ÚvodAktualityVýlety za tajemstvím kryptogramů: dobrá Marie, Čapkova povídka a R.I.P.
Památky

Výlety za tajemstvím kryptogramů: dobrá Marie, Čapkova povídka a R.I.P.

Poslechněte si audio verzi článku
V kostelech, kaplích a kapličkách, na zvonech nebo na podstavcích soch světců občas objevíte zvláštní nápisy: některá písmena jsou větší, jiná chybí, případně narazíte na zkratky jako H.S.E. nebo D.O.M. Nerozumíte jim? Není divu: právě to jsou kryptogramy, tedy texty se skrytou informací, schovanou za některými písmeny.
kryptogramNěkteré kryptogramy jsou všeobecně známé. Namátkou A.D., Anno Domini aneb Léta Páně, anebo INRI, zkratka Iesus Nazarenus Rex Iudaeorum, Ježíš Nazaretský, král židovský, na tabulce nad ukřižovaným Kristem. Méně známé jsou třeba D.O.M., Deo Optimo Maximo aneb Bohu nejlepšímu, největšímu, či H.S.E., Hic Situs Est aneb zde leží. Oba kryptogramy se často objevují na náhrobcích.

Jenže půvab kryptogramů spočívá ve skrytém poselství. Třeba takovém, jaké popisuje Karel Čapek v povídce Pád rodu Votických: „…Některá písmena jsou zřejmě větší, koukejte se!“ A rychle napsal tužkou: ANNO DOMINI MCCCCLXV. „Ten sochař vytesal schválně písmena O, C a C větší; to je kryptogram, rozumíte? Napište si ta písmena OCC — nenapadá vás nic?“ „OCC, OCC,“ bručel dr. Mejzlík, „to by mohlo být — aha, zkratka za OCCISUS, že? To znamená zavražděn!“ „Ano,“ zvolal slavnostně archivář. „Sochař tím naznačil potomstvu, že urozený pán pan Petr Berkovec de Wotice Welenova byl úkladně zavražděn. Tady to máme!“ Pokud vás zajímá, kdo byl vrah a jak to dopadlo, povídku najdete v knížce Povídky z jedné kapsy.
 

Podpisy stavitelů i letopočty

mělník kostel sv. petra a pavlaVětšina kryptogramů se netočí kolem dávných zločinů, ale skrývají se v nich informace běžnějšího druhu. Například takové jako v kostele sv. Petra a PavlaMělníce, který dnešní podobu získal v druhé polovině 15. století. Zdaleka viditelná impozantní věž byla založena roku 1483 a podle letopočtu uvedeného na nejvyšší římse dokončena roku 1488. Letopočet provází kryptogram IOHS CPR D FUTU MOR, který kunsthistorik Antonín Podlaha rozluštil jako podpis autora: Johann Spiess z Frankfurtu stavitel.

Podobné poselství najdete v kostele sv. Jana Křtitele ve Dvoře Králové nad Labem: kované zábradlí kostelního kůru zdobí ornamenty a kartuše s nápisem E.W.T. IOESPH SCHIP A. 1778, tedy opět jméno stavitele nového kůru a příslušný letopočet. Kryptogram EWT, tedy EREXIT VIVUS, zbudoval za svého života, je v pořádku, ale v křestním jménu se autor spletl, správně má být IOSEPH, Josef. Zkratku A., nahrazující A.D., už znáte.

kostel sv. jakuba příbramNěkde je třeba znát římské číslice, třeba v Pravlově u Dolních Kounic. Nad hlavním vchodem do kostela Navštívení Panny Marie je latinský nápis; když sečtete jednotlivá zvýrazněná písmena (a současně římské číslice), výsledkem je letopočet dokončení oprav a nového posvěcení kostela. Skrytý letopočet najdete i na kazatelně kostela sv. Jakuba v centru Příbrami. Barokní zařízení interiéru totiž pochází ze zrušeného kláštera v Mariánské Týnici, což prozrazuje latinský nápis s několika zvýrazněnými písmeny aneb římskými číslicemi; letopočet utajený v kryptogramu udává rok 1736. Podobnou hříčku se zvýrazněnými číslicemi mívali v kostele Prozřetelnosti Boží v zámeckém parku v Šenově u Ostravy, někdy koncem 20. století ale byl nápis odstraněn.
 

Dobrá Maria a Ďáblova bible

Maria je dobráTakový kryptogram, jaký zanechal mistr ornamentů, španělský architekt Antoni Gaudí, na fasádě katedrály Sagrada Família v Barceloně, v Česku nenajdete: magický čtverec obsahuje 16 číslic, jejichž součet ve všech řadách dává číslo 33, tedy věk Krista. Někdy ale nemusí jít jen o letopočty. Zvon Maria ve věži kostela Nejsvětější Trojice v Chrasti u Chrudimi je nejstarším zvonem východních Čech, lidem zvoní už přes 600 let a pamatuje časy Mistra Jana Husa a krále Václava IV. Zvon ovíjí 21 zpřeházených gotických písmen a nikdo neví přesně, co znamenají. Když jej zkoumal konzervátor královéhradecké diecéze Hugo Doskočil, vyluštil nápis EGO MARIA EJA EGO SUM BONA MCCCCXII, tedy „Já Maria jsem dobrá 1412“. Další odborníci, kteří se snažili nápis na historickém zvonu poskládat, ale žádné datum neobjevili, takže i když styl odlití i umělecká výzdoba odpovídají přelomu 14. a 15. století, minulost Marie je přinejmenším nejasná. Má se za to, že kdysi Maria zvonila zaniklému benediktinskému klášteru v Podlažicích, místu, kde se zrodila Ďáblova bible.
 

Víte, že?

  • Kostel Nanebevzetí Panny Marie v GruntěKosmonostech vede lipová alej k baroknímu kostelu Povýšení sv. Kříže, nad jehož vchodem se vznášejí dva andělé. Drží mezi sebou kartuši s řecky psaným kryptogramem, oslavujícím Pannu Marii zvoláním Zdrávas Maria, Matko Božího Syna.
  • Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Gruntě u Kutné Hory je velkolepá pseudorománská stavba z hořického pískovce ze začátku 20. století. Jeden z největších kostelů českého venkova vyzdobili secesními malbami manželé Marie a František Urbanovi, žáci Alfonse Muchy. Text dovedně zakomponovaný do ozdobného lemu scény klanění tří králů na stěně presbytáře bývá řazený mezi kryptogramy, ale ve skutečnosti jde o úryvek z Bible kralické. Najdete jej v Matoušově evangeliu: …I všedše do domu, nalezli dítě s Marijí matkou jeho, a padše, klaněli se jemu; a otevřevše poklady své, obětovali jemu dary, zlato a kadidlo a mirru.
  • kryptogramKdyž budete luštit latinské zkratky a nápisy, pamatujte, že velké V i U mají stejný tvar, což bývá občas matoucí. Často se setkáte se zkratkami AMDG, někdy OAMDG (Ad Maiorem Dei Gloriam či Omnia Ad Maiorem Dei Gloriam, tedy pro větší slávu Boží nebo vše pro větší slávu Boží), I.C.N. (In Christi Nomine, ve jménu Ježíše Krista), I.N.D. (In Nomine Domini, ve jménu Páně) či R.I.P. Zkratka je stejná pro angličtinu (Rest In Peace) i latinu (REQVIESCAT IN PACE) a shodný je i význam „ať odpočívá v pokoji“; jde o obvyklé zakončení nápisů na náhrobních kamenech.
Čertovy hlavy – monumentální skulptury Václava Levého Příroda

Čertovy hlavy – monumentální skulptury Václava Levého

Nedaleko Liběchova u obce Želízy najdete monumentální skalní skulptury. Řadu reliéfů vytesal v polovině 19. století do pískovcových skal sochař Václav Levý.

Vyhlídková věž kostela sv. Petra a Pavla v Mělníku Památky

Vyhlídková věž kostela sv. Petra a Pavla v Mělníku

Mělnický chrám sv. Petra a Pavla s mohutnou věží – zvonicí vytváří dominantu města nad soutokem Labe a Vltavy, je vzácnou památkou na naše předky a jejich touhu po směřování "supra naturam".

Labská stezka – z Českého Švýcarska až k prameni Labe Letní sporty

Labská stezka – z Českého Švýcarska až k prameni Labe

Labská stezka patří k nejoblíbenějším dálkovým cyklotrasám v Evropě a je součástí sítě evropských cyklotras EuroVelo. Od pramene Labe v Krkonoších (s možnou odbočkou do Prahy) až k Severnímu moři nabízí 1300 km přírodních a kulturních zážitků a to už je pěkná porce i pro dlouhou cyklodovolenou.

Kostel sv. Jana Křtitele ve Dvoře Králové nad Labem Památky

Kostel sv. Jana Křtitele ve Dvoře Králové nad Labem

Až pojedete do Dvora Králové nad Labem do zoo, nezapomeňte vystoupit na věž zdejšího kostela. V rámci prohlídky uvidíte nejen interiér kostela, 3 zvony ze 16. století, byt hlásného ve věži. Především v kostele uvidíte kobku, kde byl roku 1817 nalezen tolik diskutovaný Rukopis královédvorský.

Kostel svaté Markéty Antiochijské v Podlažicích Památky

Kostel svaté Markéty Antiochijské v Podlažicích

Současný chrám svaté Markéty Antiochijské je dominatnou kraje. Byl vystaven na místě bývalého benediktinského kláštera založeného ve 12. století, který byl zničen za husitských válek.

Kostel Prozřetelnosti Boží v Šenově Památky

Kostel Prozřetelnosti Boží v Šenově

Jedinečná pozdně barokní stavba v Šenově u Ostravy z roku 1764 je nazývána též „Perlou Slezska”. Umístěna je v areálu zámeckého parku.

Kostel Povýšení sv. Kříže v Kosmonosích Památky

Kostel Povýšení sv. Kříže v Kosmonosích

Kostel byl postaven v letech 1671 – 1673 a byl jedním z prvních z barokních chrámů na Mladoboleslavsku. Kostel je postaven na konci lipového stromořadí, na jehož počátku stojí dvě kaple.

Mariánská Týnice – Muzeum a galerie severního Plzeňska Kultura

Mariánská Týnice – Muzeum a galerie severního Plzeňska

Mariánská Týnice u Kralovic patří ke skvostům barokní architektury západních Čech. Někdejší poutní místo bývalého cisterciáckého kláštera je sídlem Muzea a galerie severního Plzeňska. Areál, který je od roku 2018 na seznamu národních kulturních památek, je v majetku Plzeňského kraje.

Slovanské přemyslovské hradiště Levý Hradec Památky

Slovanské přemyslovské hradiště Levý Hradec

Na území dnešního města Roztoky, v části zvané Žalov, stávalo raně středověké hradiště Levý Hradec. Toto hradiště bylo pravděpodobně původním sídlem přemyslovského knížete Bořivoje I. Ten zde nechal v 80. letech 9. století vybudovat první křesťanský kostel v Čechách, zasvěcený sv. Klimentu.

Hrobka rodu Silva-Tarouca v Čechách pod Kosířem Památky

Hrobka rodu Silva-Tarouca v Čechách pod Kosířem

Hrobka je umístěna v zámeckém parku v Čechách pod Kosířem v blízkosti pseudogotické vyhlídkové věže. Původem portugalský rod Silva-Tarouca zámek vlastnil mezi lety 1768 – 1945.

Další aktuality

V Poděbradech zahájí již 116. lázeňskou sezonu

V Poděbradech dojde druhý květnový víkend, ve dnech 10. až 12. května 2024 na zahájení již 116. lázeňské sezóny. Bude se na co dívat, co poslouchat a také co ochutnávat. Na pódiu v lázeňském parku vystoupí řada zpěváků a hudebníků v čele s Danielem Hůlkou. Jarmark bude probíhat v sobotu 11. května 2024 od 13:00 do 21:00 na lázeňské kolonádě.
Zážitky, Středočeský kraj

V Lužné se chystá letošní první parní víkend

Už tuto sobotu a neděli 11. a 12. května 2024 vypraví České dráhy parní vlak z pražského Hlavního nádraží do Lužné u Rakovníka, kde bude probíhat akce "První parní víkend". Neopakovatelnou atmosférou historie na kolejích můžete zažít již cestou tam v parních vlacích s lokomotivami Rosnička a Bardotka. Po oba víkendové dny tedy pojede z Prahy do Lužné a zpět zvláštní historický vlak.
Kultura, Středočeský kraj

Na kolínské jízdárně se odehrají husitské bitvy

Středověké tržiště, průvod městem, šermířské souboje a bitva plná břinkotu, chladných zbraní a dramatických scén. To vše čeká návštěvníky tradiční rekonstrukce historických bitev pod taktovkou Pánů z Kolína v sobotu 11. května 2024 na kolínské jízdárně. Letošním tématem je doba husitská, ze které bude vycházet program nazvaný "Země bez krále".
Zážitky, Středočeský kraj

V Kersku se chystá otevření Hrabalovy chaty

Na sobotu 18. května se v Kersku chystá otevření Hrabalovy chaty pro veřejnost. Polabské muzeum v objektu, kde spisovatel žil a tvořil, vybudovalo expozici připomínající Hrabalův život, tvorbu i vztah k rekreační osadě Kersko. Na návštěvníky má působit dojmem, jako by se známý spisovatel zrovna na chvíli ze své chaty vzdálil. Muzeum navrátilo objektu vzhled, jaký měl v době, kdy ji Bohumil Hrabal využíval, a to v období přelomu 80. a 90. let 20. století.
Letní sporty, Středočeský kraj

Nechte se pozvat na jarní hrnčířské trhy do Berouna

Jedním z měst, které ctí dávné řemeslné tradice, je Beroun. Místní bohatě zdobená keramika má dlouhou historii a navštívit zde můžete i Muzeum berounské keramiky. Velmi oblíbené jsou velké hrnčířské trhy, které se v Berouně konají dvakrát ročně. Na ty jarní, které proběhnou od 11. do 12. května, vás zve portál Kudy z nudy.
Kultura, Středočeský kraj

Ochutnejte lahodný chřest z Hostína

Chřestové slavnosti se v Hostíně u Vojkovic, nedaleko Veltrus, budou letos konat 11. a 12. května 2024. Přijeďte na nezapomenutelný víkend plný chřestu a křenu! Prodej chřestu bude vždy od 9:00, v sobotu do 17:00 a v neděli do 16:00 hodin. Kromě skvělého chřestu se můžete těšit také na speciálně vypěstovaný Mělnický křen, přednášky na téma pěstování chřestu nebo soutěž Chřestožrout roku!
Gurmánská turistika, Středočeský kraj

Na hradě Karlštejně už je opět otevřena Kaple sv. Kříže

Od května se opět otevřela kaple svatého Kříže na Karlštejně, kterou vybudoval císařem Karel IV. a zdobí ji největší kolekce gotických obrazů od jednoho mistra na světě. Stěny kaple zdobí zlatý pás, vykládaný leštěnými polodrahokamy, čela kleneb vyplňuje sto dvacet devět obrazů. Mistr Theodorik na nich zachytil "veškeré vojsko nebeské", které mělo poklad hlídat.
Památky, Středočeský kraj

Vydejte se do Průhonic na přehlídku tulipánů

O tulipánech se říká, že jsou nejvznešenější ozdobou jarních záhonů i kytic. Na začátku jara jste je mohli vidět v květinových vazbách na některých hradech a zámcích, teď však přichází doba pro tulipány v zahradách. Proto vás portál Kudy z nudy zve tam, kde o nich ví skoro všechno: do Průhonic.
Příroda, Středočeský kraj