Úvod > Kalendář akcí > Festivaly > Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka 2023
Festivaly

Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka 2023

Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka (MHFLJ) představil pro letošní ročník pestrý program. Diváci se mohou těšit na tři desítky festivalových akcí v Ostravě na dalších místech Moravskoslezského kraje.
MHFLJ je jeden z nejvýznamnějších festivalů klasické hudby s přesahem do dalších žánrů v České republice. Je to dáno nejen jeho rozsahem, ale především jeho kvalitou. Svým zaměřením patří festival k unikátním akcím nejen města Ostravy, ale celého Moravskoslezského kraje. V rámci festivalových koncertů zde účinkuje pravidelně česká i světová zahraničí špička. Kromě koncertů a recitálů je součástí bohatý doprovodný program pro děti i dospělé – besedy s umělci, dětské dílny, výstavy (vstup zdarma).

Ve svém programu se festival snaží kontinuálně uvádět stěžejní díla české a světové hudby od 17. století po současnost, skladby Leoše Janáčka a jeho současníků, a to i v celosvětovém kontextu. Pravidelně uvádí tvorbu regionálních skladatelů minulosti i současnosti.


Program ročníku 2023

1. 6. čtvrtek 19:00 Ostrava, Divadlo Antonína Dvořáka – Zahajovací koncert
Zahajovací koncert bude ve znamení dvou premiér: šéfdirigent JFO Vasilij Sinajskij se poprvé setkává s Janáčkovou Sinfoniettou a mladý výjimečný houslista, vítěz evropské televizní soutěže Daniel Matejča.

2. 6. pátek 19:00 Opava, kostel sv. Vojtěcha – Klenoty české a německé varhanní hudby
Večerem kontrastů by se dal nazvat varhanní recitál Pavla Svobody. Proti Mistrům německého baroka a vídeňského klasicismu staví v programu legendy české hudby XX. století mezi nimiž samozřejmě nechybí Leoš Janáček.

3. 6. Sobota 19:00 Ludgeřovice, kostel sv. Mikuláše – Varhany liturgické i světské
Jedna z nejlepších českých varhanic současnosti Eva Bublová přednese na nejlepších varhanách naší diecéze velký, reprezentativní program sestavený z děl s liturgickou tématikou i vyloženě světských.

4. 6. neděle 19:00 Ostrava, Landek Park – kompresorovna: Nikol Bóková Quartet (Jazzový večer)
Nikol Bóková začala svou hudební dráhu studiem klasické hudby, hrou na klavír. Časem ji však zlákal jazz a pustila se velmi úspěšně do vlastní tvorby, za kterou získává jedno ocenění za druhým. Jazzový

6. 6. úterý 19:00 Ostrava, kostel sv. Václava – Hindemith a Penderecki se vracejí do Ostravy! (Violový recitál)
Se sólovou violou se nesetkáváme příliš často. V podání Kristiny Fialové, která již na našem festivalu vystoupila si připomeneme ostravská hostování Paula Hindemitha a Krzysztofa Pendereckého.

8. 6. čtvrtek 19:00 Ostrava, DK Poklad – Mistrovský nástroj v rukou Mistra
Symfonický koncert věnovaný 100. výročí zahájení pravidelného vysílání Českého rozhlasu.

9. 6. pátek 19:00 Příbor, kostel sv. Valentina – Daniel Müller-Schott: Violoncellový recitál
Velké sonáty velikánů německé hudby Beethovena a Brahmse zaznějí na jednom večeru v podání Daniela Müllera–Schotta v inspirativním prostředí kostela sv. Valentina v Příboře.

10. 6. sobota 18:00 Opava, kostel sv. Václava – Luteránská barokní Evropa
Komorní koncert – v autentickém podání wroclavského orchestru nás čeká výjimečný zážitek.

12. 6. pondělí 19:00 Ostrava, BrickHouse DOV – Večer nesouvislých souvislostí
Komorní koncert

13. 6. úterý 19:00 Ostrava, Národní zemědělské muzeum DOV – Vrány
Hudebně pohybová performance. Festivalový crossover
Žijí po našem boku stejně jako v lesích daleko od lidí. Díky zbarvení svého peří se staly symbolem smrti, ale překvapivě jsou i symbolem zrození. Vrány jako nositelky snů a tajemství. 

14.6. středa 20:00 Ostrava, katedrála Božského Spasitele – Stabat mater
Kantátový večer Stabat mater Antonína Dvořáka, kantáta pro sóla, smíšený sbor a orchestr je jedním z nejkrásnějších a nejsilnějších děl světové hudební tvorby.

16.–18. 6. pátek – neděle Hukvaldy, ZŠ Leoše Janáčka – kurzy
Mistrovské interpretační kurzy s Kateřinou Kněžíkovou a Ivo Kahánkem. Vokální a klavírní tvorba Leoše JanáčkaKurz pro studenty uměleckých škol.

18. 6. neděle 10:00 Ostrava, Zámek Vítkovice – Naši dobří rodáci aneb slavní Češi ve Vídni
Nedělní matiné s brunchemImaginární setkání architekta Adolfa Loose, publicisty Karla Krause, básníka Rainera Marii Rilkeho a malíře Oskara Kokoschky ve vídeňské kavárně, kde samozřejmě nechybí klavír.

18. 6. neděle 16:00 Hukvaldy – ZŠ Leoše Janáčka – koncert účastníků kurzu
Koncert účastníků Mistrovských interpretačních kurzů s Kateřinou Kněžíkovou a Ivo Kahánkem. Koncerty účastníků prvního i druhého Mistrovského kurzu byly velmi úspěšné a mladí začínající interpreti se díky vedení lektorů předvedli v nejlepším světle. Nejinak tomu bude zcela jistě i letos.

21. 6. středa 19:00 Ostrava, DK Poklad – Pozdrav evropského severu
Vzpomínka na Göteborský pobyt Bedřicha Smetany i slavný a populární klavírní koncert Edvarda Haserupa Griega v podání světového klavíristy norského původu Cristiana Ihle Hadlanda.

24. 6. sobota 15:00 Hubert – Hukvaldský biskupský enviromentální resort – Peřiny
Operní představení pro děti. Komorní komická opera Jiřího Najvara je určena především dětskému publiku, ale zcela jistě okouzlí i dospělé diváky.

24. 6. sobota 17:00 Hukvaldy, obora, okolí amfiteátru – Leošovy výtvarné a hudební dílny
Seznamte své děti s hudbou a festivalem Leoše Janáčka! Před představením opery Perníková chaloupka jsme pro vás a vaše děti nachystali tvůrčí dílny.

24. 6. sobota 19:00 Hukvaldy, obora, amfiteátr – Perníková chaloupka
Operní představení. Pohádku O perníkové chaloupce známe všichni. Kdo ale známe její hudební podobu? Jan Kučera se vcítil do malých posluchačů i interpretů, kterým napsal operu doslova na tělo.

25. 6. neděle 18:00 Hukvaldy, obora – amfiteátr Harafica
Symphonic aneb originální výprava za folklórem po stopách Leoše Janáčka
S cimbálovou muzikou Harafica a Moravskou filharmonií Olomouc se vydáme po Janáčkově chodníčku za moravskými lidovými písněmi, které sám tak rád sbíral, zapisoval a inspiroval se jimi.

26. 6. pondělí 19:00 Ostrava, Gong DOV – 70 let v plné kráse
Slavnostní koncert k 70. výročí založení Janáčkovy konzervatoře v Ostravě. Janáčkova konzervatoř existuje v Ostravě – byť se několikrát název školy měnil – již sedmdesát let. Toto jubileum oslavíme společně s jejími studenty a pedagogy na velkém festivalovém večeru.

27. 6. úterý 18:00 Hukvaldy, obora – amfiteátr Závěrečný koncert
Oratorní večer – Návrat Tobiáše
Haydnovo oratorium „Tobiášův návrat“ s Adamem Plachetkou v hlavní roli a v nastudování erudovaného a interpretací hudby klasicismu se systematicky zabývajícího Romana Válka bude velkým završením letošního festivalového ročníku.

1. 7. sobota 15:00 Hukvaldy, kostel sv. Maxmiliána – Festivalový epilog s přípitkem
Tradiční festivalový epilog bude až na transkripci Mozartovy předehry patřit české hudbě a samozřejmě Leoši Janáčkovi, v předvečer jehož narozenin se koncert koná pár metrů od domu, ve kterém se narodil.

Dětské divadelní dovádění

Zveme všechny děti i rodiče do Amfiteátru u Vily na Landeku v Ostravě. Přijďte si s dětmi užít krásné odpoledne plné radosti a zábavy v landecké oáze nad velkoměstem.
Petřkovice, Moravskoslezský kraj

Koncert Hudebních výletů – Mozart, Brahms, Mistři klarinetu

Přijďte si poslechnout koncert Svatováclavského hudebního festivalu, který v rámci Hudebních výletů pořádá akci s názvem Mozart / Brahms / Mistři Klarinetu dne 1.7.2023 v 18.00hod v Ostravě Komorním sále Fakulty umění.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Ocelácký triatlon u Vrbického jezera – Triatlon s úsměvem

Plavání, jízda na kole, běh. Disciplíny triatlonu, který si můžete osobně vyzkoušet v sobotu 10. června ve Vrbici u Vrbického jezera. Pořadatelé z SK Oceláci Ostrava zvou každého, kdo si to chce zkusit!
Bohumín, Moravskoslezský kraj

Fesťáček Ostrava

Druhý ročník největšího festivalu pro děti! Bývalý Kinder fest se mění na Fesťáček!
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Rock in Ostrava

Ty nejlepší rockové kapely v jeden den na jednom podiu? A ve vašem městě? To je Rock in Ostrava 2023! Těšte se na strhující koncertní jízdu na velkém podiu s kvalitním ozvučením a scénou. Vystoupí kapely Traktor, Trautenberk, Alkehol, Harlej a další.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Mezinárodní fórum Meltingpot v Ostravě

Další ročník proběhne po boku festivalu Colours of Ostrava v industriálním areálu ostravských Dolních Vítkovic.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Svatováclavský hudební festival 2023

Největší festival tzv. staré a duchovní hudby v ČR chystá již dvacátý ročník, který se bude konat v září v Ostravě a dalších okolních městech. Jubilejní ročník nese podtitul „best of SHF“.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Prohlídka hornický příběh Ostravy

Jedinečná komentovaná vyjížďka na elektrokole, během které vám budeme vyprávět autentické příběhy z ostravských dolů, hutí i hornických hospod. Přeneseme vás do dob, kdy se městu říkalo černá hvězda a oplývalo hořkým štěstím.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Kostel sv. Mikuláše v Ludgeřovicích

Kostel svatého Mikuláše v Ludgeřovicích je novogotický římskokatolický kostel postavený v letech 1906 až 1907. Kostel včetně fary je chráněn jako kulturní památka České republiky.
Ludgeřovice, Moravskoslezský kraj

Food Atelier Davida Valíčka v Ostravě

Objevte svět gastronomie s Davidem Valíčkem! Food Atelier je místem, kde se snoubí láska k jídlu se zábavou a kulinárním uměním. V uvolněné atmosféře se naučíte moderní techniky přípravy pokrmů a principy servírování jídla pro co nejlepší vizuální výsledek.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Hornické muzeum na Landeku

Landek Park – dříve Důl Anselm, dnes historie hornictví. Na nejstarší ostravské šachtě, Dole Anselm, bylo před více než 25 lety založeno Hornické muzeum, které je dnes největší v ČR. Čtvrt kilometru dlouhé chodby v podzemí krok po kroku odhalují tajemství hornických pracovišť.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Landek Park Ostrava – jednou nahoře, jednou (v) dole

Největší hornické muzeum v České republice s nejširší nabídkou doplňkových služeb nabízí svým návštěvníkům celodenní výlet mezi památkami v přírodě. Přijďte si vyzkoušet, co znamená jednou nahoře, jednou (v) dole.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Yogapoint v areálu dolu Landek

Yogapointy jsou otevřené zastřešené přístřešky ze dřeva, které nabídnou pohodovou atmosféru, příjemný prostor a částečně i soukromí. Milovníci jógy je mohou využívat zcela zdarma, najdou v nich i instruktážní panely s radami, jak si protáhnout tělo.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Akvárium Landek

Stálá akvarijní výstava v ostravském Landek parku nabízí ke zhlédnutí typické ryby našich vod, jako jsou kapři, štiky, okouni, pstruzi, sumci, jeseteři, ale i méně známé ryby českých řek a rybníků.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Halda Eduard Urx v Ostravě

Halda u Landek Parku, která vznikla postupným vršením hlušiny, je neoficiálně pojmenovaná podle dolu, který se v nejdříve jmenoval Anselm, roku 1946 byl přejmenován na Masaryk a konečně v roce 1951 na Eduard Urx.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Kulturní dům Hlučín

Kultura je v Kulturním domě v Hlučíně doma!
Hlučín, Moravskoslezský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Apartmánový dům Landek – AD Landek 2011

Apartmánový dům Landek je multifunkční rezidenční komplex s řadou doplňkových služeb jako wellness, fitness, restaurace, klinika atd.
Petřkovice, Moravskoslezský kraj

Restaurace Harenda v Ostravě – hezky, česky, moderně

Restaurace Harenda se nachází v areálu Landeku. Od středy do soboty nabízí kromě stálého menu také šestichodovou degustaci, v neděli sem můžete zajít mimo jiné na příjemný sdílený rodinný oběd.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Camp Landek Park v Ostravě

Camp v areálu Landek Park najdete v prostředí plném zeleně a je součástí národní přírodní památky Landek.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Mutant Fast Food & Catering

1. fastfood na Ostravsku. Nevěříte? Zažijte.
Hlučín, Moravskoslezský kraj

Restaurace Lovecký zámeček

Restaurace Lovecký zámeček se nachází uprostřed rozsáhlého anglického zámeckého parku, v blízkosti Šilheřovického zámku.
Šilheřovice, Moravskoslezský kraj

Gastropub Loft v hotelu city.city

Tříhvězdičkový moderní a designový hotel nabízí ubytování ve dvoulůžkových a jednolůžkových pokojích. Nachází se v samém srdce Ostravy nedaleko hlavního nádraží.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Hotel city.city

Nově zrekonstruovaný designový hotel nabízí ubytování nedaleko centra města v Ostravě.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Loft v Ostravě

Ano, Loft je opravdu otevřený prostor s velkými okny, odhaleným stropem z železných nosníků a cihlových kleneb. A je to taky restaurace hotelu City.City (rozuměj city jako město a city v něm).
Ostrava, Moravskoslezský kraj