Úvod > Co chcete dělat? > Nový zámek v Dačicích – zámek s muzeem a galerií
Památky

Nový zámek v Dačicích – zámek s muzeem a galerií

Město Dačice leží na cestě mezi Telčí a Slavonicemi, pokud pojedete kolem, nezapomeňte navštívit zdejší "Nový zámek". Nenápadná klasicistní fasáda ukrývá nádherně zdobené interiéry, zařízené do podoby, jakou měly na počátku 20. století. V zámku sídlí také Městské muzeum a galerie.

V zámku je zřízena zcela prohlídková trasa, čítající 21 zpřístupněných místností, mezi nimiž vyniká především klasicistní schodišťová hala z první poloviny 19. století, velký salon a obě zámecké knihovny. Nejznámějším interiérem je velká pozdně secesní knihovna, zařízená podle návrhu architekta Hanse Prutschera v roce 1909. Je v ní uloženo na 17 tisíc knih různých vědních oborů i krásné literarury.

Místnosti prvního patra prošly v uplynulých letech náročnou rekonstrukcí a byly zařízeny podle autentických dokladů. Upoutají vás především intimní a životné soukromé pokoje, například apartmá Friedricha Ferdinanda Dalberga (+1908), ve své době známého přírodovědce, jehož sbírky jsou zde také vystaveny. Od roku 2022 je na zámku v Dačicích otevřen Sál předků a Společenský sál.

Městské muzeum a galerie Dačice nabízí kromě stálých expozic např. krátkodobé výstavy, badatelské a informační služby, odbornou knihovnu se studovnou a prodej publikací, upomínkových předmětů atd. Za zámkem se rozkládá zámecký přírodně-krajinářský park o rozloze 10 ha. Za letních večerů ožívá nádvoří zámku koncerty a divadelními představeními.
 

Z historie zámku

Dačice byly v 16. století centrem rozsáhlého panství Krajířů z Krajku, šlechtického rodu pocházejícího z Korutan. Ti zde nejprve nechali postavit v roce 1579 tzv. Starý zámek (dnes sídlo Městského úřadu). Nový zámek, rovněž v renesančním slohu, postavil pro Oldřicha Krajíře (+ 1600) koncem 16. století italský stavitel Francesco Garof de Bissone.

Zámek byl později upraven barokně a v letech 1830-1832 klasicistně. V průběhu staletí vlastnil zámek např. Vilém Dubský z Třebomyslic, rod Berků a Fürstenberků a Heinrich Karl hrabě z Osteinu, který koupil panství v roce 1728 a nechal ho barokně přestavět a nově zařídit. Architekt Francesco Camelli navrhl úpravu zámecké věže, do které byly vsazeny hodiny, datované rokem 1713. K zámku byla přistavěna kuchyně, v interiérech prvního patra se dochovaly bohatě intarzované parkety.

Nejslavnějším rodem, který zámek vlastnil, byl šlechtický rod Dalbergů, na který přešel zámek v roce 1809 dědictvím. Dalbergové zámek přestaveli do jeho současné podoby, ale po vymření rodu v roce 1940, se zámek stal majetkem rodu Salm-Salm. Na základě tzv. Benešových dekretů byl v roce 1945 zestátněn a vzápětí i zpřístupněn veřejnosti. Zámek je otevřený od dubna do října, zámecky park pak po celý rok.

Zobrazit více

Zámek Dačice

5.7.
17.7.
Dačická kostka

Dačická kostka

Dačice, Jihočeský kraj
6.8.
Prázdninové hraní Pod Lipkami

Prázdninové hraní Pod Lipkami

Dačice, Jihočeský kraj
15.8.
20.8.
Dačická řežba

Dačická řežba

Dačice, Jihočeský kraj
5.12.
Mikuláš na náměstí v Dačicích

Mikuláš na náměstí v Dačicích

Dačice, Jihočeský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Amos Pizza Bar

Amos Pizza Bar

Dačice, Jihočeský kraj
Restaurace a hotel U Koníčka Dačice

Restaurace a hotel U Koníčka Dačice

Dačice, Jihočeský kraj
Hotel Dyje Dačice

Hotel Dyje Dačice

Dačice, Jihočeský kraj