Úvod > Aktuality > V Kersku se chystá mimořádné otevření Hrabalovy chaty
V Kersku se chystá mimořádné otevření Hrabalovy chaty
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Letní sporty

V Kersku se chystá mimořádné otevření Hrabalovy chaty

  • Vydáno2. února 2022
Na 5. února se v Kersku chystá mimořádné otevření Hrabalovy chaty, kterou na konci minulého roku získal Středočeský kraj a má s ní velké plány. Objekt, kde spisovatel žil a tvořil, bude zpřístupněn u příležitosti výročí 25 let od jeho smrti, které uplyne 3. února 2022.
hrabalova chataKersko je část obce Hradištko poblíž Nymburka v Polabí. Bohumil Hrabal tu míval chatu, kde léta žil a tvořil ve vzájemné pospolitosti s desítkami koček, spoustu míst pak jistě znáte z Menzelova filmu Slavnosti sněženek. V sobotu 5. února budou mít všichni zájemci možnost nahlédnout do Hrabalovy chaty, kterou před nedávnem získal od soukromých majitelů Středočeský kraj.

V chatě má do roku 2024 vzniknout expozice připomínající Hrabalův život, tvorbu i vztah k rekreační osadě Kersko. Při sobotní návštěvě ji ale turisté uvidí ve stavu, jak ji Středočeský kraj před zhruba měsícem převzal od původních majitelů. Mezi vystavovanými exponáty v plánované expozici by mohly být například Hrabalovy psací stroje, křeslo nebo jízdní kolo. Hrabalova chata bude přístupná od 10:00 do 16:00 hodin.
 

Na procházku Kerskem

Kersko hájenkaJestliže se do Kerska vypravíte, pak určitě nevynechejte návštěvu slavné Hájenky, kde se můžete zastavit na oběd anebo svačinku. Vaří tu opravdu výborně a objednat si můžete třeba kančí se šípkovou či se zelím. Přímo od Hájenky vede také dlouhá Hrabalova stezka do Nymburka – po 15 kilometrech končí u vrat slavného pivovaru.

Komu by taková procházka ale byla příliš dlouhá může se vydat na Naučnou Hrabalovu stezku. Měří asi 7 km, začíná v Kersku na hlavní silnici od Velenky na Sadskou u prodejny a poslední ze třinácti zastavení je na Panenské cestě u Třebestovic. Napojit se na ní můžete také u Hájenky. Zeleně značená odbočka z NS Bohumila Hrabala vede ke dvěma nejstarším a nejkrásnějším borovicím v Kersku. Vlastně už jen k jedné, protože Švarnou Tonku, podle tabulky sázenou v roce 1620, vyvrátil v roce 2007 orkán Kyrill. Její torzo leží asi 50 metrů od Krásné Pepiny, o níž Hrabal v povídce Slavnosti sněženek píše: „…To bych prosil, to je krasavice, to je taková nádhera, když se díváte zespoda do její koruny a svítí slunce, tak se ta koruna podobá oknu Svatovítského chrámu, tak přesné jsou loukotě jejích větví, tak přesně se otáčí do kruhu v jednom rytmu…“.
Naučná stezka Bohumila Hrabala v Kersku

Naučná stezka Bohumila Hrabala v Kersku

Naučná stezka Kerskem měří asi 7 km. Na třinácti zastaveních se dozvíte zajímavosti o lese a životě v něm, o Bohumilu Hrabalovi a o dalších zajímavých místech v regionu.

Hrabalova stezka – od Sněženek k Postřižinám

Hrabalova stezka – od Sněženek k Postřižinám

Hrabalova stezka v Kersku u Sadské začíná u restaurace Hájenka, kde si i dnes můžete dát kance se šípkovou nebo se zelím. Mezi místy spojenými se životem a dílem spisovatele Bohumila Hrabala naleznete mimo zákoutí z filmu Slavnosti sněženek také minerální pramen nebo malý menhir.

Hrabalova chata v Kersku

Hrabalova chata v Kersku

Chatu koupil Bohumil Hrabal ze svého prvního honoráře v roce 1965. Chata se stala Hrabalovým skutečným domovem. Zde psal tu své texty a staral se o svých 25 polodivokých koček.

Lavička Bohumila Hrabala v Nymburku

Lavička Bohumila Hrabala v Nymburku

Dřevěná lavička se sedící sochou Bohumila Hrabala vznikla k příležitosti 100. výročí narození spisovatele a nachází se na náměstí Přemyslovců v Nymburku.

Hrabalův Postřižinský pivovárek

Hrabalův Postřižinský pivovárek

Pivovar Nymburk, Bohumil Hrabal a Postřižiny patří neodmyslitelně k sobě. Známý spisovatel Bohumil Hrabal žil v Pivovaru Nymburk v letech 1919-1947. Život v pivovaru popsal ve své knize Postřižiny. Název Postřižinské pivo dal nymburskému pivu sám mistr.

Hrabalova hájenka Kersko

Hrabalova hájenka Kersko

Hrabalova hájenka je restaurace v chatové osadě Kersko. Známá je díky spisovateli Bohumilu Hrabalovi, protože se v ní odehrává spousta jeho příběhů.

Expozice Bohumila Hrabala ve Vlastivědném muzeu Nymburk

Expozice Bohumila Hrabala ve Vlastivědném muzeu Nymburk

Muzeum v Nymburku je zavřené. Vlastivědné muzeum Nymburk je od 1. července 2019 dlouhodobě uzavřeno z důvodu rekonstrukce.