Úvod > Co chcete dělat? > Zámecký pivovar a palírna Blatná
Gurmánská turistika

Zámecký pivovar a palírna Blatná

První cukrovar a lihovar postavil roku 1885 baron František Hildprandt. Lihovar patří k největším výrobcům a vývozcům ovocných destilátů v ČR, obnovy se dočkal také pivovar, který v návaznosti na tradici rodiny Hildprandtů vaří vynikající blatenské pivo.
Zámecký pivovar a lihovar stojí v samé blízkosti blatenského zámku. Baron František Hildprandt zde postavil roku 1812 cukrovar, přestavěný v roce 1885 na lihovar. Od té doby se traduje výroba jak lihu, tak konečných výrobků, především ovocných destilátů. Po druhé světové válce byl lihovar začleněn do Západočeských lihovarů. V rámci restituce přešel zpět do vlastnictví rodiny Hildprandtů. Snahou majitelů je navázat na rodinné tradice a podle rodinných receptů vyrábět vysoce kvalitní destiláty. V současné době patří naše firma k největším výrobcům a vývozcům ovocných destilátů v ČR.

Tradice pivovarnictví v Blatné sahá až do roku 1489, kdy město získalo várečné právo od Zdeňka Lva z Rožmitálu. Pivo se tam tehdy vařilo v městském a panském pivovaru, ze kterého v roce 1896 vzešel vyhlášený Zámecký pivovar Blatná. Zdárně přežil obě světové války a úspěšně fungoval až do října 1978, kdy ho uzavřel jeho tehdejší majitel, národní podnik Jihočeské pivovary.

Poslední várku chuťově vyváženého piva, jehož popularita přesáhla hranice jižních Čech, uvařil sládek Karel Mourek. Jan Hildprandt, jeden z nynějších majitelů, je potomkem původních vlastníků pivovaru. Jeho cílem je obnovit rodinné tradice a navázat na odkaz legendární Zámecké palírny a pivovaru v Blatné.

Součástí Zámeckého pivovaru Blatná, který pro začátek počítá s roční výrobní kapacitou 2200 hektolitrů piva, je i návštěvnické centrum s degustační místností, kde se budou všechny produkty prezentovat a ochutnávat. Další zajímavou službou zákazníkům je "Pěstitelské pálení", která je určena drobným pěstitelům. Ovoce pouze otrháte, sesbíráte nebo setřesete a odvezete do lihovaru. O vše ostatní se zde již postarají. Za zhruba za čtyři měsíce si pak pouze odeberete hotový ovocný destilát.

Pivovar se nachází v Blatné na ulici Pivovarské, která vede směrem k Lidlu a Penny.