otevření (a ještě několikrát během léta) na komentované prohlídky, ale nemusíte spěchat, pořádají se celé léto až do skončení výstavy v neděli 3. září.
 

Přehlídka piv na hradě Křivoklát

V hradním pivovaru na hradě Křivoklát sice poslední várku dvacetistupňového Kastelána uvařili před téměř sedmdesáti lety, ale přesto sem v sobotu 24. června můžete přijet oslavit 500. výročí založení hradního pivovaru. Ačkoli první písemný doklad o jeho existenci pochází až z roku 1547, jako rok jeho založení se udává letopočet 1517. Ochutnáte spousty piv malých regionálních pivovarů, například z pivovaru Radouš, pivovaru Matuška nebo ze Zámeckého pivovaru Blatná, k tomu bude hrát muzika a malí i velcí mohou vyzkoušet své štěstí a obratnosti při nejrůznějších soutěžích. Každý platící návštěvník navíc zdarma dostane půllitr 10°piva Bakalář nebo nealkoholický nápoj!
 

Konopiště: vyhrazeno pro mlsaly!

Báječnou nabídku pro mlsné jazýčky letos připravili na zámku Konopiště: 27. června v 18 hodin tu začne seriál gastronomických úterků, věnovaných historickým delikatesám a dobrotám, na které si potrpěly korunované hlavy. Program bude vždy zahrnovat přednášku a následnou kuchařskou prezentaci, premiérové setkání se pak bude točit kolem historie císařské a královské kuchyně a jejího fungování od 16. do 20. století. Dozvíte se také o slavných kulinářských událostech při oficiálních událostech a zahraničních návštěvách cizích vládců, kuchařská část se pak bude věnovat přípravě oblíbeného jídla císařovny a královny Marie Terezie. Gastronomické úterky pokračují 11. července laskominami Rudolfa II., 18. července se dozvíte, co měl rád Josef II., 22. srpna přijde na řadu Ferdinand I. a 29. srpna František Josef I. Už se vám sbíhají sliny? Nabídneme vám navíc ještě moučník v podobě Slavností ovocných knedlíků, oblíbeného jídla arcivévody Františka Ferdinanda d´Este – ty se konají o víkendu 5. a 6. srpna.
 

Středověký food festival v Dětenicích

Kde jinde byste si měli užít Středověký food festival než v Dětenicích, kde už před mnoha lety otevřeli rázovitou Středověkou krčmu a neméně originální Středověký hotel? Ochutnáte tu chobotnice, ústřice, rybičky, krevetky, olihně, mušle, opékané celé divoké čuně, kuří hnátky, jehněčí klobásky, uzené ryby, srdíčka, jazyky a domácí koláčky, chybět nebudou ani sudy domácího dětenického piva. Během léta se středověká slavnost, propojující lehkou kuchyni evropského jihu s barbarským severem, koná několikrát. Poprvé se na rytířská klání s tancem a středověkými kapelami můžete vypravit ve středu a ve čtvrtek 5. a 6. července, další termíny jsou naplánované na soboty 22. července, 5., 12. a 19. srpna.
Starý zámek v Dačicích se sgrafitovou výzdobou

Starý zámek v Dačicích se sgrafitovou výzdobou

Na severním konci Palackého náměstí se nachází krásný městský renesanční palác který je zdobený sgrafitovým kvádrováním. Dříve byl nazývaný „panské obydlí", první ze dvou dačických zámků.

Zámecký park v Dačicích

Zámecký park v Dačicích

Zámecký přírodně – krajinářský park v Dačicích je bohatý množstvím stromů, keřů a bylin, zastoupených v mnoha druzích a kultivarech. Zahradně-architektonický záměr plně využívá členitého terénu, svažujícího se od budovy zámku k jihozápadu, a zahrnuje také plochu rybníka s ostrůvkem.

Středověký hotel Dětenice – návrat do doby dávno minulé

Středověký hotel Dětenice – návrat do doby dávno minulé

Místo, kde prožijete noc, která se pro vás stane nezapomenutelným zážitkem. Nový středověký hotel poskytuje naprosto unikátní interiéry, které vás vrátí v čase do vzdáleného středověku.

Středověká krčma Dětenice

Středověká krčma Dětenice

Máte rádi středověk? Krčma Dětenice nabízí všem návštěvníkům naprosto ojedinělý zážitek – přenesete do období středověku se vším, co k němu patří. Středověké speciality se připravují na otevřeném ohni, jí se rukama, obslouží vás personál v dobových kostýmech.

Nový zámek v Dačicích – zámek s muzeem a galerií

Nový zámek v Dačicích – zámek s muzeem a galerií

Město Dačice leží na cestě mezi Telčí a Slavonicemi, pokud pojedete kolem, nezapomeňte navštívit zdejší "Nový zámek". Nenápadná klasicistní fasáda ukrývá nádherně zdobené interiéry, zařízené do podoby, jakou měly na počátku 20. století. V zámku sídlí také Městské muzeum a galerie.

Zámecká kavárna Café Dalberg v Dačicích

Zámecká kavárna Café Dalberg v Dačicích

V Novém zámku v Dačicích najdete zámeckou kavárnu kde lze ochutnat unikátní zákusky. Jedná se o dalberské dezerty, pečené podle receptů z kuchařek dochovaných v zámecké knihovně. Mimo to si zce vychutnáte vynikající kávu a další nápoje.