Úvod > Aktuality > 17 akcí a tipů, kam se vydat 17. listopadu
17 akcí a tipů, kam se vydat 17. listopadu
"> ">

17 akcí a tipů, kam se vydat 17. listopadu

Vydáno 11. listopadu 2019 Zážitky
Sedmnáctý listopad podobně jako nedávné říjnové oslavy nabídne řadu akcí a speciálních prohlídek. Je co slavit: je to státní svátek, Den boje za svobodu a demokracii, Mezinárodní den studentů a také den, který v roce 1989 ,přesně před 30lety, odstartoval sametovou revoluci. Kam se vypravíte s portálem Kudy z nudy vy?

Dny otevřených dveří

Hrzánský palácDen otevřených dveří pro veřejnost se na 17. 11. chystá v jedné z vládních budov, v pražském Hrzánském paláci od 9:00 hodin. Poslední komentovaná prohlídka se koná od 16:00 hodin. V Hrzánském paláci zahrnuje prohlídka Gobelínový sál, který část loňského roku sloužil jako náhradní jednací sál vlády, Strahovský salonek, pracovnou předsedy vlády, výstavy Můj stát a Symboly republiky či výhled z terasy, který si oblíbil i Tomáš Garrigue Masaryk.

lichtenstejnský palácOtevřeno bude mít i Lichtenštejnský palác na pražské Kampě. Zájemci z řad veřejnosti se mohou těšit na komentované prohlídky interiérů i venkovních prostor, nahlédnout do oslnivých reprezentačních sálů a užít si nevšední pohled na panorama Prahy, a to od 9:00 do 17:00 hodin. Prohlídky budou probíhat v organizovaných skupinách za doprovodu průvodců, délka prohlídkové trasy je 45 minut. Poslední komentovaná prohlídka bude začínat v 16.00 hodin.

národní galerieNárodní galerie v Praze v rámci Dne boje za svobodu a demokrecii zve v neděli návštěvníky do svých stálých expozic. Na listopadový státní svátek Národní galerie v Praze otevře zdarma své sbírkové expozice ve Veletržním (1796–1918: Umění dlouhého století, 1918–1938: První republika, 1930–současnost: České moderní umění), Salmovském (Salm Modern #1: Možnosti dialogu), Schwarzenberském paláci (Staří mistři) a Klášteře sv. Anežky České (Středověké umění v Čechách a střední Evropa 1200–1550) od 10 do 18 hodin.
 

Mimořádná procházka Jelením příkopem

jelení příkopNenechte si o svátečním víkendu 16. a 17. 11. 2019 ujít mimořádnou procházku Jelením příkopem. Návštěvníci budou mít mimo jiné možnost projít se oceňovaným Pleskotovým tunelem skrz Prašný most či vidět pozůstatky medvědince, který byl postaven ve 20. letech minulého století pro medvědy, jež dostal darem prezident T. G. Masaryk. Lidé stejně tak uvidíte postup rozsáhlých prací na opravě fasád a střech někdejšího severního opevnění; tyto práce budou pokračovat ještě v příštím roce.

Přístup na prohlídku bude z Klárova přírodní stezkou vedoucí ve stráni mezi ulicemi Chotkova a Na Opyši, trasa dovede návštěvníky k východu z horního Jeleního příkopu na Novém světě v ulici U Brusnice. Upozorňujeme návštěvníky, že prohlídková trasa bude pouze jednosměrná a místy bude vedena náročným terénem. Pro dětské kočárky je tento terén nesjízdný. 
 

Cesta svobody v Plzni

plzeňPlzeň si 17. listopadu 2019 připomene 30. výročí od událostí listopadu 1989 celodenním programem. Lidé se mohou těšit na besedy a rozhovory s pamětníky, výstavy, umělecké instalace na Anglickém nábřeží, vzpomínková setkání či koncert.

Lidé se budou moci vydat po takzvané Cestě svobody. Ta nabídne možnost zastavit se na několika místech v historickém centru, z nichž se stěžejním stane Anglické nábřeží, kde bude po celý den otevřena improvizovaná Plzeňská kavárna s pódiem. Na něm se budou konat debatní bloky s pamětníky událostí roku 1989.
 

Obývák Václava Havla v Praze

Korzo-Narodni-Obyvak-Vaclava-Havla-1Příjemné posezení uprostřed oslav a zajímavé hosty slibuje část oslav 17. listopadu na Národní třídě, kterou organizátoři nazvali Obývák Václava Havla. Koná se totiž na piazzettě Národního divadlo již před pár lety oficiálně pojmenované jako náměstí Václava Havla. Pozvaní hosté tu přečtou úryvky z Havlova díla dle svého výběru. “Výběr necháváme na hostech, vždy je to dost různorodé. Je to i tím, že zveme osobnosti z různých oborů, herce, hudebníky, novináře. Hodně z nich znalo Havla osobně, takže se často podělí i o osobní vzpomínky a historky”, dodává dramaturg Oskar Rejchrt. 
 
narodni-muzeum-s-vaclavem-nocObývák Václava Havla je jednou ze scén Korza Národní, které letos už pošesté proběhne na Národní třídě. Od 10.00 do 22.00 hodin tu vystoupí na několika pódiích i přímo na ulici více než stovka umělců. Vrcholem programu na Národní třídě bude světelná instalace a velkoformátová projekce Paměť národa: 1989 promítaná na domy, kterou završí Modlitba pro Martu v podání Anety Langerové.

Sváteční den pak v Praze zakončí videomapping revoluce na Historickou budovu Národního muzea. Světelná show nabídne průřez československými dějinami, kterým Národní muzeum jako tichý svědek přihlíželo.
 

30 let svobody v Brně

BrnoMěsto Brno oslaví kulaté výročí svobody slavnostním nasvícením některých budov. V den výročí 30 let od pádu totality v Česku a Slovensku se v barvách české státní vlajky nasvítí hrad Špilberk, budova Mahenova divadla, divadla Husa na provázkufontána u Janáčkova divadla.

Na velké stagi na náměstí Svobody vystoupí řečníci z řad studentů, umělců, pamětníků listopadových událostí či rektorů brněnských univerzit. Program bude doplněn o vystoupení několika písničkářů a tří kapel. V prostoru náměstí Svobody můžete navštívit Univerzitní zónu, ve které najdete stánky všech vysokých škol zapojených do příprav oslav. Další zóna bude patřit neziskovým organizacím, které se podílejí na rozvoji demokracie, šíření povědomí o lidských právech, svobodách ši budování angažované společnosti – např. Post Bellum, Amnesty International, Mladí občané, Demokracie D21 a další. Třetí zóna, foodzóna, nabídne občesrtvení a horké nápoje. V 18:00 zahájíme tradiční Lampionový průvod pořádaný studenty Masarykovy univerzity, který vede přes Kaunicovy koleje až na náměstí Míru.
 

Další oslavy a nápady, co podniknout na státní svátek

Národní galerie zdarma - Den boje za svobodu a demokracii

17.11.
Národní galerie zdarma - Den boje za svobodu a demokracii

Národní galerie v Praze v rámci Dne boje za svobodu a demokrecii zve návštěvníky do všech svých stálých expozic. Na tento den také Lektorská oddělení ve všech budovách připravila bohatý doprovodný program.

Hrzánský palác - den otevřených dveří

6.7.
Hrzánský palác - den otevřených dveří

Den otevřených dveří pro veřejnost v jedné z vládních budov, v pražském Hrzánském paláci. Poslední komentovaná prohlídka se koná od 16 hodin.

Sametové posvícení

17.11.
Sametové posvícení

Sametové posvícení je satirický průvod masek s alegorickými vozy a živou hudbou, který letos už posedmé projde centrem Prahy. 17. listopad bere jako příležitost k vyjádření občanských postojů. Chce si posvítit na problémy v různých oblastech naší společnosti.

Noc divadel 2020

21.11.
Noc divadel 2020

Třetí listopadová sobota bude již poosmé patřit Noci divadel, která právě otevírá registraci pro soubory a divadla, letos s podtitulem Divadlo a udr(život)elnost.

Národní technické muzeum za 50 Kč - Den boje za svobodu a demokracii

17.11.
Národní technické muzeum za 50 Kč - Den boje za svobodu a demokracii

V roce 2020 je připraveno při příležitosti výročí a významných dnů 8 termínů, během kterých bude možné navštívit Národní technické muzeum za vstupné 50 Kč.