Úvod > Aktuality > Poznejte bohatství nejmenší historické části naší země – Slezska

Poznejte bohatství nejmenší historické části naší země – Slezska

Vydáno 27. února 2019 Kultura
Slezské zemské muzeum je pomyslnou branou do Slezska. Již téměř 200 let dokumentuje živou i neživou přírodu, historii a kulturu nejenom pro oblast českého Slezska a severní Moravy. Muzeum je zároveň nejstarším veřejným muzeem v Česku, jeho historie sahá až do roku 1814. Pro letošní sezonu nabízí nejen proměňující se expozici Slezsko, ale také řadu zajímavých výstav a kulturních akcí.
Muzeum OpavaKromě každoročně se proměňující expozice SlezskoHistorické výstavní budově a dalších 5 expozičních budov a areálů Slezského zemského muzea se návštěvníci mohou těšit na zajímavé události. Už jen do 3. března 2019 bude k vidění výstava Československá státní hranice a Slezsko. Proměnu zemské a státní hranice zachytily především mapy a plány. Kromě nich zhlédnou návštěvníci na výstavě také fotografie a další pozoruhodné artefakty, podle kterých naši předci jasně rozpoznali, kde jsou ještě „doma" a kde již „u sousedů" v zahraničí.

Zdař BůhDalším fenoménem regionu se bude zaobírat nadcházející výstava Zdař Bůh! Rub a líc hornického povolání, která bude v hlavní budově muzea k vidění od 28. 3.do 1. 9. 2019. Hornictví naši krajinu změnilo a hornická profese, ukrytá našemu zraku tam někde v neprostupné tmě – v dole, někdy i stovky metrů hluboko pod námi, je dokladem lidského umu, odhodlání a také odvahy.

Děti se mohou 29. března 2019 těšit na Noc s Andersenem, andersenovskou noc plnou pohádek. Zjistí, že i čtení knížky se může stát vzrušujícím dobrodružstvím. Společně si zahrají pohádkové hry a na závěr všechny děti společně usnou s nočním promítáním ve spacím pytli pod kupolí Historické výstavní budovy Slezského zemského muzea.
Slezské zemské muzeum - Historická výstavní budova

Slezské zemské muzeum - Historická výstavní budova

Slezské zemské muzeum je nejstarším veřejným muzeem v Česku. Jeho historie sahá až do roku 1814. Se svými 2 400 000 sbírkovými předměty je zároveň třetím největším muzeem v ČR. Muzeum neplní pouze funkci vědeckovýzkumnou a sbírkotvornou, ale nabízí svým návštěvníkům řadu výstav a kulturních akcí.

Město Opava -  historické hlavní město Českého Slezska

Město Opava - historické hlavní město Českého Slezska

Nad soutokem hlavních řek Opavska - Opavy a Moravice se rozkládá město Opava. Město je historickým, společenským i obchodním centrem regionu. Důkazem toho je množství historických památek a atraktivit, které se na území města nacházejí.

Národní památník II. světové války v Hrabyni

Národní památník II. světové války v Hrabyni

Národní památník II. světové války v obci Hrabyně na Opavsku nabízí expozici nazvanou Doba zmaru a naděje, která postihuje hlavní okamžiky II. světové války. V roce 2000 byl vládou prohlášen Národním památníkem II. světové války na území ČR.

Památník Petra Bezruče v Opavě

Památník Petra Bezruče v Opavě

Památník Petra Bezruče je jedním z šesti expozičních objektů a areálů Slezského zemského muzea. Vznikl ještě za života básníka Petra Bezruče a stojí na místě jeho rodného domu. Památník Petra Bezruče je literárněvědným pracovištěm a zároveň expozičním areálem.

Arboretum Nový Dvůr

Arboretum Nový Dvůr

V Arboretu Nový Dvůr můžete zhlédnout bohatou dendrologickou sbírku Dřeviny pěti světadílů. Roste zde na 7 000 druhů rostlin, dřevin a bylin, jejich variet, kultivarů a zahradních odrůd.