Úvod > Kalendář akcí > Janáček Brno 2022
Festivaly

Janáček Brno 2022

8. ročník festivalu se odehraje v termínu 2. 11. – 20. 11. 2022. Festival Janáček Brno patří k nejvýznamnějším akcím na evropské kulturní mapě. V podání předních operních dirigentů, režisérů a interpretů čeká diváky nabitý program, jímž se prolíná téma „Quo vadis“.

Mezinárodní operní a hudební festival Janáček Brno, jenž je držitelem prestižního ocenění The International Opera Award, rozezní od 2. do 20. listopadu poosmé město, v němž skladatel Leoš Janáček prožil prakticky celý svůj život.

V Brně se představí česká dirigentská špička – Jakub Hrůša, Tomáš Hanus, Tomáš Netopil a Marko Ivanović. Přijede i operní soubor ze Ženevy s inscenací Káťa Kabanová a Velšská národní opera s Věcí Makropulos.

O festivalu

Hlavním cílem festivalu je připomenutí a další rozvoj uměleckého odkazu celosvětově uznávané skladatelské osobnosti Leoše Janáčka. Základní dramaturgickou linii tvoří inscenace především Janáčkových oper předních scén ze zahraničí a České republiky, konfrontace pojetí Janáčkova díla významnými uměleckými osobnostmi.

Festival pravidelně uvádí inscenace předních světových režisérů, jako jsou např. Robert Carsen, Robert Wilson, Harry Kupfer, Calixto Bieito, Kornél Mundruczo, David Radok, a spolupracoval s významnými dirigenty jako Sir Charles Mackerras, Jiří Bělohlávek, Tomáš Hanus, Tomáš Netopil a další, čímž je v podmínkách České republiky jedinečný.

V roce 2004 proběhl festival Janáčkovo Brno, na kterém byla uvedena všechna operní díla Leoše Janáčka. Tento počin dal vzniknout myšlence pravidelného bienále, které se s velkým úspěchem koná od roku 2008. Festival se i přes své mládí již pevně etabloval na evropské scéně, je členem Asociace hudebních festivalů ČR a aktivně participuje v mezinárodní organizaci Opera Europa. V rámci festivalu byla navázána koprodukční spolupráce se zahraničními operními domy například ve Vídni, Antverpách nebo Göteborgu. Mezi hostujícími produkcemi byly zastoupeny operní domy z Norimberku, Grazu, Maastrichtu, Moskvy, Essenu, Budapešti a dalších měst.

Provozovatel

Národní divadlo Brno

Dvořákova 11
657 70 Brno
Tel.:
+420 542 158 346
Email:
festival@ndbrno.cz
Facebook:
https://www.cs-cz...
WWW:
www.janacek-brno.cz/
GPS:
49,196542 16,612887
 
Region:
Jihomoravský kraj
Oblast:
Brno a okolí
Město:
Brno
 

Časová náročnost

4,0 hodiny