Úvod > Aktuality > Brno – kreativní město hudby
Kultura

Brno – kreativní město hudby

  • Vydáno23. ledna 2018
Klasická i lidová hudba, opery, muzikály, tanec, jazz, rock, pop, folk & country i pestrý život klubových scén – to všechno jsou důvody, proč bylo Brno zařazeno do sítě kreativních měst hudby pod záštitou UNESCO. Doplnilo tak Prahu, která se již roku 2014 stala kreativním městem literatury.
Výčet témat není nekonečný, vedle uvedené hudby a literatury zahrnuje dalších pět bodů: řemesla a tradiční lidovou kulturu, design, film, gastronomii a mediální umění. Mezi třiceti kreativními městy hudby je kromě Brna například Glasgow, Sevilla či Hanover.
 

Získá Brno nový koncertní sál?

Málokteré evropské město má tak kvalitní a přitom zajímavou a pestrou hudební nabídku, nezatíženou zbytečnými metropolitními zlozvyky a přitom poháněnou neskutečně inspirativními a progresivními hudebními osobnostmi; tak komentovala udělení titulu svému rodnému městu patronka brněnské kandidatury, světoznámá mezzosopranistka Magdalena Kožená.

Pro Brno je členství ve společnosti světových hudebních měst po zařazení vily Tugendhat na Seznam světového dědictví UNESCO v roce 2001 dalším oceněním od významné mezinárodní instituce. Titul pomůže dalšímu rozvoji města v hudební oblasti a urychlí i dobudování nového koncertního sálu, na který město čeká desítky let. Vyroste v historickém centru města na rohu Besední a Veselé ulice, kousek od Besedního domu.
 

Titul napodruhé

O členství v síti kreativních měst je obrovský zájem a Brno se do ní dostalo až na druhý pokus. Čím UNESCO přesvědčilo? Nestačilo poukázat na bohatou minulost a potvrdit, že město žije hudbou nejenom v divadlech, koncertních sálech a klubech a díky festivalům také v ulicích. Město zorganizovalo nový multižánrový festival Maraton hudby Brno, který představuje nejlepší muzikanty a projekty z Brna napříč žánry, od klasiky přes jazz, muzikál, folklor, rock až po nový cirkus a pouliční umění. Začalo stavět Janáčkovo kulturní centrum, kde kromě koncertního sálu a Filharmonie Brno nalezne místo pro své akce řada institucí, festivalů či spolků napříč hudebními žánry. Druhý pokus se zaměřil i na umělecké vzdělávání dětí v unikátním systému Základních uměleckých škol, propojení Brna s okolními regiony, které mají mimořádně bohaté folklorní hudební tradice a samozřejmě akce.

Milovníky hudby z celého světa přitahuje i spojení města se světově uznávaným skladatelem Leošem Janáčkem, který v Brně prožil několik desítek let. Kromě podzimního festivalu Janáček Brno jej připomíná Památník Leoše Janáčka, jeho jméno nese operní a baletní scéna brněnského Národního divadla, Janáčkova akademie múzických umění a Janáčkovo kvarteto. Na brněnském Ústředním hřbitově v takzvaném čestném kruhu můžete navštívit jeho hrob; náhrobek s vytesanou rukopisnou podobou verše z Janáčkovy skladby Potulný šílenec vytvořil v roce 1928 Eduard Milén. Město rovněž chystá naučnou stezku centrem města s názvem Po stopách Leoše Janáčka.
 

Víte, že…?

  • Dostat se do sítě kreativních měst není hračka; aby města mohla efektivně spolupracovat a členství mělo smysl, noví členové přibývají jen velmi zvolna. Dnes je v síti 31 hudebních a 28 literárních měst. Celkem ve všech oblastech síť po loňském rozšíření tvoří 180 měst ze 72 států světa.
  • Zatímco pro města otvírá členství v síti kreativních měst nové možnosti spolupráce a propagace, pro milovníky jednotlivých oblastí jde o zajímavý výletní tip. Baví vás hudba? Zkrátka si vyberte jedno z měst na sezamu!
  • Chcete znát všechna kreativní hudební města, nejen těch pár zmíněných v úvodu? Kromě Brna to jsou Adelaide, Almaty, Amarante, Auckland, Bogotá, Boloňa, Brazzaville, Daegu Metropolitan City, Frutillar, Glasgow, Gent, Hamamatsu, Hannover, Chennai, Idanha-a-Nova, Kansas City, Katowice, Kingston, Kinshasa, Liverpool, Mannheim, Medellín, Morelia, Norrköping, Pesaro, Praia, Salvador, Sevilla, Tongyeong a Varanasi.
  • Několik dní po přijetí Brna do sítě kreativních měst přišla další dobrá zpráva: Janáčkův archiv byl zapsán do Paměti světa, což je program UNESCO zaměřený na ochranu světového kulturního dědictví uchovaného v dokumentech.
Divadlo Husa na provázku v Brně

Divadlo Husa na provázku v Brně

Divadlo Husa na provázku je české experimentální divadlo založené v roce 1967. Prezentuje se neobvyklými autorskými inscenacemi a výjimečnými divadelními počiny. Pravidelně hostuje na českých a zahraničních scénách, účastní se festivalů a samo je pořádá.

Divadlo na Orlí – hudebně dramatická laboratoř JAMU v Brně

Divadlo na Orlí – hudebně dramatická laboratoř JAMU v Brně

Divadlo na Orlí je novou divadelní scénou Janáčkovy akademie múzických umění v Brně. Umožňuje především studentům připravovat se na profesionální kariéru v prostředí odpovídajícím současným světovým trendům.

Janáčkovo divadlo – operní a baletní scéna Národního divadla v Brně

Janáčkovo divadlo – operní a baletní scéna Národního divadla v Brně

​Monumentální budova Janáčkova divadla v Brně, zčásti obklopená městským parkem, určená především pro velká operní a baletní představení klasického i moderního repertoáru, byla slavnostně otevřena 2. října 1965.

Mezinárodní kulturní stezka Po stopách moderny

Mezinárodní kulturní stezka Po stopách moderny

Kulturní stezka vás provede místy spojenými s životy nejvýznamnějších osobností evropské kulturní scény 1. poloviny 20. století. Vydejte se po stopách známých architektů, designérů a dalších umělců – můžete navštívit rodný dům Josefa Hoffmanna, Gustava Mahlera, Janáčkův domeček či Jurkovičovu vilu.

Národní divadlo v Brně – hlavní divadelní scéna Brna

Národní divadlo v Brně – hlavní divadelní scéna Brna

Národní divadlo v Brně tvoří soubory Janáčkovy opery, Mahenovy činohry a baletu. Divadlo zahájilo svou činnost v roce 1884 a tvoří ji tři budovy – Mahenovo divadlo, Janáčkovo divadlo a Divadlo Reduta. Divadla nabízí kromě představení možnost pronájmu prostor foyeru a prvních pater.

Památník Leoše Janáčka v Brně

Památník Leoše Janáčka v Brně

V domku, kde žil Leoš Janáček, se dozvíte vše o jeho životě i tvorbě. Nachází se zde audiovizuální sál, součástí expozice je výstava věnovaná skladatelovým vrcholným dílům a především kompletně dochovaná Janáčkova pracovna.

Moravské zemské muzeum

Moravské zemské muzeum

Moravské zemské muzeum je pamětí Moravy. Již více než 200 let zkoumá, uchovává a prostřednictvím výstav návštěvníkům zprostředkovává kulturní a přírodní bohatství, utvářené miliony let až po současnost. Ve sbírkách muzea se nyní nachází přes 6 a půl miliónu exponátů z různých oborů.

Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka 2024

30. 5.3. 7.
Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka 2024

Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka (MHFLJ) představil pro letošní ročník pestrý program. Diváci se mohou těšit na tři desítky festivalových akcí v Ostravě na dalších místech Moravskoslezského kraje.

Mahenovo divadlo v Brně

Mahenovo divadlo v Brně

Po požáru tehdejšího Městského divadla Reduta na Zelném trhu roku 1870 bylo nutné postavit v Brně novou scénu, a tak byla v roce 1882 dokončena stavba nového německého Městského divadla Na hradbách – dnes Mahenova divadla.

Hudební festival Janáček Brno 2024

1. 11.24. 11.
Hudební festival Janáček Brno 2024

9. ročník festivalu se odehraje v termínu 1. 11. – 24. 11. 2024. Festival Janáček Brno patří k nejvýznamnějším akcím na evropské kulturní mapě. V podání předních operních dirigentů, režisérů a interpretů čeká diváky nabitý program.

Další aktuality

Projeďte se po Brněnské přehradě lodí

Plavební sezóna na Brněnské přehradě začíná tradičně v druhé půli dubna. Letos lodě vypluly poprvé 20. dubna a na hladině Prýglu zůstanou až do 30. října 2024. I letos bude cestující po přehradě vozit pětice moderních lodí a také dvě menší historické lodě Brno a Morava. Jejich obsluhu zajišťuje 13 kapitánů a zhruba 60 lodníků.
Jihomoravský kraj | Zážitky

Mutěnští vinaři zvou na Den otevřených sklepů v búdách

Šestnáctý ročník Dne otevřených sklepů odzátkuje v sobotu 27. dubna láhve vinařů v Mutěnicích. Naskytne se tak možnost si projít a ochutnat vína ve více než čtyřiceti sklepích v jednom areálu. Přijeďte objevit malebné Mutěnsko, oblast, kde najdete stovky malých vinohradů, stovky búd malých vinařů i sklepů přímo pod domy ve vesnicích a stovky poctivých vinařů se skvělými víny!
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Skanzen Strážnice se otevírá návštěvíkům

Hledáte zajímavý tip na víkendový výlet? Vydejte se do Strážnice – od 28. dubna 2024 se totiž otevírá areál skanzenu ve Strážnici! Jedná se o první otevření po dlouhé zimě. Prohlídky budou probíhat pouze s průvodcem, a to každou celou hodinu. Zároveň se poslední dubnovou neděli bude stavět májka.
Jihomoravský kraj | Památky

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Jihomoravský kraj

Které neobjevené cíle lákají k výletům do Jihomoravského kraje s tradicemi vinařství, památek a lidových tradic? Vyberte si! Cílem skvělého výletu může být zámeček Bohutice s poutním místem a naučnou stezkou nebo zámky Strážnice, Uherčice anebo Rosice. Zavítejte i na řadu dalších dosud neobjevených míst. Navštivte také dvě interaktivní expozice v Institutu Paměti národa Brno – expozice, které vás vtáhnou do příběhu z 2. světové války nebo 50. let 20. století.
Jihomoravský kraj | Zážitky

Hitlerova dálnice a mosty odnikud nikam: poznejte kuriozity našich silnic

Dálnice a silnice nemusí spojovat města a vesnice, mohou také vést odnikud nikam. Své by o tom mohla vyprávět nedokončená stavba dálnice, která měla protnout Moravu a spojit Vídeň s Vratislaví. Dodnes ji připomíná spousta zajímavých míst: pojďte je prozkoumat s Kudy z nudy.
Jihomoravský kraj | Památky

Rotunda svaté Kateřiny zve na prohlídku

Jedinou zcela dochovanou památkou přemyslovského knížecího hradu ve Znojmě je rotunda sv. Kateřiny, která je jednou z mála dochovaných románských památek u nás. Unikátem této stavby jsou románské malby v jejím interiéru, zobrazující světské motivy z historie i legend rodu Přemyslovců. Malby jsou tak zcela výjimečné v rámci celého románského umění Evropy. Rotunda je otevřena v návštěvnickém režimu v závislosti na aktuálním stavu mikroklimatu v interiéru.
Jihomoravský kraj | Památky

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Jihomoravském kraji

Letní kempování je skvělá věc. Pro někoho je ideálem dovolená třeba po širákem, pro jiné v luxusních plně vybavených stanech, další hledají pěkné místo pro karavan či obytné auto. Jižní Morava tohle všechno nabízí – můžete si vybrat ze stanování na pláži u vody, v blízkosti památek Lednicko-valtického areálu, nebo na dohled od vinic.
Jihomoravský kraj | Ubytování

Zázrak v Moravském krasu: v jeskyni Jáchymka zahnízdili sokoli – místo je pro turisty uzavřeno

Jeskyně Jáchymka v Moravském krasu se letos stala místem ornitologického zázraku. Poprvé od roku 1957 zde zahnízdil pár sokolů stěhovavých. Protože sokoli jsou velmi choulostiví na rušení lidmi, museli ochránci přírody celou oblast uzavřít. Místo lze obejít, avšak obchůzka není vhodná pro děti ani seniory – vede strmým úbočím. Dopřejme sokolí rodině potřebný klid. Ochranáři předpokládají uzavření oblasti pravděbodobně do konce června 2024.
Jihomoravský kraj | Příroda