Úvod > Aktuality > Cesty za uměním: České Švýcarsko na obrazech malíře Caspara Davida Friedricha
Příroda

Cesty za uměním: České Švýcarsko na obrazech malíře Caspara Davida Friedricha

Poslechněte si audio verzi článku
České a Saské Švýcarsko, Labské pískovce, Krkonoše, České středohoří, pohoří Harz a pobřeží Baltského moře s ostrovem Rujána: to jsou místa, která můžete obdivovat na obrazech Caspara Davida Friedricha (*1774 Greifswald – 1840 Drážďany), nejvýznamnějšího umělce německého romantismu. V Německu provází oslavy 250. výročí jeho narození řada výstav a akcí, s Kudy z nudy si ho však můžete připomenout v krajině, kterou si zamiloval: v Českém Švýcarsku.
Růžovský vrch v Českém Švýcarsku na fotografii…
…a na obraze Caspara Davida Friedricha
Dnešní České Švýcarsko patřilo k prvním místům na světě, kde začal fungovat turistický ruch. Za vznikem řady proslulých vyhlídek, turistických chat a stezek stojí šlechtický rod Clary-Aldringenů, zejména pak kníže Edmund Clary-Aldringen (1813–1894). Označení krajiny jako Švýcarsko je ale ještě o pár desítek let starší. Název prý vymysleli dva švýcarští malíři Adrian Zingg (1734–1816) a Anton Graff (1736–1813). Působili na Akademii umění v Drážďanech, často malovali v plenéru a krajina kolem Labe jim prý připomínala rodnou zem. Jejich kresby se objevovaly už v prvních cestopisných průvodcích, které se objevily ještě před rokem 1800.


 

Romantické obrazy Caspara Davida Friedricha

V Evropě vrcholilo období romantismu, a tak se krásy pohádkové krajiny vydávali ve stopách dvou švýcarských objevitelů hledat další malíři. Mezi nimi byl Caspar David Friedrich (1774–1840), umělec, který ve svých kresbách a malbách zachytil nejenom přírodu, ale i nálady a emoce, které krajina dokáže vyvolat.

Narodil se v severním Německu, v městečku Greifswald, jako šestý z deseti dětí výrobce mýdel a svíček. Přes čtyřicet let žil v Drážďanech, hlavním městě Saska, a v roce 1824 se stal členem Královské akademie výtvarných umění. I když maloval Severní moře a křídové útesy Rujány, luční krajinu svého dětství a kostelní věže Greifswaldu, velkou inspirací pro něj bylo Českosaské Švýcarsko. Procestoval ho křížem krážem až k Pravčické bráně a Růžovskému vrchu, opakovaně se vracel do Krkonoš a Českého středohoří, kreslil Milešovku. Místo jeho posledního odpočinku je na drážďanském hřbitově Trinitatis, který mimochodem také zvěčnil na mystickém, mlhavém obrazu.
 

Poutník nad mořem mlhy

Jeho nejslavnější obraz Poutník nad mořem mlhy je ikonou éry romantismu. Světélkující mraky tančí kolem šedých vrcholků, v popředí stojí otočený zády k nám turista s vycházkovou holí. Obraz je vyjádřením fascinace Labskými pískovci, které Friedrich pravidelně navštěvoval. V roce 1813 se dokonce na několik měsíců usadil ve vesničce Krippen na břehu Labe a odtud podnikal své objevitelské malířské expedice, pěšky a se skicákem v ruce.

Po stopách jeho švýcarských předchůdců i samotného Friedricha dnes vede 116 kilometrů dlouhá Cesta malířů / Malerstraße. Friedrichův způsob cestování odpovídá modernímu duchu doby, a tak se můžete vydat tak jako mnozí další v jeho stopách a hledat místa známá z jeho obrazů. Tak jako kdysi i dnes stezku lemují místa k přenocování. Vyzkoušet můžete i kratší, patnáct kilometrů dlouhou stezku Caspara Davida Friedricha, a užívat si výhledy na skalnaté věžičky a stolové hory z četných vyhlídek obou národních parků, tedy Saského i Českého Švýcarska.
 

Kam si zajet na výstavy Caspara Davida Friedricha?

Friedrich nemaloval jen pohádkovou krajinu plnou útesů a skal, ale také Severní moře v měsíčním svitu, křídové útesy na Rujáně a další místa. V druhé polovině 19. století ale romantismus vyšel z módy a na Friedrichova díla se téměř zapomnělo. O to zajímavější jsou výstavy, kterými si Německo připomíná 250. výročí jeho narození.

Do 1. dubna 2024 potrvá výstava, kterou pořádá Hamburger Kunsthalle. Na nejucelenější výstavě děl Caspara Davida Friedricha kromě retrospektivy s více než 50 obrazy objevíte současné umění, inspirované Friedrichovým dílem. Vystavený je i slavný Poutník.

Do Hamburku i Friedrichova rodného Greifswaldu to z České republiky máme trochu z ruky. Blíž to je rozhodně do Berlína, kde 19. dubna začíná vůbec první souborná výstava Caspara Davida Friedricha nazvaná Nekonečné krajiny / Unendliche Landschaften. Alte Nationalgalerie Staatliche Museen zu Berlin ve spolupráci s Kupferstichkabinett vystaví zhruba 60 obrazů a 50 kreseb z Německa i zahraničí, včetně řady světově proslulých, ikonických uměleckých děl.
 

Caspar David Friedrich a zajímavosti o něm

  • Malíř se dvakrát léčil v lázních Teplice, a to v letech 1828 a 1835.
  • Několik jeho obrazů koupil další slavný lázeňský host, ruský car Mikuláš I.
  • Nejznámější Friedrichův obraz Poutník nad mořem mlhy vznikl právě na trase Cesty malířů, a byl použit například na přebalu Goethovy knihy Utrpení mladého Werthera.
  • Láska Friedricha k přírodě je nám blízká i po stovkách let: jednou koupil kus půdy, aby zabránil pokácení vrb, které na něm rostly.
  • Mezi roky 1823 a 1824 Friedrich namaloval obraz Severní moře v měsíční záři, který se poměrně záhy po svém vzniku dostal do sbírek Národní galerie. Veřejnosti v Praze byl obraz představen už na výstavě v roce 1824, kde se vedle Friedrichových děl objevily i obrazy norského krajináře Johana Christiana Dahla. Dílo je typickým příkladem Friedrichovy vrcholné tvorby, podle Národní galerie je pozoruhodná autorova práce se světlem, která dává obrazu hloubku i tajemství.
Národní park České Švýcarsko – patří k nejkrásnějším místům v Evropě

Národní park České Švýcarsko – patří k nejkrásnějším místům v Evropě

Prozatím nejmladším národním parkem v České republice je Národní park České Švýcarsko, vyhlášený dne 1. 1. 2000 na celkové rozloze 79 km². Leží v Ústeckém kraji a přiléhá ke státní hranici, kde na něj navazuje Národní park Saské Švýcarsko (Nationalpark Sächsische Schweiz).

100 tipů na nejfotogeničtější místa v Česku – výlet (nejen) za fotkou

100 tipů na nejfotogeničtější místa v Česku – výlet (nejen) za fotkou

Patříte mezi nadšence, kteří se ze svých cest vrací vždy s velkým množstvím fotek? Podívejte se, odkud si můžete odvézt ty nejkrásnější záběry památek, krajin, západy slunce i selfie. Máme pro vás spoustu krásných míst k obdivování. Užijte si tipy na zajímavý výlet za parádní instagramovou fotkou a objevování známých i dosud neobjevených míst v České republice.

Ústecký kraj: romantika Českého Švýcarska, chmelařská krajina, lázně a hornické památky

Ústecký kraj: romantika Českého Švýcarska, chmelařská krajina, lázně a hornické památky

Putování za tradicemi Ústeckého kraje vede do čarokrásné krajiny Českého Švýcarska, kterou už před stovkami let prozkoumávali první turisté a horolezci v Evropě. Vypravíme se také do krušných hor po stopách dávných i současných horníků, k technickým památkám zapsaným v UNESCO i do lázní. Líbit se tu bude všem a v každí roční době, protože severozápad Čech dokáže nabídnout mnohem víc, než byste očekávali.

Krajinou Letopisů Narnie v Tisé

Krajinou Letopisů Narnie v Tisé

Film Letopisy Narnie – Lev, čarodějnice a skříň z produkce studia Walt Disney Pictures se natáčel na třech kontinentech, filmaři navštívili Velkou Británii, různé kouty USA, Nový Zéland, Polsko a také Českou republiku – především skalní město v Tisé.

Dovolená s dětmi – Ústecký kraj – 5denní program

Dovolená s dětmi – Ústecký kraj – 5denní program

Severozápadní Čechy jsou různorodý kraj skal a sopečných kuželů, se zalesněným dlouhým hřebenem Krušných hor či říčními meandry Dolního Poohří. Během pěti dnů navštívíte ta nejhezčí místa, od národního parku České Švýcarsko přes měnící se průmyslovou krajinu vytěžených povrchových dolů až po zajímavá města.

Fotografování krajiny Českého Švýcarska

Fotografování krajiny Českého Švýcarska

Toužíte si uchovat vzpomínky na České Švýcarsko v podobě kvalitních fotografií, navštívit nejkrásnější místa a ještě se něco dozvědět o historii a přírodních zajímavostech kraje? Pak se zúčastněte některé z našich fotografických dílen! Naučte se vidět svět v obrazech!

Expozice Českého Švýcarska v Krásné Lípě

Expozice Českého Švýcarska v Krásné Lípě

Expozice České Švýcarsko – život, tajemství, inspirace. Interaktivní a moderně pojatá expozice představující region České Švýcarsko jako fascinující prostoupení unikátního světa přírody a důmyslného světa člověka.

Nejnavštěvovanější turistické cíle Ústeckého kraje: Podkrušnohorský zoopark, Památník Terezín a příroda Českého Švýcarska

Nejnavštěvovanější turistické cíle Ústeckého kraje: Podkrušnohorský zoopark, Památník Terezín a příroda Českého Švýcarska

Rodiny s dětmi tradičně láká rozlehlý zoopark v Chomutově. Památník Terezín připomíná období německé okupace, kdy se Terezín stal pro Židy z celé Evropy přestupní stanicí na cestě do vyhlazovacích táborů. V Národním parku České Švýcarsko najdete unikátní přírodní skvosty Ústeckého kraje. Hřensko a jeho okolí se dočkalo nového začátku, nezapomenutelná místa Českého Švýcarska jsou opět přístupná – tak by se dala stručně charakterizovat obnova turistického ruchu po požáru v Národním parku České Švýcarsko. Někde se přírodní atraktivity již podařilo otevřít v plném rozsahu a některé oblasti na bezpečný pohyb turistů ještě čekají.

Česko je kniha lesů, vod a strání aneb co byste měli navštívit v létě

Česko je kniha lesů, vod a strání aneb co byste měli navštívit v létě

Co bychom to byli za portál specializující se na trávení volného času, kdybychom vám nepřinesli pár zaručených tipů na výlet do přírody! Dnes vám proto nabízíme tipy na ty nejlepší vyhlídky a trasy, a přitom se vsadíme, že zdaleka ne všechny budete znát. A víte co? Počítejte s námi, kolik z nich budete znát i bez naší nápovědy.

10 nejkrásnějších míst Národního parku České Švýcarsko

10 nejkrásnějších míst Národního parku České Švýcarsko

Národní park České Švýcarsko je nádherným místem skalních měst se zajímavými pískovcovými útvary. Jedná se o nejmladší národní park České republiky, který byl vyhlášen 1. ledna 2000. Krajina české křídové tabule je obohacena třetihorními vyvřelinami, mezi nimiž kraluje nejvyšší hora Národního parku České Švýcarsko – Růžovský vrch (619 m.n.m.) s pralesovitými ekosystémy. Kaňon Labe ve Hřensku naopak představuje nejnižší místo v ČR (114 m). Symbolem parku se stala monumentální Pravčická brána, největší přirozená skalní brána Evropy.

#světovéČesko a krásný pohled na českou Fudži

#světovéČesko a krásný pohled na českou Fudži

Růžová hora v Českém Švýcarsku si svou přezdívku Česká anebo Děčínská Fudžijama zaslouží. Obě hory spojuje sopečný původ, osamocená dominantní poloha i kouzelné fotografie, na nichž se z mlhy a mraků vynořují typické vrcholové kužely.

Další aktuality

Májové tradice: Proč se líbat pod rozkvetlou třešní, stavět májky a sypat chodníčky lásky?

Líbat se samozřejmě můžete všude kde vás napadne, ale tradice prvomájových polibků přesto každý rok velí vyhledat kvetoucí třešňové stromy. Kde najdete ty nejkrásnější třešně pro pěkné jarní políbení a kam se vypravit na romantické výlety se svou láskou za dalšími májovými tradicemi? Na Kudy z nudy máme pár skvělých prvomájových tipů!
Příroda

20 tipů, kam v Česku za exotikou

Užijte si světové zážitky v Česku! Utéct od každodenní rutiny a starostí a užít si nevšední exotické zážitky můžete i u nás doma. Máme pro vás 20 skvělých tipů na exotické zážitky jako z druhé půlky zeměkoule, které prožijete je přímo u nás doma. Vydejte se za světovým zážitkem třeba už dnes!
Příroda

30 tipů na výlety za pověstmi

Vydejte se do tajemných zákoutí české a moravské krajiny, která od pradávna vzbuzovala v lidech zvědavost a podněcovala jejich fantazii. Poznejte místa opředená lidovými pověstmi a legendami, které se dodnes vypráví z generace na generaci.
Příroda

Vydejte se na výlet do Národní přírodní rezervace

Některý z národních parků nebo CHKO jste jistě v minulosti navštívili. Víte ale, že se na našem území nachází více než stovka Národních přírodních rezervací, které chrání unikátní přírodní ekosystémy se vzácnými organismy i anorganickými fenomény? Kudy z nudy vám nabízí desítky tipů na návštěvu těchto území. Stačí si jen vybrat a užít si pěkný výlet do přírody.
Příroda

Kde najdete nejkrásnější zámecké zahrady v Česku?

Užijte si romantické procházky v zahradách. Kouzlo našich zámků umocňují rozlehlé a půvabné zahrady. V našich tipech naleznete zahrady ve francouzském i anglickém stylu, rozsáhlé parky, kde naleznete celou řadu unikátních exemplářů i zajímavé stavby dotvářející jejich tvář.
Příroda

Znáte motýlí ráje Papilonia?

Představte si nejkrásnější motýly světa poletující přímo kolem vás! A nemusí zůstat jen u snění – na několika místech naší republiky najdete motýlí domy Papilonia, které vás vezmou do tropické džungle anebo fantasy světa. Každá Papilonia má odlišnou stylizaci letové zóny, čímž prohlídce přidává charakteristickou atmosféru. Navíc mají tyto motýlí světy otevřeno celoročně, takže si návštěvu můžete naplánovat kdykoli. Nejnovějším přírůstkem do rodiny motýlích domů je Papilonia Liberec, který se otevřel během dubna 2024.
Příroda

Zákaz pálení klestu: platí od dubna do konce října kvůli riziku požárů

V souvislosti s oteplováním a klimatickou změnou výrazně stoupá riziko lesních požárů. Podle dlouhodobých statistik hoří nejčastěji kromě letních měsíců také v dubnu. Lesy ČR proto dbají na prevenci a apelují na návštěvníky. Jejich nedbalost je totiž nejobvyklejší příčinou požárů.
Příroda

Den Země: oslavte ho v Domech přírody

Každý rok 22. dubna má naše planeta svátek: Den Země. Užít si ho můžete nejlépe v přírodě, ve vybraných lokalitách navíc najdete i tzv. Domy přírody, unikátní expozice Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, kde se dozvíte zajímavosti o fauně, floře, geologii... konají se v nich exkurze a osvětové programy pro děti i dospělé. Kam se na taková místa vypravit vám poradí Kudy z nudy.
Příroda