Úvod > Aktuality > V Kersku se chystá mimořádné otevření Hrabalovy chaty
Letní sporty

V Kersku se chystá mimořádné otevření Hrabalovy chaty

  • Vydáno2. února 2022
Na 5. února se v Kersku chystá mimořádné otevření Hrabalovy chaty, kterou na konci minulého roku získal Středočeský kraj a má s ní velké plány. Objekt, kde spisovatel žil a tvořil, bude zpřístupněn u příležitosti výročí 25 let od jeho smrti, které uplyne 3. února 2022.
hrabalova chataKersko je část obce Hradištko poblíž Nymburka v Polabí. Bohumil Hrabal tu míval chatu, kde léta žil a tvořil ve vzájemné pospolitosti s desítkami koček, spoustu míst pak jistě znáte z Menzelova filmu Slavnosti sněženek. V sobotu 5. února budou mít všichni zájemci možnost nahlédnout do Hrabalovy chaty, kterou před nedávnem získal od soukromých majitelů Středočeský kraj.

V chatě má do roku 2024 vzniknout expozice připomínající Hrabalův život, tvorbu i vztah k rekreační osadě Kersko. Při sobotní návštěvě ji ale turisté uvidí ve stavu, jak ji Středočeský kraj před zhruba měsícem převzal od původních majitelů. Mezi vystavovanými exponáty v plánované expozici by mohly být například Hrabalovy psací stroje, křeslo nebo jízdní kolo. Hrabalova chata bude přístupná od 10:00 do 16:00 hodin.
 

Na procházku Kerskem

Kersko hájenkaJestliže se do Kerska vypravíte, pak určitě nevynechejte návštěvu slavné Hájenky, kde se můžete zastavit na oběd anebo svačinku. Vaří tu opravdu výborně a objednat si můžete třeba kančí se šípkovou či se zelím. Přímo od Hájenky vede také dlouhá Hrabalova stezka do Nymburka – po 15 kilometrech končí u vrat slavného pivovaru.

Komu by taková procházka ale byla příliš dlouhá může se vydat na Naučnou Hrabalovu stezku. Měří asi 7 km, začíná v Kersku na hlavní silnici od Velenky na Sadskou u prodejny a poslední ze třinácti zastavení je na Panenské cestě u Třebestovic. Napojit se na ní můžete také u Hájenky. Zeleně značená odbočka z NS Bohumila Hrabala vede ke dvěma nejstarším a nejkrásnějším borovicím v Kersku. Vlastně už jen k jedné, protože Švarnou Tonku, podle tabulky sázenou v roce 1620, vyvrátil v roce 2007 orkán Kyrill. Její torzo leží asi 50 metrů od Krásné Pepiny, o níž Hrabal v povídce Slavnosti sněženek píše: „…To bych prosil, to je krasavice, to je taková nádhera, když se díváte zespoda do její koruny a svítí slunce, tak se ta koruna podobá oknu Svatovítského chrámu, tak přesné jsou loukotě jejích větví, tak přesně se otáčí do kruhu v jednom rytmu…“.
Naučná stezka Bohumila Hrabala v Kersku

Naučná stezka Bohumila Hrabala v Kersku

Naučná stezka Kerskem měří asi 7 km. Na třinácti zastaveních se dozvíte zajímavosti o lese a životě v něm, o Bohumilu Hrabalovi a o dalších zajímavých místech v regionu.

Hrabalova stezka – od Sněženek k Postřižinám

Hrabalova stezka – od Sněženek k Postřižinám

Hrabalova stezka v Kersku u Sadské začíná u restaurace Hájenka, kde si i dnes můžete dát kance se šípkovou nebo se zelím. Mezi místy spojenými se životem a dílem spisovatele Bohumila Hrabala naleznete mimo zákoutí z filmu Slavnosti sněženek také minerální pramen nebo malý menhir.

Hrabalova chata v Kersku

Hrabalova chata v Kersku

Chatu koupil Bohumil Hrabal ze svého prvního honoráře v roce 1965. Chata se stala Hrabalovým skutečným domovem. Zde psal tu své texty a staral se o svých 25 polodivokých koček.

Lavička Bohumila Hrabala v Nymburku

Lavička Bohumila Hrabala v Nymburku

Dřevěná lavička se sedící sochou Bohumila Hrabala vznikla k příležitosti 100. výročí narození spisovatele a nachází se na náměstí Přemyslovců v Nymburku.

Hrabalův Postřižinský pivovárek

Hrabalův Postřižinský pivovárek

Pivovar Nymburk, Bohumil Hrabal a Postřižiny patří neodmyslitelně k sobě. Známý spisovatel Bohumil Hrabal žil v Pivovaru Nymburk v letech 1919-1947. Život v pivovaru popsal ve své knize Postřižiny. Název Postřižinské pivo dal nymburskému pivu sám mistr.

Hrabalova hájenka Kersko

Hrabalova hájenka Kersko

Hrabalova hájenka je restaurace v chatové osadě Kersko. Známá je díky spisovateli Bohumilu Hrabalovi, protože se v ní odehrává spousta jeho příběhů.

Expozice Bohumila Hrabala ve Vlastivědném muzeu Nymburk

Expozice Bohumila Hrabala ve Vlastivědném muzeu Nymburk

Muzeum v Nymburku je zavřené. Vlastivědné muzeum Nymburk je od 1. července 2019 dlouhodobě uzavřeno z důvodu rekonstrukce.

Další aktuality

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Tipy na zajímavý výlet pro rodiny s dětmi na víkend 23. až 24. září 2023 po okolí Prahy, jižních Čechách, Moravě a v dalších regionech ČR. Inspiraci na Kudy z nudy najdete pro malé i velké, holky i kluky. Vyberte si místa, kde se s dětmi nebudete nudit, ať už během pohádkových představení, na čerstvém vzduchu nebo tvořivých dílen pro rodiny s dětmi. Vydejte se na zajímavé prohlídky či výstavy, do zoo, výlet za zábavou, historií či kulturou. Co vše můžete během volných dní podniknout se svými ratolestmi najdete na v kalendáři akcí na kudyznudy.cz.
Středočeský kraj | Zážitky

Milovníky koní čeká o víkendu v Lysé nad Labem mezinárodní výstava

Během tohoto víkendu 22. až 24. 9. 2023 proběhne na Výstavišti v Lysé nad Labem další ročník mezinárodní výstavy koní a všeho, co k nim patří – Kůň 2023. Na výstavě bude vystaveno více než 120 koní všech plemen – uvidíte plemena teplokrevná, plnokrevná, chladnokrevná, sportovní, historická i malá plemena, poníky a miniaturní koně, ale i plemena oslů. Návštěvníci si budou moci zakoupit potřeby pro chovatele, jezdce, veterinární přípravky, krmivové doplňky, přívěsy, stájové technologie, kovářské zboží, odbornou literaturu a nebude chybět ani poradenství pro chovatele.
Středočeský kraj | Příroda

Vodní dům Hulice nabízí zábavu i poznání

Vodní dům u přehrady Želivka je moderní návštěvnické středisko, které nabízí spoustu zábavy s hlavním důrazem na vodu a zdejší evropsky významnou lokalitu. Ve Vodním domě najdete moderní expozici, která atraktivní formou seznámí vás i vaše děti s dvěma tvářemi vody. Představí vám vodu jako životní prostředí vodních rostlin a živočichů i jako nezbytnou podmínku našeho života. Venku vás čekají interaktivní exponáty a hrátky s vodou.
Středočeský kraj | Životní styl

Historická vesnička Botanicus v Ostré je otevřena jen do konce října

Přiblížit si a vyzkoušet zapomenutá řemesla, poznat atmosféru středověké vesnice s replikami staveb, podívat se jak se kdysi pěstovaly hospodářské plodiny, jaké znali lidé bylinky a stromy, zabloudit v bludišti atd. To vše můžete zažít v historické vesnici Botanicus. Historická vesnička má letos otevřeno do 29. října 2023, proto byste s její návštěvou neměli dlouho otálet.
Středočeský kraj | Zážitky

Vyjeďte si parníkem na Mělník

Přemýšlíte, kam vyrazit v neděli? Pokud vás láká dobrodružství na lodi, vyzkoušejte netradiční výlet do Mělníka. Parníky z Prahy do Mělníka jezdí jen čtyřikrát během roku, ovšem tato plavba je letos již poslední! Proto neváhejte, naloďte se na palubu a vydejte se poznávat krásy české vlasti z lodní paluby.
Středočeský kraj | Zážitky

Projděte se s kocourkem Mikešem Ladovým krajem

Vzpomínáte si na pohádku o tom, jak Mikeš s Pašíkem jeli na trakaři na pouť do Mnichovic? Nebo na tu, jak šel černý kocourek do světa? Vydejte se po jeho stopách v sobotu 16. září 2023 a navštivte místa, kde prožil všechna svá dobrodružství. Letos se koná už 20. ročník oblíbené podzimní akce.
Středočeský kraj | Letní sporty

Sobotní slavnosti propojí vltavské břehy mezi Klecany a Roztoky

V sobotu 16. září se od 13 hodin odopoledne až do půlnoci opět propojí vltavské břehy mezi obcemi Klecany a Roztoky u Prahy proplouvajícími loděmi, díky kterým si návštěvníci budou moci užít program 11. ročníku Slavností pravého a levého břehu. Oba břehy nabídnou koncerty, divadla, soutěže, hry a mnohem víc. V bohatém sportovním a kulturním programu pro celou rodinu, bez vstupného, si najde každý to své. Cílem slavností je vzájemné setkání, společné zážitky, spolutvoření i prezentace obcí.
Středočeský kraj | Zážitky

Mělnické vinobraní ovládne město na soutoku již o tomto víkendu!

Letošní Mělnické vinobraní se uskuteční tradičně od pátku do neděle v termínu 15. až 17. září 2023. Festival plný živé muziky na třech scénách, pouličního umění, dětských divadel a workshopů, historického průvodu, ohňostroje, oblíbeného degustačního dvora, řemeslných stánků, foodtrucků s delikatesami i atrakcemi v neplacené zóně. To vše třetí zářijový víkend nabídne město Mělník. Mezi největší taháky bude mimo tradičního burčáku a pouťových atrakcí patřit bohatý hudební program.
Středočeský kraj | Gurmánská turistika