ÚvodAktualityBrno – kreativní město hudby
Kultura

Brno – kreativní město hudby

  • 23. ledna 2018
Klasická i lidová hudba, opery, muzikály, tanec, jazz, rock, pop, folk & country i pestrý život klubových scén – to všechno jsou důvody, proč bylo Brno zařazeno do sítě kreativních měst hudby pod záštitou UNESCO. Doplnilo tak Prahu, která se již roku 2014 stala kreativním městem literatury.
Výčet témat není nekonečný, vedle uvedené hudby a literatury zahrnuje dalších pět bodů: řemesla a tradiční lidovou kulturu, design, film, gastronomii a mediální umění. Mezi třiceti kreativními městy hudby je kromě Brna například Glasgow, Sevilla či Hanover.
 

Získá Brno nový koncertní sál?

Málokteré evropské město má tak kvalitní a přitom zajímavou a pestrou hudební nabídku, nezatíženou zbytečnými metropolitními zlozvyky a přitom poháněnou neskutečně inspirativními a progresivními hudebními osobnostmi; tak komentovala udělení titulu svému rodnému městu patronka brněnské kandidatury, světoznámá mezzosopranistka Magdalena Kožená.

Pro Brno je členství ve společnosti světových hudebních měst po zařazení vily Tugendhat na Seznam světového dědictví UNESCO v roce 2001 dalším oceněním od významné mezinárodní instituce. Titul pomůže dalšímu rozvoji města v hudební oblasti a urychlí i dobudování nového koncertního sálu, na který město čeká desítky let. Vyroste v historickém centru města na rohu Besední a Veselé ulice, kousek od Besedního domu.
 

Titul napodruhé

O členství v síti kreativních měst je obrovský zájem a Brno se do ní dostalo až na druhý pokus. Čím UNESCO přesvědčilo? Nestačilo poukázat na bohatou minulost a potvrdit, že město žije hudbou nejenom v divadlech, koncertních sálech a klubech a díky festivalům také v ulicích. Město zorganizovalo nový multižánrový festival Maraton hudby Brno, který představuje nejlepší muzikanty a projekty z Brna napříč žánry, od klasiky přes jazz, muzikál, folklor, rock až po nový cirkus a pouliční umění. Začalo stavět Janáčkovo kulturní centrum, kde kromě koncertního sálu a Filharmonie Brno nalezne místo pro své akce řada institucí, festivalů či spolků napříč hudebními žánry. Druhý pokus se zaměřil i na umělecké vzdělávání dětí v unikátním systému Základních uměleckých škol, propojení Brna s okolními regiony, které mají mimořádně bohaté folklorní hudební tradice a samozřejmě akce.

Milovníky hudby z celého světa přitahuje i spojení města se světově uznávaným skladatelem Leošem Janáčkem, který v Brně prožil několik desítek let. Kromě podzimního festivalu Janáček Brno jej připomíná Památník Leoše Janáčka, jeho jméno nese operní a baletní scéna brněnského Národního divadla, Janáčkova akademie múzických umění a Janáčkovo kvarteto. Na brněnském Ústředním hřbitově v takzvaném čestném kruhu můžete navštívit jeho hrob; náhrobek s vytesanou rukopisnou podobou verše z Janáčkovy skladby Potulný šílenec vytvořil v roce 1928 Eduard Milén. Město rovněž chystá naučnou stezku centrem města s názvem Po stopách Leoše Janáčka.
 

Víte, že…?

  • Dostat se do sítě kreativních měst není hračka; aby města mohla efektivně spolupracovat a členství mělo smysl, noví členové přibývají jen velmi zvolna. Dnes je v síti 31 hudebních a 28 literárních měst. Celkem ve všech oblastech síť po loňském rozšíření tvoří 180 měst ze 72 států světa.
  • Zatímco pro města otvírá členství v síti kreativních měst nové možnosti spolupráce a propagace, pro milovníky jednotlivých oblastí jde o zajímavý výletní tip. Baví vás hudba? Zkrátka si vyberte jedno z měst na sezamu!
  • Chcete znát všechna kreativní hudební města, nejen těch pár zmíněných v úvodu? Kromě Brna to jsou Adelaide, Almaty, Amarante, Auckland, Bogotá, Boloňa, Brazzaville, Daegu Metropolitan City, Frutillar, Glasgow, Gent, Hamamatsu, Hannover, Chennai, Idanha-a-Nova, Kansas City, Katowice, Kingston, Kinshasa, Liverpool, Mannheim, Medellín, Morelia, Norrköping, Pesaro, Praia, Salvador, Sevilla, Tongyeong a Varanasi.
  • Několik dní po přijetí Brna do sítě kreativních měst přišla další dobrá zpráva: Janáčkův archiv byl zapsán do Paměti světa, což je program UNESCO zaměřený na ochranu světového kulturního dědictví uchovaného v dokumentech.
Divadlo Husa na provázku v Brně Kultura

Divadlo Husa na provázku v Brně

Divadlo Husa na provázku je české experimentální divadlo založené v roce 1967. Prezentuje se neobvyklými autorskými inscenacemi a výjimečnými divadelními počiny. Pravidelně hostuje na českých a zahraničních scénách, účastní se festivalů a samo je pořádá.

Divadlo na Orlí – hudebně dramatická laboratoř JAMU v Brně Kultura

Divadlo na Orlí – hudebně dramatická laboratoř JAMU v Brně

Divadlo na Orlí je novou divadelní scénou Janáčkovy akademie múzických umění v Brně. Umožňuje především studentům připravovat se na profesionální kariéru v prostředí odpovídajícím současným světovým trendům.

Janáčkovo divadlo – operní a baletní scéna Národního divadla v Brně Kultura

Janáčkovo divadlo – operní a baletní scéna Národního divadla v Brně

​Monumentální budova Janáčkova divadla v Brně, zčásti obklopená městským parkem, určená především pro velká operní a baletní představení klasického i moderního repertoáru, byla slavnostně otevřena 2. října 1965.

Mezinárodní kulturní stezka Po stopách moderny Kultura

Mezinárodní kulturní stezka Po stopách moderny

Kulturní stezka vás provede místy spojenými s životy nejvýznamnějších osobností evropské kulturní scény 1. poloviny 20. století. Vydejte se po stopách známých architektů, designérů a dalších umělců – můžete navštívit rodný dům Josefa Hoffmanna, Gustava Mahlera, Janáčkův domeček či Jurkovičovu vilu.

Národní divadlo v Brně – hlavní divadelní scéna Brna Kultura

Národní divadlo v Brně – hlavní divadelní scéna Brna

Národní divadlo v Brně tvoří soubory Janáčkovy opery, Mahenovy činohry a baletu. Divadlo zahájilo svou činnost v roce 1884 a tvoří ji tři budovy – Mahenovo divadlo, Janáčkovo divadlo a Divadlo Reduta. Divadla nabízí kromě představení možnost pronájmu prostor foyeru a prvních pater.

Památník Leoše Janáčka v Brně Zážitky

Památník Leoše Janáčka v Brně

V domku, kde žil Leoš Janáček, se dozvíte vše o jeho životě i tvorbě. Nachází se zde audiovizuální sál, součástí expozice je výstava věnovaná skladatelovým vrcholným dílům a především kompletně dochovaná Janáčkova pracovna.

Moravské zemské muzeum Kultura

Moravské zemské muzeum

Moravské zemské muzeum je pamětí Moravy. Již více než 200 let zkoumá, uchovává a prostřednictvím výstav návštěvníkům zprostředkovává kulturní a přírodní bohatství, utvářené miliony let až po současnost. Ve sbírkách muzea se nyní nachází přes 6 a půl miliónu exponátů z různých oborů.

Mahenovo divadlo v Brně Kultura

Mahenovo divadlo v Brně

Po požáru tehdejšího Městského divadla Reduta na Zelném trhu roku 1870 bylo nutné postavit v Brně novou scénu, a tak byla v roce 1882 dokončena stavba nového německého Městského divadla Na hradbách – dnes Mahenova divadla.

Hudební festival Janáček Brno 2024

1. 11.24. 11.
Hudební festival Janáček Brno 2024

9. ročník festivalu se odehraje v termínu 1. 11. – 24. 11. 2024. Festival Janáček Brno patří k nejvýznamnějším akcím na evropské kulturní mapě. V podání předních operních dirigentů, režisérů a interpretů čeká diváky nabitý program.

Další aktuality

Festival Janáček Brno 2024 bude ve znamení Roku české hudby

Mottem letošního festivalu Janáček Brno, který se bude konat od 1. 11. do 24. 11. 2024 je Bez hranic!… a česká hudba žádné hranice nezná. Zažijte s námi Brno a českou hudbu v místech, kde vznikla a která ji inspirovala Užijte si během tří festivalových týdnů jedinečný genius loci Brna, multikulturního města plného krásné architektury, umění i gastronomie, kde se zrodila myšlenka genetiky i vrcholná díla Leoše Janáčka, génia hudby 20. století.
4. říjen 2024 12:00
Kultura, Jihomoravský kraj

Chemie je věda! Vydejte se za tajemstvím originálních českých vynálezů

Máte vadu zraku, ale neradi nosíte brýle? Pak pravděpodobně používáte jeden z nejvýznamnějších českých vynálezů: kontaktní čočky. Jejich otcem je Otto Wichterle. Je to ale trochu smutný příběh. Nadaný vědec vyrobil první čočky o Vánocích roku 1961 doma za pomoci stavebnice Merkur patřící jeho dětem. Vynález si nechal řádně patentovat, ale v tehdejším Československu nenašel využití a patent odkoupili Američané. Nasaďte čočky nebo brýle a jeďte se podívat na originál čočkostroje z Merkuru profesora Wichterleho, který je vystaven v pražském Národním technickém muzeu. Slavných chemiků je u nás ale daleko víc – Jaroslav Heyrovský, Antonín Holý či Gabriela Basařová.
4. říjen 2024 7:03
Zážitky, Jihomoravský kraj

Objevujte pestrý svět kávy po celý týden v Brně

Mezinárodní den kávy slaví celý svět 1. října. V Brně však oslavy černého nápoje trvají dokonce celý týden! Vydejte se do jihomoravských kaváren, vychutnejte si kvalitní kávu a užijte si nabitý program plný workshopů, degustací, ale i akcích pro celé rodiny. Týden kávy se v Brně koná již po 14., podívejte se s portálem Kudy z nudy, na co můžete těšit.
1. říjen 2024 10:05
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Oslavte Mezinárodní den kávy 2024 lahodným šálkem či na zajímavé akci v Brně, Praze i ve Zlíně

Brno se během posledních několika let stalo českou Mekkou kavárenství a kávy. Přesvědčit se o tom můžete během Týdne kávy, který začne v úterý 1. října 2024, kdy se slaví Mezinárodní den kávy. Cílem je zviditelnění pracovních a životních podmínek těch, kdo kávu pěstují. Během týdne kávy se dozvíte mnoho zajímavostí, ale můžete se i naučit, jak připravovat kávu i s pěkným latté art. Podívejte se s Kudy z nudy, co se chystá i jinde po Česku.
30. září 2024 17:33
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Lednicko-valtickým areálem zní klasická hudba

Devátý ročník Lednicko-valtického hudebního festivalu je dle svého podtitulu uměleckým dílem hudebních a zednářských idejí. Od 28. září do 12. října 2024 se ve městech a vybraných lokalitách Lednicko-valtického areálu konají koncerty a zajímavé přednášky, festival otevře novou hudební pokladnici a představí zednářské inspirace v hudební klasice.
30. září 2024 11:00
Kultura, Jihomoravský kraj

Do Valtic se vydejte na začátku října na tradiční vinobraní

Od pátku do soboty 4. a 5. října 2024 zažijete ve Valticích významnou kulturní událost, Valtické vinobraní. Na třech pódiích se soustředí směsice hudebních žánrů z celého portfolia české hudební scény. Hlavními tahouny hudebního programu budou letos koncerty Petra Koláře, Michala Hrůzy a Kapely Hrůzy, Adama Mišíka a Lake Malawi. Kulturní program nabídne také vystoupení místních tanečních, dechových a folklórních spolků. Vinobraní toho ale nabízí mnohem víc.
29. září 2024 11:25
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Hustopeče žíjí vinařskou historii města a lákají na burčákové slavnosti

Víte co jsou to horenská rada, burčáková policie, podzemní vojsko či Burčáková unie? Jakou hodnotu má platidlo zvané Búro? Už jste viděli obří kvasinku vinnou? Vše najdete na Burčákových slavnostech v Hustopečích, které se letos konají od čtvrtka 3. října do soboty 5. října 2024. Třídenní oslavy sladkého bouřlivého moku provází originální dávka humoru a recese.
29. září 2024 11:17
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Festival environmentálních dokumentů Ekofilm slaví 50. výročí

Brno se od 1. do 6. října 2024 stává na šest dnů epicentrem ekologických dokumentů. Festival nabídne tři soutěžní sekce. Přehlídku celovečerních environmentálních filmů Krásy přírody doplní mezinárodní soutěž středometrážních filmů a samostatných dílů dokumentárních sérií s názvem Vize přírody. Soutěžní sekce do třetice doplní soutěž krátkých filmů s novým názvem Ve zkratce. Projekce soutěžních filmů 50. ročníku mezinárodního filmového festivalu s environmentální tematikou Ekofilm navíc přijedou uvést i delegace filmařů.
29. září 2024 9:25
Zážitky, Jihomoravský kraj