Úvod > Aktuality > Vydejte se do Průhonic na přehlídku tulipánů

Vydejte se do Průhonic na přehlídku tulipánů

Vydáno 15. dubna 2019 Příroda
O tulipánech se říká, že jsou nejvznešenější ozdobou jarních záhonů i kytic. Na začátku jara jste je mohli vidět v květinových vazbách na některých hradech a zámcích, teď však přichází doba pro tulipány v zahradách. Proto vás portál Kudy z nudy zve tam, kde o nich ví skoro všechno: do Průhonic.
PrůhonicePrůhonice těsně za Prahou jsou proslulé především díky rozlehlému parku jedinečnému dílu evropské zahradní architektury, který na konci 19. století založil hrabě Arnošt Emanuel Silva Taroucca.

Už zdálky zahlédnete věžičku neorenesančního zámku, který si zahrál v mnoha filmových pohádkách. Můžete tu navštívit pamětní síň zakladatele Průhonického parku s malou expozicí a kavárnu na Malém nádvoří.
 

Tulipány v Průhonicích

TulipányOd 26. března do 26. května patří Průhonice výstavě cibulovin a zejména tulipánů. Ovšem pozor, místem konání není zámecký park, ale Dendrologická zahrada s unikátní sbírkou okrasných dřevin. Leží severně od dálnice D1 (exit 6) a hlavní vstup najdete u jihovýchodního rohu zahrady nedaleko čestlického aquaparku Aquapalace.

Výstava se zaměří na přehlídku světového sortimentu. Vysazeno je celkem 116 odrůd v 60 druzích. Vysazeny jsou opět v záhonech založených v Dlouhé louce podél základního okruhu. Kolekce botanických tulipánů je vystavena u vstupu do zahrady, časně kvetoucí tulipány na velké pergole.

ModřenecSamozřejmě nezůstalo jen u tulipánů, ale v areálu zahrady objevíte i další cibuloviny od narcisů přes sasanky a ladoňky až po modřence. V zahradě bylo v minulých letech vysazeno přes 10 000 nových cibulí, a tak zde uvidíte v průběhu jarních měsíců kvést přes 300 druhů cibulovin.

Otevřeno je denně kromě pondělí, v dubnu od 9:00 do 18:00 hodin, v květnu do 19:00 hodin. Poslední návštěvníci jsou vpuštěni do zahrady hodinu před koncem návštěvní doby. Hodina je minimální doba k obchůzce zahrady. Expozice tulipánů je již v plném květu!
Tulipány v Průhonicích

Tulipány v Průhonicích

Po 18. proběhne výstava tulipánů v Dendrologické zahradě.

Zámek Průhonice - neorenesanční klenot v nádherném zámeckém parku

Zámek Průhonice - neorenesanční klenot v nádherném zámeckém parku

Průhonický zámek několik kilometrů jihovýchodně od Prahy je otevřen veřejnosti pouze částečně. Zpřístupněna je zde expozice Průhonický zámek a park - dílo přírody a lidského ducha, pamětní síň zakladatele parku Arnošta Emanuela hraběte Silva Taroucy. Ostatní prostory využívá Akademie věd ČR.

Dendrologická zahrada v Průhonicích

Dendrologická zahrada v Průhonicích

Unikátní sbírka okrasných rostlin v blízkosti průhonického parku. Dendrologická zahrada Výzkumného ústavu Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví je ojedinělou sbírkou okrasných dřevin. V průběhu roku nabízí zahrada výstavy květin, ale také řadu osvětově vzdělávacích aktivit.

Průhonický park - zahrady s puncem UNESCO

Průhonický park - zahrady s puncem UNESCO

Pohádková příroda pouze pár kilometrů od hranic hlavního města - to je Průhonický zámecký park, ve kterém byla natočena řada pohádek. Jeden z největších přírodně krajinářských parků v Evropě s rozlohou 240 hektarů se nachází v členitém údolí meandrující říčky Botič.