Úvod > Aktuality > Parní vlaky na Osoblažsku vyrážejí do nové sezony

Parní vlaky na Osoblažsku vyrážejí do nové sezony

Vydáno 6. května 2019 Zážitky
8. květen je již tradičně slavnostním dnem, kdy bude zahájena turistická sezóna na Osoblažsku. Patnáctou sezónu parních vlaků zahájí souprava výletního vlaku v čele s dvěma parními lokomotivami. Symbolické vypravení parního vlaku do nové sezóny pak proběhne v 10:45, kdy se parní vlak vydá na svou první letošní cestu do Osoblahy.
Osoblažská železniceNa nádraží v Třemešné bude 8. května od deseti hodin připraven bohatý doprovodný program. Letošní ročník připomene šťastnou událost, kdy bude po čtyřech letech završen převod pozemků a nádražních budov z majetku státu na obce Osoblažska.

Pro turisty jsou dále na nádraží připraveny stánky s informacemi a prezentací produktů a akcí v nastávající turistické sezóně. Bude možné zhlédnout umění Osoblažské paličkované krajky nebo si prohlédnout nová elektrokola a další turistické věci, které tento rok nově zapůjčuje krnovské Turistické informační centrum.

OsoblahaSymbolické vypravení parního vlaku do nové sezóny pak proběhne v 10:45, kdy se parní vlak vydá na svou první letošní cestu do Osoblahy, kam dorazí v 12:03. V Osoblaze bude připraveno občerstvení a stánky s místními produkty. Prezentovat se zde bude sociální podnik Sladké Osoblažsko nebo bylinkový ranč Majoránek z Horních Povelic a nebudou chybět ani projížďky na koních. Parní vlak zpět odjíždí v 15:10 a do Třemešné se vrátí v 16:39. V samotné Osoblaze můžete dále navštívit Osoblažské Retromuzeum, místní koupaliště nebo zachovalý Židovský hřbitov. Odjezd parního vlaku zpět do Třemešné je plánován v 15:10 hodin.
 

Osoblažská úzkokolejka neboli Osoblažka

OsoblažkaOsoblažská úzkokolejka s rozchodem 760 mm se nachází v západní části Moravskoslezského kraje, v Osoblažském výběžku, patřícím okresu Bruntál. Na normálně rozchodnou síť je trať napojená ve stanici Třemešná ve Slezsku, ležící 17 km severozápadně od Krnova.

Trať vede malebnou krajinou přecházející z podhůří Hrubého Jeseníku do Osoblažské nížiny přezdívané též "Slezská Haná". Trať je unikátní svým trasováním. Aby se co nejvíce přizpůsobila terénu, je zde použit úzký rozchod a trať je nezvykle klikatá. Na dvaceti kilometrech trati se nachází celkem 102 oblouků. Nejmenší oblouk má pouhých 75 m a honosí se titulem nejmenšího oblouku v síti českých železnic.

V letní sezóně zde pak můžete potkat turistické vlaky SZD vedené parní nebo historickou motorovou lokomotivou.
Úzkorozchodná železnice Třemešná – Osoblaha

Úzkorozchodná železnice Třemešná – Osoblaha

Na Osoblažsku v podhůří Jeseníků se nachází unikátní úzkorozchodná dráha, která je jediná svého druhu v Českém Slezsku. Trať vede z Třemešné ve Slezsku (napojení na normálněrozchodnou trať z Krnova do Jeseníku) přes Slezské Rudoltice do Osoblahy.

Koupaliště Osoblaha

Koupaliště Osoblaha

Osoblažské koupaliště je usazeno do centra malebného prostředí zdejšího parku, jehož součástí je in-line dráha, antukové kurty pro tenis, volejbal, nohejbal, fotbalový areál, kemp, rybník pro sportovní rybolov a další.

Židovský hřbitov v Osoblaze

Židovský hřbitov v Osoblaze

Židovský hřbitov v Osoblaze patří k nejcennějším v České republice a nejvzácnějším památkám v Moravskoslezském kraji.

Zámek Slezské Rudoltice - slezské Versailles

Zámek Slezské Rudoltice - slezské Versailles

Zámek Slezské Rudoltice leží v nádherné oblasti Jeseníků v tzv. Osoblažském výběžku. Čtyřkřídlý, jednopatrový, barokní zámek se vstupní věží býval jedním z významných kulturních center Slezska, kterému se přezdívalo Slezské Versailles. Budovu obklopuje nevelký zámecký park s rybníkem.

Jeseníky – hory, které si zamilujete

Jeseníky – hory, které si zamilujete

Jeseníky s podhůřím jsou horským rájem s mnoha přírodními, historickými i technickými poklady. V létě zde najdete stovky dobře značených tras jak pro pěší, tak pro cykloturistiku. Nejen vyhlášená střediska zimních sportů, ale i lázně, památky a kulturní akce jsou důvodem, proč je navštívit i v zimě.

Další aktuality

12.10.
2019
Zámek Raduň láká na vinobraní

Zámek Raduň láká na vinobraní

Severní Morava a Slezsko | Zážitky
2.10.
2019
Slezskoostravský hrad zve fanoušky dobrého jídla na Hradní hodokvas

Slezskoostravský hrad zve fanoušky dobrého jídla na Hradní hodokvas

Severní Morava a Slezsko | Zážitky
18.9.
2019
Dny NATO připomenou 20 let od vstupu České republiky

Dny NATO připomenou 20 let od vstupu České republiky

Severní Morava a Slezsko | Zážitky