Úvod > Aktuality > 30 let agentury CzechTourism: turistické milníky Moravskoslezského kraje
Zážitky

30 let agentury CzechTourism: turistické milníky Moravskoslezského kraje

  • Vydáno16. března 2023
Jaké proměny prožil Moravskoslezský kraj během posledních třiceti let? Vůbec poprvé jsme se mohli podívat například industriálního areálu Dolní Vítkovice, do Hornického muzea na Landeku anebo do Muzea Tatra v Kopřivnici. V Beskydech vznikla Stezka Valaška, horské útulny Maměnka a Libušín se po požáru dočkaly kompletní pečlivé obnovy a v Ostravě se poprvé konaly Dny NATO i festival Colours of Ostrava. Pojďte se s portálem Kudy z nudy a agenturou CzechTourism projít Moravskoslezským krajem rok za rokem!
Rok 2022: Po revitalizaci budovy bývalých městských jatek včetně zahrady a přilehlého prostranství první milovníci umění navštívili galerii Plato Ostrava.
 
Rok 2021: V Kopřivnici, v hale bývalé slévárny na okraji továrního areálu Tatry, Muzeum Novojičínska otevřelo nové Muzeum nákladních automobilů Tatra. K vidění je několik desítek vozidel známé značky včetně legendárního auta, s nímž Karel Loprais vyhrál Rallye Paříž – Dakar. Ve speciální hale našel po revitalizaci nový domov ikonický vlak Slovenská strela z roku 1936, který předtím stál v centru města před Muzeem automobilů Tatra.
 
Rok 2020: Po požáru v roce 2015 se znovu otevřely útulny Maměnka a Libušín na Pustevnách. Stavby pocházejí z konce 19. století, navrhl je architekt Dušan Jurkovič.
 
Rok 2019: V Beskydech na horském sedle Pustevny se otevřela Stezka Valaška. Panoramatická trasa s výhledy vede mezi korunami stromů a končí 22 metrů vysokou kaskádovitou věž. Největší atrakcí je vyhlídková plošina se skleněnou podlahou a 150 metrů dlouhý zavěšený „himálajský“ chodník.
 
Rok 2016: Po kompletní rekonstrukci byla dokončena horní stanice sedačkové lanovky z Trojanovic na Pustevny. Součástí stanice je zázemí pro turisty se samoobslužným bistrem, překrásným výhledem na Beskydy, údolí Frenštátu a hřeben Radhoště, obchod se suvenýry, půjčovna lyží a koloběžek a veřejné WC. Celá budova byla navržena v souladu s okolní přírodou tak, aby na Pustevny dobře zapadla.
 
Rok 2015: V Areálu Dolní Vítkovice se otevřela nástavba Vysoké pece č. 1, dnes známá jako Bolt Tower, vyhlídková věž s kavárnou a terasami.
 
Rok 2014: V Areálu Dolní Vítkovice se otevřel Velký svět techniky, populárně naučné centrum, které hravou formou představuje zajímavosti ze světa vědy a techniky.
 
Rok 2012: Areál Dolní Vítkovice se probudil k novému životu; revitalizace se dočkala vysoká pec, z bývalého plynojemu se stala multifunkční hala Gong, a začalo se budovat science centrum Velký svět techniky. O proměnu památky se zasloužil zejména architekt Josef Pleskot.
 
Rok 2002: Bývalý průmyslový areál Dolu Hlubina, koksovny a vysoké pece Vítkovických železáren znají dnešní návštěvníci jako Areál Dolní Vítkovice. Unikátní industriální památka byla v roce 2002 prohlášena Národní kulturní památkou a v témže roce se tu konal první ročník mezinárodního hudebního festivalu Colours of Ostrava. Nezaměnitelný symbol Ostravy a celého Moravskoslezského kraje byl v roce 2008 zapsán jako vůbec první česká památka na seznam Evropského kulturního dědictví.
 
Rok 2001:Ostravě se konal první ročník Dnů NATO, největší letecko-armádně-bezpečnostní akce ve střední Evropě, spojený s mezinárodní přehlídkou vojenských, bezpečnostních a záchranných jednotek.
 
Rok 1993: Areál bývalého dolu Rothschildů na Landeku v Ostravě, pojmenovaný původně Anselm, později Eduard Urx, se postupně proměnil v muzeum Landek Park. Vyzkoušíte si fárání do dolu, v Hornickém muzeu si prohlédnete několik nadzemních i podzemních expozic, po areálu vozí návštěvníky důlní vláček.
 

Rok za rokem a krok za krokem

Agentura CzechTourism v roce 2023 slaví stejně jako Česká republika 30. výročí svého vzniku. K této příležitosti jsme z portálu Kudy z nudy vybrali nejzajímavější turistické cíle ze všech krajů, které během třiceti let vznikly.
Areál Dolní Vítkovice – unikátní industriální památka

Areál Dolní Vítkovice – unikátní industriální památka

Dolní Vítkovice tvoří bývalý průmyslový areál Dolu Hlubina, koksovny a vysoké pece Vítkovických železáren. Areál je unikátní industriální památkou a nezaměnitelným symbolem Ostravy a celého Moravskoslezského kraje.

Dny NATO v Ostravě 2023

16.9.
17.9.
Dny NATO v Ostravě 2023

Dny NATO v Ostravě jsou největší letecko-armádně-bezpečnostní akcí ve střední Evropě.

Lanovka z Ráztoky na Pustevny – první sedačková lanovka v Evropě

Lanovka z Ráztoky na Pustevny – první sedačková lanovka v Evropě

V roce 1940 byla zprovozněna lanová dráha z Ráztoky na Pustevny, první svého druhu nejen v naší republice, ale též v Evropě. V roce 2017 proběhla rekonstrukce horní stanice lanovky, která nyní nabízí zázemí pro turisty, půjčovu sportovního vybavení, samoobslužné bistro a mnoho dalšího.

Velký svět techniky Ostrava

Velký svět techniky Ostrava

Populárně naučné centrum Velký Svět Techniky najdete v Dolních Vítkovicích. Hravou formou se zde představují zajímavosti vědy a techniky. Za charakteristickou zrcadlovou fasádou se skrývají čtyři stálé interaktivní expozice: Dětský svět, Svět vědy a objevů, Svět civilizace a Svět přírody.

Stezka Valaška – stezka mezi korunami stromů Pustevny

Stezka Valaška – stezka mezi korunami stromů Pustevny

Nadzemní panoramatická Stezka Valaška je dlouhá 610 metrů, přičemž lesní úsek po věž je dlouhý 390 metrů a zbytek tvoří chodník na 22 metrů vysokou kaskádovitou věž. Součástí je skleněná vyhlídková plošina a 150 metrů dlouhý zavěšený "himálajský" chodník.

Bolt Tower v Ostravě

Bolt Tower v Ostravě

Bolt Tower, neboli šroubová věž. To je kavárna, prostor pro připomenutí historie, klub a vyhlídková terasa. To vše je součástí nové nástavby Vysoké pece č. 1 v Dolních Vítkovicích, která povyrostla o zhruba 25 metrů a stala se tak nejvyšším geografickým bodem ve městě.

Landek Park Ostrava – jednou nahoře, jednou (v) dole

Landek Park Ostrava – jednou nahoře, jednou (v) dole

Největší hornické muzeum v České republice s nejširší nabídkou doplňkových služeb nabízí svým návštěvníkům celodenní výlet mezi památkami v přírodě. Přijďte si vyzkoušet, co znamená jednou nahoře, jednou (v) dole.

Muzeum nákladních automobilů Tatra v Kopřivnici

Muzeum nákladních automobilů Tatra v Kopřivnici

Legendární Drtikolka, kamion, s nímž Karel Loprais vyhrál Rallye Paříž–Dakar, oba obytné vozy, s nimiž cestovatelé Zikmund a Hanzelka projeli svět, a dalších několik desítek skvostů nejstarší české automobilky, to vše na vás čeká v novém muzeu nejstarší české automobilky v Kopřivnici!

Galerie Plato Ostrava – prostor pro umění

Galerie Plato Ostrava – prostor pro umění

Městská galerie pro současné umění působí na ploše téměř 5000 m² v historické budově jatek v centru Moravské Ostravy. Budova městských jatek představuje ojediněle dochovaný industriální celek, dosvědčující rozvoj potravinářské výroby a rychlou urbanizaci města.

Multifunkční aula Gong v Dolních Vítkovicích

Multifunkční aula Gong v Dolních Vítkovicích

Unikátní Plynojem postavený Vítkovickými železárnami v roce 1924 se proměnil v multifukční centrum, které je možné využít jak pro vzdělávací, kulturní a společenské akce, tak i pro konferenční, kongresové účely a výstavnictví. Po vyhlášené soutěži získal název Gong.

Pustevny – útulny Libušín a Maměnka

Pustevny – útulny Libušín a Maměnka

V blízkosti horní stanice lanovky z Trojanovic na Pustevny stojí malebná horská chalupa Maměnka, Libušín byl v březnu 2014 zničen požárem, po dlouhé rekonstrukci se otevřel v červenci 2020. Objekty navrhnul architekt Dušan Jurkovič ve stylu lidové architektury Valašska a Kysuce.

Další aktuality

10 tipů, kam na výlet na zajímavou rozhlednu ještě před hlavní turistickou sezónou

Češi prostě výhledy z rozhleden milují. Od roku 1800 bylo na území České republiky postaveno více než 500 vyhlídkových staveb a pořád přibývají další. Stavitelé novodobých rozhleden se snaží zaujmout zvláštními tvary i originálními názvy rozhleden. Než se opět otevřou sezónní vyhlídky, doporučíme vám výlet k zajímavým rozhlednám, které jsou přístupné po celý rok. K nejoriginálnějším i nejmladším patří spirálovitá rozhledna v Kobylí, Salaš ve tvaru dvou sedmiček, Doubravka v Praze, Růženka na Pastevním vrchu anebo třeba Dalimilova rozhledna.
Moravskoslezský kraj | Příroda

Jeřábi tančí po polích i v Zoo Ostrava

Letošní zima se pozvolna chýlí ke konci. Ptáci, kteří se vyhnuli strastem daleké cesty a namísto pravidelné migrace zůstali raději v místech svého hnízdiště, na tom, jak se zdá, díky teplejší zimě vydělali. Jedná se například o pěvušky, drozdy či červenky. A nově také o jeřáby popelavé (Grus grus), jejichž zimování u nás bylo ještě před 10 lety raritou.
Moravskoslezský kraj | Příroda

Sněženkové království hledejte v lužních lesích a nivách řeky Odry

Chcete spatřit zázrak, nad jehož nádherou se vám bude tajit dech? Přívlastek „neopakovatelný“ tady použít nelze, protože přichází s každým jarem. Kam? Do Chráněné krajinné oblasti Poodří.
Moravskoslezský kraj | Příroda

O hodinu déle v Zoo Ostrava: areál zoo prodlužuje otevírací dobu

Jak se postupně prodlužují dny, prodlužuje se i otvírací doba Zoologické zahrady a botanického parku Ostrava. Zatímco na přelomu roku byla zoo otevřena jen do 16:00 hodin, od března můžete v areálu zůstat až do 18:00 hodin. Přijít ale musíte nejpozději v 17:00 hodin, pak již nejsou v provozu pokladny. Ve stejnou hodinu se uzavírají i pavilony. Během března stále můžete využít mimosezónní zlevněné vstupné.
Moravskoslezský kraj | Příroda

Inspiraci, kam na dovolenou, přináší ostravský veletrh cestovního ruchu

Široká nabídka dovolených, tipy na výlety a lázeňské pobyty, ochutnávky regionálních specialit, informace o zajímavostech a mnoho dalšího přináší jediná výstava cestovního ruchu v Moravskoslezském kraji – veletrh Dovolená, která se bude konat od 3. do 4. března 2023 na výstavišti Černá louka v Ostravě, v pavilonu A.
Moravskoslezský kraj | Životní styl

Mohly osiřet, ale žijí dál: průmyslové areály, z nichž se staly turistické klenoty

Znáte průmyslové areály, kde dřív visely cedule „vstup zakázán“ a dnes se proměnily v turistické atrakce? Jak moc se změnily, kdo vás jimi provede a co v nich najdete? Na Kudy z nudy vám představíme legendární průmyslové areály Ostravy i Prahy, podíváme se do Kladna, do Příbrami, na Hřebeč i do Plzně.
Moravskoslezský kraj | Památky

Sedm Lysých hor aneb není Lysá jako Lysá

Znáte jednu jedinou Lysou horu, královnu Moravskoslezských Beskyd? Pak pro vás bude překvapením, kolik dalších Lysých hor v Česku objevíte. Přes jednu z nich dokonce vede silnice, na další se dá vyjet na běžkách, a za pomocí lanovky se můžete na některý z vrcholů nechat vyvézt.
Moravskoslezský kraj | Příroda

Navštivte výukové centrum v ostravské zoo!

Chystáte-li se o jarních prázdninách navštívit ostravskou zoologickou zahradu, můžete během prohlídky zavítat také do výukového centra, které v tyto dny (až do 17. 3. 2023) mimořádně otevřeno pro veřejnost. S prodlužujícím se dnem se postupně prodlužuje i otvírací doba ostravské zoologické zahrady. Od února je totiž otevřena o hodinu déle, tj. od 9 do 17 hodin.
Moravskoslezský kraj | Příroda