Úvod > Co chcete dělat? > Muzeum techniky v Loukově
Muzeum techniky v Loukově
"> "> "> "> "> "> "> "> ">
+ Přidat foto

Muzeum techniky v Loukově

Kultura
V netradičním muzeu v Hájích nad Jizerou - Loukově si můžete prohlédnout unikátní motoristickou sbírku – historické automobily, motocykly a jejich příslušenství a také kolekci historických radiopřijímačů.
Toto netradiční muzeum se nachází v Hájích nad Jizerou v místní části Loukov asi 5 km od Semil. Návštěvníci se mohou těšit na unikátní motoristickou sbírku – historické automobily, motocykly a jejich příslušenství. Nejnovějším a zároveň nejunikátnějším exponátem je ponorka s českým patentem.

Muzeum bylo založeno v roce 1989, když jilemnický Veteran Car Club přišel o halu, kde bylo původní klubové muzeum. Z bývalé zdemolované traktorové stanice bez elektřiny a vody vytvořil pan Bujárek místo, kde se můžete odreagovat od světa počítačů a věčného shonu civilizace.

Pan Pavel Bujárek zde vytvořil první české "strojní lázně". Procedura spočívá podle jeho slov v poslouchání dobře seřízeného motoru, což má za následek celkové uklidnění a projeví se tak velmi kladně na celkovém zdravotním stavu.

Kryštofovy strojní Lázně jsou nazvány dle patrona poutníků sv. Kryštofa, jehož vysvěcenou sochu naleznete v areálu. Pohodová až bohémská atmosféra je zde dokreslena například hudbou z gramofonu na kliku. Význam těchto nejmenších lázní světa ocenila již celá řada významných osobností z oblasti kultury a umění. V období letních prázdnin se zde konají srazy motoristů a sezóna muzea se každoročně uzavírá Kryštofskou poutí.

Muzeum není veliké ani rozlohou, ani počtem exponátů, ale myšlenkou jeho tvůrce, který dnes v muzeu žije i pracuje. Z původně motocyklového soutěžního jezdce se stal obdivovatel a sběratel techniky. Vztah k motocyklům Jawa zůstává nejsilnějším. Jsou zde stroje po B. Posledním a K. Mašitovi. Kromě motoristické sbírky jsou zde k vidění také historické fotoaparáty, rádia i plechovky od olejů, motocyklových motorů, stabilních motorů, smaltovaných cedulí, zapalovacích svíček a v neposlední řadě auta a motocykly.

Určitou zvláštností muzea je to, že převážná část expozice se nachází v patře, kam se vozy dostávají výtahem. Pan Bujárek podporuje autentický, nikdy nerenovovaný stav exponátů. Je to jediná cesta, jak zachovat atmosféru dávných časů a v současné době i světový trend. Za zmínku stojí také renovační dílna. Nachází se v ní pneumatické kladivo přímo z prvorepublikové slavné karosárny Petera z Vrchlabí.
 
Celý popis
Naposledy změněno: 8. 10. 2019
13.6.
Buď na chvilku biatlonistou

Buď na chvilku biatlonistou

Jilemnice, Krkonoše a Podkrkonoší
30.11.
Tomáš Kůdela - Expediční jachting

Tomáš Kůdela - Expediční jachting

Železný Brod, Český ráj
12.9.
13.9.
Skleněné městečko Železný Brod 2020

Skleněné městečko Železný Brod 2020

Železný Brod, Český ráj
25.7.
1.8.
Letní florbalové soustředění

Letní florbalové soustředění

Rokytnice nad Jizerou, Krkonoše a Podkrkonoší