Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka (MHFLJ) představil pro letošní ročník pestrý program. Diváci se mohou těšit na tři desítky festivalových akcí v Ostravě na dalších místech Moravskoslezského kraje.
MHFLJ je jeden z nejvýznamnějších festivalů klasické hudby s přesahem do dalších žánrů v České republice. Je to dáno nejen jeho rozsahem, ale především jeho kvalitou. Svým zaměřením patří festival k unikátním akcím nejen města Ostravy, ale celého Moravskoslezského kraje. V rámci festivalových koncertů zde účinkuje pravidelně česká i světová zahraničí špička. Kromě koncertů a recitálů je součástí bohatý doprovodný program pro děti i dospělé – besedy s umělci, dětské dílny, výstavy (vstup zdarma).
Ve svém programu se festival snaží kontinuálně uvádět stěžejní díla české a světové hudby od 17. století po současnost, skladby Leoše Janáčka a jeho současníků, a to i v celosvětovém kontextu. Pravidelně uvádí tvorbu regionálních skladatelů minulosti i současnosti.
Program ročníku 2023
1. 6. čtvrtek 19:00 Ostrava, Divadlo Antonína Dvořáka – Zahajovací koncert
Zahajovací koncert bude ve znamení dvou premiér: šéfdirigent JFO Vasilij Sinajskij se poprvé setkává s Janáčkovou Sinfoniettou a mladý výjimečný houslista, vítěz evropské televizní soutěže Daniel Matejča.
2. 6. pátek 19:00 Opava, kostel sv. Vojtěcha – Klenoty české a německé varhanní hudby
Večerem kontrastů by se dal nazvat varhanní recitál Pavla Svobody. Proti Mistrům německého baroka a vídeňského klasicismu staví v programu legendy české hudby XX. století mezi nimiž samozřejmě nechybí Leoš Janáček.
3. 6. Sobota 19:00 Ludgeřovice, kostel sv. Mikuláše – Varhany liturgické i světské
Jedna z nejlepších českých varhanic současnosti Eva Bublová přednese na nejlepších varhanách naší diecéze velký, reprezentativní program sestavený z děl s liturgickou tématikou i vyloženě světských.
4. 6. neděle 19:00 Ostrava, Landek Park – kompresorovna: Nikol Bóková Quartet (Jazzový večer)
Nikol Bóková začala svou hudební dráhu studiem klasické hudby, hrou na klavír. Časem ji však zlákal jazz a pustila se velmi úspěšně do vlastní tvorby, za kterou získává jedno ocenění za druhým. Jazzový
6. 6. úterý 19:00 Ostrava, kostel sv. Václava – Hindemith a Penderecki se vracejí do Ostravy! (Violový recitál)
Se sólovou violou se nesetkáváme příliš často. V podání Kristiny Fialové, která již na našem festivalu vystoupila si připomeneme ostravská hostování Paula Hindemitha a Krzysztofa Pendereckého.
8. 6. čtvrtek 19:00 Ostrava, DK Poklad – Mistrovský nástroj v rukou Mistra
Symfonický koncert věnovaný 100. výročí zahájení pravidelného vysílání Českého rozhlasu.
9. 6. pátek 19:00 Příbor, kostel sv. Valentina – Daniel Müller-Schott: Violoncellový recitál
Velké sonáty velikánů německé hudby Beethovena a Brahmse zaznějí na jednom večeru v podání Daniela Müllera–Schotta v inspirativním prostředí kostela sv. Valentina v Příboře.
10. 6. sobota 18:00 Opava, kostel sv. Václava – Luteránská barokní Evropa
Komorní koncert – v autentickém podání wroclavského orchestru nás čeká výjimečný zážitek.
12. 6. pondělí 19:00 Ostrava, BrickHouse DOV – Večer nesouvislých souvislostí
Komorní koncert
13. 6. úterý 19:00 Ostrava, Národní zemědělské muzeum DOV – Vrány
Hudebně pohybová performance. Festivalový crossover
Žijí po našem boku stejně jako v lesích daleko od lidí. Díky zbarvení svého peří se staly symbolem smrti, ale překvapivě jsou i symbolem zrození. Vrány jako nositelky snů a tajemství.
14.6. středa 20:00 Ostrava, katedrála Božského Spasitele – Stabat mater
Kantátový večer Stabat mater Antonína Dvořáka, kantáta pro sóla, smíšený sbor a orchestr je jedním z nejkrásnějších a nejsilnějších děl světové hudební tvorby.
16.–18. 6. pátek – neděle Hukvaldy, ZŠ Leoše Janáčka – kurzy
Mistrovské interpretační kurzy s Kateřinou Kněžíkovou a Ivo Kahánkem. Vokální a klavírní tvorba Leoše JanáčkaKurz pro studenty uměleckých škol.
18. 6. neděle 10:00 Ostrava, Zámek Vítkovice – Naši dobří rodáci aneb slavní Češi ve Vídni
Nedělní matiné s brunchemImaginární setkání architekta Adolfa Loose, publicisty Karla Krause, básníka Rainera Marii Rilkeho a malíře Oskara Kokoschky ve vídeňské kavárně, kde samozřejmě nechybí klavír.
18. 6. neděle 16:00 Hukvaldy – ZŠ Leoše Janáčka – koncert účastníků kurzu
Koncert účastníků Mistrovských interpretačních kurzů s Kateřinou Kněžíkovou a Ivo Kahánkem. Koncerty účastníků prvního i druhého Mistrovského kurzu byly velmi úspěšné a mladí začínající interpreti se díky vedení lektorů předvedli v nejlepším světle. Nejinak tomu bude zcela jistě i letos.
21. 6. středa 19:00 Ostrava, DK Poklad – Pozdrav evropského severu
Vzpomínka na Göteborský pobyt Bedřicha Smetany i slavný a populární klavírní koncert Edvarda Haserupa Griega v podání světového klavíristy norského původu Cristiana Ihle Hadlanda.
24. 6. sobota 15:00 Hubert – Hukvaldský biskupský enviromentální resort – Peřiny
Operní představení pro děti. Komorní komická opera Jiřího Najvara je určena především dětskému publiku, ale zcela jistě okouzlí i dospělé diváky.
24. 6. sobota 17:00 Hukvaldy, obora, okolí amfiteátru – Leošovy výtvarné a hudební dílny
Seznamte své děti s hudbou a festivalem Leoše Janáčka! Před představením opery Perníková chaloupka jsme pro vás a vaše děti nachystali tvůrčí dílny.
24. 6. sobota 19:00 Hukvaldy, obora, amfiteátr – Perníková chaloupka
Operní představení. Pohádku O perníkové chaloupce známe všichni. Kdo ale známe její hudební podobu? Jan Kučera se vcítil do malých posluchačů i interpretů, kterým napsal operu doslova na tělo.
25. 6. neděle 18:00 Hukvaldy, obora – amfiteátr Harafica
Symphonic aneb originální výprava za folklórem po stopách Leoše Janáčka
S cimbálovou muzikou Harafica a Moravskou filharmonií Olomouc se vydáme po Janáčkově chodníčku za moravskými lidovými písněmi, které sám tak rád sbíral, zapisoval a inspiroval se jimi.
26. 6. pondělí 19:00 Ostrava, Gong DOV – 70 let v plné kráse
Slavnostní koncert k 70. výročí založení Janáčkovy konzervatoře v Ostravě. Janáčkova konzervatoř existuje v Ostravě – byť se několikrát název školy měnil – již sedmdesát let. Toto jubileum oslavíme společně s jejími studenty a pedagogy na velkém festivalovém večeru.
27. 6. úterý 18:00 Hukvaldy, obora – amfiteátr Závěrečný koncert
Oratorní večer – Návrat Tobiáše
Haydnovo oratorium „Tobiášův návrat“ s Adamem Plachetkou v hlavní roli a v nastudování erudovaného a interpretací hudby klasicismu se systematicky zabývajícího Romana Válka bude velkým završením letošního festivalového ročníku.
1. 7. sobota 15:00 Hukvaldy, kostel sv. Maxmiliána – Festivalový epilog s přípitkem
Tradiční festivalový epilog bude až na transkripci Mozartovy předehry patřit české hudbě a samozřejmě Leoši Janáčkovi, v předvečer jehož narozenin se koncert koná pár metrů od domu, ve kterém se narodil.