Úvod > Co chcete dělat? > Nový zámek v Dačicích – zámek s muzeem a galerií
Památky

Nový zámek v Dačicích – zámek s muzeem a galerií

Město Dačice leží na cestě mezi Telčí a Slavonicemi, pokud pojedete kolem, nezapomeňte navštívit zdejší "Nový zámek". Nenápadná klasicistní fasáda ukrývá nádherně zdobené interiéry, zařízené do podoby, jakou měly na počátku 20. století. V zámku sídlí také Městské muzeum a galerie.

V zámku je zřízena zcela prohlídková trasa, čítající 21 zpřístupněných místností, mezi nimiž vyniká především klasicistní schodišťová hala z první poloviny 19. století, velký salon a obě zámecké knihovny. Nejznámějším interiérem je velká pozdně secesní knihovna, zařízená podle návrhu architekta Hanse Prutschera v roce 1909. Je v ní uloženo na 17 tisíc knih různých vědních oborů i krásné literarury.

Místnosti prvního patra prošly v uplynulých letech náročnou rekonstrukcí a byly zařízeny podle autentických dokladů. Upoutají vás především intimní a životné soukromé pokoje, například apartmá Friedricha Ferdinanda Dalberga (+1908), ve své době známého přírodovědce, jehož sbírky jsou zde také vystaveny.

Městské muzeum a galerie Dačice nabízí kromě stálých expozic např. krátkodobé výstavy, badatelské a informační služby, odbornou knihovnu se studovnou a prodej publikací, upomínkových předmětů atd. Za zámkem se rozkládá zámecký přírodně-krajinářský park o rozloze 10 ha. Za letních večerů ožívá nádvoří zámku koncerty a divadelními představeními.

Z historie zámku: Dačice byly v 16. století centrem rozsáhlého panství Krajířů z Krajku, šlechtického rodu pocházejícího z Korutan. Ti zde nejprve nechali postavit v roce 1579 tzv. Starý zámek (dnes sídlo Městského úřadu). Nový zámek, rovněž v renesančním slohu, postavil pro Oldřicha Krajíře (+ 1600) koncem 16. století italský stavitel Francesco Garof de Bissone.

Zámek byl později upraven barokně a v letech 1830-1832 klasicistně. V průběhu staletí vlastnil zámek např. Vilém Dubský z Třebomyslic, rod Berků a Fürstenberků a Heinrich Karl hrabě z Osteinu, který koupil panství v roce 1728 a nechal ho barokně přestavět a nově zařídit. Architekt Francesco Camelli navrhl úpravu zámecké věže, do které byly vsazeny hodiny, datované rokem 1713. K zámku byla přistavěna kuchyně, v interiérech prvního patra se dochovaly bohatě intarzované parkety.

Nejslavnějším rodem, který zámek vlastnil, byl šlechtický rod Dalbergů, na který přešel zámek v roce 1809 dědictvím. Dalbergové zámek přestaveli do jeho současné podoby, ale po vymření rodu v roce 1940, se zámek stal majetkem rodu Salm-Salm. Na základě tzv. Benešových dekretů byl v roce 1945 zestátněn a vzápětí i zpřístupněn veřejnosti. Zámek je otevřený od dubna do října, zámecky park pak po celý rok.

Zobrazit více

Zámek Dačice

Naposledy změněno: 12. 8. 2021
25.6.
30.9.
Wave – železné vlnobití Jana Dostála

Wave – železné vlnobití Jana Dostála

Telč, Vysočina
4.9.
15.10.
Vzhled a Bytí na zámku Dobrohoř

Vzhled a Bytí na zámku Dobrohoř

Staré Město pod Landštejnem, Jižní Čechy

Ubytování a restaurace v okolí

Amos Pizza Bar

Amos Pizza Bar

Dačice, Jižní Čechy
Hotel Dyje Dačice

Hotel Dyje Dačice

Dačice, Jižní Čechy