Úvod > Aktuality > Kde se ukryjete před davy turistů? Zkuste neprozkoumaná zákoutí Těšínských Beskyd
Letní sporty

Kde se ukryjete před davy turistů? Zkuste neprozkoumaná zákoutí Těšínských Beskyd

  • Vydáno1. června 2020
V severovýchodní části severní Moravy a Slezska v pohraniční oblasti, leží Těšínské Slezsko, které přímo sousedí s Polskem a Slovenskem. Region spojuje řeka Olše, která na území České republiky vtéká u obce Bukovec a její horní tok plyne kolem Jablunkova a Třince. Klenotem regionu jsou Těšínské Beskydy, kde naleznete řadu krásných míst a, na rozdíl od známějších Moravskoslezských Beskydy, množství neprozkoumaných zákoutí. Užijte si výlet či dovolenou v místech, kde široko daleko nikoho nepotkáte.
těšínské slezskoHluboká údolí protékaná horskými bystřinami, příkré kopce i pohodové lesní cesty, krásné výhledy ... Těšínské Beskydy jsou dobře přístupné díky síti turistických a cykloturistických tras, některé z nich jsou doplněny naučnými stezkami. Mezi nejzajímavější místa patří například Trojmezí na Hrčavě – jedinečné místo, kde se setkávají hranice tří států: Česka, Polska a Slovenska. Obec Hrčava si díky své odlehlosti uchovala svůj původní ráz. Procházka obcí místy připomíná procházku živým skanzenem. Nachází se zde dřevěný kostel sv. Cyrila a Metoděje, a také Lurdská jeskyně se studánkou, jejíž voda je podle pověsti léčivá. Za návštěvu určitě stojí také místní rodinná farma „Hrčavský grunt“, která kromě chovu koní, skotu a ovcí provozuje také sýrárnu a věnuje se také produkci regionálního piva Hrčavský ležák.

BeskydyDalším pěkným místem je hora Kyčera (989 m) v západní části Slezských Beskyd. Leží asi 5,5 km severovýchodně od Jablunkova na česko-polské státní hranici. Přimyká se k ní přírodní rezervace Plenisko, přirozený les s různověkým porostem, místy až pralesovitým. Nejstarší stromy zde rostou už 200 let a jejich koruny jsou domovem mnoha chráněných ptáků (kulíšek nejmenší, jeřábek lesní, včelojed lesní, datlík tříprstý). Zajímavá je i přírodní rezervace Filipka u Jablunkova. Jedná se o bývalou pastvinu s hustým porostem jalovce obecného, jehož stáří se odhaduje na sto let.

Velká ČantoryjeZapomenout nesmíme ani na národní přírodní rezervaci Čantoria. Jedná se o přirozený les, téměř prales, kde rostou staré buky, jedle, smrky a javory. Unikátem jsou mohutné javory kleny, jejichž stáří přesahuje 200 let, a také poslední původní tis červený. Dominantou tohoto koutu Beskyd je rozhledna Velká Čantoryje (995 m) s krásným výhledem na beskydské hřbety a území Slovenska i Polska. K rozhledně vás povede naučná stezka Rytířská.


Cykloturisté mohou na hřebeny i podél Olše

MTB BeskydyVyznavačům cykloturistiky je určena mobilní aplikace MTB Beskydy s mnoha tipy na zajímavé trasy. Ať už si vyberete méně náročné trasy pro rodinné výlety s dětmi nebo ty náročnější k ověření fyzické kondice, jistě uvítáte pohostinnost místních horských chat. Tradiční speciality jako bramborové placky na Skalce, borůvkové knedlíky na Prašivé nebo česnekačka na Ostrém jistě přijdou vhod. Završením příjemného dne může být relaxace v některém z wellness zařízení, které jsou již běžnou součástí řady hotelů a penzionů v Těšínském Slezsku.

Řeka OlšeLáká vás spíš pohodová vyjížďka rovinatou krajinou? Cyklotrasa č. 10 Olše – Olza začíná v Bukovci, vede téměř po celé trase podél řeky Olše (Olzy) a končí v Bohumíně u soutoku OlšeOdrou. Podél trasy se nachází mnoho zajímavých míst, které by bylo škoda minout. Navštivte např. nejvýchodnější město České republiky Jablunkov nebo jedinečné Open Air Muzeum Český Těšín-Cieszyn. Toto první přeshraniční muzeum se nachází na obou březích řeky Olše a seznamuje návštěvníky města s jeho zajímavou historií. Naučná stezka přírodní památkou Hraniční meandry Odry v Bohumíně bude příjemným zakončením vašeho cykloputování Těšínským Slezskem. Nebo začátkem? To už necháme na vás. Zajímavé informace nejen o této cykloturistické trase, ale také o síti nabíjecích stanic a půjčovnách elektrokol na území Těšínského Slezska, naleznete v cykloturistické mapě Olše – Olza, která je k dostání v informačních centrech turistické oblasti Těšínské Slezsko.
 

Tipy na výlety s Těšínské Slezsko Region Card

těšínské slezsko fryštátSe slevovou kartou Těšínské Slezsko Region Card si užijete mnoho zážitků a atraktivit se slevou. Pokud se ubytujete u smluvních partnerů turistické oblasti Těšínské Slezsko, získáte ji zdarma. K zakoupení je v turistických informačních centrech, kde rovněž najdete řadu zajímavých informací a v mnoha z nich také možnost zakoupit si některý z místních produktů.

Těšínské Slezsko Region Card vám umožní čerpat rozličné služby napříč turistickou oblastí Těšínské Slezsko se slevou. Získáte slevy na takové atraktivity jako jsou pravěký Dinopark v Ostravě, aquapark Bohumín, wellness služby předních středisek, bobová dráha v Mostech u Jablunkova, obří akvária a archeopark v Chotěbuzi, zámek ve Fryštátu, technické muzeum v Petřvaldě nebo adrenalinový paragliding na Javorovém! Aktuální nabídku slev a partnerů naleznete na tscard.cz.
Rozhledna Velká Čantoryje u Nýdku

Rozhledna Velká Čantoryje u Nýdku

Rozhledna Velká Čantoryje se nachází na rozhraní státní hranice mezi Českou a Polskou republikou. Realizací výstavby došlo k vytvoření turistického areálu, který na tomto vrcholu chyběl.

Řeka Olše – beskydský tok pramenící v Polsku

Řeka Olše – beskydský tok pramenící v Polsku

Jediný z pěti hlavních toků povodí Odry nepramení řeka Olše na českém státním území, ale v sousedním Polsku. V České republice dosahuje délky 71 km, z toho cca 25 km tvoří státní hranici.

MTB Beskydy – trasy pro horská kola v Beskydech

MTB Beskydy – trasy pro horská kola v Beskydech

Všichni nadšení cyklisté na horských kolech určitě ocení speciální trasy pro MTB v Beskydech, regionu Těšínské Slezsko. Projekt "MTB Beskydy" je turistickým produktem zaměřeným na aktivní turistiku na česko-polské hranici s důrazem na horskou cyklistiku.

Radegastovy okruhy v Beskydech

Radegastovy okruhy v Beskydech

Radegastovy okruhy – to je název sedmi cyklistických tratí různých obtížností a délek, které propojují nejatraktivnější místa Radegastových Beskyd. Středem sedmi tras bude oblast Horeček mezi Frenštátem pod Radhoštěm a Trojanovicemi.

Trojmezí u Hrčavy – místo, kde setkávají hranice tří zemí

Trojmezí u Hrčavy – místo, kde setkávají hranice tří zemí

Poblíž obce Hrčava najdeme místo, kde se potkávají hranice tří států, tzv. Trojmezí. Místo je výjimečné tím, že z vrcholu asi 606 m n. m. je vidět panorama krajiny 3 států, České, Slovenské a Polské republiky.

Lurdská jeskyně se studánkou v Hrčavě

Lurdská jeskyně se studánkou v Hrčavě

Jedná se o kamenný lesní oltář ve tvaru půloblouku. Traduje se, že voda z této studánky je zázračná, leckdy stačí, že se vodou pouze omyje.

Hraniční meandry řeky Odry

Hraniční meandry řeky Odry

Několikakilometrový úsek řeky Odry od hraničního přechodu ve Starém Bohumíně až po bohumínskou část Kopytov, k soutoku Odry s Olší, vyhlásil Moravskoslezský kraj za chráněné území. Oblast má rozlohu přes 126 hektarů a představuje ojedinělý přírodní fenomén, který už na evropských tocích téměř není.

Chráněná krajinná oblast Beskydy

Chráněná krajinná oblast Beskydy

CHKO Beskydy je svou rozlohou 1 160 km² největší chráněnou krajinnou oblastí v České republice. Naleznete zde původní pralesovité porosty, horské louky s výskytem vzácných karpatských rostlin a živočichů i unikátní pseudokrasové jevy.

Rytířská stezka na Velkou Čantoryji

Rytířská stezka na Velkou Čantoryji

Rytířská naučná stezka vede na české i polské straně hory Velká Čantoryje opředené mnohými pověstmi. 10 km dlouhá naučná stezka vás povede po stopách staré legendy, podle které se v nitru Velké Čantoryje ukrývá vojsko „spících rytířů“, kteří přijedou na pomoc zdejšímu kraji v případě ohrožení.

Trojmezí Cyklotrack – cyklotrasa východní částí Beskyd

Trojmezí Cyklotrack – cyklotrasa východní částí Beskyd

Dech beroucí výhledy na hřebeny hor či nádherné pohledy do hlubokých údolí Beskyd, to vše nabízí náročná cyklotrasa Trojmezí Cyklotrack, která měří 75 km a je na ní třeba překonat velké převýšení. Zato se vám odmění neopakovatelnými zážitky ve všech ročních obdobích.

Památník posledního zastřeleného vlka v Beskydech

Památník posledního zastřeleného vlka v Beskydech

Památný kámen posledního zastřeleného vlka stojí na místě, kde byla tato šelma zabita výstřelem z lovcovy pušky, a tím začala necelých 100 let dlouhá éra, kdy vlci v Beskydech nežili. Poslední vlk v Moravskoslezských Beskydech byl zastřelen ve čtvrtek 5. března 1914 v lesích mezi Hrčavou a Bukovcem.

Dřevěný kostel sv. Cyrila a Metoděje v Hrčavě

Dřevěný kostel sv. Cyrila a Metoděje v Hrčavě

Nejmladší z dřevěných kostelů na Severní Moravě a ve Slezsku se nachází v nejvýchodnější obci republiy, v těsné blízkosti trojmezí tří státu České republiky, Slovenska a Polska, Hrčavě.

Těšínské Slezsko Region Card 2024+

Těšínské Slezsko Region Card 2024+

Poznávejte Těšínské Slezsko s regionální kartou Těšínské Slezsko Region Card 2024+, díky které ušetříte, a navíc poznáte ta nejzajímavější místa v Těšínském Slezsku. Kartu v podobě slevových voucherů lze získat zdarma u smluvních partnerů.

Další aktuality

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Moravskoslezském kraji

Plánujete dovolenou v Beskydech, Jeseníkách, na Těšínsku či v Poodří? Jestliže navíc patříte k vyznavačům přírodního stylu života a dáte přednost kempu před luxusním hotelem, máme pro vás tipy, kde si užijete dovolenou v těch nejlepších kempech Moravskoslezského kraje. Stačí si jen vybrat.
Moravskoslezský kraj | Ubytování

Johanka z Arku, sopky a krásné koupání: 10 tipů k objevování Slezské Harty

Zadíváte-li se na klidnou hladinu Slezské Harty, možná se na chvíli ocitnete v Jezerní oblasti, největším národním parku v Anglii. Kdyby však přehrada mohla mluvit, řekla by, že o žádné srovnání nestojí. Slezská Harta je svá a jedinečná. Krásná příroda Nízkého Jeseníku, vyhaslé sopky dokreslující půvabné scenérie, pohnuté osudy místních obyvatel… S troškou fantazie snad v dálce uvidíte i Pannu Orleánskou, jak cválá na koni k vodnímu hradu. Na Slezské Hartě se totiž natáčel velkofilm Johanka z Arku.
Moravskoslezský kraj | Příroda

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Moravskoslezský kraj

Také v Moravskoslezském kraji najdete spousty zajímavých míst, která na turisty teprve čekají. Zveme vás na Futureum v areálu Dolní oblasti Vítkovic, do muzea Bible v Jablunkově, do síně slávy Petry Kvitové ve Fulneku a na Osoblažskou úzkokolejku. Naplánujte si výlet také na originální rozhlednu do oblasti prvorepublikových vojenských bunkrů nebo do břidlicového Flascharova dolu v Odrách či na zámek Bruntál. Půvabnou barokní stavbu si oblíbili filmaři – víte, které pohádky se tu natáčely?
Moravskoslezský kraj | Zážitky

Rododendrony v Zoo Ostrava začínají rozkvétat

S téměř měsíčním předstihem začínají v Zoo Ostrava rozkvétat rododendrony a azalky. Ve stohektarovém areálu roste těchto atraktivních rostlin okolo 7000 exemplářů, což je nejvyšší počet v České republice i na Slovensku. Kvetou po celém areálu – podél hlavní návštěvnické trasy, ve výbězích některých zvířat i v botanickém zázemí. Největší koncentrace těchto nepřehlédnutelných rostlin je v Rododendron parku u expozice Čitván, zde budou opět probíhat komentované prohlídky. Zoo Ostrava má v současnosti největší kolekci rododendronů v České republice i na Slovensku. Roste zde přes 7500 exemplářů těchto nádherných rostlin (celkem asi 485 druhů a kultivarů).
Moravskoslezský kraj | Příroda

Pevné nervy, jistá ruka aneb tipy na místa, kde si zahrajete minigolf

Minigolf je nenáročným sportem pro všechny bez rozdílu věku a zkušeností. Spíše než svaly a fyzická kondice jsou potřeba pevné nervy a jistá ruka. Podívejte se na tipy portálu Kudy z nudy, kam můžete vyrazit s rodinou či přáteli a užijte si zábavné chvilky.
Moravskoslezský kraj | Životní styl

Přijďte se v dubnu podívat do skleníků v zoo Ostrava

V Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava není k vidění jen pestrá kolekce zvířat z různých koutů světa, ale také velmi pestrá kolekce rostlin. Kromě planě rostoucích je to celá řada tropických a subtropických druhů. Největší koncentrace exotiky se nachází v pěstebních sklenících, které se po zimní přestávce opět otevírají návštěvníkům, a to již od dubna 2024! Botanické zázemí ostravské zoologické zahrady bude otevřeno až do konce října, a to každý víkend vždy v 11:00 a ve 14:00 hodin.
Moravskoslezský kraj | Příroda

Oslavte o víkendu Den ptactva v Zoo Ostrava

Pozvánka platí pro všechny Kosy, Pěnkavy, Hýly, Dudky, Ptáčky – v sobotu 6. dubna se v ostravské zoologické zahradě uskuteční tradiční oslavy svátku všech opeřenců. Tento den budou mít nositelé ptačích příjmení zvýhodněné vstupné do zoo a pro všechny návštěvníky bude připraven doprovodný ptačí program. Program bude připraven nejen pro milovníky ptactva, ale také rostlin – tento den budou zahájeny komentované prohlídky pěstebních skleníků.
Moravskoslezský kraj | Příroda

Legiovlak vyjel do nové sezony, začíná ve Středočeském kraji

Nádraží Městec Králové je první zastávkou legionářského vlaku při jeho letošním putování po městech České republiky. Široké veřejnosti je Legiovlak přístupný zdarma, ve všední dny od 8:00 do 18:00 hodin a o víkendu od 9:00 do 19:00 hodin. Legiovlak si klade za cíl oživit povědomí o čs. legiích, jejich zásluhách na vzniku Československa a posilovat národní hrdost.
Moravskoslezský kraj | Zážitky