Úvod > Co chcete dělat? > Památky > Hrobka rodu Silva-Tarouca v Čechách pod Kosířem
Hrobka Silva Tarouců
Památky

Hrobka rodu Silva-Tarouca v Čechách pod Kosířem

Hrobka je umístěna v zámeckém parku v Čechách pod Kosířem v blízkosti pseudogotické vyhlídkové věže. Původem portugalský rod Silva-Tarouca zámek vlastnil mezi lety 1768 – 1945.
V roce 1921 vlivem velkých dešťů stoupla hladina spodní vody v kryptě kostela v Čechách pod Kosířem, kde se nacházela hrobka Silva-Tarouců. Z toho důvodu hrabě František Josef II. Silva-Tarouca dal přenést ostatky příslušníků svého rodu na nově vybudovaný hřbitůvek v zámeckém parku. Vzhledem k nedostatku financí – Silva-Taroucové čelili v té době hrozícímu bankrotu svého panství – pan hrabě rezignoval na vysněnou monumentální hrobku v barokním duchu a místo toho využil náhrobek svého příbuzného, hraběte Gallenberga, který se nacházel na obecním hřbitově.

Na náhrobek pouze zezadu nechal vytesat latinský nápis: QVI MARIAM ABSOLVISTI ET LATRONEM EXAVDISTI MIHI QVOQVE SPEM DEDISTI PIE IESV DOMINE DONA EIS REQVIEM REQVIEM AETERNAM AMEN („Ty, který jsi Marii zprostil viny a zločince jsi vyslechl, také mně jsi dal víru. Zbožný Pane Ježíši, daruj jim klid, klid věčný, Amen.“). Je v něm obsažen kryptogram MLLMVVVVI = 1921. Z přední strany se nachází původní text náhrobku: Hier ruhet Friedrich Graf Gallenberg, geb. 29. 12. 1809, gest. 16. 10. 1862, R.I.P. („Zde odpočívá Friedrich, hrabě Gallenberg, nar. 29. 12. 1809, zemř. 16. 10. 1862, [Requiescat in pace] Ať odpočívá v pokoji.“).
Přesun však hrabě neohlásil úřadům, které se o tom díky udání dozvěděly a nařídily navrácení ostatků zpět. Přes odpor hraběte se tak za policejního dozoru stalo. Ostatky mohly být nakonec na zámeckém hřbitůvku uloženy až v roce 1927.
 
Členové rodu Silva-Tarouca a blízkého příbuzenstva pohřbení v hrobce:
Leopoldina Silva-Tarouca, roz. Šternberk-Manderscheid († 15. 12. 1870)
Gizela Silva-Tarouca, roz. Stolberg-Stolberg († 19. 2. 1864)
Kristina Stolberg-Stolberg, roz. Kálnoky de Köröspatak († 14. 4. 1877)
August Alexander Silva-Tarouca († 24. 10. 1872)
Helena Silva-Tarouca, roz. hr. Kálnoky de Köröspatak († 10. 8. 1931)
Alois Silva-Tarouca († 30. 7. 1917)
Vilém Silva-Tarouca († 1895)
Gabriela Silva-Tarouca, roz. princezna Schwarzenberg († 4. 12. 1934)
František Josef II. Silva-Tarouca († 4. 8. 1936)
František Arnošt Silva-Tarouca († 7. 12. 1943)

Provozovatel

Zámek Čechy pod Kosířem

Mánesova 1
798 58 Čechy pod Kosířem
Tel.:
+420 773 784 110
Tel.:
+420 722 928 494
Email:
kastelancpk@sezna...
Email:
rezervacecpk@sezn...
Facebook:
https://www.faceb...
WWW:
https://www.zamek...
GPS:
49,550961 17,037675
 
 

Vstupné

Cena: zdarma

Poznámka:Hrobka je volně přístupná, bližší informace je možno získat na komentovaných prohlídkách parku, které nabízí zámek Čechy pod Kosířem.

 

Časová náročnost

0,5 hodiny

 
 

Vánoce na zámku Čechy pod Kosířem

Nejkrásnější svátky v roce jsou zde! Přijďte se o třetím adventním víkendu vánočně naladit na zámek v Čechách pod Kosířem.
Čechy pod Kosířem, Olomoucký kraj

Novoroční výstup na Velký Kosíř na Prostějovsku

Tradiční akce u Rozhledny Velkého Kosíře, kde se setkávají obyvatelé okolních obcí a přejí si všechno nejlepší do nového roku.
Slatinky, Olomoucký kraj

Zámecké trhy Plumlov

Zveme vás na farmářský a řemeslný trh na zámku Plumlov
Plumlov, Olomoucký kraj

Zámecké trhy Plumlov

Zveme vás na farmářský a řemeslný trh na zámku Plumlov
Plumlov, Olomoucký kraj

Zámek Čechy pod Kosířem

Spjatý zejména s působením rodu Silva-Tarouca a s pobytem vynikajícího českého malíře Josefa Mánesa. Zámek obklopuje jeden z nejcennějších zámeckých parků v ČR. Od roku 2016 je zámek otevřen veřejnosti.
Čechy pod Kosířem, Olomoucký kraj

Muzeum filmů Zdeňka a Jana Svěrákových na zámku Čechy pod Kosířem

Muzeum filmů Zdeňka a Jana Svěrákových se nachází na zámku v Čechách pod Kosířem. V rámci samostatné prohlídky je možno si prohlédnout autentické dokumenty, rekvizity a další předměty spojené s filmy vzniklými ve spolupráci otce a syna Svěrákových.
Čechy pod Kosířem, Olomoucký kraj

Červená věž v Čechách pod Kosířem

Pseudogotická romantická Červená věž v zámeckém parku sloužící jako rozhledna.
Čechy pod Kosířem, Olomoucký kraj

Čechy pod Kosířem – jedno z největších hasičských muzeí

Hasičské muzeum v Čechách pod Kosířem charakterizuje vývoj hasičské techniky v nejstarší továrně v tehdejším Rakousku Uhersku, založené v r. 1820. Vystavené exponáty ukazují vývoj hasičské techniky od výroby těch nejjednodušších, ručně poháněných strojů, dále stříkaček taženýc
Čechy pod Kosířem, Olomoucký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Pension Mánes Čechy pod Kosířem

Malebná hanácká vesnice Čechy pod Kosířem leží na úpatí severozápadního svahu hanáckého „Mount Blancu“, Velkého Kosíře. Využít zde můžete ubytování, stravování i sportovních či odpočinkových aktivit v Pensionu Mánes.
Čechy pod Kosířem, Olomoucký kraj

Řemeslná tvarůžkárna ve Velké Bystřici

Pod valenými klenbami v prostorech bývalých pivovarských sklepů vznikla na jaře 2021 nová sýrárna.
Velká Bystřice, Olomoucký kraj

Cafeliér no.523

Markéta Rozsívalová učila češtinu devatenáct let, ale živila se i jako fotografka. Pak s manželem Honzou koupila dům č. p. 523, aby si tady na malém městě v Kostelci na Hané vytvořili ateliér a přízemí pronajímali jako kavárnu.
Kostelec na Hané, Olomoucký kraj

Penzion Majorka ve Slatinicích na Hané

Penzion Majorka, architektonický klenot v srdci Hané nabízí romantické ubytování, jaké široko daleko nenajdete. Nově a stylově zrekonstruovaný objekt z přelomu 19. a 20. století se nachází v lázeňské obci Slatinice, asi 15 km jihozápadně od města Olomouc.
Slatinice, Olomoucký kraj