Úvod > Výlety > Výlety s příběhem > S osobností na procházku: po Ostravě a okolí s rodem Rothschildů

S osobností na procházku: po Ostravě a okolí s rodem Rothschildů

Ostrava a celá oblast Hlučínska, ohraničená státní hranicí s Polskem a řekami Opavou a Odrou, byla od první poloviny 19. století až do druhé světové války královstvím významného rodu Rothschildů. S Kudy z nudy vás pozveme za známými bankéři a průmyslníky na procházku: napřed pěšky po Ostravě-Vítkovicích, a pak po okolí. Tam ale bude rozumnější využít auto nebo kolo.
Zakladatelem finančního impéria dynastie Rothschildů byl Mayer Amschel Rothschild (1744–1812), rodák z Frankfurtu nad Mohanem. Muž, kterého časopis Forbes v roce 2005 zařadil mezi dvacet nejvlivnějších podnikatelů všech dob, získával první zkušenosti u svého otce, drobného směnárníka. Pak se ale pustil do obchodování se starými mincemi a starožitnostmi, stal se správcem majetku vlivného knížete Viléma Hessenského a postupně budoval výnosný rodinný podnik. Jeho synové Amschel, Salomon, Nathan, Karl a Jacob řídili jednotlivé pobočky ve Frankfurtu, Vídni, Londýně, Neapoli a Paříži. S pečlivostí sobě vlastní pro ně také otec vybral nevěsty ze zámožných a vlivných rodin, podobně jako své dcery provdal za uznávané bankéře. Všichni Rothschildové od té doby dodržovali zvyklosti knížecích domů a až na výjimky sňatky uzavírali výhradně sami mezi sebou.
 

Třetí syn a areál Dolní Vítkovice

Vídeňskou filiálku měl na starosti Salomon Mayer Rothschild (1774–1855). Od roku 1800 úzce spolupracoval s císařským dvorem, roku 1815 byl povýšen do šlechtického stavu a patřil mezi osobní přátele rakouského kancléře Klementa Václava Metternicha. Měl monopol na produkci rtuti v Evropě, ovlivňoval systém pojišťovnictví v celé habsburské monarchii a stál u rozvoje evropské železniční dopravy. Na vlastní náklady zajistil geologický průzkum budoucí Severní dráhy, naplánované z Vídně přes Moravu do polské Veličky, kde byla velká naleziště soli. Od nápadů k realizaci to u Rothschildů díky neomezeným finančním zdrojům nikdy nebylo daleko, a tak se už v roce 1839 rozjely vlaky z Vídně do Brna, o dva roky později do Přerova a roku 1845 až do Prahy.

Železnice otevřela cestu do řady průmyslových center monarchie včetně Ostravska a Vítkovických železáren. Ty založil v roce 1828 olomoucký arcibiskup, arcivévoda Rudolf Habsburský jako nejmodernější huť tehdejší monarchie. Do rukou vídeňských Rothschildů podnik přešel už v roce 1835, brzy se stal největším producentem surového železa na severní Moravě a začal dodávat kolejnice pro rychle se rozšiřující železniční síť habsburské monarchie.

Na prohlídku unikátní industriální památky Dolní Vítkovice si vyhraďte dostatek času, třeba i celý víkend – lákadel je tu opravdu hodně, od vysokých pecí přes vyhlídkovou věž Bolt Tower a halu Gong až po zábavu ve Velkém světě techniky a Malém světě techniky. Pohodlně tu ale zaparkujete a můžete se odtud vypravit na krátkou procházku za Rothschildy po nejbližším okolí.
 

Zámek ve Vítkovicích

Donedávna málokdo v Ostravě tušil, že ve Vítkovicích stojí nějaký zámek. Rothschildův zámeček byl tak dobře ukrytý ve spleti budov hutního a strojírenského podniku, že téměř nebyl vidět. Dostanete se k němu velmi jednoduše: stačí se vydat od areálu Dolních Vítkovic po Ruské ulici, zámeček stojí na křižovatce s Výstavní ulicí.

Rothschildové si jej nechali postavit nejenom jako místo pro jednání a vedení firmy, ale také jako zázemí, aby měli kde bydlet při svých pobytech. S letopočtem vzniku 1847 je zámeček nejstarší památkou na území ostravské městské části Vítkovice. Není ale přístupný veřejnosti a nadále slouží jako reprezentativní firemní prostor.

Kromě zámečku Salomon Meyer Rothschild nechal v Ostravě vyhloubit černouhelný důl Šalomoun (zlikvidovaný v 70. letech 20. století) a po své manželce pojmenoval důl Karolina; ten ukončil činnost už za první republiky. Po synovi Anselmovi pak pojmenoval důl, který od té doby několikrát změnil název a dnes je součástí Landek Parku.
 

Vítkovice a první závodní nemocnice v Rakousku-Uhersku

Ve Vítkovicích se líbí nejenom milovníkům industriálu, ale i ctitelům „staré dobré Anglie“. Jádro této části Ostravy je totiž kompletně postaveno z červených pálených cihel – a to včetně Rothschildovy nemocnice, kterou v roce 1853 založil právě Salomon Meyer Rothschild, tehdejší majitel Vítkovických železáren. Vítkovická nemocnice se stala vůbec první závodní nemocnicí v rakousko-uherském mocnářství a zřejmě i v Evropě. Funguje dodnes, a to jako ryze moderní zařízení pod názvem Nemocnice AGEL Ostrava-Vítkovice.
 

Dělnická kolonie aneb procházka do Anglie 19. století

Od vítkovické nemocnice dojdeme na Mírové náměstícihlovým kostelem sv. Pavla a zamíříme do uliček jihozápadně od náměstí. Tady si budete připadat jako v Anglii 19. století: v severní části dnešní ulice Lidické a po jedné straně ulic Tržní a Nerudovy se totiž dochovala půvabná dělnická kolonie několika desítek původně přízemních dvojdomků, postavených pro zaměstnance hutí koncem 19. století. Kromě domků tu najdete také bývalou tržnici, školu a původní hospody. Kolonii ovšem nevybudoval Salomon Meyer Rothschild, ale jeho potomci. Salomon po pádu Metternichovy vlády opustil Vídeň a s manželkou se přestěhoval k dceři Betty a jejímu manželovi do Paříže.
 

Tipy na výlety za Rothschildy do okolí Ostravy

  • Po otcově smrti roku 1855 podnik na Ostravsku dál vedl Salomonův syn Anselm (1803–1874), který odkoupil doly bratří Kleinů a rodinné impérium ještě rozšířil, a po něm jeho syn Salomon Albert Anselm (1844–1911). Ten pokračoval i v otcově podnikatelské aktivitě na poli investic do rakouského průmyslu, dolů a železnic.
  • Rothschildové také několik let vlastnili panství v Koryčanech na Zlínsku, kde využívali především místní lesní hospodářství.  
  • Mezi místa spojená s významným rodem finančníků patří zejména zámek Hlučín a zámek Šilheřovice. Salomon Mayer Rothschild jej koupil v roce 1844, když hledal reprezentativnější a hlavně klidnější sídlo než zámeček v průmyslových Vítkovicích.
  • V zámeckém parku objevíte kromě golfového hřiště restauraci Lovecký zámek; budova v tudorovském stylu sloužila jako zázemí při honech, zajímavostí jsou původní psí kotce.
  • Na okraji šilheřovického zámeckého parku u cesty směrem k Černému lesu stojí stavení zvané Manor House. Dům inspirovaný tudorovskou Anglií znáte z filmu otce a syna Svěrákových Tmavomodrý svět.
  • Přes Černý les vede silnice, u níž stojí hájenka Annin dvůr. V roce 1814 ji založil a pojmenoval po své manželce tehdejší majitel zámku Šilheřovice Johann von Eichendorff, dnešní podobu mu ale dali v roce 1852 Rothschildové.
  • Cesta a turistická značka vás dovedou na okraj Petřkovic, kde minete nikdy nedokončenou železnici spojující Petřkovice s polskými Chałupkami, a můžete pokračovat až k hornickému muzeu Landek Park.
  • Pokud se vypravíte za hranice do Polska, Rothschildům patřil také zámek v obci Chałupki; najdete ho hned za řekou, za budovami bývalé celnice po levé straně. Slouží jako hotel s restaurací, v zámeckém parku jsou rozeseté miniatury dalších historických staveb. Za vidění stojí i nedaleké hraniční meandry řeky Odry.