!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Bohumil Hrabal, Kersko, pětadvacet koček a Slavnosti sněženek
Bohumil Hrabal, Kersko, pětadvacet koček a Slavnosti sněženek
">
Letní sporty

Bohumil Hrabal, Kersko, pětadvacet koček a Slavnosti sněženek

Vydáno 13. května 2017
Výstava v Nymburce, již devatenáctý ročník setkání Hrabalovo Kersko a také nová knížka, která vás provede touhle zvláštní lesní osadou po stopách jednoho z nejslavnějších českých spisovatelů, to jsou tři tipy portálu Kudy z nudy pro květnový výlet do Polabí.
Kersko je část obce Hradištko poblíž Nymburka v Polabí. Bohumil Hrabal tu míval chatu, kde léta žil a tvořil ve vzájemné pospolitosti s desítkami koček, spoustu míst pak jistě znáte z Menzelova filmu Slavnosti sněženek. Nejlepším průvodcem po zvláštním místě s jedinečným geniem loci je ovšem sám spisovatel. Z útlé knížky Historický a poetický průvodce se například dozvíte, že orientační plán Kerska se podobá listu kapradiny, že osada byla rozdělena a očíslována podle orientačního plánu New Yorku a že hlavní třída alias pátá Avenue neboli Betonka měří od autobusové zastávky až na rozcestí ke Stulíkům 2 348 metrů.
 

Hrabalovo Kersko

Tohle všechno a ještě mnohem víc poznáte, pokud se do Kerska vypravíte osobně. Nejlepší čas je právě nyní, kdy se blíží sobota 20. května a Hrabalovo Kersko, pravidelné setkání obdivovatelů díla a osobnosti Bohumila Hrabala. Kdo se chce vypravit na pochod po místech, která měl spisovatel rád, měl by čekat v 10 hodin v Kersku u Svatojosefského pramene. Ve stejné době startuje v Nymburce od Hrabalova posezení U Tří koček cyklojízda po Hrabalově stezce do Kerska, na místo se můžete také dostat s výletní lodí Blanice. V poledne pak v zahradě Lesního ateliéru Kuba v Kersku začíná bohatý kulturní program. Čeká vás divadelní představení Ostře sledovaných vlaků s hosty Václavem Neckářem (Miloš Hrma) a kameramanem Jaromírem Šofrem (Ostře sledované vlaky, Skřivánci na niti, Postřižiny, Obsluhoval jsem anglického krále), křest nové knihy Jana Řehounka nazvané Kerskem ve stopách Bohumila Hrabala a koncerty.

Kromě toho si v ateliéru můžete prohlédnout výstavu koláží herce Žižkovského divadla Járy Cimrmana Petra Bruknera, nazvanou Blízká setkání třetího druhu aneb Prznění klasiků, po celý den pak bude k vidění také venkovní výstava Život a dílo Bohumila Hrabala, kterou připraví Vlastivědné muzeum Nymburk, můžete ochutnat Postřižinské pivo z nymburského pivovaru a další dobroty. Dejte si ale pozor, až se budete z Kerska vracet – aneb jak varuje Historický a poetický průvodce, kerské polesí je tak hluboké, že Gustavu Frištenskému se při odpočinku v lese ztratil černoch z jeho profesionální řeckořímské skupiny a už ho nikdo nikdy neviděl.

 

Spisovatelův let do nebe

Když je řeč o výstavách, stálou expozici o Hrabalově životě a práci si prohlédnete v nymburském muzeu. Až do konce května je k vidění také výstava Knižní svět Bohumila Hrabala; představuje dostupné knižní publikace jak české, tak cizojazyčné, od prvních vydání po nejnovější z 21. století. Není to tak dávno, co jsme si připomněli stoleté výročí Hrabalova narození, letos muzeum touto akcí připomíná dvacáté výročí úmrtí. 3. února to bylo právě dvacet let, co se spisovatel „vznesl na věčnost společně s holuby“, které údajně krmil na parapetu pražské Nemocnice Na Bulovce a přitom vypadl z okna v pátém patře.

Pocty se letos Hrabal dočká i v rodném městě Brně, kde městská část Židenice zřídí park Bohumila Hrabala. Povede tudy i vycházková a běžecká trasa, v létě by měla přibýt i zhruba pětimetrová rozhledna.
 

Pár tipů pro čtenáře Bohumila Hrabala

  • Postřižinské pivo ochutnáte také v sobotu 27. května, kdy z Nymburka vyjede již tradiční Postřižinský expres, vedený parní lokomotivou 423.009. Během jízdy a při větších zastávkách bude hrát skupina Třehusk, k dispozici bude kromě piva i další občerstvení. Jízdenky za 250 Kč pro dospělé a 150 Kč pro děti od 6 do 15 let koupíte v Pivovaru Nymburk a osobní pokladně železniční stanice Nymburk hl. n.
  • Mírně matoucí jsou Hrabalovy stezky, protože jich existuje několik. Naučná stezka Bohumila Hrabala měří asi 7 km, začíná v Kersku na hlavní silnici od Velenky na Sadskou u prodejny a poslední ze třinácti zastavení je na Panenské cestě u Třebestovic. Další Hrabalova stezka míří z Nymburka do Kerska po červené turistické značce; začíná přesně před vraty nymburského pivovaru a vede přes osadu Písty rozsáhlými lesy podél čističky a jezera v Sadské ke hřbitovu v Hradišťku (hrob rodiny Hrabalových najdete vpravo od středu hřbitova) a dál do Kerska. Tady stojí za vidění zejména restaurace Hájenka, kam se dodnes chodí na kance se šípkovou omáčkou nebo se zelím, a chata Bohumila Hrabala s popisným číslem 0315.
  • Zeleně značená odbočka z Hrabalovy stezky vede ke dvěma nejstarším a nejkrásnějším borovicím v Kersku. Vlastně už jen k jedné, protože Švarnou Tonku, podle tabulky sázenou v roce 1620, vyvrátil v roce 2007 orkán Kyrill. Její torzo leží asi 50 metrů od Krásné Pepiny, o níž Hrabal v povídce Slavnosti sněženek píše: „…To bych prosil, to je krasavice, to je taková nádhera, když se díváte zespoda do její koruny a svítí slunce, tak se ta koruna podobá oknu Svatovítského chrámu, tak přesné jsou loukotě jejích větví, tak přesně se otáčí do kruhu v jednom rytmu…“
Expozice Bohumila Hrabala ve Vlastivědném muzeu Nymburk

Expozice Bohumila Hrabala ve Vlastivědném muzeu Nymburk

Muzeum v Nymburku je zavřené. Vlastivědné muzeum Nymburk je od 1. července 2019 dlouhodobě uzavřeno z důvodu rekonstrukce.

Naučná stezka Josefa Klementa v Polné

Naučná stezka Josefa Klementa v Polné

Okružní naučná stezka v městečku Polná je zaměřená na poznávání přírody a významných památek na trase. Stezka je značena klasickým tzv. zeleným psaníčkem a začíná a končí na Husově náměstí.

Vila rodiny Hrabalových v Nymburku

Vila rodiny Hrabalových v Nymburku

Typická vila z konce třicátých let 20. století se nachází v Nymburce na levém břehu Labe v ulici Na Bělidlech, č. p. 1661. Poblíž objektu byla instalována turistická orientační tabule s mapou Hrabalovy cyklostezky do Kerska a s popisky trasy.

Pivnice U Zlatého Tygra na Starém Městě pražském

Pivnice U Zlatého Tygra na Starém Městě pražském

Pivnice U Zlatého Tygra to je tradiční plzeňská pivnice s neopakovatelnou atmosférou a koloritem v srdci staré Prahy. Inspiraci zde u plzeňského piva hledali mnozí, včetně autora české hymny Josefa Kajetána Tyla či Bohumila Hrabala.

Pětihvězdičkový hotel Paříž s restaurací Sarah Bernhardt Restaurant

Pětihvězdičkový hotel Paříž s restaurací Sarah Bernhardt Restaurant

Hotel Paříž nabízí luxusní ubytování s exkluzivním výhledem na pražské Staré Město, dále francouzskou a tradiční českou gurmánskou restauraci, kavárnu Cafe de Paříž v pařížském stylu a bar Chez de Amis.

Hrabalova stezka – od Sněženek k Postřižinám

Hrabalova stezka – od Sněženek k Postřižinám

Hrabalova stezka v Kersku u Sadské začíná u restaurace Hájenka, kde si i dnes můžete dát kance se šípkovou nebo se zelím. Mezi místy spojenými se životem a dílem spisovatele Bohumila Hrabala naleznete mimo zákoutí z filmu Slavnosti sněženek také minerální pramen nebo malý menhir.

Hrabalovo Kersko 2021

22.5.
Hrabalovo Kersko 2021

Dne 22. května 2021 se uskuteční v Kersku tradiční setkání příznivců díla Bohumila Hrabala.

Výletní loď Blanice – výletní plavby v Polabí

Výletní loď Blanice – výletní plavby v Polabí

Výletní loď Blanice byla spuštěna na vodu již v roce 1927. Na kryté vyhlídkové palubě jsou místa pro 45 cestujících. Na svou pravidelnou trasu Nymburk - Ostrá vyráží Blanice od května do září. Užijte si plavbu lodí, která má duši.