!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Kalendář akcí > Janáček Brno 2021
Festivaly

Janáček Brno 2021

  • 28. září 2021 – 30. listopad 2021
Podzimní finále loňského ročníku festivalu Janáček Brno 2020 se odehraje mimořádně v termínu 28.9. – 30. 11. 2021. Diváci se mohou těšit na přesunuté premiéry a koncerty včetně představení programu festivalového ročníku 2022 (2. 11. – 19. 11. 2022).
Janáčkova opera NdB festival v loňském roce zahájila premiérou Osudu, plánovaný live stream pro OperaVision se však už uskutečnit nemohl. Teď jsou hudba a divadlo zpět a s nimi se vrací i tato Janáčkova opera. Nenechte si ujít inscenaci světoznámého režiséra Roberta Carsena, který letos získal International Opera Awards jako režisér roku. Představení Osudu se 27. listopadu rozletí do celého světa prostřednictvím live streamu. Jedná se už o třetí janáčkovskou inscenaci, kterou brněnské divadlo vysílá přes Opera Vision.
 
V pátek 5. listopadu 2021 se Janáčkovým divadlem konečně rozezní tóny Řeckých pašijí Bohuslava Martinů. Jejich premiéru musela opera NdB přeložit už dvakrát, zážitek to proto bude jistě neopakovatelný. Vychutnat si operu, v jejíž hudbě se zrcadlí stesk po domově i víra v dobro člověka, mohou diváci v listopadu hned třikrát. Martinů ji napsal především pro sborová tělesa a v nové inscenaci Jiřího Heřmana a Roberta Kružíka účinkují hned tři – sbor Janáčkovy opery NdB, Český akademický sbor a Dětský sbor Brno.
 
Stejně jako divadelní představení i koncerty finále festivalu Janáček Brno 2020 nabídnou skvělé interprety a mimořádný program. Do Brna tak přijede Pražský filharmonický sbor s programem, na němž zazní Stravinského jedinečná skladba Svatby pro sbor, sólisty a 4 klavíry se sopranistkou Kateřinou Kněžíkovou, barytonistou Jiřím Brücklerem a dalšími. Festival také přenáší umělecké projekty do architektonicky zajímavých míst. Tentokrát se diváci mohou těšit na písňový recitál barytonisty Tomáše Krále a klavíristy Matana Porata ve vile Tugendhat.
 
Loňský ročník festivalu Janáček Brno letos vyvrcholí představením ročníku příštího. Program festivalu na rok 2022 a zahájení jeho předprodeje proběhne na písňovém recitálu tenoristy Pavola Breslika laureáta prestižního ocenění Bayerischer Kammersänger v Bayerische. Na klavír jej v Mozartově sále divadla Reduta doprovodí Róbert Pechanec. Fanoušek klasické hudby si jistě nenechá ujít výjimečnou příležitost, vidět i v lichém roce program mezinárodně oceněného festivalu Janáček Brno.
 
Seznam akcí festivalu Janáček Brno 2020 v roce 2021:
 
28.9. v 19 h, Červený kostel: KOSTELNÍ PÍSNĚ ZE ZNOROV – folklorní koncert
21.10. v 19 h, Divadlo Reduta: DĚTSKÝ SBOR BRNO
5.11. v 19 h, Janáčkovo divadlo: ŘECKÉ PAŠIJE premiéra Janáčkova opera NdB, reprízy 7. a 19. 11.
13.11. v 19 h, Vila Tugendhat: RECITÁL TOMÁŠE KRÁLE A MATANA PORATA
20.11. v 19 h, Besední dům: KONCERT PRAŽSKÉHO FILHARMONICKÉHO SBORU
26.11. v 19 h, Janáčkovo divadlo: OSUD Janáčkova opera NdB, repríza 27. 11. (představení bude živě přenášeno v rámci platformy OperaVision)
30.11. 19 h, divadlo Reduta (Mozartův sál): RECITÁL PAVOLA BRESLIKA A RÓBERTA PECHANCE (koncert bude živě přenášen v rámci platformy OperaVision)

O festivalu
Hlavním cílem festivalu je připomenutí a další rozvoj uměleckého odkazu celosvětově uznávané skladatelské osobnosti Leoše Janáčka. Základní dramaturgickou linii tvoří inscenace především Janáčkových oper předních scén ze zahraničí a České republiky, konfrontace pojetí Janáčkova díla významnými uměleckými osobnostmi.

Festival pravidelně uvádí inscenace předních světových režisérů, jako jsou např. Robert Carsen, Robert Wilson, Harry Kupfer, Calixto Bieito, Kornél Mundruczo, David Radok, a spolupracoval s významnými dirigenty jako Sir Charles Mackerras, Jiří Bělohlávek, Tomáš Hanus, Tomáš Netopil a další, čímž je v podmínkách České republiky jedinečný.

V roce 2004 proběhl festival Janáčkovo Brno, na kterém byla uvedena všechna operní díla Leoše Janáčka. Tento počin dal vzniknout myšlence pravidelného bienále, které se s velkým úspěchem koná od roku 2008. Festival se i přes své mládí již pevně etabloval na evropské scéně, je členem Asociace hudebních festivalů ČR a aktivně participuje v mezinárodní organizaci Opera Europa. V rámci festivalu byla navázána koprodukční spolupráce se zahraničními operními domy například ve Vídni, Antverpách nebo Göteborgu. Mezi hostujícími produkcemi byly zastoupeny operní domy z Norimberku, Grazu, Maastrichtu, Moskvy, Essenu, Budapešti a dalších měst.
Zobrazit více

Provozovatel

Národní divadlo Brno

Dvořákova 11
657 70 Brno
Tel.:
+420 542 158 346
Email:
festival@ndbrno.cz
Facebook:
https://www.cs-cz...
WWW:
www.janacek-brno.cz/
GPS:
49,196542 16,612887
 
Region:
Jižní Morava
Oblast:
Brno a okolí
Město:
Brno
 

Časová náročnost

4,0 hodiny