Úvod > Aktuality > Poznejte bohatství nejmenší historické části naší země – Slezska
Poznejte bohatství nejmenší historické cásti naší zeme – Slezska
"> Poznejte bohatství nejmenší historické cásti naší zeme – Slezska "> "> Expozice Slezsko "> Arboretum nový dvur
Kultura

Poznejte bohatství nejmenší historické části naší země – Slezska

  • Vydáno7. března 2020
Slezské zemské muzeum je pomyslnou branou do Slezska. Již více než 200 let dokumentuje živou i neživou přírodu, historii a kulturu nejenom pro oblast českého Slezska a severní Moravy. Muzeum je zároveň nejstarším veřejným muzeem v Česku, jeho historie sahá až do roku 1814. Pro letošní sezonu nabízí nejen proměňující se expozici Slezsko, ale také řadu zajímavých výstav a kulturních akcí.
Muzeum OpavaKromě každoročně se proměňující expozice SlezskoHistorické výstavní budově a dalších 5 expozičních budov a areálů Slezského zemského muzea se návštěvníci mohou těšit na zajímavé události. Už jen do 26. dubna 2020 bude k vidění výstava Paul Gebauer, "akademický malíř a sedlák".

Paul Gebauer byl čelným představitelem meziválečného německého malířství ve Slezsku. Celý život prožil v rodné Sosnové, kde po otci vedl rodinný statek, ve volném čase se však intenzivně věnoval malování.

Paul GebaurerGebauerovy obrazy, ač zachycují obyčejná témata především z venkovského prostředí, jsou pojaty velmi modernistickým uměleckým rukopisem, od počáteční impresionistické tvorby po fotorealismus 30. let minulého století. A jsou natolik kvalitní, že si jich začínají všímat i odborníci ze zahraničí. Výstava trvá od 22. ledna do 26. dubna 2020 v Historické výstavní budově SZM (Komenského 10, Opava).

velikonoce zveselaDne 3. března začala také výstava Velikonoce zvesela. Víte, jak vzniklo slovo pomlázka, proč se zdobí kraslice, nebo jak je možné, že velikonoční zajíček nosí barevná vajíčka? Přijďte navštívit výstavu věnovanou velikonočním tradicím a zvykům v období tzv. pašijového týdne, jejichž původní smysl se mnohdy časem pozměnil nebo úplně vymizel. Sami si také budete moci některé z těchto tradic vyzkoušet. Výstava probíhá od 3. března do 26. dubna 2020 v Müllerově domě. Vstup je přes Historickou výstavní budovu, Komenského 10, Opava.


Jaro láká na prohlídku arboreta

arboretum nový dvůrV Arboretu Nový Dvůr můžete zhlédnout bohatou dendrologickou sbírku Dřeviny pěti světadílů. Roste zde na 7 000 druhů rostlin, dřevin a bylin, jejich variet, kultivarů a zahradních odrůd. Arboretum také proslavila velká sbírka rodu Rhododendron, která patří k nejbohatším sbírkám v ČR. Součástí arboreta je také skleníkový areál s expozicí subtropických a tropických rostlin.
Památník Petra Bezruče v Opavě

Památník Petra Bezruče v Opavě

Památník Petra Bezruče je jedním z šesti expozičních objektů a areálů Slezského zemského muzea. Vznikl ještě za života básníka Petra Bezruče a stojí na místě jeho rodného domu. Památník Petra Bezruče je literárněvědným pracovištěm a zároveň expozičním areálem.

Arboretum Nový Dvůr

Arboretum Nový Dvůr

V Arboretu Nový Dvůr můžete zhlédnout bohatou dendrologickou sbírku Dřeviny pěti světadílů. Roste zde na 7 000 druhů rostlin, dřevin a bylin, jejich variet, kultivarů a zahradních odrůd.

Národní památník II. světové války v Hrabyni

Národní památník II. světové války v Hrabyni

Národní památník II. světové války v obci Hrabyně na Opavsku nabízí expozici nazvanou Doba zmaru a naděje, která postihuje hlavní okamžiky II. světové války. V roce 2000 byl vládou prohlášen Národním památníkem II. světové války na území ČR.

Slezské zemské muzeum – historická výstavní budova

Slezské zemské muzeum – historická výstavní budova

Slezské zemské muzeum je nejstarším veřejným muzeem v Česku. Jeho historie sahá až do roku 1814. Se svými 2 400 000 sbírkovými předměty je zároveň třetím největším muzeem v ČR. Muzeum neplní pouze funkci vědeckovýzkumnou a sbírkotvornou, ale nabízí svým návštěvníkům řadu výstav a kulturních akcí.

Město Opava –  historické hlavní město Českého Slezska

Město Opava – historické hlavní město Českého Slezska

Nad soutokem hlavních řek Opavska – Opavy a Moravice se rozkládá město Opava. Město je historickým, společenským i obchodním centrem regionu. Důkazem toho je množství historických památek a atraktivit, které se na území města nacházejí.