!

Upozornění: Redakce prosí všechny zájemce o akce a aktivity, aby se před jejich návštěvou informovali u organizátora, zda a kdy probíhají vzhledem k opatřením přijatým vládou ČR k nákaze Covid-19. Omlouváme se, že informace o otevíracích dobách a termínech konání uvedených na webu Kudyznudy.cz nemusí být vždy aktuální.

Úvod > Co chcete dělat? > Starý zámek v Dačicích se sgrafitovou výzdobou

Starý zámek v Dačicích se sgrafitovou výzdobou

Památky
Na severním konci Palackého náměstí se nachází krásný městský renesanční palác který je zdobený sgrafitovým kvádrováním. Dříve byl nazývaný „panské obydlí", první ze dvou dačických zámků.

Albrecht Krajíř z Krajku vystavěl tento tzv. Starý zámek s manželkou Magdalenou z Vřesovic v letech 1572 – 1579. Vnější vzhled zámku zůstal vzácně neporušený – dvoupatrová budova je zakončena atikou pokrytou prejzy a opatřena cimbuřím.

V roce 1939 byl zámek upraven pro potřeby radnice, v přízemí bylo vlevo v klenutých prostorách umístěno městské muzeum, vpravo policejní strážnice, byt domovníka, v prvním patře byly kanceláře radnice a ve druhém patře byty. V roce 1960 byla radnice (MNV) přestěhována do bývalého dělnického domu v Komenského ulici.

Od roku 1991 je starý zámek opět sídlem městského úřadu a v roce 1992 bylo podruhé provedeno restaurování sgrafitového kvádrování (poprvé v roce 1940) a obnova dvou původních klenutých síní v přízemí budovy.

Celý popis
Naposledy změněno: 7. 10. 2019
3.10.
Farmářské a řemeslné trhy

Farmářské a řemeslné trhy

Dačice, Jižní Čechy
11.11.
Svatý Martin v Dačicích

Svatý Martin v Dačicích

Dačice, Jižní Čechy
31.5.
Den bez aut

Den bez aut

Dačice, Jižní Čechy
16.5.
Vladimír Fuka

Vladimír Fuka

Dačice, Jižní Čechy

Ubytování a restaurace v okolí